پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

مرحله اولیه از فرایند تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی، آشغال زدایی است و ممکن است در همه ی پکیج های تصفیه فاضلاب وجود نداشته باشد. مرحله آشغال زدایی یک روش تصفیه فاضلاب فیزیکی محسوب می شود که طی آن آشغال های جامد و بزرگ، توسط یک توری جمع آوری شده و به درون فاضلاب راه نمی یابند.
پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی
پکیج تصفیه فاضلاب بین راهی - تصفیه فاضلاب بهداشتی

یکی از تجهیزات ضروری و مهم برای تمامی مجتمع هایی که در بین شهرها قرار دارند، پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی است. خدماتی که از طریق مجتمع ها در جاده های بین شهری ارائه می شود، یکی از ضروریات مهم در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیستی است. به دلیل رفت و آمد های مکرر در آن، میزان زیادی فاضلاب تولید می شود که با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب، می توان آن را مجددا استفاده نمود.

فاضلاب مجتمع بین راهی

یکی از صنایع مهم و بزرگ که می توان گفت بسیار درآمدزا می باشد، صنعت گردشگری است. به طوری که مردم برای گذران اوقات فراغت و سرگرمی و تفریح به گردش می روند و از خدمات صنعت گردشگری استفاده می کنند. این عده از افراد برای عبور و مرور و رفتن از مکانی به مکان دیگر، نیاز به اقامتگاه و مجتمع بین راهی دارند تا در آن محل استراحت و از خدمات آن استفاده نمایند و محلی امن و راحت برای اسکان داشته باشند.

خدمات قابل ارائه توسط مجتمع بین راهی،‌ شامل استفاده از رستوران و کافی شاپ برای نوشیدن چای و قهوه و یا خوردن غذاست و یا استفاده از سرویس بهداشتی، استفاده از سرویس تعمیرات خودرو و انواع متفاوت دیگر می باشد. تقریبا تعداد زیادی از افراد به عنوان مسافر و گردشگر در در مجتمع بین راهی از انواع خدمات بهداشتی و رفاهی استفاده می کنند و این امر منجر به تولید فاضلاب می شود. به همین دلیل ضرورت دارد تا از پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی استفاده نموده و بتوان فاضلاب تولید شده را در چرخه ی تصفیه وارد نموده و مجددا از ان برای موارد مصرفی مشخص، استفاده نمود.

ویژگی های بهترین نوع پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

 •  قابلیت و توانایی تصفیه نمودن حجم زیادی از پساب را در طول روز را داشته باشد و به شیوه ای انجام شود که لوله های فاضلاب دچار گرفتگی نشود و آلودگی در محیط ایجاد نکنند.
 •  در هنگام تصفیه فاضلاب، عامل انتشار صدا و بوی بد در محیط نباشند، زیرا بسیار آزاردهنده بوده و منجر به عدم رضایت مسافران می شود.
 • قابلیت تصفیه کامل پساب های مجتمع بین راهی که احتمالا شامل انواع مواد آرایشی بهداشتی، خوراکی، چربی می باشد را داشته باشد.

اگر به دنبال خرید و انتخاب بهترین و مناسب ترین پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی برای کسب و کار خود هستید و می‌خواهید با اطمینان از ویژگی های مناسب، آن را تهیه نمایید. با متخصصین و مشاورین گروه مهندسین مهاب تماس حاصل فرمایید. تا علاوه بر دریافت خدمات مشاوره تخصصی برای خرید پکیج تصفیه، بهترین و با کیفیت ترین نوع آن را تهیه نمایید.

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- تصفیه فاضلاب بهداشتی
پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

مجتمع بین راهی به دلیل نوع خدماتی که ارائه می دهد، طبعا میزان زیادی فاضلاب نیز تولید می نماید که شامل فاضلاب بهداشتی، فاضلاب رستوران ها، فاضلاب آبیاری فضای سبز مجتمع است و در بردارنده انواع مختلفی از آلاینده ها و مواد چربی مضر می باشد. این فاضلاب ها و پساب ها از طریق یک پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی مناسب، قابل تصفیه و استفاده ی مجدد است.
با توجه به این موضوع که مجتمع های خدماتی رفاهی در مکانی خارج از محدوده ی شهری واقع هستند، امکان اجرای فاضلاب شهری و روستایی در برخی از آنها وجود ندارد، زیرا انتقال فاضلاب تولیدی به شبکه فاضلاب شهری و روستایی مقرون به صرفه نیست.

بخش‌های مختلف مجتمع بین راهی 

 •  رستوران و کافی شاپ
 • سوئیت
 • فروشگاه مواد غذایی و پروتئینی
 • تعمیرگاه و کارواش
 • جایگاه سوخت
 • مسجد
 • سرویس بهداشتی
 • واحد کمک های اولیه
 • پارکینگ خودرو
 •  محوطه بازی کودکان
 •  بانک

روزانه تعداد زیادی مسافر در این مجتمع ها پذیرش می شوند که نتیجه ی آن تولید فاضلاب است که برای محیط زیست خطرناک بوده و منجر به آلوده شدن محیط اطراف می شود که هر یک از بخش های آن که در بالا به آن اشاره شد، به نوبه ی خود فاضلاب هایی با حجم و کیفیت متفاوت نیز تولید می کنند. فاضلاب تولید شده شامل آلودگی های مختلفی چون بیولوژیکی و میکروبی هستند که در صورت تخلیه درون محیط، مشکلات زیادی را برای محیط زیست و انسان ها و حیوانات ایجاد می کنند. با تصفیه بهینه فاضلاب تولید شده و رساندن آن به سطح استاندارد، می توان از انتشار آلودگی و زیان های جبران ناپذیر آن جلوگیری نموده و برای آبیاری فضای سبز محوطه مجتمع بین راهی استفاده نمود.

به منظور تصفیه فاضلاب بهداشتی در جوامع کوچک، بهتر است که از پکیج های فلزی و پلی اتیلنی استفاده نمود. زیرا مقاومت زیادی در برابر انواع آلاینده های شیمیایی و همچنین رطوبت و دما دارند. هر یک از انواع پکیج تصفیه فاضلاب دارای تجهیزات لازم برای قسمت های مختلف آن از قبیل آشغالگیری، ایستگاه پمپاژ، هوادهی، ته نشینی، مخزن گندزدایی، هاضم لجن و تابلوی برق به همراه کابل کشی ها و لوله های ارتباطی می باشد و از روش های مختلف هوازی و بی هوازی، با توجه به میزان و نوع فاضلاب تولیدی می توان استفاده نموده و آلودگی فاضلاب ورودی را کاهش می دهد.

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی
قیمت اجرای تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

اجزای تشکیل دهنده‌ی پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

آشغال‌زدایی:

مرحله اولیه از فرایند تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی، آشغال زدایی است و ممکن است در همه ی پکیج های تصفیه فاضلاب وجود نداشته باشد. مرحله آشغال زدایی یک روش تصفیه فاضلاب فیزیکی محسوب می شود که طی آن آشغال های جامد و بزرگ، توسط یک توری جمع آوری شده و به درون فاضلاب راه نمی یابند.

دانه‌گیری:

فاضلاب های تولیدی حاوی مقادیر زیادی مواد جامد معلق می باشند که قابل تصفیه نیستند و شامل دانه های ریزی چون، سنگ ریزه، شن و ماسه هستند که در طی فرآیند آشغال زدایی از پساب مجتمع بین راهی حذف نشده‌اند. در مرحله ی دانه گیری از یک مخزنی که حاوی شن و ماسه است، استفاده می شود تا مایعات موجود به سکون و ثبات برسد و از طریق یک فیلتر شنی عمل پاکسازی فاضلاب از این قبیل مواد، انجام می شود.

ته‌نشین‌سازی:

فرآیند ته نشینی و لخته سازی در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی مهم و ضروری است و به صورت فرایندهای متوالی مورد استفاده هستند. به دلیلی اینکه ذرات کلوئیدی دارای بار سطحی می باشند، به راحتی ته نشین نمی شوند و طی مرحله ی انعقاد و لخته سازی و ته نشین شدن مواد شیمیایی به فاضلاب اضافه شده و باعث می شوند که بار سطحی ذرات به درستی خنثی شود. پس از انجام خنثی سازی، امکان لخته شدن فراهم می شود. موضوع مهم در این مرحله برای لخته شدن، فراهم نمودن امکان ته نشینی است و پس از ته نشینی ذرات و لخته سازی، میزان زیادی از ذرات جامد معلق از آن حذف می شود.

شناورسازی:

این مرحله از تصفیه فاضلاب با کمک استفاده از هوا انجام می شود و عاملی است تا آن ذرات جامد و چربی هایی که باقی مانده اند بر روی سطح فاضلاب بیایند و سپس با کمک یک پارو حذف می شوند. این مرحله به عنوان یک فرایند چربی گیری نامیده می شوند.

فیلترینگ:

برای از بین بردن آلاینده ها و مواد آلی موجود درون پساب از فرایند فیلتراسیون استفاده می شود. استفاده از فیلترینگ هزینه بیشتری برای پکیج تصفیه فاضلاب به همراه دارد ولی این اطمینان را ایجاد می کند که تمامی مواد آلی محلول درون پساب را حذف می کند.

لجن فعال:

یکی دیگر از مراحل موجود در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی، لجن فعال است. از این روش در بسیاری از پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می شوند و ترکیبی از روش هوادهی و فرآیند بیولوژیکی می باشد. این مرحله از بخش هایی چون مخزن هوادهی و مخزن تصفیه تشکیل شده است.

کلرزنی:

برای از بین بردن باکتری ها و میکروارگانیسم های مضر و بیماری زایی که درون فاضلاب وجود دارد از مخزن کلرزنی استفاده می شود. زیرا ساده ترین روش ضدعفونی به شمار می رود و در عین موثر بودن، ارزان و مقرون به صرفه تر است.
با انجام این فرآیند در تصفیه فاضلاب، امکان انتقال آلودگی و بیماری توسط میکروارگانیسم ها کاهش یافته و تقریبا صفر می شود. کلرزنی از طریق افزودن موادی چون نمک طعام، سدیم هیپو کلریت و کلسیم هیپوکلریت که می توانند کلر تولید نمایند، انجام می شود. استفاده از نمک طعام برای کلرزنی رایج تر است زیرا از طریق الکترولیز، کلر آزاد می کند.

کنترل pH خروجی:

آبی که مصرف شده و به فاضلاب تبدیل شده است حاوی مقداری آلاینده های اسیدی و بازی می باشد که‌ pH اسیدی دارد. برای تصفیه بهتر آن، ‌باید pH آن توسط نمک های بازی خنثی شود تا بتوان آن را در محیط بیرون از مخزن تخلیه نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی
اجرای پکیج تصفیه فاضلاب

روش‌های تصفیه بیولوژیکی پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی

هوادهی گسترده (EAAS):

در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی از روش هوادهی گسترده استفاده می‌شود و از طریق روش‌های اصلاح شده لجن فعال انجام می‌شود و تنها در مواقعی که میزان لجن درون فاضلاب کم است از این روش استفاده می‌شود.
مکانیسم عمل تصفیه فاضلاب مکانیزه بدین شیوه است که مواد موجود ته‌نشین شده و در یک شفاف‌کننده یا کلاریفایر اولیه قرار می‌گیرد و سپس برای انجام تصفیه بیولوژیکی، یک شفاف‌کننده یا کلاریفایر ثانویه برای تکمیل کردن فرایند تصفیه به‌کار گرفته می‌شود. مقدار موادی که پس از تصفیه باقی می‌ماند، دوباره تصفیه می‌شود و برای موارد دیگر مورد استفاده واقع می‌شود.
معمولا هوادهی گسترده درون پکیج تصفیه فاضلاب قرار داده می‌شود که در فضاهای کوچک و مکان‌های توریستی یا مدارس برای کاهش هزینه از آن استفاده می‌کنند و لجن‌های مانده در آن، در مقاطع زمانی مشخص و توسط کامیون‌های مخصوص برای تصفیه به واحد دیگری منتقل می‌شوند.

دیسک‌های بیولوژیکی چرخان (RBC):

روش دیگر مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی، کنتاکتورهای بیولوژیکی دوار و یکی از انواع فرآیند تصفیه بیولوژیکی است. نام دیگر این روش فیلتر بیولوژیکی دوار می باشد. روند کار بدین صورت است که یک فیلتر در آن تعبیه شده که مواد و ذرات جامد معلق را از درون فاضلاب جدا می کند و پس از این مرحله، فرآیند تصفیه بیولوژیکی آغاز می شود. فاضلاب تولید شده درون مخزن با یک فیلم بیولوژیکی در تماس است و پساب را تصفیه می کند. در عین حال دارای یک سری دیسک های موازی می باشد که با فاصله ای نزدیک به هم و بر روی یک شفت چرخان نصب شده اند و دقیقا بر روی قسمت بالایی و سطحی فاضلاب قرار دارند. عمل حذف و جداسازی میکروارگانیسم ها و مواد آلی، با راندمان بسیار بالایی صورت می گیرد.

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR):

یکی از انواع فرایندهای لجن فعال است. از طریق آن عمل تصفیه فاضلاب انجام می‌شود و در شمار تصفیه‌کننده‌های بیولوژیکی است.
در عمل تصفیه فاضلاب ابتدا، با باز شدن شیر ورودی، مخزن پر می‌شود، سپس عمل مخلوط کردن مکانیکی که بدون استفاده از هوا است، انجام می‌شود. در مرحله بعد، فرایند هوادهی انجام می‌شود و این عمل از طریق پمپ‌های مکانیکی ثابت یا شناور و با انتقال هوا به دیفیوزرهای حباب‌ریز انجام می‌شود. سپس، موادی که به‌صورت معلق درون آن وجود دارند، ته‌نشین و جمع می‌شوند. در مرحله بعد، شیر خروجی برای پساب تصفیه شده باز می‌شود. زمان هوادهی با توجه به کیفیت پساب مورد نظر از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در نظر گرفته می‌شود. میزان اکسیژنی که به فاضلاب اضافه می‌شود ‌باعث می‌شود تا باکتری‌های هوازی رشد کرده و بهتر بتوانند آلاینده‌ها را تجزیه و حذف کنند. در این مرحله فرایند نیتریفیکاسیون نیز صورت می‌گیرد.

 

راکتور بیولوژیکی غشایی (MBR):


یکی از روش های هوازی و موثر در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی، روش راکتور بیولوژیکی غشایی و ترکیبی از دو روش راکتور بیولوژیکی و فیلتراسیون هایی مانند اولترافیلتراسیون و میکروفیلتراسیون است. دو نوع پیکر بندی در این روش وجود دارد که یکی از آن ها، داخلی(غوطه وری) و دیگری خارجی(جانبی) است. در سیستم داخلی، ممبران ها در فاضلاب غوطه ور می شوند و در روش دوم، غشا از سیستم اصلی جداست و تصفیه غشایی جداگانه انجام می شود.


روش تصفیه (MBBR):


از روش راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک در پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع بین راهی، استفاده می شود و این روش راندمان کاری و عملکرد بسیار مناسبی دارد. برای نصب این سیستم به فضای زیادی نیاز نیست، که در مقایسه با دیگر انواع سیستم ها بهتر است.
در این روش از یک سری بستر پلی اتیلنی که توسط بیوفیلم پوشیده شده، استفاده می شود و این فیلم ها باید دارای چگالی نزدیک به آب باشند و همچنین از جنس پلی اتیلن با چگالی بالا باشد. با توجه به سیستم هوادهی، بیوفیلم ها در مخزن ترکیب می شوند و بدین شیوه، عکس العمل خوبی بین بستر موجود و فاضلاب ها اتفاق می افتد.

مزایا

 • هزینه مناسب و مقرون به صرفه
 • عملکرد عالی و مطابق با استانداردهای لازم
 • راندمان کاری مناسب و بسیار بالا
 • قابلیت حمل و نقل و جابجایی آسان پکیج
 • نصب و راه اندازی آسان
 • سهولت و سرعت بالای ساخت
 •  قابل ساخت با توجه به شرایط و ویژگی های هر محل
 • عدم انتشار بوی بد در محیط
امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *