سپتیک تانک بتنی 

مخازن سپتیک تانک بتنی نیز یکی از انواع مختلف مخازن تصفیه سپتیک می باشد که معمولا به دو صورت درجا و پیش ساخته تولید شده و در زمینه تصفیه مقدماتی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی و کارکرد مخازن سپتیک تانک بتنی تقریبا مشابه سایر مخازن سپتیک است؛ اما از نظر ساختار و نحوه نصب مخازن سپتیک تانک بتنی نسبت به سایر مخازن سپتیک دارای تفاوت ها و تمایزاتی می باشند.
قیمت مخزن سپتیک تانک بتنی


سپتیک تانک بتنی مخزنی با یک دیواره به صورت دو بخش نامساوی است که در زمینه تصفیه فاضلاب های بهداشتی-انسانی مورد استفاده قرار می گیرند. در مرحله اول ذرات درشت در کف مخزن انباشته می شود. چربی و روغن های شناور برروی سطح تجمع پیدا می‌کند(که البته به کمک دستگاه چربی گیر این روش تصفیه می‌شود). لجن انباشته شده در کف سپتیک تانک به کمک باکتریهای بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و فاضلاب را تصفیه می نماید. سپتیک تانک ها برای تصفیه مقدماتی فاضلاب، متعادل سازی در مقدار و کیفیت و جمع آوری فاضلاب از نقاط مختلف و پمپاژ آن استفاده می شود.

ساخت و طراحی مخزن سپتیک تانک

 در ساخت و تولید مخازن سپتیک از مواد و مصالح مختلفی همچون بتن، فایبرگلاس، پلی اتیلن و فولاد استفاده می شود و لذا با توجه به ساختار متنوع این مخازن باید گفت که مخازن سپتیک دارای انواع گوناگونی می باشند. مخازن سپتیک تانک بتنی نیز یکی از انواع مختلف مخازن تصفیه سپتیک می باشد که معمولا به دو صورت درجا و پیش ساخته تولید شده و در زمینه تصفیه مقدماتی فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی و کارکرد مخازن سپتیک تانک بتنی تقریبا مشابه سایر مخازن سپتیک بوده و همچنان از این مخزن نیز در تصفیه ی طبیعی فاضلاب های زیرزمینی و فاضلاب های بهداشتی-انسانی استفاده می شود؛ اما از نظر ساختار و نحوه نصب باید بگوییم که مخازن سپتیک تانک بتن مسلح نسبت به سایر مخازن سپتیک دارای تفاوت ها و تمایزاتی می باشد، در واقع ویژگی های ساختاری و نحوه نصب و اجرای مخزن بتنی سپتیک موجب به وجود آمدن این تفاوت ها و تمایزات شده است.

گروه مهندسین مهاب طراح و سازنده انواع مخزن‌های سپتیک تانک بتنی به دو صورت درجا و پیش ساخته جهت تصفیه اولیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه فاضلاب با مخزن سپتیک تانک

سپتیک تانک یک تصفیه خانه تک واحدی تصفیه فاضلاب می باشد که با ته نشینی (تصفیه مکانیکی) و تصفیه زیستی انجام می‌گیرد. سپتیک تانک بتنی استوانه ای با بتن آرمه ساخته و طراحی می‌شود. پساب پس از ورود به مخزن به علت کم شدن سرعت، قسمتی از مواد معلق در آب ته نشین میشود.

مواد ته نشین شده به کمک باکتری‌های بی هوازی به صورت لجن در کف انباره هضم می شوند. تخلیه لجن سپتیک تانک نبایستی به صورت کامل انجام شود زیرا جهت حفظ جمعیت میکروارگانیسم ها وجود مقداری لجن الزامی می باشد.

قیمت ساخت سپتیک تانک بتنی
قیمت ساخت سپتیک تانک بتنی

آب بندی کردن سپتیک تانک بتنی

عدم توجه به آب بندی کردن سپتیک تانک بتنی می تواند موجب نشت فاضلاب به محیط اطراف شده و آلودگی ها و پیامدهای ناگواری را برای شما و محیط زندگیتان فراهم آورد؛ بنابراین دقت در آب بندی و ایزولاسیون مخازن سپتیک تانک بتنی همواره از نکاتی است که نباید در هنگام نصب و اجرای مخازن آن را فراموش کنید.
روش های متنوعی در زمینه آب بند کردن مخازن بتنی سپتیک وجود دارد، به عنوان مثال روش آسان و کاربردی در این زمینه، این است که همواره از مصالح ساختمانی مرغوب و با کیفیت در ساخت مخازن استفاده کنید یا با توجه به دستورالعمل های اجرایی تکنسین های متخصص در این زمینه به آب بندی و ایزولاسیون مخازن بتنی بپردازید.
راهکار دیگر در این زمینه استفاده از ایزوگام می باشد، همانطور که گفته شد مهندسین حوزه آب و فاضلاب همواره در آب بندی مخازن بتنی پیش ساخته و درجا از پوشش های خارجی مختلفی استفاده می کنند که مهم ترین مواد به کار رفته در این زمینه استفاده از ایزوگام می باشد.
همچنین لازم است که پیش از استفاده ی مخازن سپتیک، درجه آب بندی این مخازن را چک نمایید. در کارخانه ها معمولا مخازن بتنی پیش ساخته را پس از طراحی و تولید در محیط های باز قرار داده و داخل مخازن را پر از آب می کنند تا با گذشت ۲۴ ساعت از زمان انجام این کار، میزان آب موجود در مخازن را اندازه گیری نموده و براساس میزان آب کاهش یافته داخل مخزن نسبت به درجه آب بندی آن تصمیم گیری می کنند.

انواع سپتیک تانک بتنی

مخزن سپتیک تانک بتنی یکی از انواع مختلف مخازن سپتیک است که در زمینه تصفیه مقدماتی فاضلاب های بهداشتی-انسانی و فاضلاب های زیرزمینی می توان از آن به راحتی استفاده کرد. مخازن سپتیک تانک بتنی معمولا در دو صورت پیش ساخته یا آماده و درجا تولید شده و مورد استفاده کاربران قرار می گیرند.
بنابراین باید گفت مخازن سپتیک تانک بتنی درجا مخازن مستطیل شکلی هستند که از قبل ساخته نشده و در محیط نصب به وسیله مصالح ساختمانی مانند میلگرد و بتن ضد سولفات ساخته می شوند؛ اما در مقابل سپتیک تانک بتنی پیش ساخته یا آماده مخزنی است که در کارخانه ساخته شده و به وسیله ماشین آلات و دستگاه های مخصوص تا محل مورد نظر حمل می شود تا به صورت آماده در عمق خاک نصب شده و در تصفیه آب و فاضلاب به کار برده شود.
در هر دو حالت از مخازن سپتیک تانک بتنی هدف ما تصفیه آب و فاضلاب می باشد که با آزمایشات انجام شده و تحقیقات صورت گرفته هر دو مدل مخزن بتنی سپتیک ما را به این هدف می رسانند.

سپتیک تانک بتنی - قیمت اجرای سپتیک تانک بتنی
سپتیک تانک بتنی – Concrete septic tank – گروه مهندسین مهاب

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته یا آماده مخزن بتنی است که در کارخانه طراحی و تولید شده و به صورت کاملا آماده به محیط مورد نظر منتقل می شود تا به وسیله تکنسین های متخصص شرکت های آب و تصفیه نصب شده و در زمینه تصفیه فاضلاب ها مورد استفاده قرار گیرد.

این دسته از انواع مختلف سپتیک تانک بتنی به دلیل سهولت در نصب و اجرا همواره به عنوان پرکاربردترین مخازن بتنی شناخته می شوند و قابل اجرا در انواع محیط ها مسکونی، تجاری، صنعتی، بهداشتی، درمانی و … می باشند. برای آشنایی بیشتر با می توانید متن های پکیج تصفیه فاضلاب مسکونی و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی مطالعه نمایید.
طراحی و ساخت سپتیک های بتنی پیش ساخته همواره توسط مهندسین متخصص در این زمینه انجام می شود و معمولا از مواد اولیه مختلفی از جمله بتن ضد سولفات تیپ ۵، میلگردهای آجدار ۸ و ۱۰ و چسب بتن در ساختار این مخازن بهره می برند؛ اما مهم ترین نکته در ساخت و طراحی این مخازن چگونگی پوشش خارجی و آب بندی آن ها می باشد که همواره از ایزوگام در زمینه آب بندی و ایزولاسیون مخازن پیش ساخته استفاده می کنند.
با توجه به متعدد بودن تعداد واحدهای فاضلاب های بهداشتی- انسانی همواره مخازن سپتیک تانک بتنی پیش ساخته در حجم های مختلف طراحی و تولید می شوند و لذا لازم است که برای هر واحد از حجم مخصوصی استفاده شود. بدین ترتیب لازم است که حجم مخزن مورد نظر را پیش از نصب آن در محیط بررسی نمایید و همواره از مخازن با حجم های متناسب استفاده کنید. برای اندازه گیری حجم مخزن سپتیک می توانید از کارشناسان فروش پکیج های تصفیه شرکت های آب و تصفیه راهنمایی بگیرید.

سپتیک تانک بتنی - قیمت سپتیک تانک بتنی
سپتیک تانک بتنی پیش ساخته یا آماده مخزن بتنی

سپتیک تانک بتنی درجا

سپتیک تانک بتنی درجا مخزنی است که معمولا در محل نصب طراحی و ساخته می شود. برای طراحی و ساخت این مخزن ابتدا لازم است محل مورد نظر برای نصب و اجرای این مخزن را مشخص نمایید و با توجه به حجم فاضلاب ورودی، عمق خاک و سایر فاکتورهای مورد نظر در طراحی مخازن سپتیک، حجم و اندازه مخزن بتنی درجا را اندازه گیری نمایید.
پس از اندازه گیری حجم مخزن و فراهم آوردن شرایط و مقدمات اولیه ساخت مخازن درجا همچون تهیه مصالح و مواد اولیه، می توانید فرآیند ساخت مخزن را آغاز کنید. سپتیک تانک بتنی درجا همانطور که قبلا هم اشاره کردیم معمولا به صورت یک مخزن مستطیل شکل در عمق خاک ساخته می شود.
در ساخت و طراحی مخزن بتنی درجا همچون مخازن پیش ساخته می توانید از انواع مصالح ساختمانی از جمله بتن ضد سولفات و میلگردهای آجدار ۸ و ۱۰ استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که پیش از هرگونه اقدام در این زمینه لازم است که نقشه ای از چگونگی ساخت مخزن در عمق خاک، ابعاد مخزن و طراحی های ویژه مخازن سپتیک فراهم کنید و البته لازم است در تهیه این نقشه از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.
ساخت این مخازن همواره به دانش و مهارت خاصی نیاز دارد و هر کسی قادر به ساخت و طراحی این نوع از مخازن بتنی نمی باشد؛ بنابراین به منظور جلوگیری از پرداخت هزینه های بیهوده و صرفه جویی در زمان بهتر است که همواره یک تکنسین کاربلد و حرفه ای برای ساخت مخزن بتنی درجا استخدام کنید تا تمامی مراحل ساخت و طراحی مخزن مطابق با اصول مهندسی این کار و در اسرع وقت به انجام برسد.

اجرای آب بندی سپتیک تانک درجا

در زمینه آب بندی سپتیک تانک های درجا لازم است بگوییم که این مخازن را می توانید به راحتی با دیوارچینی های آجری نیز در عمق خاک بسازید و با یک پوشش سیمانی آن را آب بندی کنید؛ اما توجه داشته باشید که استفاده از بتن در ساخت مخزن بهتر از آجر سیمان می باشد و همچنین کاربرد ایزوگام در آب بندی این مخزن می تواند گزینه مناسب تری باشد.
انتخاب نوع مخزن سپتیک تانک بتنی به منظور تصفیه انواع فاضلاب ها قطعا می تواند کار دشواری باشد، چرا که ضمن شناخت ویژگی های این مخازن و کاربردهای متنوع آن باید با نحوه نصب و اجرای هر یک از این مخازن نیز آشنا باشید. به این ترتیب اگر قصد خرید مخازن سپتیک بتنی را دارید، به شما توصیه می کنیم حتما پیش از هرگونه اقدام در این زمینه با کارشناسان متخصص در حوزه فروش و نصب انواع پکیج های تصفیه آب و فاضلاب مشورت کنید.
شرکت تصفیه آب و فاضلاب گروه مهندسین مهاب از جمله شرکت های فعال و با سابقه در کشور می باشد که شما می توانید در زمینه خرید، نصب، تعمیر و نگهداری انواع پکیج های تصفیه به این شرکت مراجعه کرده و به کمک مهندسین و متخصصین این شرکت نسبت به خرید و نصب انواع مخازن سپتیک تانک بتنی اقدام نمایید.

Concrete septic tank - طراحی سپتیک تانک
نحوه ی آب بندی سپتیک تانک بتنی Concrete septic tank

اجزای مخزن سپتیک تانک بتنی

 •  سیستم ورودی فاضلاب که شامل لوله ها و بافل ورودی است و در واقع فاضلاب به وسیله این لوله ها وارد مخزن سپتیک تانک می شود.
 •  مخزن اولیه که مقدمات تصفیه فاضلاب را فراهم می کند.
 •  دیواره جدا کننده که وظیفه تفکیک سازی مواد سبک و چرب از پساب زلال شده فاضلاب را برعهده دارد.
 •  مخزن زلال ساز یا مخزن ثانویه که پساب زلال شده فاضلاب را به منظور تصفیه نهایی طی یک دوره زمانی کوتاه مدت در آن نگهداری می کنند.
 • سیستم تهویه که مسئول خروج بیوگازهایی همچون متان از مخزن سپتیک تانک می باشد.
 •  سیستم خروجی که شامل لوله ها و بافل های خروجی است و پساب فاضلاب تصفیه شده به وسیله این لوله ها از مخزن خارج شده و به طبیعت باز می گردد.

عملکرد سپتیک بتنی

سیستم کارکرد و عملکرد مخزن سپتیک تانک بتنی کاملا مشابه با سایر مخازن سپتیک طراحی شده است و لذا تمامی اجزاء و بخش های مخزن دقیقا وظایف مشابه با سایر مخازن سپتیک را در زمینه تصفیه فاضلاب بر عهده دارند.
به این ترتیب در یک سیستم سپتیک بتنی نیز همچون سایر مخازن سپتیک فاضلاب به وسیله لوله های ورودی به مخزن اولیه سپتیک تانک وارد شده و طی گذشت یک دوره زمانی مواد موجود در فاضلاب به تدریج و به آرامی از یکدیگر تفکیک می شوند، بدین صورت که مواد جامد و سنگین در کف مخزن ته نشین شده و مواد سبک تر همچون روغن و ذرات چرب روی سطح فاضلاب شناور می شوند.
با انباشته شدن مواد سنگین فاضلاب در کف مخزن، مایع حجیمی از لجن ایجاد می شود که محل رشد و نمو باکتری های بی هوازی می باشد. با ته نشینی لجن در کف مخزن و واکنش های اسیدی حاصله از محتوی فاضلاب، باکتری های بی هوازی داخل مخزن رشد کرده و تکثیر می شوند که رشد و تکثیر این باکتری ها موجب تجزیه و تصفیه فاضلاب می شود.
پس از تصفیه مقدماتی فاضلاب توسط باکتری های بی هوازی، پساب نسبتا زلالی از فاضلاب تصفیه شده به دست می آید که باید به وسیله لوله های مخصوص به سمت مخزن زلال ساز هدایت شود. به این ترتیب با انجام مراحل مقدماتی تصفیه فاضلاب حجم لجن قابل تخلیه از مخزن کاهش یافته و پساب زلال شده از بخش اولیه مخزن سپتیک خارج می شود و همچنین طی مراحل آتی تصفیه به طبیعت باز می گردد.

قیمت خرید سیستم سپتیک تانک بتنی
سیستم کارکرد و عملکرد مخزن سپتیک تانک
مزایا
 •  قیمت مناسب
 •  کیفیت بالا
 •  نصب سریع و آسان
 • قابل اجرا در تمام محیط ها
 •  عدم نیاز به تعمیر
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
 • تصفیه دائم و همیشگی فاضلاب
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • کاهش آلودگی های زیست محیطی
 • حفظ منابع طبیعی از جمله آبامتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *