سپتیک تانک GRP

سپتیک تانک GRP - grp septic tank

سپتیک تانک GRP یا پلیمر تقویت‌شده با الیاف شیشه

پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه (GRP) ماده کامپوزیتی است که از ماتریس پلیمری و الیاف شیشه تشکیل شده است. ماتریس پلیمر معمولاً یک رزین اپوکسی، وینیل استر یا پلی استر است. این رزین مقاومت محیطی و شیمیایی زیادی را برای محصول ایجاد می‌کند. اتصال‌دهنده این الیاف موجود در ورقه‌ها و لایه‌های ساختاری، خود گروه‌های عاملی واقع در این رشته‌هاست و فرم یک قطعه GRP را به‌همین صورت بیان می‌کند. الیاف پلیمری و شیشه مقاومت بسیار زیادی را به کامپوزیت اضافه می‌کنند. این الیاف ممکن است به‌صورت تصادفی و یا با نظم زیاد گسترش پیدا کنند. رایج‌ترین نوع الیاف شیشه که برای GRP استفاده می‌شود، E-glass است که شیشه آلومینو بورو سیلیکات است. از GRP برای ساخت سپتیک تانک GRP استفاده می‌شود.

طراحی، تولید و ساخت سپتیک تانک GRP

مخزن سپتیکFRP رزین پلی استر غیراشباع تقویت‌شده با الیاف شیشه، از مواد کامپوزیت الیاف شیشه با مقاومت بالا به‌عنوان ماده اصلی استفاده می‌کند. این مواد مصرفی می‌توانند از سیم‌پیچ پیشرفته GRP (FRP) یا مدل دستی یانگ (فرایند تولید فشار سیلندر چرخ را افزایش می‌دهد) سر شکل محدب سازه برای ساخت سپتیک تانک GRP استفاده شوند.

طراحی منحصربه‌فرد، تکنولوژی پیشرو، وزن سبک، مقاومت بالا در برابر خوردگی، عدم نفوذ و نشتی، عدم آلودگی، شکل‌پذیری مطلوب، عمر طولانی از سری ویژگی‌های سپتیک تانک GRP است. در سپتیک تانک GRP که برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، داخل بدنه سلول دو انتها وجود دارد. لوله خروجی و توانمندی در راه ورودی سپتیک تانک GRP قرار گرفته است. مخازن با صفحه سوراخ و گردان در داخل دستگاه گردش آب برای افزایش زمان ماندگاری آب، تصفیه بهتر فاضلاب و از بین بردن اثر مواد خطرناک تعبیه شده‌اند.

محصولات حاصل از تصفیه فاضلاب و آب از دو قسمت تجزیه و تصفیه می‌شوند. درون سپتیک تانک GRP مجهز به سیستمی است که شامل سه محفظه مخزن است: محفظه اول یک سلول تجزیه است که وظیفه تجزیه مواد موجود در لجن‌ها را دارد. پساب از طریق مجرای بین دو مخزن عبور می‌کند و به سلول‌های تجزیه دوم و سوم وارد می‌شود.

در مقایسه با طراحی و ساخت مجراهای لانه زنبوری و بسته‌بندی نرم و نیمه‌نرم، بسته‌بندی استریو الاستیک مزایای بسیاری دارد: تغییر خوب حفره‌های موجود در سپتیک تانک GRP، عدم انسداد، عمر طولانی، عدم چسبندگی، تشکیل بیوفیلم سریع.

سیستم تشکیل بیوفیلم گردش فاضلاب باعث می‌شود که پساب بیشتر در مخزن بماند، درجه تجزیه بیولوژیکی افزایش یابد. سطح‌ COD و آمین‌ها را در پساب بسیار کاهش دهد. این نوع سپتیک هم‌چنین دارای توری‌های فیلتراسیون است. پس از تصفیه، کیفیت آب مطابق با استاندارد ملی ثانویه در محیط تخلیه می‌شود.

طراحی و تولید مخزن سپتیک تانک مهاب
طراحی و تولید مخزن سپتیک تانک مهاب

کاربرد سپتیک تانک GRP

مخزن GRP قبل از استفاده باید با آب پر شود. آب به شروع تصفیه فاضلاب توسط باکتری‌ها کمک می‌کند. تصفیه فاضلاب توسط باکتری‌ها، مواد زائد موجود در پساب (فاضلاب) را تجزیه و تخریب می‌کند و آن را به لجن تبدیل می‌کند. پساب تصفیه‌شده به مجرای تخلیه لیچ فاضلاب یا تالاب منتقل می‌شود. مواد موجود در سپتیک GRP توسط پوسته سختی معروف به پتوی کف‌گیر (همان پتوی لجن است) پوشانده می‌شود. این پتو لجن به‌عنوان یک عامل مهم عایق هوا عمل می‌کند که هوا را از فاضلاب دور نگه می‌دارد. کمبود هوا به تجزیه فاضلاب توسط باکتری‌ها کمک می‌کند چرا که فاضلاب در سپتیک تانک GRP به کمک باکتری‌های بی‌هوازی تجزیه می‌شوند. لجن حاصل از تصفیه فاضلاب در انتهای این سپتیک تانک جمع می‌شود. در نهایت لجن زیادی در مخزن وجود خواهد داشت و باید آن را بیرون کشید و لجن را به‌درستی دفع کرد.

با تقسیم شدن سپتیک تانک GRP به دو مخزن یا تقسیم همان مخزن مستطیل به دو قسمت، بیشتر لجن در مخزن یا مقطع اول می‌ماند. در مخزن یا بخش دوم، فاضلاب تحت تصفیه بیشتر قرار می‌گیرد تا مواد جامد از بین برود. پساب تصفیه‌شده موجود به سیستم دفع پساب مانند تالاب منتقل می‌شود. هم‌چنین می‌توان موارد زیر را برشمرد.

Septic Tank - قیمت و سفارش مخزن سپتیک تانک
قمیت و سفارش انواع مخزن سپتیک تانک تصفیه فاضلاب
 •  به‌طور گسترده‌ای در تصفیه فاضلاب‌های صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود.
 • در تصفیه فاضلاب هتل‌ها، تصفیه فاضلاب رستوران‌ها، تصفیه فاضلاب آسایشگاه‌ها، تصفیه فاضلاب بیمارستان‌ها، تصفیه فاضلاب مدرسه‌ها و … کاربرد دارد.
 • در تصفیه فاضلاب اقامتگاه‌ها، مناطق ویلایی، روستاها، شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •  برای تصفیه فاضلاب ایستگاه‌ها، فرودگاه‌ها و … مؤثر عمل می‌کند.
 • کارخانه‌ها، معدن‌ها، مقرهای ارتش و … برای تصفیه فاضلاب از  سپتیک تانک GRP استفاده می‌کنند. 
grp septic tank -
grp septic tank

طراحی مخزن سپتیک تانک GRP

مخزن سپتیک تانک GRP باید حتما ضدآب باشد. زمانی که فاضلاب به‌طور کامل تصفیه نشده باشد، ضروری است که از ورود آن به محیط و از خروج آن از سیستم‌های تصفیه جلوگیری شود. مخازن سپتیک می‌توانند از بتن، بلوک‌های بتونی، پلاستیک تقویت‌شده با الیاف، پلاستیک با چگالی بالا یا فایبرگلاس ساخته شوند.

مخازن فلزی در گذشته پرکاربرد بودند، اما اکنون به‌دلیل احتمال زنگ‌زدگی مصرف‌کنندگان مجاز به استفاده از آن‌ها نیستند.

در صورت استفاده از سیستم یا استفاده از مخازن فلزی، باید آن‌ها را به‌صورت دوره‌ای تعویض کنید که مقرون‌به‌صرفه نیست. گزینه بهینه باقیمانده سپتیک تانک GRP است که مشابه با همه سپیتیک تانک‌ها تولید می‌شود و فقط ماده سازنده آن است که متفاوت است.

مخزن سپتیک باید با حفره‌های ورودی و خروجی مقاوم در برابر اسید، لوله‌های بازرسی با قطر حداقل ۶ اینچ از هر دو ورودی و خروجی و یک منفذ دسترسی به قطر حداقل ۱۲ اینچ طراحی شود. در سپتیک تانک GRP اغلب از یک مخزن استفاده می‌شود، اما می‌توان چندین مخزن را به‌صورت سری قلاب کرد.

مخازن ممکن است دارای یک، دو یا سه محفظه باشند. بهینه‌ترین حالت همان سپتیک تانک GRP سه مخزنی است.

دلیل مقاوم بودنGRP چیست؟

همانند بسیاری از مواد ترکیبی دیگر، این دو ماده مکمل یکدیگر هستند و ترکیب قوی‌تری را تشکیل می‌دهند. رزین‌های پلیمری در تحمل و مقاومت در برابر فشار بسیار قوی هستند. الیاف شیشه از نظر کشش و تنش بسیار محکم هستند. با ترکیب این دو ماده، GRP به ماده‌ای تبدیل می‌شود که به‌خوبی در برابر نیروهای فشاری و کششی مقاومت می‌کند. روش‌های تولید GRP شامل سیم پیچ رشته، ریخته‌گری گریز از مرکز، پهن کردن این رزین‌ها با روش اسپری و خاکستر است.

GRP چه برتری‌هایی دارد؟

GRP مزایای زیادی دارد. دارای وزن کم در مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خوردگی (به لطف خواص غیررسانایی آن هم‌چنین خوردگی الکترولیتی)، اشعه ماورا‌بنفش و ثبات در برابر دما و سازگاری با محیط‌زیست است. GRP ضدآب است و در مقابل آب عایق است. در عین حال این ویژگی‌ها آن را برای همه برنامه‌های فضای باز ایده‌آل می‌کند. با استفاده از رزین‌های غیرقابل اشتعال می‌توان آن را به‌عنوان یک رزین ضدحریق تنظیم کرد. GRP ماده‌ای بسیار بادوام و با طول عمر بسیار طولانی است که برای طیف گسترده‌ای از کاربرد‌ها در صنایع مختلف مناسب است.

مزیت مخزن سپتیک (GRP):

 • مقاومت بسیار بالایی در برابر نشتی و نفوذ دارد.
 • دوست‌دار محیط‌زیست است.
 • از مواد کامپوزیت با کیفیت بالا تولید شده‌اند.
 • در برابر فشار، ضربه و عمر طولانی مقاوم است.
 • نصب آن آسان است.
 • سبک وزن است و برای انتقال نیازی به تجهزات خاصی ندارد.
 • انتخابی اقتصادی با هزینه کمتر از سپتیک تانک‌های بتنی است.
 • مقاومت کششی و مقاومت خوردگی بالایی دارد.
مخزن سپتیک تانک GRP
مخزن سپتیک تانک GRP

  سازگار با محیط‌زیست:

فاضلاب خام گاهی می‌تواند از خطوط فاضلاب نشت و آب‌های زیرزمینی را آلوده کند. منبع آب GRP به‌دلیل اینکه از جنس سیستم فاضلاب ساخته نشده است، خطر نشتی کمتر است. به‌علاوه، از یک سیستم فیلتراسیون طبیعی استفاده می‌کند که آلودگی را به حداقل می‌رساند. سیستم‌های سپتیک تانک GRP از ماندگاری بالایی برخوردار هستند و فقط هر سه تا پنج سال به پمپاژ مخزن سپتیک نیاز دارند. نظافت و بازرسی‌های منظم باعث می‌شود که سپتیک تانک بهینه عمل کند.

عمر طولانی

این مخازن بنا به نوع استفاده حدود ۲۰ تا ۴۰ سال دوام می‌آورند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که سال‌های طولانی بعد از نصب دوام داشته باشد.

با بررسی همه معایب و مزایای سپتیک تانک GRP، مشخص می‌شود که این سیستم،  سیستم مناسب برای تصفیه فاضلاب است. در صورت تمایل به خرید با کیفت‌ترین سپتیک تانک GRP می‌توانید با گروه مهندسین مهاب تماس حاصل فرمایید و از خدمات ویژه این شرکت نیز بهره مند شوید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *