پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

در تولید فرآورده های لبنی آب به میزان زیاد استفاده میشود. به منظور ایجاد یک فرآورده لبنی کربوهیدرات ها، ذرات کلوئیدی و چربی نیز به مرور به آب افزوده می شود. ورود ضایعات صنایع لبنی در طبیعت به دلیل بالابردن BOD و COD (1000 میلی گرم در لیتر) مشکلات زیادی در آینده ایجاد می کند. پساب صنایع لبنیات PH بالایی دارند و بسیار اسیدی می باشند. بکارگیری از پکیج تصفیه فاضلاب از جمله تجهیزات لازم و ضروری به شمار می رود. در واقع پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی با کاهش آلاینده های موجود در پساب صنایع لبنیات، آن ها را برای استفاده مجدد فراهم می کند. برای آشنایی با ویژگی های انواع و قیمت پکیج های تصفیه پساب صنایع لبنی می توانید با گروه مهندسین مهاب در ارتباط باشید.

اهمیت به‌کارگیری از پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

با توجه به ورود مشتقات مختلف از شیر به داخل آب، شستشوی سطوح و داخل دستگاه ها نیز در افزایش آلاینده ها و کاهش شاخص های کیفی تاثیر بسیاری دارد. با توجه به اینکه این پکیج زیر مجموعه ای از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به شمار می رود، پساب تولیدی نیز به میزان فاضلاب صنعتی خطرناک می باشد. در ضایعات و پساب صنایع لبنی، انواع مختلفی از آلاینده ها وجود دارد و با توجه به اینکه میزان BOD و COD در این پساب ها بالا است، برای تصفیه هر کدام از آلاینده ها از روش های خاصی استفاده می شود. توجه داشته باشید فاضلاب کارخانجات لبنی به دلیل اسیدی بودن، ممکن است منجر به خوردگی شوند. فضای داخلی پکیج به منظور جلوگیری از خوردگی، با رنگ های اپوکسی پوشانده شده است که موجب افزایش طول عمر پکیج می شود.

انواع تصفیه پساب صنایع لبنی

از انواع تصفیه فاضلاب صنایع غذایی در حوزه لبنیات میتوان به تصفیه فاضلاب آب پنیر، تصفیه پساب کره، تصفیه فاضلاب کارخانه بستنی اشاره نمود. تصفیه آب پنیر از رایج ترین اقدامات برای حفظ سلامت محیط می باشد. فاضلاب صنعت لبنیات دارای درصد بالایی COD و BOD می باشد که روش های متعددی برای حذف این آلاینده ها وجود دارد.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب لبنی

چندین روش برای تصفیه پساب های لبنی مورد نیاز است که هر کدام استفاده از تجهیزات مختلف را ضروری می سازد. از آنجا که این پکیج ها انواع روش های مختلف تصفیه را اجرا می کنند، اجزای مورد نیاز آنها گسترده است. مهمترین این تجهیزات و قطعات، آشغالگیر مکانیکی و دستی برای تصفیه فیزیکی و جمع آوری جامدات معلق با اندازه بزرگ است. علاوه بر این، دستگاه های هوادهی سطحی و عمیق برای تصفیه بیولوژیکی مناسب مورد نیاز است. در قسمتهای دیگر، برای ضدعفونی از دستگاه کلرزنی، دستگاه ازن ژنراتور و انواع فیلترهای تصفیه مختلف استفاده می شود.

روش‌های تصفیه فاضلاب لبنیات

فاضلاب کارخانجات لبنیات به دست آمده از قسمت های مختلفی از جمله نظافت سطوح، پساب تولید و فاضلاب انسانی می باشد. به دلیل آلاینده های ویژه ای که هر یک از این نوع فاضلاب ها ایجاد می کنند، در جهت تصفیه فاضلاب صنایع لبنی نیز از سه روش فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی استفاده می شود.

تصفیه فیزیکی فاضلاب لبنی

از مهم ترین آلاینده هایی که در فاضلاب صنعت لبنیات وجود دارد، ذرات جامد معلق با ابعاد بزرگ می باشند. در صورتی که برای از بین بردن ذرات بزرگ و حجیم که به صورت معلق در پساب ها مشخص هستند از روش های شیمیایی و بیولوژیکی استفاده شود، نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی است. به همین دلیل اولین مرحله در پکیج تصفیه فاضلاب، جمع آوری ذرات حجیم یا تصفیه فیزیکی فاضلاب می باشد. پس از این تصفیه، متعادل سازی صورت می گیرد. متعادل سازی فاضلاب به این منظور است که غلظت آلاینده ها در تمام بخش های پکیج یکسان شود و روند تصفیه بهبود یابد و با سرعت بالاتری انجام گیرد.

تصفیه بیولوژیکی پساب لبنی

تصفیه بیولوژیکی پساب ها با استفاده از میکروارگانیسم ها صورت می گیرد. میکروارگانیسم ها نوعی باکتری هستند و قادرند با تجزیه برخی از مواد آلی، آن ها را از بین ببرند. روش بیولوژیکی در صنعت تصفیه فاضلاب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از اساسی ترین مراحل تصفیه فاضلاب لبنی به شمار می رود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب لبنیات

در این روش علاوه بر امکان استفاده از تجهیزاتی همچون چربی گیر DAF از گند زدا ها و ضد عفونی کننده ها نیز به منظور از بین بردن بوی آزار دهنده پساب ها می توان استفاده نمود. پس از پایان تصفیه شیمیایی فاضلاب، خروجی گرفته شده قابلیت استفاده در محیط های صنعتی و کشاورزی را دارد. 

مهم‌ترین پارامترهای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

چندین جنبه مهم در طراحی این پکیج ها وجود دارد که مهمترین آن ها برآورد ظرفیت مخزن است. عدم رسیدگی به این مسئله می تواند منجر به بروز مشکلات متعددی شود. به طور مثال، پکیج های کم ظرفیت در کارخانجات لبنیات ناکارآمد هستند و نمی توانند حجم بالایی از این پساب ها را تصفیه کنند، برعکس این قضیه نیز وجود دارد. همچنین، مواد مورد استفاده در بدنه پکیج و سایر اجزاء باید به گونه ای انتخاب شوند که گذشت زمان تأثیر منفی و آسیب زننده ای  بر آنها نداشته باشد. 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب لبنیات

پساب های مختلف لبنی حاوی انواع مختلف آلاینده ها و شاخص های کیفیت هستند. به عنوان مثال، فرآیند تصفیه محصولات لبنی در تولیدکنندگان بستنی با تصفیه ماست یا سایر لبنیات متفاوت است، بنابراین روش ها و اجزای مورد استفاده برای ساخت پکیج های تصفیه آن ها نیز متفاوت است. این اختلافات در نهایت منجر به ایجاد تغییر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب لبنی می شوند. همچنین از آنجا که ظرفیت این مخازن بر اساس میزان پساب تولید شده در کارخانه در طول شبانه روز پیش بینی می شوند، میزان استفاده از مواد در آن ها نیز متفاوت است. جنس بدنه، نوع  و مقدار مواد و تجهیزات داخلی به کار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب تنها چند مورد از عواملی هستند که می توانند بر قیمت آن ها تاثیر بسزایی داشته باشند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

این پکیج ها علاوه بر تجهیزات تصفیه شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی، امکانات و لوله های مختلف، شیرهای ورودی و خروجی، تابلوهای برق، ابزارهای اندازه گیری دما و pH را شامل می شود. در نتیجه روش های مختلف تصفیه مورد بررسی تجهیزات داخلی، ممکن است دچار تغییر شوند. همان طور که گفته شد، پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی برای تمامی کارخانجات لازم و ضروری می باشند. ویژگی ها و قابلیت های خاصی که این پکیج دارد، موجب محبوبیت آن ها شده است. با بکارگیری این پکیج در صنایع لبنی، تصفیه در فضایی بسته، بدون صداهای اذیت کننده و بدون انتشار بوی زننده صورت می گیرد. کیفیت پکیج های ارائه شده تصفیه فاضلاب مهاب بسیار بالا می باشد و نگهداری آن بسیار آسان می باشد.

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170