پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

تصفیه فاضلاب صنعتی کارواش ها

فاضلاب کارواش ها جزئی از فاضلاب صنعتی محسوب می شود و با توجه به وجود مواد شیمیایی آلوده که در محیط زیست وجود دارد، برای حذف و نگهداری از محیط زیست نیاز به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ضروری می باشد. فاضلاب صنعتی دارای نمک های سنگین، چربی ها، اسید و چربی (روغن و گریس)، دترجنت ها (شوینده ها )، فسفات ها، مواد شیمیایی، همچنین گل و لای حاصل از شستشوی خودروها و … می باشد که ورود این پساب ها به محیط بسیار خطرناک می باشد.

تصفیه پساب کارواش‌ها

فاضلاب تولیدی کارواش به روش تصفیه فاضلاب انعقاد و لخته سازی و یا با فزودن مواد شیمیایی منعقد‌کننده و یا مواد موجود در بازار تصفیه و مجددا استفاده می‌شود. برای استفاده از این فرآیندها بهترین روش استفاده از یک دستگاه یا پکیج تصفیه فاضلاب کارواش است. پکیج تصفیه فاضلاب کارواش، دستگاهی است که فاضلاب خروجی از نازل‌های کارواش را جمع کرده و به کمک روش انعقاد و یا فیلتراسیون، زلال سازی و تصفیه می‌کند.

ماهیت و نوع فاضلاب در تصفیه فاضلاب کارواش ها

امروزه با گسترش زندگی آپارتمان نشینی و افزایش انواع خودرو و وسایل نقلیه، شستشوی مکانیزه ماشین ها به عنوان یک امر ضروری مطرح می شود که اهمیت نصب پکیج تصفیه فاضلاب کارواش را نیز بالا می برد. شستن ماشین به طور سنتی در منزل کار مناسبی نیست و اثرات سوء ی روی محیط زیست دارد. شستن ماشین به طور سنتی در منزل سبب هدر رفت مقدار زیادی آب می شود، برای مثال میزان مصرف آب برای شستن هر ماشین در منزل به طور تقریبی ۴۴۰ لیتر آب نیاز دارد. علاوه بر هدر رفت میزان زیادی آب، بعد از شستشوی ماشین نیز این آب ها وارد شبکه فاضلاب شهری می شود و مشکلات زیست محیطی را به بار می آورد. یکی از راههای شستشوی وسایل نقلیه که سبب می شود خطرات کمتری منابع آبی و محیط زیست را تهدید کند مراجعه به کارواش ها می باشد. فاضلاب موجود در کارواش ها جز دسته کارواش های صنعتی محسوب می شود. با توجه به بالا بودن سطح آلاینده های موجود در این نوع فاضلاب ها و همچنین حجم زیاد آب مصرف شده بهتر است این فاضلاب ها تصفیه شوند. روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب حاصل از کارواش ها در نظر گرفته شده است، اما باید متناسب با اندازه کارواش و تعداد ماشین هایی که در روز پذیرش می شود باید فرایند مناسب برای تصفیه فاضلاب کارواش در نظر گرفته شود تا مقرون به صرفه باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

قیمت دستگاه تصفیه آب، پساب کارواش براساس سیستم تصفیه فاضلاب و یا آب تصفیه کن کارواش قابل محاسبه می‌باشد. دستگاه تصفیه آب و فاضلاب کارواش از جمله مهم ترین تجهیزات لازم در کارواش ها می‌باشد که به صاحبان کارواش اجازه می‌دهد که از آب مصرفی به صورت مجدد استفاده شود.

گروه مهندسین مهاب، از بزرگترین و مطمئن ترین، شرکت ها در حوزه ی عرضه و فروش انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد که آمادگی ارائه خدمات در زمینه مشاوره و فروش پکیج تصفیه فاضلاب کارواش و ارسال آن به تمام نقاط ایران را دارد . شما می توانید تمامی محصولات ما را با قیمتی بسیار مناسب و ارزان تر نیز تهیه نمایید.

لزوم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

ماهیت و نوع فاضلاب تولید شده در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش بدین صورت انجام می شود که در ابتدا بدنه‌ی ماشین ها با آب شستشو می شود تا تمام آلودگی و گل و لایی که بر روی آن وجود دارد، پاک شود و با این عمل، میزان آب خارج شده از کارواش افزایش یافته و به فاضلاب اضافه می شود که به عنوان TSS یا مواد معلق نامیده می شود و پس از آن، درون مخزن نگهدارنده‌ی فاضلاب ته نشین میشوند. در مرحله بعدی کارواش، ماشین مورد نظر با استفاده از مواد شوینده به صورت کف یا اصطلاحا دترجنت شستشو می شود که دارای میزانی از سورفاکتانت است. این ماده به صورت مواد آلی به درون فاضلاب راه یافته و باعث تغییر کیفیت شیمیایی آن می شود. البته احتمال اینکه میزانی از روغن و چربی و همچنین فلزات سنگین مانند سرب نیز با شستشوی ماشین به درون پکیج تصفیه فاضلاب کارواش راه یابد وجود دارد که  باید در  روند تصفیه  فاضلاب تولیدی کارواش ها بدان توجه نمود.

در  بسیاری از مواقع فاضلاب تولید شده در کارواش ها مستقیما به درون چاه  و یا کانال های آب سرازیر می شوند. این عمل منجر به ایجاد آلودگی و سمی شدن سفره های آب زیرزمینی می شوند. فاضلاب کارواش ها باید قبل از تخلیه در محیط اطراف و از طریق پکیج تصفیه فاضلاب کارواش، به خوبی تصفیه شده و برای استفاده مجدد و مصارف مشخص نیز مورد بهره برداری قرار گیرند.

ویژگی‌های سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی کارواش

 • تمامی مواد شیمیایی در تصفیه پساب حذف می‌شود
 • ابعاد کوچک دستگاه‌
 • عدم نیاز به آموزش برای استفاده، عدم نیاز به اپراتور حرفه ای
 • عدم نیاز به زمان راه اندازی اولیه
 • طراحی و ساخت پکیج‌های اختصاصی با توجه به نیاز مشتری
 • کاهش قابل توجه حجم لجن
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کارواش

سیستم بازیابی آب شستشوی اتومبیل

افزایش زیاد تعداد وسایل نقلیه و همچنین رشد و گسترش فزاینده ی زندگی شهری و آپارتمان نشینی  باعث شده تا نیاز به شستشوی مکانیزه ماشین ها در کارواش ها رونق زیادی بگیرد. این موضوع باعث شده تا افراد برای شست و شوی ماشین خود به کارواش ها مراجعه کنند. این اقدام منجر به تولید فاضلاب می شود. ولی می توان با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش آن را به صورت بهینه تصفیه نموده و به چرخه ی آب مصرفی بازگرداند.

مزایای استفاده از روش انعقاد الکتریکی جهت تصفیه پساب کارواش با پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

 • کاهش هزینه های جاری سیستم تصفیه و کاهش هزینه های بهرهبرداری سیستم تصفیه
 • نیاز به کمترین سطح فضا جهت نصب و راه اندازی سیستم
 • پایین بودن هزینه های نصب و راه اندازی سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش در مقایسه با سایر سیستم های معمول تصفیه فاضلاب
 • کاهش فضای لازم برای تصفیه خانه
 • کاهش استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب
 • کار با سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش بدون نیاز به اپراتور حرفه ای
 • سهولت در مدیریت لجن و آبگیری
 • نیاز به تجهیزات ساده برای پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
 • استفاده خودکار و پیوسته از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
 • کاهش نیاز به واحدهای فرایند تصفیه خانه
 • کاهش مشکلات بهره بردای در مقایسه با روش های بیولوژیکی و شیمیایی
 • عدم نیاز به فضای زیاد و اشغال محیط
 • نصب و استفاده آسان
 •  عملکرد عالی و کارایی مناسب
 • هزینه ارزان و مقرون به صرفه
 • عدم نیاز به استفاده از تجهیزات پر هزینه جمع آوری و انتقال فاضلاب
 • نصب و راه اندازی آسان و عدم نیاز به تجهیزات اضافی
 • کاهش هزینه بهره برداری
 • عدم نیاز به  فضای زیاد و اشغال آن
 • کاهش مصرف مواد شیمیایی
 • مجهز به تجهیزات ساده و راهبری آسان
 • امکان بهره برداری اتوماتیک و مداوم
 • کاهش بخش های فرآیند تصفیه
 • کاهش  میزان بروز مشکلات بهره برداری نسبت به دیگر روش های شیمیایی و بیولوژیکی

اجزای تشکیل دهنده سیستم تصفیه فاضلاب کارواش

بیو فیلتر اولیه: پساب بعد از آشغالگیری وارد بیوفیلتر می‌شود. این بخش از مدیاهای پلی اتیلنی تشکیل شده است. مواد جامد معلق در این بخش قرار دارند که بخشی از تصفیه صورت می‌گیرد.

حوضچه انعقاد الکتریکی: در بخش حوضچه انعقاد تعدادی کاتد و آند از جنس ورقه آهن و آلومینیوم قرار دارد. در این ناحیه به دلیل وجود منبع تغذیه و ایجاد جریان الکتریکی عمل تصفیه صورت می‌گیرد.

حوضچه ته نشینی: پساب بعد از خروج از حوضچه داخل مخزن ته نشین می‌شود. از انتهای مخزن ته نشینی پساب به حوضچه ذخیره لجن باز می‌گردد. از بالای حوضچه ته نشین شده پساب تصفیه شده وارد بخش فیلتر شنی می گردد.

مخزن ذخیره لجن

فیلتر کربنی: رایج ترین کاربرد فیلتر کربنی در از بین بردن طعم، بو، رنگ،BOD ،COD ، مواد آلی و کلر می‌باشد. در صافی کربنی، فاضلاب از بستر کربن فعال گرانولی عبور می کند و توسط کربن رنگ و بوی آن جذب شده و فاضلاب خروجی آب در سیستم تصفیه آب کارواش بدون هیچ نوع رنگ، بو و طعمی است که اصولا بعد از فیلتر شنی مخصوص قرار می گیرد.

فیلتر شنی: فیلتر‌های شنی معمولا به صورت استوانه و از جنس فایبرگلاس و کربن استیل طراحی و تولید می‌شود. پایه کار فیلتر شنی به دام انداختن ذرات معلق در لایه‌های بستر فیلتر می‌باشد. کاربرد اصلی صافی شنی حذف رنگ‌ها، تصفیه آب استخر و آب‌های سطحی، آب برگشتی برج‌های خنک کننده، فیلتراسیون فاضلاب صنعتی، تصفیه خانه‌های شهری و صنعتی می‌باشد.

عوامل مؤثر در طراحی و تولید دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش

 • دبی فاضلاب: میزان پسابی که روز تصفیه شود. شستشوی هر ماشین حدود ۴۰ لیتر فاضلاب تولید می‌شود.
 • ایستگاه پمپاژ: قبل از ورود پساب به پکیج باید داخل مخزن سپتیک تانک ذخیره می‌شود. سپس پساب فرآیند ته نشینی اولیه در سپتیک به سمت دستگاه تصفیه پمپاژ شود.
 • کیفیت فاضلاب ورودی و خروجی: نوع پساب تولید شده و میزان آلاینده های آن و همچنین کیفیت فاضلاب تصفیه شده در این سیستم ها بسیار مهم میباشد.
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش - پکیج تصفیه فضلاب صنعتی
عوامل مؤثر در طراحی و تولید دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش

انواع فرایندهای تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

یکی از فرآیند های تصفیه فاضلاب کارواش، انعقاد شیمیایی است. با کمک این روش در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش، مواد شیمیایی به فاضلاب اضافه می شود تا بار سطحی ذرات موجود در آن را خنثی سازد و در نتیجه ی این عمل، به تدیج ذرات معلق ته نشین می شوند. انتخاب منعقد کننده مناسب مهم است. زیرا می تواند عملکرد کلی سیستم را ارتقا دهد و همچنین ممکن است یک فیلتر و شفاف کننده به آن افزوده شود و راندمان حذف جامدات را موثرتر نماید.

ذرات و موادی که به صورت جامد و معلق درون پکیج وجود دارند،  با استفاده از روش انعقاد شیمیایی از فاضلاب جدا می شوند. این ذرات شامل امولسیون ها، جامدات کلوئیدی و رنگ ها می باشند و مرحله ی منعقد سازی و  اضافه نمودن مواد منعقد کننده یک مرحله قبل از لخته سازی انجام می شود. آن بخش از ذراتی که دارای بار سطحی هستند، به دلیل  داشتن بار هم نام، حالت کلوئیدی داشته و  با روش های مکانیکی نیز حذف نمی شوند.

ذرات کلوئیدی به دو دسته ی کلوئیدهای آب‌گریز و آب‌دوست تقسیم بندی می شوند. ویژگی آب گریز بودن و یا آب دوست بودن آن ها در روند تصفیه فاضلاب اهمیت ویژه ای دارد. کلوئیدهای آب‌گریز، در ترکیب با منعقد کننده شیمیایی واکنشی از خود نشان نخواهند داد ولی کلوئیدهای آب‌دوست، ممکن است با اضافه شدن یک منعقد کننده شیمیایی به فاضلاب، واکنش نشان دهند. به همین دلیل کلوئیدهای آب‌دوست، در مقایسه با کلوئیدهای آب‌گریز به ماده منعقد کننده بیشتری نیاز دارند.

ذرات موجود در فاضلاب  ممکن است دارای بار سطحی مثبت و یا منفی باشند، به همین دلیل، انتخاب نوع ماده ی شیمیایی منعقد کننده برای استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش، بسیار مهم است. پس از آن، بار سطحی ذرات از بین می رود و به دنبال آن میزان‌ دافعه بین ذرات کلوئیدی نیز حذف می شود. در مراحل بعد از فرایند تصفیه فاضلاب،‌ ذراتی که بدون بار هستند به یکدیگر برخورد می کنند و در کف مخزن ته نشین می شوند.

فرایند ECF از سه مرحله برخوردار است:

 1. یون های فلزی آزاد شده از آند تشکیل کوآگولانت می دهند.
 2. شکستن امولسیون ها، ذرات معلق و ناپایدار سازی آلاینده ها
 3. تجمع فاز های ناپایدار و تشکیل لخته

مکانیسم کلی شناورسازی الکتریکی و انعقاد الکتریکی ترکیبی از عملکرد مکانیسم های متفاوت به طور همزمان است که به طور زنجیر وار به تشدید عملکرد همدیگر کمک می کنند. مکانیسم اصلی در این فرایند مکانیسم اصلی از طریق فرایندهای دینامیکی به عنوان واکنش های پیش رونده عمل می کند. با توجه به نوع آلاینده، پارامترهای محیطی و عملیاتی تغییر می کند.

فرآیند های تصفیه فاضلاب کارواش به کمک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
فرآیند های تصفیه فاضلاب کارواش به کمک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

از مهم ترین واکنش هایی که در فرایند انعقاد الکتریکی و شناورسازی الکتریکی در سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش رخ می دهد شامل:

 1. آلاینده ها به سمت الکترود با بار الکتریکی مخالف حرکت می کنند و تراکم آن ها بواسطه خنثی سازی بار
 2. تشکیل یون های هیدروکسیل منفی، یون های مثبت و ترسیب آلاینده ها
 3. واکنش بین یون های فلزی مثبت با هیدروکسیل منفی و شکل گیری هیدروکسیدهایی با خصوصیات جذبی بالا در پیوند با آلاینده ها یا به عبارتی پل زنی بین ذرات
 4. تشکیل هیدروکسیدهایی با شبکه های توری مانند و انعقاد جاروبی و زدودن آلاینده ها از محلول
 5. اکسیداسیون ترکیبات آلاینده و تبدیل به ترکیباتی که سمیت کمتری دارند.
 6. استفاده از روش شناورسازی الکتریکی جهت حذف آلاینده و اتصال بین حباب های گاز های الکترولیتی به آلاینده ها

لخته هایی که در نتیجه فرایند انعقاد الکتریکی و شناورسازی الکتریکی در سیستم پکیج تصفیه فاضلاب کارواش ایجاد می شوند از لحاظ اندازه بسیار بزرگتر از لخته های ایجاد شده از مواد منعقد کننده شیمیایی هستند، ضمن این که این لخته های بزرگ دارای پیوندهای محدود آبی و مقاومت به اسید با پایداری بالاتر هستند. طی فرایندهای شیمیایی الکترود کاتد و آند، گازهای متعددی تولید می شود که این گازها و در بین این گازها بویژه هیدروژن تولید شده در کاتد به شناورسازی و حذف بهتر آلاینده ها کمک می کنند.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
carwash wastewater treatment package

 

 

 

 

 

 

 

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170