دیفیوزر هوادهی

دیفیوزر هوادهی در مخزن های تصفیه ای فاضلاب کارایی دارند طوری که با ایجاد حباب های ریز و یا درشت می توانند اکسیژن را به داخل مخزن هدایت کنند و عملیات تجزیه لجن و باکتری را به خوبی انجام دهند .دیفیوزر های هوادهی در قسمت های مختلف مخزن کار گذاری می شوند و انواع مختلفی دارند .
راهنمای جامع دیفیوزر هوادهی
از دیفیوزر هوادهی در صنعت های تصفیه آب و فاضلاب استفاده می کنند. که در کنار هوادهی مکانیکی به کمک باکتری های هوازی به تجزیه بیولوژیکی لجن ها می پردازند. در اطلاعاتش چند تفاوت دارد آن هم این است، دیفیوزر هوادهی از عمق عمل می کند و باعث ایجاد حباب ها و اکسیژن می شود. در اصول استفاده از دیفیوزر هوادهی این مطلب بیان شده است که دستگاه های هوادهی مکانیکی بر سطح تانک هایی قرار گرفته است و این عملیات را به این شکل انجام می دهد.
دیفیوزر هوادهی در مرحله ی اول دیفیوزر هوادهی ابتدا از عمق بیشتر آب شروع به کار می کنند. بعد در مرحله ی ثانویه برای تجزیه کردن باکتری های هوازی به اکسیژن نیاز دارند  دیفیوزر هوادهی نقش اساسی در این باره دارد. بر طبق نوع دیفیوزر هوادهی که  وجود دارد این دستگاه ها می توانند به میزان کارایی شان و اکسیژنی که بهشون می رسد می توانند حباب های ریز و درشتی را تشکیل دهند.خروجی دیفیوزر هوادهی نشان می دهد که حباب های ریز و درشتی که تشکیل می شود دارای مولکول های حاوی اکسیژن هستند و از عمق آب به سطح آب می رسد و بعد وارد پساب و مواد که برایشان تعیین می شود می روند و بعد از آن دست به انجام فرآیند تجزیه ی مواد می زنند. که این سیستم از سه قسمت تشکیل شده است . یک قسمت از لوله و قسمت دیگر از دیفیوزر و قسمت دیگر بلوئر می باشد .

کارکرد دیفیوزر هوادهی

بلوئر وظیفه دارد که پمپ هوا با فشار بیشتر را انجام دهد که این هوا از طریق لوله ها به فیلتر های که در داخل این سیستم کارگذاری شده است به دیفیوزر هوادهی می رسد بر اساس سوراخ هایی که بر سطح دیفیوزر هوادهی وجود دارد می تواند به کمک آنها حباب هایی را ایجاد کند که یا بزرگ تر باشد و یا کوچک. آب و اکسیژن می توانند با هم ترکیب شوند و اکسیژن مورد نیاز دستگاه دیفیوزر هوادهی را تعیین کنند . انواع دیگری از سیستم های هوادهی فاضلابی وجود دارد . در کل دو نوع سیستم های هوادهی وجود دارد . اولی هوادهی مکانیکی و دومی هوادهی پراکنده می باشد. هوادهی مکانیکی یا بر سطح مخزن کارگذاری شده است و یا بر سطح تالاب کارگذاری شده است و در آن جا در حالی که هوادهی پراکنده بر کف مخزن قرار دارد و در آن جا کار می کند.

دیفیوزر هوادهی از نظر امکانات و کارایی به شکل قدیمی و جدید هستند و نوع هوادهی مکانیکی از نوع قدیمی می باشد و به طور کاملا قابل اعتماد در اختیار تصفیه خانه ها قرار می گیرند . ولی با این وجود تصفیه خانه های فاضلابی به دنبال پیشرفت هستند و برای همین از هوادهی های پراکنده استفاده می کنند.

تصفیه خانه های فاضلاب به ابزار های مختلفی که استفاده می کنند و اهداف مختلفی دارند سیستم هایی که در تصفیه خانه ها به کار می رود ، به عامل های مختلفی بستگی دارد مانند : حجم فاضلاب – آلاینده های فاضلابی و نیازهای آن به اکسیژن – الزامات بهره وری – اندازه مخزن و یا تالاب – محل تصفیه خانه آب و هوا – اهداف کاهش تعمیر و نگهداری  – اهداف هزینه سرمایه گذاری – اهداف هزینه انرژی . دیفیوزر هوادهی تصفیه خانه ها می توانند با انتخاب کردن سیستم های هوادهی مناسب قادر هستند چند کار را با کیفیت بالا و خیلی بهتر انجام دهند . دیفیوزر هوادهی  بخش بسیار مهمی از عملیات تصفیه فاضلاب می باشد .

انواع دیفیوز هوادهی

برای این عملکرد ها با مخلوط کردن فاضلاب با اکسیژن انجام می گیرد . تا با این روش ذرات بایوسالید باکتری در آب وجود دارد را تجزیه کنند .دیفیوزر هوادهی نقش مهم در لجن دارد . که در پی این عمل باکتری ها از مواد آلی می توانند تغذیه کنند که به دنبال چنین فرآیند باکتری ها از بین می روند و از تجزیه ی آنها لجن به وجود می آید. ولی باکتری های دیگری وجود دارد که باعث می شود با استفاده از لجن ها سایر مواد آلی را تجزیه کنند که در فاضلاب وجود دارد .دیفیوزر هوادهی در سیستم های هوادهی فاضلاب از نوع پراکنده بزاری بسیار مهم می باشد طوری که آنها می توانند مواد کم دارای غلظت هوایی کم را می توانند به داخل مایعات موجود پمپاژ کنند تا عمل هوادهی کار آمد بسیاری داشته باشد .

بخش های دیفیوزر هوادهی

دیفیوزر هوادهی پراکنده به صورت عمودی می تواند کار کند و حباب های ایجاد شده را از کف مخزن و یا تالاب به سطح های بالایی ارسال می کند به عبارتی این سیستم هوادهی پراکنده  از سه بخش تشکیل شده است که این سه قسمت شامل دمنده – دیفیوزر – لوله می باشد .هوایی که از بالا با فشار زیاد به داخل لوله دمیده می شود و به کمک دیفیوزر کار گذاری شده در داخل سیستم به درون آب پخش می شود و به این طریق حباب ها با توجه به توری که دارند ایجاد می شوند. حباب ها قادر هستند که درون آب حالت مارپیچی ایجاد می کنند و این باعث می شود که تمام محلول های اضافه شده در آب به طور یکنواخت مخلوط شود و بتوانند اکسیژن را در آب به طور ستونی منتقل کنند .

دیفیوزر هوادهی

معمولا دیفیوزر های هوادهی در کف مخزن کارگذاری می شوند و به این روش کف مخزن را می پوشانند البته منظور از پوشاندن کف این طور نیست که جایی برای قدم گذاشتن وجود نداشته باشد بلکه با گذاشتن جاهای خالی امکان قدم را برای تکنسین ها ایجاد می کنند تا در زمان های تعمیر و یا اضافه کردن امکانات راحت کار کنند . این پیش یکنواختی که ایجاد شده است باعث می شود که اکسیژن  به طور کاملا یکسان در همه جای آب پخش شود .در تصفیه خانه های فاضلابی تکنسین ها با در نظر گرفتن ابعاد و حجم مخزن دیفیوزر ها را قرار می دهند .

دو نوع سیستم هوادهی پراکنده وجود دارد که  اولی حباب ریز و دومی حباب درشت می باشد . حباب های ریز درشت این امکان را فراهم می کنند که هوادهی با سرعت بالا تر انجام گیرد  درحالی که حباب های درشت باعث ایجاد اختلاط در داخل محلول می شود .برای هرکدام از حباب هایی که راه اندازی می شود الزامات خاصی وجود دارد و سیستم های تصفیه خانه ها بر این اساس نوع لوله و بلوئر ها را انتخاب کرده و به کار می گیرند .دیفیوزر های هوادهی که حباب های ریز تولید می کنند دارای لایه ای انعطاف پذیر هستند و با داشتن هزاران سوراخ بر سطح خود می توانند به بیشترین مقدار حباب های کوچک درست کنند ،حباب هایی که دارای قطر ۱ تا ۳ میلی متر هستند .

کاربرد دیفیوزر هوادهی

انواع دیفیوزر هوادهی

این دیفیوزر ها بر سه نوع می توانند توزیع شوند : اولی دیفیوزر لوله ای می باشد که دارای سطح گسترده تر است که این امکان را می دهد تا حباب های درشت تری ایجاد کنند. از صفحات دیسکی بلند تر و پهن هستند و می توانند بیشترین هوا را با کوچکترین لوله از جنس استنلس استیل تامین کنند بنابراین برای سیستم هایی که زود زود باید تمیز شوند مناسب است.

نوع دوم از دیفیوزر هوادهی پراکنده، دیفیوزر دیسکی می باشد. این دیفیوزر ها به دلیل محبوب بودن و همه منظوره بودن به عنوان سیستم های هوادهی ثابت نام برده می شوند و این دیفیوزر های هوادهی به کف مخزن نصب می شوند و از مقاومت پایینی  برخوردارند و این باعث می شود که به گزینه های معمول تری تبدیل شوند.

نوع سوم پانل های سوراخ شده با سوزن می باشند که برخلاف نوع لوله ای و دیسکی دارای انعطاف نیستند و دارای سوراخ هایی ثابت هستند این نوع از دیفیوزر ها برای مخزن هایی که عمل هوادهی را تا عمیق ترین نقطه انجام می دهند بسیار مناسب است تا با فشار بالا کار هوادهی و تجزیه ای خود را انجام دهند .

دیفیوزر های هوادهی حباب ریز با جریان هوا بیشتر کار می کنند و سوراخ هایی که دارند هرگز به هم نزدیک نیستند که تا حباب ها با شکل های مختلف ایجاد شوند این دیفیوزر ها به دلیل داشتن ستون های نازک از سوراخ ها نمی توانند آب بسیاری را تعویض بکنند و یا عملیات مخلوطی را به خوبی انجام دهند .اما تا آن جایی مخلوط می کنند تا ذرات باید به صورت معلق در آب قرار نگیرد . تجمع حباب های ریز بسیار زیاد تر از حباب های درشت می باشد برای همین این دیفیوزر ها برای انتقال دادن اکسیژن کار آمد تر و مهم تر هستند

مزایای دیفیوزر های حباب ریز و حباب درشت :

مزیت دیفیوزر ها دارای حباب ریز این است که میزان وزن اکسیژنی که مخلوط می کند برحسب اسب بخار طبق توان بلوئر است معمولا دیفیوزر حباب ریز در مقایسه با حباب درشت اکسیژن بیشتری را منتشر می کند این عمل به ویژه در مرحله تصفیه ی پساب که باید ۸۵% از لجن ها و باکتری ها حذف شوند بسیار کار آمد تر است.

دیفیوزر هوادهی بیشترین راندمان انتقال اکسیژن را دارند و نشان می دهند که هوادهی با چه سرعت بالایی انجام می گیرد. در این مدل از دیفیوزر های هوادهی اکسیژن با سرعت بیشتر در آب مخلوط می شود و دلیل آن هم این است که، چون حباب های ریز در مقایسه با حباب های درشت با سرعت کمتر در آب حرکت می کنند، برای همین بهتر می توانند با آب در تماس باشند و اکسیژن مورد نیاز آب را بهتر فراهم کنند.

داشتن طبق نوشته ی دیفیوزر هوادهی راندمان بالای انرژی در کل سیستم های  تصفیه ای ۵۰% مصرف برق به اقدامات هوادهی مربوط می شود ولی اگر در سیستم دیفیوزر هوادهی حباب ریز کارگذاری شود مصرف برق به میزان قابل توجهی کاهش می یابد زیرا به هوای کمتری نیاز دارند تا حباب های ریز درست کنند و همین عمل باعث کاهش کارکرد بلوئر شده که درنتیجه کار کم بلوئر منجر به مصرف کمتر برق در سیستم می شود.

دیفیوزری که دارای جنس استیل ضد زنگ باشد و یا دیفیوزری که از سرامیک EPDM و PTFE هستند. براساس اندازه، دیفیوزر هوادهی درشت دو نوع هستند یا دیسکی اند و یا لوله ای و همانند دیفیوزر های حباب درشت مزایا هم دارند.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *