چربی گیر DAF

شرفته است که جداسازی و شفافیت فاضلاب را با آلاینده‌های نامحلول شامل ذرات چربی و روغن‌ها و همچنین جامدات معلق بهبود می‌بخشد. مهندسان از چربی گیرهای صنعتی به عنوان DAF مخفف (Dissolved Air Flotation) یاد می‌کنند.
چربی گیر DAF - گروه مهندسین مهاب

چربی گیر DAF یک طراحی پیشرفته است که جداسازی و شفافیت فاضلاب را با آلاینده‌های نامحلول شامل ذرات چربی و روغن‌ها و همچنین جامدات معلق بهبود می‌بخشد. مهندسان از چربی گیرهای صنعتی به عنوان DAF مخفف (Dissolved Air Flotation) یاد می‌کنند. مدرن‌ترین و کارآمدترین روش برای استخراج چربی‌ها و روغن‌های محلول و نامحلول از فاضلاب، استفاده از چربی گیر است. سیستم چربی گیر DAF، وقتی با فرایند انعقاد و لخته شدن ترکیب می شود، می تواند ۹۰ درصد آلاینده‌های آلی و معدنی، چربی‌ها، روغن‌ها و ذرات معلق را حذف کند. این سیستم با تصفیه کردن آب می تواند مواد معلق، روغن و یا سایر مواد جامد و یا آلاینده‌هایی که در فاضلاب وجود دارد را جدا کرده و باعث پاک کردن آب شود.

چربی گیر DAF

البته نقطه‌ی قابل توجه در این چربی گیر این است که با حل کردن هوا در فاضلاب آب را پاک می‌کند. هوا باعث می‌شود آلاینده‌هایی که وجود دارد با فشار زیاد به روی حوضچه‌ها آمده و همانند یک تیغه بر روی آب ساکن شوند. بعضی از چربی گیرها دارای سیستم هوادهی محلول‌اند و به دوشکل دایره‌ای و مستطیل شکل طراحی می‌شوند. در سیستم‌های دایره‌ای شکل دو الی سه دقیقه زمان لازم است تا تصفیه آب به طور کامل انجام بگیرد. اما در سیستم‌های تصفیه‌ای مستطیل شکل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای حذف‌کردن روغن به این مقدار زمان نیاز دارد.

سیستم‌های چربی گیر هوای نامحلول شناور یا (Dissolved air floation) یا (DAF separator) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فاضلاب‌های کم مانند ۵ گالن تا فاضلاب‌های زیاد ۳۰۰۰ گالن در دقیقه را در خود جای دهند.

عملکرد اصلی سیستم چربی گیر DAF بدین صورت است که روغن‌ها و گریس‌های آزاد یا پراکنده در سیستم‌های آبی یا فاضلابی یا روغن‌های امولسیون شده را به همراه مواد جامد معلق پراکنده از فاضلاب یا جریان‌های آب فرآوری کنیم. این امکان را برای تجهیزات حساس پایین دست فراهم می‌کند تا همانطور که طراحی شده است، عمل کنند. یک سیستم چربی گیر DAF که به درستی طراحی شده هزینه‌های عملیاتی کلی را کاهش می‌دهد. قابلیت نگهداری کلی سیستم را بهبود می‌بخشد.

فرآیند چربی گیر DAF

بسیاری از فرآیندهای چربی گیر DAF باعث پراکندگی بسیار خوب روغن در آب می‌شوند. اغلب به شکل امولسیون در آب ظاهر می‌شوند. امولسیون ذرات ریز روغن همه بار الکتریکی دارند. امولسیون‌ها به دلیل بار هم نامی که دارند. ذرات هم نام مانند خود را دفع می کنند و قادر به تجمع ذرات بزرگ نیستند. علاوه بر این، امولسیون‌ها نمی توانند با جاذبه طبیعی از هم جدا شوند. (مانند چربی گیر های صفحه شیب دار). این بدین معنی است که به عنوان نیروی مورد استفاده از جاذبه برای از بین بردن بار الکتریکی هم نام خود کمک می گیرند.

فرآیند تصفیه فاضلاب با چربی گیر DAF

فرآیند جداسازی روغن از آب با چربی گیر DAF

به عنوان یک دستگاه جداسازی، سیستم‌های شناورسازی نسبت جذب مواد جامد بسیار بالایی را از خود نشان می‌دهند. تحت طیف گسترده‌ای از شرایط جریان، بالاترین سطح مواد بازیافتی را بدست می‌آورند. میزان حذف روغن‌ها، گریس و جامدات معلق بیش از ۹۰٪ طبیعی است. البته در برخی موارد نیز چربی گیر صنعتی DAF برای برخی از برنامه های جداسازی روغن از آب و جداسازی روغن از پساب را گزارش می‌دهد.

۹۹.۹٪ حذف روغن‌ها، چربی‌ها، گریس‌ها و ذرات جامد معلق صورت گرفته است. سیستم‌های چربی گیر صنعتی به دلیل عملکرد و قابلیت اطمینان فوق العاده، فرآیند ترجیحی برای حل طیف وسیعی از مشکلات تصفیه آب و تصفیه فاضلاب صنعتی هستند.

چربی گیر DAF - گروه مهندسین مهاب
چربی گیر DAF جداسازی فاضلاب را با آلاینده‌های نامحلول شامل ذرات چربی و روغن‌ها بهبود می‌بخشد.

نحوه عملکرد دستگاه چربی گیر DAF

شناورسازی در پکیج چربی گیر DAF به طور کلی فرآیندی است که حباب‌های ریز هوا وارد جریان آب خام می‌شوند. این حباب‌های هوا، غالباً با کمک مواد شیمیایی لخته کننده، خود را به ناخالصی‌ها متصل می‌کنند، در نتیجه مواد معدنی را بلند می‌کنند. ذرات معلق به سمت سطح مایع حرکت کرده و در روی آن معلق می‌مانند. ترکیبی از فلاک‌ها و حباب‌های هوا کف تشکیل می‌دهند و این یعنی به طور مداوم از سطح مایع خارج می‌شوند.

درجه حرارت موثر بر چربی گیر صنعتی
هرچه دما بیشتر باشد، حل شدن هوا در آب دشوارتر است. بنابراین دمای بالاتر به طور کلی به نرخ گردش آب بالاتر و یا فشار چرخش بالاتر نیاز دارد.

انواع دوز مواد شیمیایی در چربی گیر صنعتی
انتخاب نوع و میزان دوز مواد شیمیایی برای عملکرد چربی گیر DAF بسیار مهم است.

جداکننده‌های شناور

نوع دیگری از چربی گیر معمولا چربی گیر هوای شناور نامحلول نامیده می شود. از هوا نامحلول موجود در سیستم برای افزایش سرعت جداسازی روغن استفاده می شود. در چربی گیر هوای شناور نامحلول، چربی‌ها، روغن‌ها و گریس‌ها، با هوای وارد شده به فاضلاب مخلوط شده و حباب‌های کوچک هوا ایجاد می‌کنند.

روغن موجود در آب به این حباب‌ها متصل می‌شود و در آن جدا می‌شود. روغن، لجن و مواد جامد از آن جدا شده و در مخزن دیگری نگهداری می‌شود. هر نوع ماده جامد یا رسوبی که برای بالا آمدن سنگین باشد. در ته مخزن چربی گیر هوای نامحلول شناور ته نشین می‌شود. پس از تخلیه مخزن، این چربی‌ها و رسوبات نیز حذف شوند. پساب فاضلاب DAF از یک دهانه عبور می‌کند و آماده استفاده مجدد یا فیلتر بیشتر می شود.

چربی گیرDAF - چربی گیر در تصفیه فاضلاب - پکیچ تصفیه فاضلاب مهاب

فرآیند فشار (شناور سازی هوا) در پکیج چربی گیر DAF

این برخلاف فرایندی است که تحت عنوان چربی گیر DAF شناخته می‌شود. به موجب آن هوا (یا گاز) مستقیماً از داخل کشیده می‌شود. محیطی بالاتر از سطح مایع جوی و فقط توسط نیروهای مکانیکی به آب خام وارد می‌شود.
فرآیند شناور سازی هوا در چربی گیر DAF ناشی از وسیله هایی مانند پروانه، نازل جت هوا یا وسایل مشابه به این‌ها است.
گاهی اوقات چربی گیر DAF حباب‌های بزرگتری دارد. در فرآیند تصفیه آب روغنی به کمک چربی گیر DAF بعضی اوقات قادر به تصفیه بسیار آسان انواع آب حاوی روغن‌ از جمله روغن‌های غیر امولسیون شده کمک میژ‌کند.

یعنی با این حال، هنگامی که اغلب موارد روغن در آب به صورت یک ماده کاملاً پراکنده یا امولسیون وجود دارد، این فرآیند چربی گیری با کمک شناورسازی هوای محلول در آب یا فاضلاب، همراه با تهویه شیمیایی مناسب است که راه حل مناسب برای تصفیه فاضلاب را ارائه می‌دهد.

شرکت تصفیه آب و فاضلاب گروه مهندسین مهاب، در طول بیش از ۱۲ سال تجربه در حوزه تصفیه آب و فاضلاب حاوی روغن، دانش فوق العاده‌ای در زمینه طراحی، مهندسی و تهیه چربی گیر با کارایی و کیفیت بالا کسب کرده است. بنابراین شرکت مهندسین مهاب از بهترین تولید کنندگان و طراحان چربی گیر DAF است.

مراحل تصفیه توسط چربی گیر صنعتی DAF

فرآیند انعقاد ذرات روغن و چربی

انعقاد فرایندی است که به موجب آن بار الکتریکی ذرات خنثی می‌شود. تا آن‌ها ذرات با بار مشابه خود را دفع نکنند و بنابراین قادر به تجمع شوند. این امر به طور معمول با افزودن مواد شیمیایی مانند FeCl³ AL (SO4) 2 یا پلی الکترولیت‌های خاص بسته به ویژگی‌های خاص آب مورد نظر حاصل می‌شود.

این مواد شیمیایی با اختلاط سریع (به طور معمول) در تماس سریع با ذرات روغن قرار می‌گیرند. سپس با همزن مخصوص با سرعت ۱۴۰۰ دور در دقیقه در مخزن انعقاد، با زمان نگهداری معمول حدود ۱ دقیقه در مخزن پساب، بار روغن‌ها را از بین می‌برند.

فرآیند لخته سازی توسط حباب‌های کوچک هوا

آب خام قبل از تصفیه شدن توسط نیروی جاذبه به مخزن لخته سازی جریان می‌یابد. لخته در این فرآیند یک لخته ساز اضافه می‌شود. هدف اصلی آن فراهم کردن یک جریان نسبتاً بزرگ است که بعداً می‌تواند عاملی برای ایجاد لخته‌های بزرگ پایدار باشد.

این لخته‌های پایدار شده به راحتی توسط حباب‌های کوچک هوا که در جریان فرآیند شناور از پایین مخزن چربی گیر DAF در آب وارد می‌شوند. توسط دوز مناسب لخته کننده (به طور معمول پلی الکترولیت کاتیونی یا آنیونی)، یک لخته مناسب از ذرات روغن منعقد شده به همراه سایر ناخالصی‌ها موجود در آب و پساب درون چربی گیر صنعتی به صورت شاخه‌های بزرگ مانند زنجیره مولکولی متحد می‌شوند.

شناورسازی

حباب‌های هوا با اشباع جریان تحت فشار آب تصفیه شده با هوا تولید می‌شوند. متعاقباً این جریان را در آب یا پساب آزاد می‌کنند.

چربی گیر DAF شرکت گروه مهندسین مهاب - پکیج تصفیه فاضلاب
فرآیند شناور سازی هوا در چربی گیر DAF ناشی از وسیله‌هایی مانند پروانه، نازل جت هوا یا وسایل مشابه به این هاست.

چربی گیر DAF شرکت گروه مهندسین مهاب

چربی گیر DAF به طور معمول از یک مخزن شناور با طول عمق عرض از قبل تعیین شده استفاده می‌کند. آب حاوی لخته با حباب‌های کوچک هوا مخلوط می‌شود. این حباب‌های هوا خود را به گل و لای و ذرات وصل می کنند. در نتیجه تراکم ناخالصی‌ها کاهش می‌یابد. پس از آن روغن‌ها و ذرات به سرعت در سطح آب یا فاضلاب شناور می‌شوند. سپس با یک پارو، از آب و فاضلاب جدا می‌شوند.
در سیستم چربی گیر DAF، حباب‌های هوا با حل شدن هوا در یک جریان جزئی تولید می‌شوند. از آب تصفیه شده برای این منظور، بخشی از واحد چربی گیر صنعتی به داخل فشار وارد می‌شود. (بسته به نوع کاربرد آن، مقدار آب در گردش در آن حوضچه معمولاً بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متفاوت است)

چربی گیرهای بتنی، پلی اتیلنی و فلزی از جمله مواردی هستند که توسط گروه مهندسین مهاب طراحی و تولید می‌شوند. چربی گیر API، دستگاه چربی گیر CPI و… از جمله محصولات تولیدی شرکت مهندسی مهاب می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت، طراحی و محاسبه ظرفیت چربی گیر DAF و همچنین جزئیات ساخت و نصب آن، با متخصصان به شماره ۰۲۱۸۶۱۲۲۱۷۰ تماس بگیرید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *