چربی گیر CPI

چربی گیر CPI یا (Corrugated Plate Interceptor) یک جدا کننده ذرات کلوئیدی است که بر اساس قانون استوکس و تفاوت چگالی ذرات در پساب‌های صنعتی، آب دریا و پالایشگاه‌ها طراحی و اجرا می‌شود. جداسازی ذرات کلوئیدی در CPI با استفاده از صفحات موازی و مورب داخل مخزن انجام می‌شود.
چربی گیر CPI

چربی گیر CPI یا (Corrugated Plate Interceptor) یک جدا کننده ذرات کلوئیدی است که بر اساس قانون استوکس و تفاوت چگالی ذرات در پساب‌های صنعتی، آب دریا و پالایشگاه‌ها طراحی و اجرا می‌شود. جداسازی ذرات کلوئیدی در CPI با استفاده از صفحات موازی و مورب داخل مخزن انجام می‌شود.

چربی گیر CPI برای انواع صنعت‌ها مناسب بوده و کار تصفیه را با سرعت بالاتری انجام می‌دهد. کار تمیز کردن و تعمیر و نگه‌داری چربی گیر کار آسانی می‌باشد. CPI با چربی گیر API شباهت زیادی دارد. با این تفاوت که چربی گیر دارای صفحات موازی شکل هستند. چربی گیری گرانشی صفحه موازی نوع دیگر است. با استفاده از یک ماده اولئوفیلیک تصفیه را انجام می‌دهد که این ماده بین صفحات موج دار به طور موازی می‌ریزد.

حدودا با فضای ۱۲-۶ میلی متر بین آن ها قرار می‌گیرد بعد با جریان گرفتن آب و روغن بین این صفحات روغن‌ها را در آب جذب کردند و روغن ها را روی صفحات قرار می‌گیرد. این روغن‌هایی که به کمک دستگاه چربی گیر جذب می‌شود. سپس با استفاده از لوله‌هایی به درون مخزن ریخته می‌شوند. نوع دیگری از سیستم‌های چربی گیر سیستم جداکننده‌ی روغن و آب هیدروسیکلون می باشد . این تجهیزات با ایجاد کردن گرداب فعال به شکل مخزن است.

پکیج چربی گیر CPI چیست؟

واحدهای چربی گیر CPI برای جداسازی روغن‌ها با فرمول مولکولی سبک از فاضلاب طراحی شده‌اند. ظرفیت واحد چربی گیر CPI از ۵ متر مکعب در ساعت تا ۶۶۰ متر مکعب در ساعت متفاوت است.
سری چربی گیر CPI برای ایجاد شرایط بهینه برای جداسازی آسان روغن و آب طراحی شده است. بسته‌های صفحه لاملا نصب شده، یک سطح وسیع و موثر ایجاد می‌کند و یک محیط جداسازی و تفکیک روغن تا ۵۰ برابر را ایجاد می‌کند. اگر سیستم چربی گیر CPI همراه با زمان ماندگاری طولانی باشد. عملکرد تفکیک چربی گیر CPI را تضمین می‌کند. روغن جدا شده با یک پارو جمع‌شده و می‌تواند با پمپ یا نیروی جاذبه تخلیه شود.

روش کار دستگاه چربی گیر CPI

آب روغنی که وارد واحد چربی گیر CPI می‌شود، به محفظه گیرنده نفوذ می‌کند. در آن جا سرعت کاهش یافته و جریان به منطقه ساکن بالای سیستم‌های چربی گیر CPI هدایت می‌شود. سایز قطرات روغن ناخالص و آزاد افزایش می یابند و جریان حاوی قطرات ریز آزاد و ذرات جامد کوچک نیز در شرایط جریان آرام به سیستم چربی گیر CPI وارد می شود. چربی گیر CPI به طور منحصر به فرد برای افزایش سطح تفکیک با استفاده از یک سری صفحات موازی طراحی شده است که به گونه ای تنظیم شده‌اند که باعث می‌شود قطرات روغن کوچک و ذرات ریز هم از مایع حامل جدا شوند. جدا سازی بر اساس تفاوت در وزن مخصوص مایعات و دمای مایع است.

روغن جدا شده توسط صفحات موازی موج‌دار در پکیج چربی گیر CPI افزایش می‌یابد. سپس در امتداد این افزایش‌ها جریان به سمت بالا چربی گیر CPI می‌رود. از آن جا که روغن جدا شده به قسمت بالایی جداکننده هدایت می‌شود، از طریق جریان آب به داخل جریان ورودی به CPI محافظت می‌شود.

طراحی، تولید و قیمت چربی گیر
چربی گیر CPI کمک می‌کند که قطرات روغن در زیر صفحات موج دار به هم بپیوندند و روند آزاد سازی روغن را تسهیل کنند.

در بالای واحد، روغن جدا شده یک لایه تشکیل می دهد. توسط یک دهانه قابل تنظیم یا مخزن از بین می رود. پساب تمیز از طریق محفظه پساب شفاف به سمت بالا جریان می‌یابد. سپس از پساب نیازمند تصفیه و جدا سازی و واحد چربی گیر CPI خارج می شود. مواد جامد جدا شده در چربی‌گیر CPI از صفحه های موج دار به پایین چربی‌گیر CPI سرازیر می‌شوند.

طراحی و تولید دستگاه جداکننده‌ی روغن از آب CPI

چربی گیر CPI کمک می‌کند که قطرات روغن در زیر صفحات موج دار به هم بپیوندند. روند آزاد سازی روغن را تسهیل کنند. طراحی جمع و جور و کارآمد و تعداد صفحات واحدهای منطقه کافی موثر برای حذف روغن تا ۱۵ ppm با حذف بیش از ۶۰ میکرون را فراهم می‌کند. از آن جا که صفحات چربی‌گیر CPI به صورت موازی با یکدیگر با فاصله ۳/۴ اینچ (۲ سانتی متر) قرار گرفته‌اند. جدا کننده قادر است تا ۱۰۰ ppm از کل مواد جامد معلق را نیز حذف کند. بدون اینکه بر کیفیت پساب تأثیر بگذارد. به طور معمول، این واحدها به اندازه یک پنجم چربی گیر API فضای نصب نیاز دارند. کیفیت پساب بهتری نیز دارند.

ملاحظات طراحی سیستم چربی گیر CPI

چربی‌گیر CPI بسته به ظرفیت و راندمان حذف مورد نیاز (بر اساس اندازه قطرات) مناسب ترین را طراحی خواهد داشت. پیکر بندی آن بر اساس یک یا چند محفظه است. هر محفظه نیز شامل تعدادی محفظه کوچکتر و هر محفظه کوچ به تعدادی صفحه ی موج داد PPA مجهز است. چربی‌گیر CPI به یک سری صفحه موج مجهز شده است. راندمان جدایی چربی‌گیر CPI را افزایش می دهد. این موضوع منجر به افزایش بهره وری برای حذف قطره های روغن کوچکتر می شود. در چربی‌گیر CPI مایع به کانال ورودی می ریزد.

مزایای دستگاه چربی گیر CPI

 • سطح آزاد زیاد و زمان ماندگاری طولانی برای عملکرد مطلوب و جداسازی روغن ها از آب دارد.
 • تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارد.
 • بدون قطعات متحرک، مصرف انرژی بسیار کمی دارد.
 • می‌تواند از فولاد ضد زنگ، فایبرگلاس و GRP ساخته شده باشد. مقاومت بسیار بالای برای چربی‌گیر CPI ایجاد می‌کند.
 • دامنه جریان ۵-۶۶۰ متر مکعب در ساعت را پوشش می دهد.
 • با سایز های متفاوت موجود است.
 • به عنوان یک سیستم کانتینر دار نیز موجود است.
 • در هر کانتینر در چربی گیر، حداکثر تا ۱۵۰ متر مکعب در ساعت جریان پوشش داده می شود.
قیمت چربی گیر CPI
چربی گیر CPI با صفحات موج‌دار طراحی شده است تا امکان بارگذاری هیدرولیکی بالا را در یک چربی گیر کوچک فراهم کند.
چرا چربی‌گیر cpi را انتخاب کنیم؟
 • با استفاده از گرانش و اثر آن بر وزن روغن ها کار می‌کند. با توجه به این امر نیازی به مصرف انرژی خیلی زیادی نیست.
 • مناسب برای تصفیه فاضلاب صنعتی است و می تواند بسیاری از روغن ها را از فاضلاب حذف کند.
 • جداسازی روغن آزاد از آب پساب
 • حذف مواد جامد معلق از آب روغنی
 • تراکم بالاتری از روغن ته نشین می شود در حالی که تراکم کمتری از آن شناور است.
 • با صفحات موج دار و سرعت جریان بالا کار می کند.
 • بسته های صفحه با شیب ۴۵ درجه برای کاهش هزینه و اندازه مورد نیاز، استفاده می شود.
 • نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد و این موضوع به دلیل عدم وجود قطعات متحرک است.
 • برای تصفیه فاضلاب روغنی مناسب است، با استفاده از نیروی جاذبه روغن و آب را جدا می کند.

چربی‌گیر CPI از نیروی گرانش و بهره وری بالا با کمک صفحات موج دار پشتیبانی می کند. تصفیه فوق العاده ای حتی با دبی بالا را نیز فراهم می کند. چیدمان ساده این فناوری امکان به حداقل رساندن هزینه ساخت را فراهم می کند و نگهداری را ساده می کند. صفحات موج دار در وقفه های کوتاه قرار می گیرند. جدا از توانایی تأمین راندمان بالا برای جداسازی آب و روغن، چربی‌گیر CPI امکان تصفیه پایدار آب باران را حتی در شرایطی که مقدار آب باران برای تصفیه دو یا حتی چهار برابر بیشتر از حد معمول است فراهم می کند.

عملکرد جدا کننده روغن یا همان چربی گیر

در مقایسه با PPI (Parallel Plate Interceptor)، این نوع جداکننده روغن فقط به ۲/۳ فضای نصب نیاز دارد و طراحی چربی گیر هر گونه نگرانی در مورد تغییر چیدمان محیط را از بین می برد. در نتیجه، چربی گیر CPI هزینه ساخت نسبتاً کمی دارد. چربی‌گیر CPI از یک رزین مصنوعی قالب ریزی شده استفاده می‌کند که در برابر خوردگی، اسید و قلیا مانند FRP بسیار مقاوم است و برای کیفیت آب مناسب است.

انواع متداول چربی گیر و اجزای موزد نیاز جهت تصفیه فاضلاب

چربی گیر الکترو شیمیایی

این نوع از چربی گیر برای تصفیه فاضلاب و آلودگی ها از روغن استفاده شده و به طور فعال مورد استفاده قرار می گیرد.

چربی گیر بیولوژیکی

این سیستم‌ها برای تصفیه‌کردن از میکرو ارگانسیم‌ها استفاده می‌کند. این میکرو ارگانسیم‌ها از اکسیژن استفاده می کنند تا روغن و چربی از هم جدا شوند. شرکت های فاضلابی با ارائه خدمات بهتر و با کیفیت عالی بهترین نوع از چربی گیرها را به عرضه می‌رسانند. سپتیک تانک نوعی از ابزارهای تصفیه‌ای فاضلاب‌ها می‌باشد. این امکانات بیشتر برای مناطقی استفاده می‌شود که امکان تصفیه مدرن در آنجا وجود ندارد مانند روستاها. این تجهیزات از متریال مختلف بتن، فایبر گلاس یا پلاستیک ساخته شده است.

سپتیک تانک

از سپتیک تانک برای تصفیه‌ی اولیه استفاده می‌شود. در این مراحل ابتدا کارایی مکانیکی شروع به کار می‌کنند تا لوله‌های سیستم پر نشود. در این سیستم‌ها تصفیه بی هوازی انجام می‌شود که سرعت آن پایین است.

منهول فاضلابی

منهول فاضلاب نوع دیگری از اجزای تصفیه‌ی فاضلاب است که بیشتر در زیر زمین کارگذاری می‌شود. از منهول فاضلاب بیشتر در قسمت‌هایی استفاده می‌شود که لوله‌های فاضلاب در زیر زمین کارگذاری شده است. این تجهیزات به طوری هستند که وقتی در خیابان راه می‌روید می‌توانید این منهول‌های فاضلاب را در سطح شهر مشاهده کنید. این سیستم‌ها دارای جنس‌ها و اشکال مختلفی هستند و در انواع گوناگون دایره – مستطیل و یا مثلث طراحی و تولید می‌شوند. دریچه منهول از تجهیزات دیگر سیستم های تجزیه‌ای فاضلاب ها هستند. دریچه ی منهول با یک سطح فلزی و یا سیمانی و یا حتی بتنی تولید می‌شود.

چربی گیر cpi گروه مهندسین مهاب

همان طور که بیان شد انتخاب یک پکیج چربی گیر مناسب نه تنها برای محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن مهم است. بلکه می‌تواند از جریمه‌های ناشی از پساب آلوده نیز جلوگیری کند. گروه مهندسین مهاب، یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و پساب است. گروه مهندسین مهاب با ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین اما در عین حال ارزان‌ترین چربی گیر به استاندارد سازی میزان آلاینده‌های پساب کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت، طراحی و محاسبه ظرفیت چربی گیر CPI و همچنین جزئیات ساخت و نصب آن، با متخصصان به شماره ۰۲۱۸۶۱۲۲۱۷۰ تماس بگیرید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *