پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری

پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری

تصفیه فاضلاب گاوداری

یکی از مواردی که باید در تصفیه فاضلاب دامداری و استفاده از پکیج تصفیه به آن توجه داشت، نوع و غلظت آلاینده هاست. پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری مناسب، باید بتواند در فرایند تصفیه، آلاینده ها و مواد معدنی و آلی، نیتروژنی و فسفاتی را از بین ببرد.

قبل از اینکه آب وارد چرخه ی مصرف شود، باید فرایند تصفیه را طی کند. این آب تصفیه شده بعد از مصرف در فعالیت های خانگی، کشاورزی، صنعتی و … با آلاینده های موجود در این فرایند ها ترکیب شده و موجب پایین آمدن سطح کیفیت آب می شود که این آب کم کیفیت غیر قابل استفاده و مصرف است. این آب مصرف شده و آلوده ی غیر قابل مصرف را پساب یا فاضلاب می گویند.

یکی از روش های از بین بردن آلاینده های موجود در آب های استفاده شده یا همان فاضلاب ها و وارد کردن دوباره ی آن ها به چرخه ی طبیعت و استفاده ی مجدد، فرایند تصفیه آب است. چرا که آب شیرین و قابل مصرف روی کره ی زمین بسیار محدود است و در صورت تداوم استفاده ی بسیار از این منابع آب، به زودی تمام شده و دیگر در دسترس نمی باشد و در همین راستا، بحران کمبود آب،سراسر جهان را درگیر خود می کند. پس از تصفیه ی پساب ها، آب بدست آمده را می توان در مواردی مانند کشاورزی استفاده کرد و یا از آن ها بعد از وارد شدن به آب های سطحی و قرار گرفتن در مسیر تصفیه آب، به عنوان آب شرب استفاده شود.

فاضلاب دامداری‌ها و گاوداری‌ها:

فاضلاب کشتارگاه و فاضلاب دامداری ها دارای وجه اشتراکات بسیاری با یک دیگرند، اما برابر و یکسان نیستند. در پساب دامداری ها، عدم وجود خون موجب پایین آمدن بار آلی فاضلاب می شود. فاضلاب دامداری ها و فاضلاب دامی، غنی از مواد معدنی، نیتروژن، مواد آلی و فسفر است که موجب تحریک دریاچه ها، آلودگی آب ها و اکوسیستم های آبی می شوند. و به دلیل کاهش این آثار مخرب، از بین بردن این مواد و در واقع تصفیه آب، بسیار ضروری و مهم است. از آن جایی که پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، برای استفاده در دامداری های کوچک گران است و به صرفه نیست، امروزه با قیمت مناسب تری ساخته و تولید شده است.

مراحل اجرای پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری

آشغال‌گیر:

در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، آشغال گیر وظیفه ی جداسازی ذرات جامد بزرگ موجود در پساب گاوداری را عهده دار است. جامداتی مانند: فلزات، پلاستیک، دستمال و کاغذ که در صورتی که وارد لوله های پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری شوند باعث ایجاد گرفتگی و آسیب رساندن به لوله کشی ها، تجهیزات و وسایل پکیج می شوند. بنابراین آشغال گیر در حفظ پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری نقش مهمی را ایفا می کند.

چربی گیر:

دومین مرحله ی فرایند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، به کار گیری چربی گیر هاست. فاضلاب گاوداری ها دارای حجم زیادی پروتئین، چربی و شیر است به همین حالت در یک پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، به یک سیستم چربی گیر احتیاج است. جداسازی چربی ها از آب موجب جلوگیری از افزایش و بالارفتن بار آلی آلاینده ها، جلوگیری از عدم انتقال آلاینده های آلی و همچنین جلوگیری از نشت و گرفتگی فاضلاب می شود.

مخزن‌های متعادل‌سازی:

پساب ها یا همان فاضلاب ها با فشار ها، دما ها و سرعت های مختلفی وارد سیستم تصفیه فاضلاب می شوند. اگر این فشار ها، سرعت و … یکسان و متعادل نباشند، موجب ایجاد ناهنجاری و اختلال در سیستم تصفیه می شود. به همین منظور به جهت تعادل و یکسان سازی فشار،دما،سرعت و ‌… با یک دیگر، در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، مخزن های متعادل سازی استفاده می شود.

راکتورهای بی‌هوازی:

راکتورهای بی‌هوازی که همان فناوری پتوی لجن بی‌هوازی جریان بالا، در واقع گونه از هضم بی‌هوازی است که در جریان تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. راکتور UASB هضم کننده ای متانوژیک است و در واقع متان تولید میکند. راکتور بی هوازی در زمان تشکیل پتو، از ذره های لجنی که در مخزن معلق هستند، از یکی فرایند بی هوازی استفاده می کند. پساب ها از طریق پتو جهت بالا جریان پیدا می کنند و توسط میکرو ارگانیسم های هوازی، تصفیه، هضم و تخریب می گردند. محصول فرعی تولید شده از این فرایند بیو گاز با غلظت بالاست از متان است و ممکن است این بیو گاز به عنوان منبع انرژی ذخیره گردد و برای تولید برق برای صادرات، و تامین انرژی مورد نیاز مصرفی، از آن استفاده شود. راکتور های بی هوازی، اصولا برای تصفیه کردن جریان های زباله مناسب هستند. ( ۳ درصد TSS با اندازه ذرات > ۰/۷۵ میلی‌متر )

راکتورهای بی‌هوازی بافل‌دار:

راکتور های بی هوازی بافل دار، مخزن های سپتیکی در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری اند که همراه با مجموعه ای از حفره ها، در امتداد سپتیک تانک یا همان محفظه ی تصفیه به روز رسانی شده اند و فرایند کار آن ها گسترش و بهبود یافته است. این راکتور ها در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، به حذف و هضم مواد آلی کمک می کند. عملکرد این روش بر اساس سیستم تصفیه ی بیولوژیکی و سیستم تصفیه فیزیکی است. سیستم های راکتور های بی هوازی بافل دار یا همان UABR برای طیف های مختلف فاضلاب ها مثل پساب صنعتی و برای تصفیه ی COD ها و BOD ها، و مواد آلی و مواد معلق جامد بار گرفته می شود.

راکتور هوازی:

یکی از شیوه هایی که در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری به کار گرفته می شود، روش هوادهی گسترده است. در این شیوه، عملکرد سیستم بر پایه ی لجن فعال است و اصلاح شده ی فرایند لجن فعال است. تصفیه فاضلاب شامل: تصفیه، هضم، حذف ذرات جامد و تصفیه ی بیولوژیکی در یک شفاف کننده ی اولیه و تکمیل فرایند تصفیه در یک شفاف کننده ی ثانویه به کار گرفته می شود.

تانک ته‌نشین:

از تانک ته نشین یا همان مخزن رسوب در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، هنگامی که با اضافه کردن مواد منعقد کننده، فاضلاب باید بدون حرکت باشد تا مواد جامد معلق ته نشین شوند، استفاده می شود که این قسمت تا میزان خوبی به فرایند تصفیه فاضلاب کمک می کند.

ضدعفونی:

میکرو ارگانیسم های مقاومی که تا این مرحله از تصفیه، از بین نرفته باشند، در مرحله ی آخر تصفیه فاضلاب، توسط اشعه ی فرابنفش و یا کلر زنی از بین خواهند رفت.

آب شیرین کن گاوداری:

آب شیرین کن ها به دلیل به کارگیری روش اسمز معکوس، با این عنوان شناخته می شوند که برای از بین بردن و حذف نمک های موجود در آب و املاح سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. تاثیرات تخریب کننده ای که املاح معدنی و نمک موجود در آب بر روی بافت های مختلف بدن می گذارد، توسط همگان شناخته شده است، و به همین دلیل است که آب شیرین کن ها ساخته و تولید می شوند. از این دستگاه برای کشاورزی و دامداری در بسیاری از کشور ها استفاده میکنند.
دستگاه آب شیرین کن پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، که به نام اسمز معکوس نیز شناخته می شود و معروف است، در فرایند انتقال دام ها به صورت دریایی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در دستگاه آب شیرین کن، آب دریا عاری از املاح و نمک ها شده و مورد استفاده ی دام ها قرار می گیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری
تصفیه فاضلاب گاوداری

آلاینده‌های موجود در فاضلاب گاوداری‌ها

اکسیژن خواهی بیوشیمیایی:

اکسیژن خواهی بیوشیمیایی میزان اکسیژن مورد نیاز میکرو ارگانیسم های بیولوژیکی هوازی موجود در نمونه ی آب معین در دما و دوره ای مشخص و معین برای تجزیه ی مواد آلی است.

اکسیژن خواهی شیمیایی:

در شیمی محیط زیست، حجم اکسیژنی که در طی واکنش اکسیداسیون مواد آلی موجود در آب، استفاده می شود را اکسیژن خواهی شیمیایی می گویند، که به عنوان معیاری برای نشان دادن مواد آلی موجود در آب شناخته می شود. متداول ترین کاربرد اکسیژن خواهی شیمیایی، تعیین میزان آلاینده های اکسید شده در فاضلاب ها یا آب های سطحی مانند رودخانه ها و دریاچه ها است.

کل مواد جامد معلق:

کل جامد معلق، یکی از گونه های تعریف شده ی آلاینده در آنالیت است که هیچ فرمول شیمیایی خاصی برای آن وجود ندارد. این مواد جامد معلق می توانند مواد گیاهی مانند ساقه یا برگ، رسوب، لجن و … باشند.

مواد جامد معلق فرار:

یکی دیگر از گونه های آلاینده ی تعریف شده، مواد جامد معلق فرار اند که به معیار کیفیت آب شناخته می شوند. برای انجام تست وجود مواد جامد معلق فرار در آب و همچنین میزان آن ها، آب را از یک فیلتر عبور می دهند، سپس در دمای ۵۵۰ الی ۶۰۰ درجه ی سلسیوس حرارت داده و گرم می شوند. اختلاف وزن قبل و بعد از سوختن، میزان و وزن مواد جامد معلق فرار در آب است و در آخر میزان غلظت آن را بیان می کند.

چربی و روغن:

از دیگر مواد موجود در فاضلاب گاوداری ها، گرس ها، روغن ها و چربی ها هستند، که نیازمند تصفیه اند. در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، از سیستم چربی گیر DAF استفاده می شود.

فسفر و نیتروژن:

از دیگر آلاینده های موجود در فاضلاب های گاوداری، فسفر و نیتروژن و ترکیبات فسفر دار و نیتروژن دار است.

کاربرد سپتیک تانک در گاوداری

سپتیک تانک ها، مخزن های اند که با به کارگیری فرآیند شیمیایی، موجب ریزتر و خردتر شدن فاضلاب ها می شوند تا از گرفتگی لوله های فاضلاب جلوگیری کنند.
در گاوداری ها به دلیل میزان بالای جامدات بزرگ و یا مدفوع، در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری از سپتیک تانک استفاده می شود تا جامدات در طی فرایند شیمیایی و مکانیکی کوچک و هضم شوند و موجب گرفتگی لوله های فاضلاب و … نشوند.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری:

_ در پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، از آب فاضلاب تصفیه شده ی گاوداری برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود، زیرا این آب دارای املاح و مواد مفید برای تغذیه ی گیاهان اند.
_  توانایی حذف و هضم مواد معلق و جامد از فاضلاب ها را دارد.
_  فسفر ها و نیتروژن موجود در این فاضلاب ها را که برای برای محیط زیست بسیار خطرناک اند را حذف و تصفیه می کند.
_ این پکیج قادر به حذف BOD ها و COD ها هستند.
_  از لحاظ هزینه ها، بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

محدودیت پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری:

پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری تنها برای حذف و تصفیه ی آلاینده هایی که در فاضلاب دامداری ها موجود است مناسب است. باید به این نکته توجه کرد که تفاوت های زیادی بین پساب های دامداری و کشتارگاه ها وجود دارد، بنابراین این پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، برای تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها، کارایی ندارد.

عوامل مؤثر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری

از مهم ترین مولفه های خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برای فاضلاب گاوداری قیمت می باشد. از آن جایی که صاحبان گاوداری های کوچک توانایی پرداخت هزینه ی زیادی را برای تصفیه ی فاضلاب ندارند، قیمت این دستگاه ها بسیار مهم است.

  • اولین گزینه ای مهم در قیمت جنس مواد سازنده ی پکیج است.
  • دومین عاملی که در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری اثر گذار است، دبی ورودی آب است. در واقع میزان تولید فاضلاب و میزان سرعت ورود آن به پکیج تصفیه فاضلاب، بر قیمت پکیج اثر می گذارد.
  • پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری، توانایی تصفیه و حذف برخی آلاینده های مشخص را دارد. چنانچه آلاینده های دیگری در این فاضلاب ها وجود داشته باشند که این پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری توانایی حذف آن ها را نداشته باشد، باید تجهیزات دیگری را به تجهیزات موجود پکیج اضافه کرد. قیمت هر کدام از این تجهیزات اضافی، بر روی قیمت کلی پکیج تصفیه ی فاضلاب تاثیر می گذارد.
  • هزینه های مربوط به تمیز کردن پکیج نیز، جزوی از عوامل اثر گذار بر قیمت پکیج است.
  • باید به این نکته توجه داشت که دفعاتی که می توان فاضلاب را در محیط خالی کرد، چند مرتبه در ماه است.
  • اخرین عامل تاثیر گذار در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب، نوع فرایند بیولوژیکی است که در پکیج استفاده شده است.
امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.