پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

فاضلاب کارواش جزئی از فاضلاب صنعتی محسوب می‌شود. با توجه به وجود مواد شیمیایی آلوده که در محیط زیست وجود دارد، برای حذف آلاینده و نگهداری از محیط زیست نیاز به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ضروری می‌باشد. فاضلاب کارواش دارای نمک‌های سنگین، چربی‌ها، اسید و چربی (روغن و گریس)، دترجنت‌ها (شوینده ها )، فسفات‌ها، مواد شیمیایی، همچنین گل و لای حاصل از شستشوی خودروها و … می باشد که ورود این پساب‌ها به محیط بسیار خطرناک می‌باشد. از پکیج تصفیه فاضلاب مهاب برای تصفیه فاضلاب کارواش‌ ماشین‌های سبک و سنگین استفاده می‌شود. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش به دبی فاضلاب، جنس پکیج و کیفیت خروجی آن وابسته است.
کارواش

لیست عناوین

ماهیت و نوع فاضلاب در تصفیه فاضلاب کارواش‌

امروزه با گسترش زندگی آپارتمان نشینی و افزایش انواع خودرو و وسایل نقلیه، شستشوی مکانیزه ماشین‌ها به عنوان یک امر ضروری مطرح می‌شود که اهمیت نصب پکیج تصفیه فاضلاب کارواش را نیز بالا می‌برد. شستن ماشین به طور سنتی در منزل کار مناسبی نیست و اثرات سوء بر محیط زیست دارد. شستن ماشین به طور سنتی در منزل سبب هدر رفت مقدار زیادی آب می‌شود، برای مثال میزان مصرف آب برای شستن هر ماشین در منزل به طور تقریبی ۴۴۰ لیتر آب نیاز دارد. علاوه بر هدر رفت میزان زیادی آب، بعد از شستشوی ماشین نیز این آب‌ها وارد شبکه فاضلاب شهری می‌شود و مشکلات زیست محیطی را به بار می‌آورد.

یکی از راه‌های شستشوی وسایل نقلیه که سبب می‌شود خطرات کمتری منابع آبی و محیط زیست را تهدید کند مراجعه به کارواش می‌باشد. فاضلاب تولیدی در کارواش جز دسته فاضلاب صنعتی محسوب می‌باشد. با توجه به بالا بودن سطح آلاینده‌های موجود در این نوع فاضلاب‌ و همچنین حجم زیاد آب مصرف شده بهتر است این نوع فاضلاب‌ها تصفیه شوند. روش‌های مختلفی برای تصفیه فاضلاب حاصل از کارواش در نظر گرفته شده است، اما باید متناسب با اندازه کارواش و تعداد ماشین‌هایی که در روز پذیرش می‌شود باید فرایند مناسب برای تصفیه فاضلاب کارواش در نظر گرفته شود تا مقرون به صرفه باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

قیمت دستگاه تصفیه پساب کارواش مهاب براساس سیستم تصفیه فاضلاب و یا آب مصرفی کارواش قابل محاسبه می‌باشد. دستگاه تصفیه آب و فاضلاب کارواش از جمله مهم‌ترین تجهیزات لازم در کارواش‌ها می‌باشد که به صاحبان کارواش اجازه می‌دهد که از آب مصرفی به صورت مجدد استفاده شود.

گروه مهندسین مهاب، از بزرگترین و مطمئن‌ترین، شرکت‌ها در حوزه‌ی عرضه و فروش انواع پکیج‌های تصفیه فاضلاب می‌باشد که آمادگی ارائه خدمات در زمینه مشاوره و فروش پکیج تصفیه فاضلاب کارواش و ارسال آن به تمام نقاط ایران را دارد . شما می‌توانید تمامی محصولات ما را با قیمتی بسیار مناسب و ارزان‌تر نیز تهیه نمایید.

لزوم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

ماهیت و نوع فاضلاب تولید شده در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش بدین صورت انجام می‌شود که در ابتدا بدنه‌ی ماشین‌ها با آب شستشو می‌شود تا تمام آلودگی و گل و لایی که بر روی آن وجود دارد، پاک شود و با این عمل، میزان آب خارج شده از کارواش افزایش می‌یابدرو به فاضلاب اضافه می‌شود که به‌عنوان TSS یا مواد معلق نامیده می‌شود و پس از آن، درون مخزن نگهدارنده‌ی فاضلاب ته‌نشین می‌شوند. در مرحله بعدی کارواش، ماشین موردنظر با استفاده از مواد شوینده به‌صورت کف یا دترجنت شستشو می‌شود که دارای میزانی از سورفاکتانت است. این ماده به‌صورت مواد آلی به‌درون فاضلاب راه یافته و باعث تغییر کیفیت شیمیایی آن می‌شود. البته احتمال اینکه میزانی از روغن و چربی و هم‌چنین فلزات سنگین مانند سرب نیز با شستشوی ماشین به‌درون پکیج تصفیه فاضلاب کارواش راه یابد وجود دارد که  باید در  روند تصفیه  فاضلاب تولیدی کارواش‌ها به آن توجه نمود.

در بسیاری از مواقع فاضلاب تولید شده در کارواش‌، مستقیما به درون چاه و یا کانال‌های آب سرازیر می‌شوند. این عمل منجر به ایجاد آلودگی و سمی شدن سفره‌های آب زیرزمینی می‌شوند. فاضلاب کارواش‌ها باید قبل از تخلیه در محیط اطراف و از طریق پکیج تصفیه فاضلاب کارواش، به خوبی تصفیه شده و برای استفاده مجدد و مصارف مشخص نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

ویژگی‌های سیستم تصفیه فاضلاب کارواش مهاب

 • تمامی مواد شیمیایی در تصفیه پساب حذف می‌شود
 • ابعاد مناسب دستگاه‌
 • عدم نیاز به آموزش برای استفاده، عدم نیاز به اپراتور حرفه‌ای
 • عدم نیاز به زمان راه‌اندازی اولیه
 • طراحی و ساخت پکیج‌های اختصاصی با توجه به نیاز مشتری
 • کاهش قابل توجه حجم لجن

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

 

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کارواش

سیستم بازیابی آب شستشوی اتومبیل

افزایش تعداد وسایل نقلیه و همچنین رشد و گسترش فزاینده‌ی زندگی شهری و آپارتمان نشینی باعث شده تا نیاز به شستشوی مکانیزه ماشین‌ها در کارواش‌ها رونق زیادی بگیرد. این موضوع باعث شده تا افراد برای شست و شوی ماشین خود به کارواش مراجعه کنند. این اقدام منجر به تولید فاضلاب می‌شود. ولی می‌توان با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش آن را به صورت بهینه تصفیه نموده و به چرخه‌ی آب مصرفی بازگرداند.

مزایای استفاده از روش انعقاد الکتریکی جهت تصفیه پساب کارواش با پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

 • کاهش هزینه‌های جاری سیستم تصفیه و کاهش هزینه‌های بهره‌برداری سیستم تصفیه
 • نیاز به کمترین سطح فضا جهت نصب و راه اندازی سیستم
 • پایین بودن هزینه‌های نصب و راه اندازی سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش در مقایسه با سایر سیستم‌های معمول تصفیه فاضلاب
 • کاهش فضای لازم برای تصفیه خانه
 • کاهش استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب
 • کار با سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش بدون نیاز به اپراتور حرفه‌ای
 • سهولت در مدیریت لجن و آبگیری
 • نیاز به تجهیزات ساده برای پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
 • استفاده خودکار و پیوسته از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
 • کاهش مشکلات بهره‌بردای در مقایسه با روش‌های بیولوژیکی و شیمیایی
 • عدم نیاز به فضای زیاد و اشغال محیط
 • نصب و استفاده آسان
 •  عملکرد عالی و کارایی مناسب
 • هزینه پایین و مقرون به صرفه
 • عدم نیاز به استفاده از تجهیزات پر هزینه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب
 • نصب و راه اندازی آسان و عدم نیاز به تجهیزات اضافی
 • کاهش هزینه بهره‌برداری
 • عدم نیاز به فضای زیاد و اشغال آن
 • کاهش مصرف مواد شیمیایی
 • مجهز به تجهیزات ساده و راهبری آسان
 • امکان بهره‌برداری اتوماتیک و مداوم
 • کاهش بخش‌های فرآیند تصفیه
 • کاهش میزان بروز مشکلات بهره‌برداری نسبت به دیگر روش‌های شیمیایی و بیولوژیکی

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم تصفیه فاضلاب کارواش مهاب

ته نشینی اولیه:

ته نشینی اولیه در پکیج های تصفیه فاضلاب کارواش به منظور حذف بخش های جامد و سنگین موجود در فاضلاب ورودی استفاده شده و سپس وارد بخش های بعدی تصفیه خانه میگردد.

حوضچه انعقاد و لخته سازی:

در بخش حوضچه انعقاد و لخته سازی که در آن مواد شیمایی مختلف به منظور تشکلی لجن و ته نشینی استفاده میشود. پساب به حوضچه ذخیره لجن باز می‌گردد. از بالای حوضچه ته‌نشین شده پساب تصفیه شده وارد بخش فیلتر شنی می‌گردد.

مخزن ذخیره لجن

فیلتر شنی و کربنی:

رایج‌ترین کاربرد فیلتر کربنی در از بین بردن طعم، بو، رنگ،BOD ،COD ، مواد آلی و کلر می‌باشد. در فیلتر کربنی، فاضلاب از بستر کربن فعال گرانولی عبور می‌کند و توسط کربن، رنگ و بوی آن جذب شده و فاضلاب خروجی آب در سیستم تصفیه آب کارواش بدون هیچ نوع رنگ، بو و طعمی است که اصولا بعد از فیلتر شنی مخصوص قرار می‌گیرد.

فیلتر شنی:

فیلتر‌های شنی معمولا به صورت استوانه و از جنس فایبرگلاس و کربن استیل طراحی و تولید می‌شود. اساس کار فیلتر شنی به دام انداختن ذرات معلق در لایه‌های بستر فیلتر می‌باشد. کاربرد اصلی صافی شنی در حذف رنگ‌ها، تصفیه آب استخر و آب‌های سطحی، آب برگشتی برج‌های خنک کننده، فیلتراسیون فاضلاب صنعتی، تصفیه خانه‌های شهری و صنعتی می‌باشد.

عوامل مؤثر در طراحی و تولید دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش مهاب

 • دبی فاضلاب: میزان پسابی که روز تصفیه شود. شستشوی هر ماشین حدود ۴۰ لیتر فاضلاب تولید می‌شود.
 • ایستگاه پمپاژ: قبل از ورود پساب به پکیج، ابتدا داخل مخزن سپتیک تانک ذخیره می‌شود. سپس پساب فرآیند ته‌نشینی اولیه در سپتیک به سمت دستگاه تصفیه پمپاژ شود.
 • کیفیت فاضلاب ورودی و خروجی: نوع پساب تولید شده و میزان آلاینده‌های آن و همچنین کیفیت فاضلاب تصفیه شده در این سیستم‌ها بسیار مهم می‌باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش - پکیج تصفیه فضلاب صنعتی

 

عوامل مؤثر در طراحی و تولید دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش

انواع فرایندهای تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش مهاب

از فرایندهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب کارواش، انعقاد شیمیایی است. با کمک این روش، مواد شیمیایی به فاضلاب اضافه می‌شود تا بار سطحی ذرات موجود در آن را خنثی سازد و در نتیجه این عمل، به‌تدریج ذرات معلق ته‌نشین می‌شوند. انتخاب منعقدکننده در فرایند تصفیه شیمیایی مهم است. زیرا می‌تواند عملکرد کلی سیستم را ارتقا دهد. ممکن است یک فیلتر و زلال ساز به آن افزوده شود تا راندمان حذف جامدات را مؤثرتر نماید.

ذراتی که به‌صورت جامد و معلق درون پکیج وجود دارند، با این روش از فاضلاب جدا می‌شوند. این ذرات شامل امولسیون‌ها، جامدات کلوئیدی و رنگ‌ها است. آن بخش از ذراتی که دارای بار سطحی هستند، به‌دلیل داشتن بار هم‌نام، حالت کلوئیدی دارد و  با روش‌های مکانیکی نیز حذف نمی‌شوند.

ذرات کلوئیدی به دو دسته کلوئیدهای آب‌گریز و آب‌دوست تقسیم‌بندی می‌شوند. کلوئیدهای آب‌گریز، در ترکیب با منعقدکننده شیمیایی واکنشی از خود نشان نخواهند داد ولی کلوئیدهای آب‌دوست، ممکن است با اضافه شدن یک منعقدکننده شیمیایی به فاضلاب، واکنش نشان دهند. به همین دلیل کلوئیدهای آب‌دوست، در مقایسه با کلوئیدهای آب‌گریز به ماده منعقدکننده بیشتری نیاز دارند.

ذرات موجود در فاضلاب ممکن است دارای بار سطحی مثبت و یا منفی باشند. پس از آن، بار سطحی ذرات از بین می‌رود و به دنبال آن میزان‌ دافعه بین ذرات کلوئیدی نیز حذف می‌شود. در مراحل بعد از فرایند تصفیه فاضلاب،‌ ذراتی که بدون بار هستند به یکدیگر برخورد می‌کنند و در کف مخزن ته‌نشین می‌شوند.

سه مرحله فرایند انعقاد و لخته سازی:

 1. یون‌های فلزی آزاد شده از آند تشکیل کوآگولانت می‌دهند.
 2. شکستن امولسیون‌ها، ذرات معلق و ناپایدارسازی آلاینده‌ها
 3. تجمع فازهای ناپایدار و تشکیل لخته

مکانیسم اصلی در این فرایند از طریق فرایندهای دینامیکی به‌عنوان واکنش‌های پیش‌رونده عمل می‌کند. با توجه به نوع آلاینده، پارامترهای محیطی و عملیاتی تغییر می‌کند.

فرآیند های تصفیه فاضلاب کارواش به کمک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

 

تصفیه فاضلاب کارواش

مهم‌ترین واکنش‌ها در فرایند انعقاد و لخته سازی الکتریکی در جهان 

 1. حرکت آلاینده‌ها به سمت الکترود با بار الکتریکی مخالف و تراکم آن‌ها بواسطه خنثی‌سازی بار
 2. تشکیل یون‌های هیدروکسیل منفی، یون‌های مثبت و ترسیب آلاینده‌ها
 3. واکنش بین یون‌های فلزی مثبت با هیدروکسیل منفی و شکل‌گیری هیدروکسیدهایی با خصوصیات جذبی بالا در پیوند با آلاینده‌ها یا به عبارتی پل زنی بین ذرات
 4. تشکیل هیدروکسیدهایی با شبکه‌های توری مانند و انعقاد جاروبی و زدودن آلاینده‌ها از محلول
 5. اکسیداسیون ترکیبات آلاینده و تبدیل به ترکیباتی که سمیت کمتری دارند.
 6. استفاده از روش شناورسازی الکتریکی جهت حذف آلاینده و اتصال بین حباب‌های گازهای الکترولیتی به آلاینده‌ها

لخته‌هایی که در نتیجه فرایند انعقاد الکتریکی و شناورسازی الکتریکی در سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش ایجاد می‌شوند از لحاظ اندازه بسیار بزرگتر از لخته‌های ایجاد شده از مواد منعقد کننده شیمیایی هستند، ضمن این که این لخته‌های بزرگ دارای پیوندهای محدود آبی و مقاومت به اسید با پایداری بالاتر هستند. طی فرایندهای شیمیایی الکترود کاتد و آند، گازهای متعددی تولید می‌شود که این گازها، بویژه هیدروژن تولید شده در کاتد به شناورسازی و حذف بهتر آلاینده‌ها کمک می‌کنند.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 

carwash wastewater treatment package

 

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *