پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

در تولید فرآورده‌های لبنی، آب به میزان زیاد استفاده می‌شود. به منظور ایجاد یک فرآورده لبنی کربوهیدرات‌ها، ذرات کلوئیدی و چربی نیز به مرور به آب افزوده می‌شود. ورود ضایعات صنایع لبنی در طبیعت به دلیل بالابردن BOD و COD (1000 میلی گرم در لیتر) مشکلات زیادی در آینده ایجاد می‌کند. پساب صنایع لبنیات PH بالایی دارند و بسیار اسیدی می‌باشند. بکارگیری پکیج تصفیه فاضلاب از جمله تجهیزات لازم و ضروری برای صنایع لبنی به شمار می‌رود. در واقع پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی مهاب با کاهش آلاینده‌های موجود در پساب صنایع لبنیات، آن‌ها را برای استفاده مجدد فراهم می‌کند. برای آشنایی با ویژگی‌های انواع پکیج‌های تصفیه پساب صنایع لبنی و قیمت آن می‌توانید با گروه مهندسین مهاب در ارتباط باشید.
صنایع لبنی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی مهاب با کاهش آلاینده‌های موجود در فاضلاب صنایع لبنیات، استانداردهای مجاز جهت ورود به محیط‌زیست را تامین می‌کند. برای آشنایی با ویژگی‌های انواع پکیج‌های تصفیه پساب صنایع لبنی و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می‌توانید با گروه مهندسین مهاب در ارتباط باشید.

اهمیت به‌کارگیری پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

با توجه به ورود مشتقات مختلف از شیر به داخل آب، شستشوی سطوح و داخل دستگاه‌ها نیز در افزایش آلاینده‌ها و کاهش شاخص‌های کیفی تاثیر بسیاری دارد. با توجه به اینکه این پکیج زیر مجموعه‌ای از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به شمار می‌رود، پساب تولیدی نیز به میزان فاضلاب صنعتی خطرناک می‌باشد. در ضایعات و پساب صنایع لبنی، انواع مختلفی از آلاینده‌ها وجود دارد و با توجه به اینکه میزان BOD و COD در این پساب‌ها بالا است، برای تصفیه هر کدام از آلاینده‌ها از روش‌های خاصی استفاده می‌شود. فاضلاب کارخانجات لبنی به دلیل اسیدی بودن، ممکن است منجر به خوردگی شوند. فضای داخلی پکیج به منظور جلوگیری از خوردگی، با رنگ‌های اپوکسی پوشانده شده است که موجب افزایش طول عمر پکیج می‌شود.

انواع تصفیه پساب صنایع لبنی

از انواع تصفیه فاضلاب صنایع غذایی در حوزه لبنیات می‌توان به تصفیه فاضلاب آب پنیر، تصفیه پساب کره، تصفیه فاضلاب کارخانه بستنی اشاره نمود. تصفیه آب پنیر از رایج‌ترین اقدامات برای حفظ سلامت محیط می‌باشد. فاضلاب صنعت لبنیات دارای درصد بالایی COD و BOD می‌باشد که روش‌های متعددی برای حذف این آلاینده‌ها وجود دارد.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب لبنی

چندین روش برای تصفیه پساب‌های لبنی مورد نیاز است که هر کدام استفاده از تجهیزات مختلف را ضروری می‌سازد. از آنجا که این پکیج‌ها انواع روش‌های مختلف تصفیه را اجرا می‌کنند، اجزای مورد نیاز آن‌ها گسترده است. مهمترین این تجهیزات و قطعات، آشغالگیر مکانیکی و دستی برای تصفیه فیزیکی و جمع‌آوری جامدات معلق با اندازه بزرگ است. علاوه بر این، دستگاه های هوادهی سطحی و عمیق برای تصفیه بیولوژیکی مناسب مورد نیاز است. در قسمتهای دیگر، برای ضدعفونی از دستگاه کلرزنی، دستگاه ازن ژنراتور و انواع فیلترهای تصفیه مختلف استفاده می شود.

روش‌های تصفیه فاضلاب لبنیات

فاضلاب کارخانجات لبنیات به دست آمده از قسمت های مختلفی از جمله نظافت سطوح، پساب تولید و فاضلاب انسانی می باشد. به دلیل آلاینده های ویژه ای که هر یک از این نوع فاضلاب ها ایجاد می کنند، در جهت تصفیه فاضلاب صنایع لبنی نیز از سه روش فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی استفاده می شود.

تصفیه فیزیکی فاضلاب لبنی

از مهم‌ترین آلاینده‌هایی که در فاضلاب صنعت لبنیات وجود دارد، ذرات جامد معلق با ابعاد بزرگ می‌باشند. در صورتی که برای از بین بردن ذرات بزرگ و حجیم که به صورت معلق در پساب‌ها مشخص هستند از روش‌های شیمیایی و بیولوژیکی استفاده شود، نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی است. به همین دلیل اولین مرحله در پکیج تصفیه فاضلاب مهاب، جمع‌آوری ذرات حجیم یا تصفیه فیزیکی فاضلاب می‌باشد. پس از این تصفیه، پساب وارد متعادل سازی می‌شود. متعادل سازی فاضلاب به این منظور است که غلظت آلاینده‌ها در تمام بخش‌های پکیج یکسان شود و روند تصفیه بهبود یابد و با سرعت بالاتری انجام گیرد.

تصفیه بیولوژیکی پساب لبنی

تصفیه بیولوژیکی پساب‌ها با استفاده از میکروارگانیسم‌ها صورت می‌گیرد. میکروارگانیسم‌ها نوعی باکتری هستند و قادرند با تجزیه برخی از مواد آلی، آن‌ها را از بین ببرند. روش بیولوژیکی در صنعت تصفیه فاضلاب بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و از اساسی‌ترین مراحل تصفیه فاضلاب لبنی به شمار می‌رود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب لبنیات

در این روش علاوه بر امکان استفاده از تجهیزاتی همچون چربی گیر DAF از گندزداها و ضدعفونی کننده‌ها نیز به منظور از بین بردن بوی آزار دهنده پساب‌ها می‌توان استفاده نمود. پس از پایان تصفیه شیمیایی فاضلاب، خروجی گرفته شده قابلیت استفاده در محیط‌های صنعتی و کشاورزی را دارد. 

مهم‌ترین پارامترهای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب مهاب

چندین جنبه مهم در طراحی این پکیج‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها برآورد ظرفیت مخزن است. عدم رسیدگی به این مسئله می‌تواند منجر به بروز مشکلات متعددی شود. به طور مثال، پکیج‌های کم ظرفیت در کارخانجات لبنیات ناکارآمد هستند و نمی‌توانند حجم بالایی از این پساب‌ها را تصفیه کنند، برعکس این قضیه نیز وجود دارد. همچنین، مواد مورد استفاده در بدنه پکیج و سایر اجزاء باید به گونه‌ای انتخاب شوند که گذشت زمان تأثیر منفی و آسیب زننده‌ای بر آن‌ها نداشته باشد. 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب لبنیات

پساب‌های مختلف لبنی حاوی انواع مختلف آلاینده‌ها و شاخص‌های کیفیت هستند. به عنوان مثال، فرآیند تصفیه محصولات لبنی در تولیدکنندگان بستنی با تصفیه ماست یا سایر لبنیات متفاوت است، بنابراین روش‌ها و اجزای مورد استفاده برای ساخت پکیج‌های تصفیه آن‌ها نیز متفاوت است. این اختلافات در نهایت منجر به ایجاد تغییر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب لبنی می‌شوند. همچنین از آنجا که ظرفیت این مخازن بر اساس میزان پساب تولید شده در کارخانه در طول شبانه روز پیش بینی می‌شوند، میزان استفاده از مواد در آن‌ها نیز متفاوت است. جنس بدنه، نوع و مقدار مواد و تجهیزات داخلی به کار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب تنها چند مورد از عواملی هستند که می‌توانند بر قیمت آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

این پکیج‌ها علاوه بر تجهیزات تصفیه شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی، امکانات و لوله‌های مختلف، شیرهای ورودی و خروجی، تابلوهای برق، ابزارهای اندازه‌گیری دما و pH را شامل می‌شود. در نتیجه روش‌های مختلف تصفیه مورد بررسی تجهیزات داخلی، ممکن است دچار تغییر شوند. همان‌طور که گفته شد، پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی برای تمامی کارخانجات لازم و ضروری می‌باشند. ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی که این پکیج دارد، موجب محبوبیت آن‌ها شده است. با بکارگیری این پکیج در صنایع لبنی، تصفیه در فضایی بسته، بدون صداهای اذیت کننده و بدون انتشار بوی زننده صورت می‌گیرد. کیفیت پکیج‌های ارائه شده تصفیه فاضلاب مهاب بسیار بالا می‌باشد و نگهداری آن بسیار آسان می‌باشد.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.