پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها

پکیج تصفیه فاضلاب هتل
پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها - تصفیه فاضلاب - تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب بهداشتی هتل‌ها

با توجه به اهمیت موضوع توریست، مسافران و گردشگری تصفیه فاضلاب هتل‌ها، بسیار شبیه به تصفیه فاضلاب بهداشتی است. که در برخی مراحل متفاوت است. در هتل ها با توجه به داشتن آشپزخانه رستوران و استفاده بیشتر از قسمت رستوران هتل نیاز به تصفیه فاضلاب رستورانی هم وجود دارد.

هم‌چنین وجود خدماتی از قبیل لاندری و خشکشویی نیز در هتل ها به صورت متمرکز انجام شده که دارای حجم بالایی از دترجت و سایر مواد شیمیایی است و در سیستم تصفیه فاضلاب مسافرخانه و هتل می بایست لحاظ شود. با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها می توان میزانی از آب مصرف شده را مجددا به چرخه ی مصرف بازگرداند. یعنی آن را پس از تصفیه و پاکسازی، به لوله کشی خانه ها فرستاد و یا پس از تصفیه پساب، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار داد.

اهمیت استفاده از پکیج تصفیه پساب هتل‌ها

یکی از موارد مورد نیاز که معمولا در تمام مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد، سیستم تصفیه فاضلاب است و عملکرد این سیستم، حذف تمامی آلاینده های موجود از فاضلاب و تبدیل آن به پساب تصفیه شده، برای استفاده ی مجدد می باشد. کاربری این سیستم در تمامی هتل ها مورد نیاز است و به آن پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها گفته می شود.

تصفیه فاضلاب عمل مفیدی برای صنعت محسوب می شود، زیرا باعث صرفه جویی بهینه در میزان مصرف آب های شیرین می شود و از هدر رفت بیهوده ی آن جلوگیری می شود و همچنین با انجام فرایند تصفیه لجن های موجود در فاضلاب و تولید متان،‌ بخشی از انرژی و سوخت مورد نیاز تصفیه خانه فراهم می شود. تصفیه فاضلاب شامل برخی از عوامل بهداشتی و زباله های انسانی و زباله های جامد می باشد. محصولات فرعی هتل ها مانند جامدات ریز ناشی از پساب و لجن فاضلاب نیز در تصفیه خانه فاضلاب هتل‌ها تصفیه می شوند و میزان لجن باقی مانده، به واحد های تصفیه منتقل شده و پس از تصفیه آن ها، متان و کربن دی اکسید تولید می شود. سپس از متان تولید شده به عنوان سوخت تصفیه خانه استفاده می شود.  

فاضلاب هتل‌ها

هر یک از هتل‌ها، به دلیل رفت‌و‌آمدهای مداوم و حضور زیاد افراد در آن، قطعا فاضلاب زیادی ایجاد می‌کنند. بنابراین یک هتل خوب نیاز به به یک سیستم تصفیه با عملکردی مناسب را دارد. فضاهای موجود در یک هتل مانند: حمام، آشپزخانه، اتاق رخت‌شویی، سالن‌های ورزشی و بدنسازی، استخر، روزانه فاضلاب زیادی تولید می‌کنند و باید پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها را داشته باشند تا بتوانند فاضلاب تولیدی را در آن تصفیه کنند و برای مواردی مشخص نیز مورداستفاده قرار دهند.
پکیج‌های تصفیه فاضلاب هتل‌ها، دارای موارد مختلف زیادی از واحدها و روش‌ها برای انجام فرایند تصفیه است و در عین حال، هزینه خرید آن مناسب است. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها، کیفیت پساب خروجی هتل‌ها را افزایش می‌دهد و ویژگی خوب آن‌ها این است که قابلیت به‌روزرسانی دارد و از انعطاف خوبی برخوردارند. با توجه به نیاز هتل موردنظر، در ابعاد مختلفی آماده ‌می‌شود.

نکته مهم در تصفیه فاضلاب هتل‌ها این است که باید از حجم مخزن خوبی برخوردار باشد تا قابلیت تحمل میزان زیاد فاضلاب تولیدی هتل را داشته باشد و هم‌چنین قابلیت تصفیه آلاینده‌هایی که درون فاضلاب وجود دارند و حاوی فسفات، سورفکتانت، FOG، چربی تولید شده در بخش‌های مختلف هتل را داشته باشد. اگر پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها به‌درستی انتخاب شود، هزینه عملیات تصفیه آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
این نوع از پکیج داری مخزنی بزرگ برای تجمع و اسکان مواد برای مدت زمانی طولانی است و قابلیت خوبی دارد و جلوی ایجاد و انتشار بوی بد را می‌گیرد و در هنگام کار سر و صدای زیادی تولید نمی‌کند. بنابراین توصیه می‌شود که با انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها، علاوه بر صرفه‌جویی در میزان هزینه‌های مصرفی، سلامت مشتریان و خودتان را تضمین کنید.

تصفیه فاضلاب هتل ها - تصفیه فاضلاب بهداشتی
تصفیه فاضلاب بهداشتی هتل ها

روش مناسب برای تصفیه فاضلاب هتل‌ها

با توجه به شرایط و ضوابط موجود در هر هتل و بخش های متعدد آن و میزان فاضلاب تولیدی، بایستی بهترین و مناسب ترین نوع پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها انتخاب و به کار گرفته شود. در ادامه روش های انجام تصفیه فاضلاب هتل ها را توضیح می دهیم که بر اساس شرایط و میزان تولیدات فاضلاب هتل ها، می توان نسبت به انتخاب هر یک از این روش ها، اقدام کرد.


پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR


یکی از روش های تصفیه فاضلاب، راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک‌MBBR می باشد که در اواخر دهه ۱۹۸۰، پروفسور اودگارد آن را کشف نمود. امروزه از این روش تصفیه فاضلاب، در موقعیت های مختلف و برای مصارف شهری و صنعتی در بیش از ۵۰ کشور جهان استفاده می شود.
سیستم راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک از یک مخزن هوادهی با حامل های پلاستیکی ویژه تشکیل شده و روند آن همانند روش لجن فعال شده است. یعنی یک سطحی در نظر گرفته شده و در آن یک بیوفیلم رشد می کند که فیلم ها دارای چگالی نزدیک به آب بوده و این فیلم از جنس پلی اتیلن با چگالی بالا می باشد. با توجه به سیستم هوادهی، بیوفیلم ها در مخزن ترکیب می شوند و بدین شیوه، عکس العمل خوبی بین بستر موجود و فاضلاب ها اتفاق می افتد.


پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS


یکی از روش های متداول در تصفیه فاضلاب، لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که از طریق روش های اصلاح شده لجن فعال انجام می شود و در زمان هایی که میزان لجن درون فاضلاب کم است از این روش استفاده می شود.
مکانیسم عمل تصفیه فاضلاب مکانیزه بدین شیوه است که مواد موجود ته نشین شده و در یک شفاف کننده یا کلاریفایر اولیه قرار می گیرد و سپس برای انجام تصفیه بیولوژیکی، یک شفاف کننده یا کلاریفایر ثانویه برای تکمیل کردن فرآیند تصفیه به کار گرفته می شود. مقدار موادی که پس از تصفیه باقی می ماند، نیز مجددا تصفیه می شود.
معمولا هوادهی گسترده درون پکیج تصفیه فاضلاب بتنی قرار داده می شود که در فضاهای کوچک و مکان های توریستی یا مدارس برای کاهش هزینه از آن استفاده می کنند.

آلاینده‌های اصلی فاضلاب هتل‌ها

فاضلاب هایی که از هتل ها خارج می شود دارای آلاینده های که ناشی از مواد آشپزخانه و رستوران، رخت شویی، سالن ورزشی و حمام می باشد و دقیقا همانند آلاینده هایی است که در پساب های شهری وجود دارد. آلاینده های اصلی فاضلاب هتل ها شامل مواد آلی و معدنی، شوینده ها، لوازم آرایشی بهداشتی و دارویی، روغن و پسماند های غذایی می باشد. برخی از آنها دارای میزان زیادی از میکروارگانیسم های بیماری زا، فسفر، نیتروژن، هیدروکربن، فلزات سنگین و اخلالگر های غدد درون ریز( EDCs) می باشند که بخش زیادی از عفونت و بیماری هایی که از طریق آب ایجاد می شود مانند وبا، حصبه، اسهال و موارد دیگر نیز ناشی از وجود همان میکروارگانیسم هاست.

مقدار فاضلاب تولید شده توسط هتل‌ها

نوع فعالیت هتل ها با هم متفاوت است و با توجه به اندازه ی کوچکی و بزرگی، ظرفیت پذیرش متفاوتی دارند. همچنین نوع خدماتی که ارائه می دهند نیز تفاوت دارد. به عنوان مثال، یک هتل بزرگ به خدماتی چون اسکان، کافه و رستوران، استخر و باشگاه، خشکشویی مجهز است و میزان پساب تولید شده در آن خیلی بیشتر از هتل های دیگر که کوچک تر هستند و یا خدمات کمتری ارائه می دهند، می باشد. در هر حال باید گفت که هتل ها به دلیل رفت و آمد زیاد در آن، فاضلاب زیادی تولید می کنند. بنابراین تصفیه این پساب ها،‌ با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها می تواند نقش موثری در محیط زیست ایفا کند.

موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها

کاربرد پکیج های تصفیه فاضلاب هتل ها، همان طور که از نام آن نیز مشخص است، برای استفاده در هتل ها تعبیه شده است و بسیار مناسب می باشد، ولی با توجه به کاربری آن نیز در برخی از مجتمع های مسکونی و تجاری مورد استفاده واقع می شود.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها


• هزینه نصب و نگهداری آسان و کاملا مقرون به صرفه
• قابلیت تصفیه فاضلاب بهداشتی
• استفاده از روش های مختلف برای تصفیه فاضلاب
• ساختاری ساده و کوچک و عدم نیاز به اشغال فضای زیاد
• توانایی تصفیه پساب در مقیاس و حجم زیاد
• مصرف انرژی کم و محدود
• قابلیت به روز رسانی و تعمیر سریع
• عدم ایجاد سر و صدای زیاد و انتشار بوی بد

پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها
پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها

نحوه نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها

پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها، از دوام و طول عمر زیادی برخوردارند و به همین دلیل به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز ندارند. در زمان تولید از مواد اولیه درجه یک و مستحکم استفاده می شود و یک روکش مقاوم در برابر دمای محیط و گرما و سرمای زیاد دارند و در صورت ضربه و فشار، آسیب نمی بینند. بنابراین تنها نیاز است که به صورت دوره ای بررسی شوند و در صورت نیاز، اقدامی برای نگهداری بهتر آن انجام داد. معمولا در پکیج های تصفیه فاضلاب هتل ها، یک زنگ هشدار تعبیه شده است که در شرایط لازم، خرابی دستگاه را اعلام نماید.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها

• حفظ و تامین سلامت انسان ها و محیط زیست
• عدم صرف هزینه اضافی برای نصب و تعمیر و نگهداری
• قابلیت نصب آسان
• تطابق با موارد مصرفی در هتل ها
• برخورداری از سیستم پیشرفته
• امکان مقابله با بارهای متغیر و شوک های وارده
• دارای مدل های از پیش ساخته شده
• انجام کار برای مدت زمان طولانی

عوامل مؤثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها

آنچه که بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها، نقش دارد، موارد مشخص و مشترکی هستند که شامل عواملی چون، دبی تولید و ورود فاضلاب به پکیج، سرعت ورود فاضلاب به درون پکیج و توجه به حجم فاضلاب تولید شده با در نظر داشتن تعداد خدمات و یا تعداد ساکنین هتل، امکان تخلیه لجن باقی مانده و تعداد دفعات مورد نیاز برای تخلیه فاضلاب، فاضلاب ورودی و میزان کیفیت مورد نظر برای فاضلاب خروجی، جنس بدنه پکیج و چگونگی فرآیند تصفیه، می باشد که تمام موارد بیان شده در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هتل ها، نقش دارند.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

4 دیدگاه دربارهٔ «پکیج تصفیه فاضلاب هتل‌ها»

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   تصفیه فاضلاب هتل ها شباهت بسیاری به تصفیه فاضلاب بهداشتی دارد
   آلاینده های اصلی فاضلاب هتل ها شامل چربی و روغن Oil ، دترجنت و مواد شوینده ، مواد جامد معلق TSS ، اکسیژن خواهی شیمیایی COD و اکسیژن خواهی بیولوژیکی BOD مهترین مواد و پارامتر های آلاینده هستند.
   برای آشنایی بیشتر با انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://mahaab.net/services_category/sanitary-wastewater-treatment/

  1. سلام وقت بخیر
   با تشکر از دیدگاه شما
   میزان فاضلاب تولیدی در هتل بر اساس تعداد میهمانان هتل و با توجه به سایر خدمات عمومی هتل جهت رستوران ، خشکشویی و غیره محاسبه می شود. و به این مسئله باید توجه شود که در قسمت رستوران علاوه بر میهمانان هتل، افراد برای صرف غذا به صورت جداگانه هم وارد می شوند.
   برای آشنایی بیشتر با انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://mahaab.net/services_category/sanitary-wastewater-treatment/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *