تصفیه فاضلاب با فرایند اکسیداسیون پیشرفته AOP

روش اکسیداسیون AOP یکی از این روش ها است. در این روش اکسید کننده قوی مانند رادیکالهای هیدروکسیل می تواند برای از بین بردن موادی از فاضلاب موثر باشد.
تصفیه فاضلاب با فرآیند اکسیداسیون پیشرفته AOP

حضور فاضلاب های متنوع در دهه‌های گذشته موجب شد تا محققان تلاش و تحقیقات خود را برای رسیدن به تصفیه دقیق تر فاضلاب ها افزایش دهند. تصفیه فاضلاب به روش AOP  برای فاضلاب های صنایع مختلف و به ویژه صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نوعی از فرایند اکسیداسیون پیشرفته است که به اختصار AOP یا Advanced Oxidation Process نامیده می شود. معمولا تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی انجام می شود و این روش می تواند به عنوان پیش تصفیه یا تصفیه فاضلاب به صورت کامل استفاده شود.

یکی دیگر از فرایند های پیشرفته تصفیه فاضلاب ،استفاده از سیستم های اکسیداسیون می باشد. در این روش از گونه هایی از ترکیبات اکسیژن برای حذف آلودگی فاضلاب استفاده می گردد. روش اکسیداسیونAOP، یکی از پیشرفته ترین روشهای تصفیه فاضلاب بشمار می رود.

تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی پیشرفته (AOP)

زمانی که از ترکیبات اکسیژن برای تصفیه فاضلاب استفاده گردد در واقع تصفیه فاضلاب AOP انجام شده است. در این روش که از روش های اکسیداسیون پیشرفته می باشد، اکسیژن به آرامی در فاضلاب تزریق می گردد و اکسید کنندگی در این محیط اتفاق می افتد و در نهایت BOD که از شاخص‌های آلودگی فاضلاب است به شدت کاهش می یابد. تصفیه فاضلاب AOP برای فاضلاب های صنعتی که دارای بار آلودگی بالایی هستند مورد استفاده قرار می گیرد و به شدت آلاینده ها را کاهش می‌دهد. از دو روش برای این نوع تصفیه استفاده می شود یکی ورود اکسیژن به صورت مستقیم و دیگری استفاده از پیل شیمیایی است که از الکترود ها برای کاهش آلاینده ها استفاده می گردد.

تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی

اکسیداسیون پیشرفته AOP

برای تصفیه آب و فاضلاب از روش های گوناگونی استفاده می‌شود و برخی از آنها شامل روش های روتین در تصفیه فاضلاب می باشد، ولی روش های جدیدی مانند تصفیه فاضلاب AOP وجود دارد که به حذف آلاینده های ویژه ای در فاضلاب می پردازد. در این روش اکسید کننده قوی مانند رادیکالهای هیدروکسیل می تواند برای از بین بردن موادی از فاضلاب موثر باشد. در روش های اکسیداسیون غیر پیشرفته از ازن یا کلر برای تصفیه استفاده می‌شود. رادیکال آزاد در تصفیه فاضلاب AOP فعالیت اصلی را انجام می دهد و با شکستن ترکیبات موجود در فاضلاب ها آنها را تصفیه می کند. مواد موجود در فاضلاب به صورت پیوسته تجزیه می گردد و در نهایت به دو ترکیب آب و دی اکسید کربن می رسد. تصفیه فاضلاب AOP به شکل های مختلفی انجام می شود و علت آن نوع مواد موجود در فاضلاب می باشد.

اکسیداسیون شیمیایی کلاسیک در تصفیه فاضلاب صنعتی

سیستم اکسیداسیون شیمیایی به دو دسته کلاسیک و پیشرفته تقسیم می شود. در نوع کلاسیک اکسید کننده ای به مایع فاضلاب اضافه می شود و آلاینده های موجود در فاضلاب را از بین می برد. اکسید کننده های کلاسیک شامل کلر، پراکسید هیدروژن، پرمنگنات پتاسیم است که هر کدام طی یک فرایند جداگانه‌ای موجب حذف آلاینده ها می‌شود

اکسیداسیون شیمیایی کلاسیک در تصفیه فاضلاب صنعتی

مکانیزم فرایند اکسیداسیون پیشرفته AOP

مکانیزم تصفیه فاضلاب AOP شامل چندین مرحله است. در ابتدا هیدروکسیل به عنوان اکسید کننده تشکیل می شود. این اکسید کننده با آلاینده های موجود در فاضلاب ترکیباتی را تشکیل می دهد که به راحتی تجزیه می گردند. در نهایت این ترکیبات با مواد اکسید کننده واکنش می دهند و تجزیه می شوند.

طراحی فرایند AOP

در طراحی فرایند تصفیه فاضلاب AOP توجه بسیار زیادی به استفاده از موادی است که با اضافه کردن به واکنش ها سرعت و انجام آنها را بیشتر کند در واقع از انواع کاتالیزورها استفاده می شود. در طراحی این فرایند شرایطی مانند پی اچ، دما و غلظت را در نظر می گیرند.
فرایند اکسیداسیون پیشرفته

نحوه عملکرد روش AOP

تصفیه فاضلاب AOP از تکنولوژی های روز دنیا است که به راحتی بار آلودگی فاضلاب ها به ویژه فاضلاب های صنعتی را حذف می کند. در این روش آب اکسیژنه، تابش ماورای بنفش، ازن با استفاده از یک سرعت دهنده واکنش با یکدیگر به صورت ترکیب موجب حذف بار آلودگی ها می شوند و تاثیر آن را می توانید در پارامتر های BOD و COD مشاهده نمایید.

انواع روش‌های اکسیداسیون پیشرفته

  • فنتون ( Fe (II) | H2O2)
  • فرایند فتوفنتون ( Fe (II) | H2O2 | UV)
  • فرایندهای فتو کاتالیستی
  • ازن زنی در pH>8
  • ترکیب ازن (O3) و پراکسید هیدروژن (H2O2)
  • ازن به همراه یک کاتالیست
  • روش الکتروفنتون
  • ترکیب پراکسید هیدروژن و UV
  • ترکیب UV/H2O2/O3
  • TiO2/UV

این روش ها به صورت تکی و یا ترکیبی در کنار یکدیگر موجب حذف آلاینده ها می شود. به عنوان مثال روش فنتون در تصفیه فاضلاب از روش های سنتی برای اکسیداسیون به حساب می آید. پراکسید هیدروژن و نمک آهن به عنوان کاتالیست عمل می کند. هر چه غلظت رادیکال های هیدروکسیل افزایش پیدا کند سرعت تصفیه بیشتر خواهد بود.

مزایا و محدودیت های تصفیه فاضلاب AOP

از مزایای روش تصفیه فاضلاب AOP می توان به پاکسازی بسیار مناسب این روش اشاره کرد به صورتی که فاضلاب هر مرحله بدون آلودگی به مرحله بعدی منتقل می شود. تمام مواد آلی و زیانبار و خطرناک به راحتی حذف می شوند. می توان در فضای بسیار کوچک نیز قرار داد. از محدودیت های این روش می توان به گران بودن تجهیزات و ایجاد مواد سمی در این روش اشاره نمود. چون هزینه فرایند ها گران است بهتر است برای بدست آوردن نتایج تصفیه بهتر از ترکیب کردن روش ها استفاده شود.

عوامل مؤثر بر قیمت در تصفیه فاضلاب AOP

در روش اکسیداسیون پیشرفته روش‌های مختلفی وجود دارد که به‌دلیل گران بودن تجهیزات و مواد مورداستفاده معمولا این روش ها بسیار پر هزینه خواهد بود. معمولا این روش ها به صورت ترکیب چند روش با توجه به نوع فاضلاب انتخاب و طراحی می گردد. تا هم نتیجه تصفیه بسیار عالی باشد و هم هزینه ها به حداقل برسد. حجم فاضلاب نیز در قیمت این پکیج ها تاثیر گذار است. گروه مهندسین مهاب به عنوان شرکت تصفیه آب و فاضلاب آماده طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب به روش AOP می باشد. پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب دارای ویژگی های لازم برای حذف آلاینده های مختلف به ویژه فاضلاب صنعتی را دارا می باشد. برای سفارش هرگونه پکیج برای تصفیه آب و فاضلاب کافی با این شرکت تماس گرفته و از مشاوره رایگان مهندسین آن استفاده نمایید تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را برای تصفیه داشته باشید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *