چربی گیر فایبرگلاس

چربی گیر چیست؟

یکی از قطعات مورد نیاز در فرایند تصفیه فاضلاب، جداکننده روغن و آب، است. تمام روغن و آب مخلوط شده و موجود درون فاضلاب را به اجزای جداگانه ای تبدیل می‌کند و تحت عنوان چربی گیر از آن نام برده می‌شود. انواع مختلفی از چربی گیر وجود دارد. بسته به نیاز مصرفی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از آن‌ها قابلیت تفکیک روغن و چربی‌های مختلف را دارند.

یکی از آنها چربی گیر فایبرگلاس است. عمل جداسازی روغن‌ها و گریس‌های موجود و پراکنده در فاضلاب را انجام می دهد. همچنین برای حذف مواد جامد معلق نیز به کار گرفته می شود.
جداکننده‌های آب و روغن و به اصطلاح همان چربی گیرها، برای از بین بردن و تصفیه تمام آلاینده‌های موجود درون فاضلاب که شامل، روغن شناور آزاد، روغن امولسیون، روغن حل شده و مواد جامد معلق می باشد، تعبیه شده و مورد استفاده واقع می‌شود. پارامترهای موثر در جداسازی روغن ها به عواملی چون، اندازه قطرات روغن و تراکم آن، ویسکوزیته روغن و میزان کیفیت آب پس از جداسازی روغن از آن بستگی دارد.

چربی گیر فایبرگلاس چیست؟

چربی گیر فایبرگلاس، برای جدا نمودن هر نوع چربی و روغن آزاد و پراکنده ای که درون فاضلاب وجود دارد. همچنین برای حذف ناخالصی های حاصل از وجود مواد جامد و معلق، طراحی شده است. اگر چربی گیر فایبرگلاس، به شیوه‌ای مناسب طراحی شود. متناسب با نیاز شرکت بهینه سازی شود،‌ به میزان قابل توجهی هزینه عملیات کارخانجات را کاهش می‌دهد.

چربی گیر فایبرگلاس


اولین مرحله از سیستم تصفیه فاضلاب، عمل جداسازی روغن‌های موجود، توسط چربی گیر است. از آن می توان در مواردی چون تجهیزات تصفیه مؤثر انتهای لوله استفاده کرد. یکی از بهترین انواع چربی گیر ها، چربی گیر فایبرگلاس است. برای انجام فرایند تصفیه، از روش گرانش نوع همبستگی استفاده می کند.
چربی گیر فایبرگلاس به خوبی قطرات روغن آزاد را حذف نموده و به کیفیت پساب ۱۰ ppm می‌رساند. دارای مقاومت و عمر طولانی می باشد و همچنین قابل‌ حمل و نقل بوده و نصب آن آسان است.

کاربرد دستگاه چربی گیر فایبرگلاس

کاربرد اصلی چربی گیر فایبرگلاس، حذف روغن‌ها، مایعات هیدرولیک، کالاهای مبتنی بر نفت و سوخت‌هایی که به درون فاضلاب صنعتی وارد می شوند. تمام آلاینده‌های روغنی و چربی را از درون آن می زداید. در حقیقت وظیفه‌ی اصلی دستگاه چربی گیر فایبرگلاس در فرایند تصفیه فاضلاب، پاکسازی فاضلاب و اطمینان از عدم ورود روغن به درون فاضلاب است. بدین شیوه آب بازیافت شده پس از انجام تصفیه فاضلاب، می تواند مجددا در صنایع مختلف، استفاده شود.

مهمترین مزیت استفاده از چربی گیر فایبرگلاس این است که از ایجاد آلودگی در محیط زیست جلوگیری می‌کند. علاوه بر سازگاری با محیط زیست، منجر به صرفه جویی در هزینه های صنایع مختلف می‌شود. عملیات جداسازی آب و روغن بر اساس اختلاف وزن روغن و آب می‌باشد.

چربی گیر فایبرگلاس محصولی مفید در دنیای پیشرفته فناوری محسوب می شود. برای بخش‌های ساخت و ساز، مهندسی دریایی و سایر بخش‌ها نیز ضروری است. چربی گیر فایبرگلاس علاوه بر حذف روغن، تمام مواد شیمیایی خطرناک دیگر را نیز از فاضلاب جدا می‌کند.

مزایای پکیج چربی گیر فایبرگلاس

• قابلیت نصب آسان
• قابل فروش در دو نوع زیرزمینی و روی زمینی
• مقاومت زیاد در برابر فشار و ضربه و ساییدگی
• دارای سایزهای مختلف
• سبک وزن و قابل حمل و نقل
• عدم نیاز به فضای زیاد
• سرعت زیاد در فرایند جداسازی و چربی گیر

محدودیت های سیستم چربی گیر فایبرگلاس

• عدم انعطاف لازم و احتمال ایجاد ترک و شکستگی
• استفاده از اتصالات پلی اتیلن و امکان ایجاد نشت فاضلاب

چربی گیر فایبرگلاس
کاربرد اصلی چربی گیر فایبرگلاس، حذف روغن‌ها، مایعات هیدرولیک و… درون فاضلاب صنعتی وارد می شوند.

موارد مصرف فایبرگلاس در تصفیه فاضلاب صنعتی

از اوایل دهه ۱۹۷۰، از فایبرگلاس در مخازن زیرزمینی استفاده می شد. مزیت به کارگیری آن همواره ثابت شده است. زیرا کیفیت بسیار زیادی داشته و از دوام و عمر طولانی بالایی برخوردارند. به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفته اند.

سپس به دلیل مزایای خوب فایبرگلاس، از آن برای طراحی و ساخت دستگاه چربی گیر استفاده شد. چربی‌گیر فایبرگلاس نیز مقاومت زیادی در برابر هر نوع ضربه و سایش و خوردگی از خود نشان داده است. این نوع از چربی گیر، در اندازه و ظرفیت های مختلف، از یک جداره تا دو جداره موجود است. با توجه به نیاز صنعت مورد نظر، انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

تمیز کردن چربی گیر فایبرگلاس

چربی‌گیر فایبرگلاس به عنوان یکی از تجهیزات در فرایند تصفیه فاضلاب است. برای این عمل، در اجزای جداگانه به کار برده می شود و در صنایع مختلف نیز کاربرد دارد. هر یک از انواع جداکننده‌های چربی و روغن، با توجه به پارامترهای عملکردی آن بابت عمل جداسازی و چرخه عمر و میزان هزینه‌ی مورد نظر برای آن، انتخاب و خریداری می‌شوند. برخی از بخش های صنعتی برای جلوگیری از ورود آلودگی روغنی به آب های سطحی و زیرزمینی و رعایت استاندارد های تخلیه شهری، از جداکننده های روغن و آب استفاده می کنند.

زیرا به کارگیری آن باعث می شود تا مانع از ورود آب کثیف و روغنی به محیط زیست شده و از احتمال بروز خطر جلوگیری شود. هر یک از این چربی گیرها دارای ظرفیت مشخصی هستند و نیاز به تخلیه و تمیز کردن دارند. فرایند تمیز نمودن چربی‌گیر فایبرگلاس دارای مراحلی بدین شرح است که، در ابتدا مایعات از مخزن جداکننده خارج شده و مخزن به طور کامل تخلیه می شود، سپس لجن ها و مواد جامدی که در مخزن ته نشین شده، با کاردک مخصوص جدا و مواد تجمع شده با کامیون های مخصوص در محیطی دیگر تخلیه می شود.

سپس بسته‌های صافی و سیستم‌های حباب تمیز می شود. در مرحله ی بعد بررسی می شود که آیا نیاز به تعمیر دارد یا خیر و در صورت نیاز برای تعمیر آن اقدام می شود، در مرحله ی آخر و پس از اطمینان از تمیز شدن چربی گیر، تمام صفحات همزن که تمیز شده اند به درون مخزن بازگردانده می شود.

چربی‌گیر فایبرگلاس گروه مهندسین مهاب

چربی گیر API، دستگاه چربی گیر CPI و… از جمله محصولات تولیدی شرکت مهندسی مهاب می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت، طراحی و محاسبه ظرفیت چربی گیر فایبر گلاس و همچنین جزئیات ساخت و نصب آن، با متخصصان به شماره ۰۲۱۸۶۱۲۲۱۷۰ تماس بگیرید.

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170