سپتیک تانک GRP

سپتیک تانک GRP یا پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه

پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه (GRP) ماده کامپوزیتی است که از ماتریس پلیمری و الیاف شیشه تشکیل شده است. ماتریس پلیمر معمولاً یک رزین اپوکسی، وینیل استر یا پلی استر است. این رزین مقاومت محیطی و شیمیایی زیادی را برای محصول ایجاد می کند. اتصال دهنده این الیاف موجود در ورقه ها و لایه های ساختاری، خود گروه های عاملی واقع در این رشته هاست و فرم یک قطعه GRP را به همین صورت بیان می کند. الیاف پلیمری و شیشه مقاومت بسیار زیادی را به کامپوزیت اضافه می کنند. این الیاف ممکن است به صورت تصادفی مرتب شده و یا به راحتی و با نظم زیاد گسترش پیدا کنند. رایج ترین نوع الیاف شیشه که برای GRP استفاده می شود، E-glass است که شیشه آلومینو بورو سیلیکات است. E-CR-glass ( برای مقاومت الکتریکی یا شیمیایی) نیز معمولاً در کاربرد هایی که به خصوص در برابر خوردگی اسیدی به حفاظت بالا نیاز دارند، استفاده می شود.

طراحی، تولید و ساخت سپتیک تانک GRP

مخزن سپتیکFRP رزین پلی استر غیراشباع تقویت شده با الیاف شیشه از مواد کامپوزیت الیاف شیشه با مقاومت بالا به عنوان ماده اصلی استفاده می کند. این مواد مصرف شده می توانند از سیم پیچ پیشرفته GRP (FRP) یا مدل دستی یانگ (فرآیند تولید فشار سیلندر چرخ را افزایش می دهد) سر شکل محدب سازه برای ساخت سپتیک تانک GRP استفاده می شود.

طراحی منحصر به فرد، تکنولوژی پیشرو، وزن سبک، مقاومت بالا، مقاومت بسیار عالی در برابر خوردگی، عدم نفوذ و نشتی، عدم آلودگی، شکل پذیری خوب، عمر طولانی از سری ویژگی های سپتیک تانک GRP است. در سپتیک تانک GRP که برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، داخل بدنه سلول دو انتها وجود دارد، لوله خروجی و توانمندی در راه ورودی سپتیک تانک GRP قرار گرفته است و مخازن با صفحه سوراخ و گردان در داخل دستگاه گردش آب برای افزایش زمان ماندگاری آب، تصفیه بهتر فاضلاب و از بین بردن اثر مواد خطرناک تغبیه شده اند.

محصولات ناشی از این تصفیه فاضلاب و تصفیه آب از دو قسمت تجزیه و تصفیه می شوند. درون سپتیک تانک GRP مجهز به سیستمی است که شامل سه محفظه مخزن می باشد: محفظه اول یک سلول تجزیه است که وظیفه تجزیه مواد موجود در لجن ها را دارد. پساب از طریق مجرای بین دو مخزن عبور می کند به سلول های تجزیه دوم و سوم وارد می شود. در مقایسه با طراحی و ساخت مجرا های لانه زنبوری و بسته بندی نرم و نیمه نرم، بسته بندی استریو الاستیک مزایای بسیاری دارد: تغییر خوب حفره های موجود در سپتیک تانک GRP، عدم انسداد، عمر طولانی، عدم چسبندگی، تشکیل بیوفیلم سریع. سیستم تشکیل بیوفیلم گردش فاضلاب باعث می شود که پساب بیشتر در مخزن بماند، درجه تجزیه بیولوژیکی افزایش یابد، سطح  هاCOD و آمین ها را در پساب بسیار کاهش دهد. سپتیک تانک GRP همچنین دارای توری های فیلتراسیون است. پس از تصفیه، کیفیت آب مطابق با استاندارد ملی ثانویه در محیط تخلیه می شود.

طراحی و تولید مخزن سپتیک تانک مهاب
طراحی و تولید مخزن سپتیک تانک مهاب

کاربرد سپتیک تانک GRP

مخزن GRP قبل از استفاده باید با آب پر شود. آب به شروع تصفیه فاضلاب توسط باکتری ها کمک می کند. تصفیه فاضلاب توسط باکتری ها، مواد زائد موجد در پساب (فاضلاب) را تجزیه و تخریب می کنند و آن را به ماده جامدی به نام لجن تبدیل می کند. پسابب که مورد تصفیه قرار گرفته ( فاضلابی که تصفیه شده است) به مجرای تخلیه لیچ فاضلاب یا تالاب منتقل می شود. مواد موجود در سپتیک تانک GRP توسط پوسته سختی معروف به پتوی کفگیر  ( همان پتوی لجن است) پوشانده می شود. این پتو لجن به عنوان یک عامل مهم عایق هوا عمل می کند که هوا را از فاضلاب دور نگه می دارد. کمبود هوا به تجزیه فاضلاب توسط باکتری ها کمک می کند چرا که فاضلاب در سپتیک تانک GRP به کمک باکتری های بی هوازی تجزیه می شوند. لجن حاصل از تصفیه فاضلاب در انتهای سپتیک تانک GRP جمع می شود. در نهایت لجن زیادی در مخزن وجود خواهد داشت و باید آن را بیرون کشید و لجن را به درستی دفع کرد.

با تقسیم شدن سپتیک تانک GRP به دو مخزن یا تقسیم همان مخزن مستطیل به دو قسمت، بیشتر لجن در مخزن یا مقطع اول می ماند. در مخزن یا بخش دوم، فاضلاب تحت تصفیه بیشتر قرار می گیرد تا مواد جامد از بین برود. پساب تصفیه شده موجود به سیستم دفع پساب مانند تالاب منتقل می شود.

Septic Tank - قیمت و سفارش مخزن سپتیک تانک
قمیت و سفارش انواع مخزن سپتیک تانک تصفیه فاضلاب

سایر کاربردها:

۱- سپتیک تانک (GRP) به طور گسترده ای در تصفیه فاضلاب های صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می شود.

۲- یکی از کاربرد های مهم سپتیک تانک GRP، تصفیه فاضلاب هتل ها، تصفیه فاضلاب رستوران ها، تصفیه فاضلاب آسایشگاه ها، تصفیه فاضلاب بیمارستان ها، تصفیه فاضلاب مدرسه ها و … است.

۳- سپتیک تانک GRP در تصفیه فاضلاب اقامت گاه ها، مناطق ویلایی، روستا ها، شهر ها و … به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

۴- سپتیک تانک GRP برای تصفیه فاضلاب ایستگاه ها، فرودگاه ها و … موثر عمل می کنند.

۵- کارخانه ها، معدن ها، مقر های ارتش و … برای تصفیه فاضلاب از  سپتیک تانک GRP استفاده می کنند. 

grp septic tank -
grp septic tank

طراحی مخزن سپتیک تانک GRP

مخزن سپتیک تانک GRP باید حتما ضد آب باشد. زمانی که فاضلاب به طور کامل تصفیه نشده است، ضروری است که از ورود ان به محیط و از خروج آن از سیستم های تصفیه جلوگیری شود. مخازن سپتیک می توانند از بتن، بلوک های بتونی، پلاستیک تقویت شده با الیاف، پلاستیک با چگالی بالا یا فایبرگلاس ساخته شوند.

مخازن فلزی در یک زمان مجاز بودند، اما اکنون مجاز نیستند چرا که مستعد زنگ زدگی هستند. (در یک زمان مردم از طبل های خالی ۵۵ گالن استفاده می کردند که در نهایت این ها زنگ زدند.)

در صورت استفاده از سیستم یا استفاده از مخازن فلزی، باید آن ها را به صورت دوره ای تعویض کنید که اصلا مقرون به صرفه نیست. گزینه بهینه باقی مانده سپتیک تانک GRP است که مشابه با همه سپیتیک تانک ها تولید می شود و فقط ماده سازنده آن است که متفاوت است.

مخزن سپتیک باید با حفره های ورودی و خروجی مقاوم در برابر اسید، لوله های بازرسی با قطر حداقل ۶ اینچ از هر دو ورودی و خروجی و یک منفذ دسترسی به قطر حداقل ۱۲ اینچ طراحی شود. در سپتیک تانک GRP اغلب از یک مخزن استفاده می شود، اما می توان چندین مخزن را به صورت سری قلاب کرد.

مخازن ممکن است دارای یک، دو یا سه محفظه باشند. بهینه ترین حالت همان سپتیک تانک GRP سه مخزنی است.

چرا GRP مقاوم است؟

همانند بسیاری از مواد ترکیبی دیگر، این دو ماده مکمل یکدیگر هستند و ترکیب قوی تری را تشکیل می دهند. رزین های پلیمری در تحمل و مقاومت در برابر فشار بسیار قوی هستند. الیاف شیشه از نظر کشش و تنش بسیار محکم هستند. با ترکیب این دو ماده، GRP به ماده ای تبدیل می شود که به خوبی در برابر نیرو های فشاری و کششی مقاومت می کند. روش های تولید GRP شامل سیم پیچ رشته، ریخته گری گریز از مرکز، پهن کردن این رزین ها با روش اسپری و خاکستر است.

GRP چه برتری هایی دارد؟

GRP دارای بسیاری از ویژگی های مفید است. دارای وزن کم در مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خوردگی (به لطف خواص غیر رسانایی آن همچنین خوردگی الکترولیتی)، اشعه ماورا بنفش و ثبات در برابر دما و سازگاری با محیط زیست است. GRP ضدآب است و در مقابل آب عایق است. در عین حال این ویژگی ها آن را برای همه برنامه های فضای باز ایده آل می کند. با استفاده از رزین های غیر قابل اشتعال می توان آن را به عنوان یک رزین ضد حریق تنظیم کرد. GRP ماده ای بسیار بادوام و با طول عمر بسیار طولانی است که برای طیف گسترده ای از کاربرد ها در صنایع مختلف مناسب است.

مزیت مخزن سپتیک (GRP):

۱- مقاومت بسیار بالایی در برابر نشتی و نفوذ دارد. 

۲- دوستدار محیط زیست است. 

۳- از مواد کامپوزیت با کیفیت بالا تولید شده اند.

۵-  مقاومت در برابر فشار، ضربه و عمر طولانی

۶- نصب آسانی

۷- سبک وزن است و برای انتقال نیازی به تجهزات خاصی ندارد.

۸- انتخابی اقتصادی با هزینه کمتر از سپتیک تانک های بتنی هستند.

۹- مقاومت کششی و مقاومت خوردگی بالایی دارد.

مخزن سپتیک تانک GRP
مخزن سپتیک تانک GRP

اندازه 

با توجه به تعداد افراد ثابت یک محل، میزان فاضلاب تولید شده و سرعت تولید فاضلاب تولید می شود. حداقل اندازه یک مخزن سپتیک ۱۰۰۰ گالن است. به عنوان مثال، حداقل سایز مورد نیاز برای یک خانه سه خوابه ۱۰۰۰ گالن است. یک خانه چهار خوابه دارای مخزنی است که حداقل ۱۲۵۰ گالن در آن نگهداری می شود. اندازه سپتیک تانک GRP بر اساس متراژ خانه یا تعداد افرادی که در خانه ساکن نیستند نیست زیرا ممکن است تغییر مکان در خانه باشد.

مزایای سپتیک تانک GRP

الف)  سازگار با محیط زیست:

خطوط فاضلاب می تواند گه گاه فاضلاب خام را نشت کرده و آب های زیرزمینی را آلوده کند، منبع آب GRP از جنس سیستم فاضلاب ساخته نشده است، خطر نشتی کمتر است. به علاوه، از یک سیستم فیلتراسیون طبیعی استفاده می کند که آلودگی را به حداقل می رساند. سیستم های سپتیک تانک GRP از ماندگاری بالایی برخوردار هستند و فقط هر سه تا پنج سال به پمپاژ مخزن سپتیک نیاز دارند. نظافت و بازرسی های منظم باعث می شود که سپتیک تانک بهینه عمل کند.

ب) ماندگار

بسته به نوع استفاده شما حدود ۲۰ تا ۴۰ سال دوام می آورند، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که در تمام مدت اقامت شما در خانه دوام داشته باشد.

ج) تصفیه آب در محل

سپتیک تانک GRP سیستم های تصفیه آب خاص خود را دارند، بنابراین لازم نیست به ایمنی سیستم های فاضلاب شهری اعتماد کنید. اگر مشکلی وجود دارد، می توانید با تماس با خدمات لوله کشی سپتیک به سرعت و به راحتی آن را برطرف کنید. داشتن این سیستممزایای بسیاری را برای بیشتر صاحبان خانه فراهم می کند. اگر به تعمیر و نگهداری یا تعمیرات نیاز دارید، با شرکت گروه مهندسین مهاب تماس بگیرید. و در عین حال این سیستم مصرف برق زیاد، هزینه نگهداری بالا وکارایی دارد.

سپتیک تانک GRP و مصرف برق: برای راه اندازی سیستم باید از برق استفاده شود که این موضوع هزینه اضافی پرداخت برق را نیز به همراه دارد.

نگهداری: این نگهداری به سختی بقیه مخازن نیست اما  باید مرتباً مورد بررسی قرار گیرد. محتویات باید هر دو یا سه سال یا وقتی که عمق کلی لجن و کف از ۱/۳ عمق مایع مخزن بیشتر می شود تمیز شود. اگر مخزن تمیز نشود، می تواند باعث گرفتگی سریع در میدان جذب شود، که باعث خرابی زودرس می شود. هزینه پمپاژ نیزکمتر از تعویض میدان جذب است. 

با بررسی همه معایب و مزایای سپتیک تانک GRP، متوجه می شویم که این سیستم یک سیستم مناسب برای تصفیه فاضلاب است. در صورت تمایل به خرید با کیفت ترین سپتیک تانک GRP می توانید با گروه مهندسین مهاب تماس حاصل فرمایید و از خدمات ویژه این شرکت نیز بهره مند شوید.

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170