تصفیه فاضلاب با فرآیند اکسیداسیون پیشرفته AOP

حضور فاضلاب های متنوع در دهه‌های گذشته موجب شد تا محققان تلاش و تحقیقات خود را برای رسیدن به تصفیه دقیق تر فاضلاب ها افزایش دهند. تصفیه فاضلاب به روش AOP  برای فاضلاب های صنایع مختلف و به ویژه صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نوعی از فرایند اکسیداسیون پیشرفته است که به اختصار AOP یا Advanced Oxidation Process نامیده می شود. معمولا تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی انجام می شود و این روش می تواند به عنوان پیش تصفیه یا تصفیه فاضلاب به صورت کامل استفاده گردد. 

فهرست عناوین
  Add a header to begin generating the table of contents

  تصفیه فاضلاب به روش اکسیداسیون پیشرفته به روش AOP،  از طریق نور UV و رادیکال های هیدروکسیل مانند اوزن و یا واکنش با هیدروژن پراکسید کمک به حذف مواد آلی، غیر معدنی پساب می‌کند. رادیکـال های هیدروکسیل با توانایی اکسیدکنندگی بالا بـا مولکـول های رنگ واکنش داده و باعث تخریب رنگ و حذف آن از پساب می شوند.این فرآیند ها شامل استفاده از عوامل اکسیدکننده قوی (O3 /UV/H2O2 ، H2O2/O3 ، UV/H2O2 ، UV/O3، UV ، O3) برای تخریب مواد آلی فاضلاب در حضور یا عدم حضور منبع تابش است. یکی دیگر از فرایند های پیشرفته تصفیه فاضلاب ،استفاده از سیستم های اکسیداسیون می باشد. در این روش از گونه هایی از ترکیبات اکسیژن برای حذف آلودگی فاضلاب استفاده می گردد. روش اکسیداسیونAOP، یکی از پیشرفته ترین روشهای تصفیه فاضلاب بشمار می رود.

  تصفیه فاضلاب با فرآیند اکسیداسیون پیشرفته AOP
  تصفیه فاضلاب با فرآیند اکسیداسیون پیشرفته AOP

  تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی پیشرفته (AOP)

  زمانی که از ترکیبات اکسیژن برای تصفیه فاضلاب استفاده گردد در واقع تصفیه فاضلاب AOP انجام شده است. در این روش که از روش های اکسیداسیون پیشرفته می باشد، اکسیژن به آرامی در فاضلاب تزریق می گردد و اکسید کنندگی در این محیط اتفاق می افتد و در نهایت BOD که از شاخص‌های آلودگی فاضلاب است به شدت کاهش می یابد. تصفیه فاضلاب AOP برای فاضلاب های صنعتی که دارای بار آلودگی بالایی هستند مورد استفاده قرار می گیرد و به شدت آلاینده ها را کاهش می‌دهد. از دو روش برای این نوع تصفیه استفاده می شود یکی ورود اکسیژن به صورت مستقیم و دیگری استفاده از پیل شیمیایی است که از الکترود ها برای کاهش آلاینده ها استفاده می گردد.

  تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی پیشرفته (AOP)
  تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی پیشرفته (AOP)

  اکسیداسیون پیشرفته AOP

  برای تصفیه آب و فاضلاب از روش های گوناگونی استفاده می‌شود و برخی از آنها شامل روش های روتین در تصفیه فاضلاب می باشد، ولی روش های جدیدی مانند تصفیه فاضلاب AOP وجود دارد که به حذف آلاینده های ویژه ای در فاضلاب می پردازد. در این روش اکسید کننده قوی مانند رادیکالهای هیدروکسیل می تواند برای از بین بردن موادی از فاضلاب موثر باشد. در روش های اکسیداسیون غیر پیشرفته از ازن یا کلر برای تصفیه استفاده می‌شود. رادیکال آزاد در تصفیه فاضلاب AOP فعالیت اصلی را انجام می دهد و با شکستن ترکیبات موجود در فاضلاب ها آنها را تصفیه می کند. مواد موجود در فاضلاب به صورت پیوسته تجزیه می گردد و در نهایت به دو ترکیب آب و دی اکسید کربن می رسد. تصفیه فاضلاب AOP به شکل های مختلفی انجام می شود و علت آن نوع مواد موجود در فاضلاب می باشد.

  تصفیه فاضلاب صنعتی به روش اکسیداسیون شیمیایی

  از روش اکسیداسیون پیشرفته در تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی که دارای بار آلودگی بالایی هستند استفاده می‌شود و حذف مواد آلی و غیر معدنی موثر می‌باشد. در این تصفیه از دو روش ورود اکسیژن به صورت مستقیم و روش دوم استفاده از پیل شمیایی که از الکترودها جهت کاهش آلاینده‌ها استفاده می‌کند.

  اکسیداسیون شیمیایی کلاسیک در تصفیه فاضلاب صنعتی

  سیستم اکسیداسیون شیمیایی به دو دسته کلاسیک و پیشرفته تقسیم می شود. در نوع کلاسیک اکسید کننده ای به مایع فاضلاب اضافه می شود و آلاینده های موجود در فاضلاب را از بین می برد. اکسید کننده های کلاسیک شامل کلر، پراکسید هیدروژن، پرمنگنات پتاسیم است که هر کدام طی یک فرایند جداگانه‌ای موجب حذف آلاینده ها می‌شود

  اکسیداسیون شیمیایی کلاسیک در تصفیه فاضلاب صنعتی

  مکانیزم فرآیند اکسیداسیون پیشرفته AOP

  مکانیزم تصفیه فاضلاب AOP شامل چندین مرحله است. در ابتدا هیدروکسیل به عنوان اکسید کننده تشکیل می شود. این اکسید کننده با آلاینده های موجود در فاضلاب ترکیباتی را تشکیل می دهد که به راحتی تجزیه می گردند. در نهایت این ترکیبات با مواد اکسید کننده واکنش می دهند و تجزیه می شوند.

  طراحی و اجرای فرایند AOP

  در طراحی فرایند تصفیه فاضلاب AOP توجه بسیار زیادی به استفاده از موادی است که با اضافه کردن به واکنش ها سرعت و انجام آنها را بیشتر کند در واقع از انواع کاتالیزورها استفاده می شود. در طراحی این فرایند شرایطی مانند پی اچ، دما و غلظت را در نظر می گیرند.
  فرایند اکسیداسیون پیشرفته

  نحوه عملکرد روش AOP

  تصفیه فاضلاب AOP از تکنولوژی های روز دنیا است که به راحتی بار آلودگی فاضلاب ها به ویژه فاضلاب های صنعتی را حذف می کند. در این روش آب اکسیژنه، تابش ماورای بنفش، ازن با استفاده از یک سرعت دهنده واکنش با یکدیگر به صورت ترکیب موجب حذف بار آلودگی ها می شوند و تاثیر آن را می توانید در پارامتر های BOD و COD مشاهده نمایید.

  انواع روش های اکسیداسیون پیشرفته

  این روش ها به صورت تکی و یا ترکیبی در کنار یکدیگر موجب حذف آلاینده ها می شود. به عنوان مثال روش فنتون در تصفیه فاضلاب از روش های سنتی برای اکسیداسیون به حساب می آید. پراکسید هیدروژن و نمک آهن به عنوان کاتالیست عمل می کند. هر چه غلظت رادیکال های هیدروکسیل افزایش پیدا کند سرعت تصفیه بیشتر خواهد بود.

  مزایای تصفیه فاضلاب AOP

  از مزایای روش تصفیه فاضلاب AOP می توان به پاکسازی بسیار مناسب این روش اشاره کرد به صورتی که فاضلاب هر مرحله بدون آلودگی به مرحله بعدی منتقل می شود. تمام مواد آلی و زیانبار و خطرناک به راحتی حذف می شوند. می توان در فضای بسیار کوچک نیز قرار داد.

  عوامل موثر بر قیمت در تصفیه فاضلاب AOP

  در روش اکسیداسیون پیشرفته روش های مختلفی وجود دارد که به دلیل گران بودن تجهیزات و مواد مورد استفاده معمولا این روش ها بسیار پر هزینه خواهد بود. معمولا این روش ها به صورت ترکیب چند روش با توجه به نوع فاضلاب انتخاب و طراحی می گردد. تا هم نتیجه تصفیه بسیار عالی باشد و هم هزینه ها به حداقل برسد. حجم فاضلاب نیز در قیمت این پکیج ها تاثیر گذار است. گروه مهندسین مهاب به عنوان شرکت تصفیه آب و فاضلاب آماده طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب به روش AOP می باشد. پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب دارای ویژگی های لازم برای حذف آلاینده های مختلف به ویژه فاضلاب صنعتی را دارا می باشد. برای سفارش هرگونه پکیج برای تصفیه آب و فاضلاب کافی با این شرکت تماس گرفته و از مشاوره رایگان مهندسین آن استفاده نمایید تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را برای تصفیه داشته باشید.

  کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
  021-86122170