تصفیه هوازی فاضلاب

تصفیه هوازی فاضلاب

تصفیه فاضلاب دارای مراحل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است. مرحله بیولوژیکی که توسط میکروارگانیزم‌ها انجام می‌شود می‌تواند هوازی، بی‌هوازی یا ترکیبی از هردو باشد.یکی از روش‌های هوازی لجن فعال است.
تصفیه هوازی فاضلاب به روش لجن فعال قسمتی برای نگهداری لجن که در واقع دارای میکروارگانیسم‌های فعال برای مصرف مواد مغذی در آن هستند، فراهم می‌شود. استخری که لجن فعال در آن نگهداری می‌شود، تمام شرایط رشد زندگی باکتری‌ها را دارد و تنها به هوادهی و اکسیژن مناسب برای مصرف مواد موجود در این بستر نیاز دارد که با هوادهی مناسب این کار انجام می‌شود.

لجن فعال که یک نوع تصفیه هوازی و یکی از مراحل تصفیه بیولوژیکی است و لجن فعال قسمتی یا تمام مرحله بیولوژیکی است و نه برعکس. در تصفیه هوازی فاضلاب زمانی که مواد آلی موجود در فاضلاب توسط باکتری‌ها مصرف شد توده‌های سنگین به کف استخر ته‌نشین و مایعی که مواد آلی از آن جدا شده است از سیستم خارج می‌شود.

تصفیه فاضلاب هوازی
فرایند تصفیه فاضلاب هوازی

اهمیت تصفیه فاضلاب به روش هوازی

هوادهی فاضلاب در تصفیه هوازی فاضلاب به ویژه در فرایند لجن فعال بسیار مهم و ضروری است. میکرو ارگانیسم ها در تصفیه هوازی فاضلاب برای فعالیت خود و مصرف غذا نیاز به اکسیژن دارند که با هوادهی در استخر ها این کار انجام می شود. تصفیه بیولوژیک بر خلاف تصفیه شیمیایی که از مواد شیمیایی برای تصفیه استفاده می‌کند از کارگرانی به انواع دیگر میکروارگانیسم برای فرایند تصفیه استفاده می نماید که نیاز به اکسیژن دارند. هوادهی گام مهمی در فرایند تصفیه هوازی فاضلاب هم از نوع صنعتی و هم از نوع شهری است و در واقع بیشتر سیستم هوادهی در تصفیه ثانویه استفاده می شود بعد از استفاده کردن از مواد مغذی باکتری به صورت تجمع ته نشین می‌شوند و از سیستم خارج می شوند.

استخر ته نشینی همانطورکه گفته شد بعد از فعالیت میکروارگانیسم ها برخی از آنها به صورت تجمع در می آیند و ته نشین و یا معلق هستند که در استخر ثانویه ته نشینی این مواد در کف رسوب می‌کنند. این استخر برای یک پساب زلال شده لازم است و نگرانی برای ورود آن به محیط زیست نیز وجود نخواهد داشت.
.

انواع روش‌های هوازی تصفیه فاضلاب

روش های هوازی متنوعی برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری وجود دارد که بسیاری از آنها روش های قدیمی است که در بخش از مسیر تصفیه دارای تغییر بوده اند. به عنوان مثال می توان از روش های زیر نام برد:

لجن فعال متداول با جریان پیستونی CPF

در این روش جریان هوا یی که در استخر هوادهی به میکروارگانیسم ها می رسد، تنظیم می‌شود و در بخش هایی که اکسیژن بیشتر نیاز است هوادهی بیشتری صورت می گیرد.

لجن فعال اختلاط کامل CMAS

در سیستم لجن فعال با اختلاط کامل نوعی از لجن فعال است که برای کاهش مواد بزرگ در حوضچه ها و کاهش بار اضافی قبل از هوادهی حوضچه ته نشینی تعبیه می‌شود. از این سیستم برای تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شود.

هوادهی گسترده EAAS

در این روش از دو مخزن تثبیت و تماسی استفاده می شود. فاضلاب بعد از ته نشینی وارد مخزن تماس می شود و مواد و ذرات درشت و معلق به میکرو ارگانیسم ها متصل می شوند و در مخزن تثبیت تجزیه آغاز می شود.

هوادهی گسترده لجن فعالی است که ته نشینی اولیه در آن سیستم حذف شده باشد و با تغییراتی مانند افزایش زمان ماند و سن لجن و کاهش مقدار ته نشینی مواد آلی مقدار لجن تولید شده در آخر سیستم کاهش می یابد. مخزن هوادهی ۲ تا ۴ برابر بزرگتر از حالت معمول می باشد.

فرآیند بیوراکتور غشایی با بستر متحرک MBBR

این سیستم را می توان با طراحی های مختلفی در محیط مورد نیاز، پیاده سازی نمود و توانایی حجم بالایی از فاضلاب با غلظت های مختلف را دارند. زمان ماند فاضلاب بسیار پایین است و نسبت به تغییرات دما نیز مقاوم هستند.

در این روش از دو مخزن تثبیت و تماسی استفاده می شود. فاضلاب بعد از ته نشینی وارد مخزن تماس می شود و مواد و ذرات درشت و معلق به میکرو ارگانیسم ها متصل می شوند و در مخزن تثبیت تجزیه آغاز می شود.
هوادهی گسترده لجن فعالی است که ته نشینی اولیه در آن سیستم حذف شده باشد و با تغییراتی مانند افزایش زمان ماند و سن لجن و کاهش مقدار ته نشینی مواد آلی مقدار لجن تولید شده در آخر سیستم کاهش می یابد. مخزن هوادهی ۲ تا ۴ برابر بزرگتر از حالت معمول می باشد.

فرآیند لجن فعال با بستر ثابت IFAS

این فرایند را برای بهتر شدن فرایند تصفیه با سیستم موجود ترکیب می کنند. و در این روش مدیا ثابت و متحرک را برای افزایش رشد بیوماس استفاده می کنند. با استفاده از این روش می توان بدون افزایش حجم مخازن بازدهی تصفیه را تا ۴۰ درصد افزایش داد.

گروه مهندسین مهاب، به عنوان یک شرکت تصفیه آب و فاضلاب توانایی طراحی و تولید انواع روش های تصفیه هوازی فاضلاب گفته شده را دارد و می تواند با هزینه بسیار مناسب در کمترین زمان ممکن آن را برای محیط مورد نیاز آماده نماید.

کاربرد تصفیه فاضلاب به روش هوازی

تصفیه هوازی فاضلاب کاربرد های فراوانی برای تصفیه فاضلاب در مکان های مختلف دارد زیرا توانایی بالایی برای حذف مواد آلاینده دارد. امکان طراحی این سیستم در اندازه ها و ابعاد مختلف با توجه به مقدار فاضلاب تولیدی وجود دارد و می توان این سیستم را برای تصفیه فاضلاب صنعتی، تصفیه فاضلاب شهری، تصفیه فاضلاب بیمارستان ها انواع کارخانه ها و کشتارگاه ها مورد استفاده قرار می دهند. تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی نیز نوعی از طراحی این سیستم در اندازه محدود می باشد. و می توان مخزن های پلی اتیلنی را در سایزهای مختلف برای این سیستم تصفیه هوازی فاضلاب مورد استفاده قرار داد.

مراحل تصفیه هوازی فاضلاب

عوامل مؤثر بر قیمت در تصفیه هوازی فاضلاب

عوامل مختلفی می تواند در قیمت طراحی و تولید سیستم تصفیه فاضلاب تاثیرگذار باشد. یکی از آن اندازه پکیج تصفیه فاضلاب و نوع سیستمی است که طراحی می‌گردد و اجرا و نصب این سیستم ها و یا ساخت آنها پروژه های متفاوتی است که باید با برنامه ریزی و مشاوره دقیق انجام گیرد. برای طراحی سیستم تصفیه مورد نظر خود می توانید با دریافت مشاوره از گروه مهندسین مهاب بهترین و مناسب ترین پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب را برای تصفیه فاضلاب مورد نظر سفارش دهید و از مشاوره رایگان این شرکت بهرمند شوید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.