فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب IFAS

تصفیه فاضلاب به روش IFAS که مخفف Integrated Fixesd Film Activated Sludge می باشد و در واقع تصفیه با لجن فعال است که هوادهی در آن بسیار بیشتر از حالت معمولی این روش تصفیه است و در واقع فرایند لجن فعال با هوادهی گسترده است. در این روش تصفیه فاضلاب نیز از میکروارگانیسم ها برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده می شود با این تفاوت که از صفحات لاملا در مخزن های هوادهی استفاده می شود. این صفحات سطح تماس باکتری ها را با هوا یا اکسیژن بیشتر می‌کند و میکروارگانیسم بهتر و بیشتر فعالیت می کنند و تصفیه فاضلاب باسرعت بیشتری انجام خواهد شد. استفاده از لاملا موجب می شود تا مخزن های هوادهی نیز حجم کمتری را اشغال کنند.

تصفیه فاضلاب به روش IFAS

کاربردهای تصفیه فاضلاب IFAS

پکیج تصفیه فاضلاب IFAS معمولا در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد یکی از موارد اضافه شدن به سیستم تصفیه فاضلاب برای بهبود پساب خروجی از این سیستم و دیگری به عنوان روش مستقل استفاده می شود. از کاربرد های مهم تصفیه فاضلاب به روش IFAS می توان به افزایش ظرفیت فاضلاب تصفیه شده اشاره نمود که این اتفاق بدون تغییر در کیفیت تصفیه فاضلاب صورت می گیرد. اگر در محیطی حجم فاضلاب افزایش پیدا کرد و شرایط برای افزایش محدوده تصفیه خانه وجود نداشت می توان، پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS به سیستم قبلی اضافه نمود تا روند کار بهبود یابد. این روش برای تصفیه فاضلاب صنعتی نیز بسیار کاربرد دارد.

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تجهیزات مختلفی برای راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS وجود دارد که شامل الکتروپمپ های کفکش، بلوئرهای هوادهی، دوزینگ پمپ های تزریق مواد شیمیایی، الکترو موتور و گیربکس، تابلو برق، دیفیوزرهای هوادهی، نازل های آب پاش می باشد. از ابتدای سیستم تا انتهای کار پکیج تصفیه آب و فاضلاب تحت کنترل ابزار برق رسانی در تابلو برق است و نظارت دقیق از این طریق انجام می شود. تمام تجهیزات گفته شده به ترتیب برای مراحل تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند.

پارامترهای اصلی در طراحی فرآیند IFAS

زمانی که تصفیه فاضلاب به روش IFAS انجام می شود در زمان انجام باید به صورت مداوم پارامتر هایی از فاضلاب ورودی و خروجی مورد بررسی قرار بگیرد. از پارامتر های اصلی در طراحی این فرایند می توان به زمان ماند هیدرولیکی، توده جامد، نسبت مقدار به مدیا به حجم مخزن هوادهی ، میزان سطح مدیا که در سیستم فعالیت خواهد کرد، نرخ تصفیه مدیا و بارگذاری جرمی مدیا اشاره نمود.

فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب صنعتی

واحدهای مختلف پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تصفیه آب و فاضلاب دارای روش های مختلفی است که هر کدام از قسمت های مختلفی برای پاکسازی فاضلاب انجام می دهند. تصفیه فاضلاب به روش IFAS یکی از این روش های است که دارای بخش های مختلفی می باشد . می توان سمت های مختلف این روش را به ترتیب به صورت زیر بیان نمود.

– آشغالگیر: در مرحله ابتدایی در بسیاری از روش های تصفیه است و آشغال های بزرگ و قابل دیدن را از فاضلاب جدا می کند.
– متعادل ساز
– هوادهی: با استفاده از پمپ های مختلفی هوادهی برای جریان انجام می شود تا اکسیژن بیشتری به جریان فاضلاب برسد و تصفیه بهتر انجام شود.
– ته نشینی: مواد با حجم بزرگتر در مخزن ها ته نشین می شوند.
– آنتی فوم: با وارد کردن مواد شیمیایی مخصوصی به این بخش کف های اضافی در فاضلاب کاهش خواهد یافت.
– کلر زنی
مخزن ذخیره پساب: جهت پمپاژ به واحد فیلتراسیون
– فیلتر شنی
– فیلتر کربنی
مخزن ذخیره پساب تصفیه شده: جهت استفاده در مصارف مورد نظر از جمله کشاورزی و آبیاری فضای سبز
– واحد نگهداری و هاضم لجن بیولوژیک
– اتاق کنترل
– کلریناتور
– پمپ انتقال لجن

انتخاب مدیا یا بستر برای فرآیند IFAS

مدیا یا بستر برای فرایند IFAS بسیار ضروری است و انتخاب آن بر روی کیفیت تصفیه فاضلاب تاثیر خواهد گذاشت. جنس مدیا می تواند برای تصفیه فاضلاب مهم باشد. معمولا مدیاها از جنس پلاستیک است و از اتیلن و پلی پروپیلن با چگالی بالا ساخته شده اند. این بستر ها می توانند در حوض های تصفیه فاضلاب به صورت شناور قرار بگیرند. با توجه به نوع فاضلاب و میزان بار آلودگی آن بستر انتخاب می گردد هر چقدر فاضلاب دارای آلودگی بالایی باشد بهتر است از بستر هایی با سطوح بالا استفاده شود. مدیاها هر چه دارای سطح ویژه بیشتری باشد در تصفیه فاضلاب موثر تر عمل خواهد کرد زیرا امکان رشد میکرو ارگانیسم های زیادتر و در نتیجه تصفیه بهتری را خواهد داد .
برای انتخاب مدیا برای تصفیه فاضلاب به روش IFAS باید به جنس بستر توجه ویژه شود که معمولا از جنس پلاستیک است. مدیا ها از نظر ابعاد و سطح ویژه نیز با یکدیگر متفاوت هستند که هر کدام از این ویژگی می تواند در عملکرد و راندمان تصفیه تاثیر بگذارد. در نظر داشته باشید که مدیایی که انتخاب می‌کنید، مناسب با نوع فاضلاب باشد. هزینه مدیا ها نیز با توجه به ابعاد و سطح ویژه متفاوت خواهد بود که در انتخاب بستر تاثیر گذار است. شکل هندسی مدیا یک از نکات دیگری است که در انتخاب آن و میزان تصفیه فاضلاب تاثیر گذار است. مثلا نوع زنبوری مدیا که دارای حفره های بسیار زیادی ست مساحت سطح ویژه آن افزایش یافته است. هر چه چگالی مدیا کمتر باشد شناور بودن آن زیاد تر است و موجب رشد بیشتر میکرو ارگانیسم ها خواهد شد. پس در انتخاب باید به ابعاد و دانسیته مدیا توجه شود.

مزایا

تصفیه فاضلاب به روش IFAS دارای مزایای زیادی است. از مهمترین آنها می توان به افزایش حجم فاضلاب تصفیه شده اشاره نمود. در این روش نیتریفیکاسیون بهتر از روش لجن فعال در حالت معمولی انجام می شود. تصفیه فاضلاب به روش IFAS توانایی و مقاومت فاضلاب را در برابر افزایش و یا کاهش بار مواد آلی موجود در فاضلاب ورودی افزایش می دهد و به راحتی با شرایط جدید هماهنگ می شود و در تصفیه خللی وارد نمی گردد. در کل از مزیت های آن افزایش پایداری سیستم تصفیه می باشد. از دیگر ویژگی های سیستم می توان به بهبود ته نشینی لجن و همچنین کاهش تولید آن اشاره نمود. زمانی که لاملا را در تصفیه فاضلاب به روش IFAS افزایش دهید هوادهی و رشد باکتری ها زیاد می شود و در نتیجه در مقابل حجم بیشتر فاضلاب مقاومت و نتیجه بیشتری دارند.
پکیج تصفیه فاضلاب IFAS

محدودیت ها

در فرایند لجن فعال با رشد چسبیده معایبی نیز وجود دارد. یکی از آنها نیاز به انرژی بالاتر می باشد. در تصفیه فاضلاب به روش IFAS اکسیژن بیشتری مورد نیاز است. در این روش باید به شدت از سیستم هوادهی مراقبت صورت گیرد. بخش آشغالگیر باید اصلاح گردد و نیاز به مراقبت داد.

هزینه تولید عوامل موثر در قیمت تصفیه فاضلاب IFAS

قیمت مدیایی که برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد به ابعاد و سطح ویژه بستر ارتباط دارد هر چقدر ابعاد کوچکتر می شود، هزینه ها بیشتر می شود و در مقابل سطح ویژه ای که موجب تصفیه بهتر فاضلاب می گردد نیز افزایش می یابد. تعداد زیادی شرکت تصفیه آب و فاضلاب در حال فعالیت در زمینه طراحی و تولید پکیج های تصفیه فاضلاب هستند. گروه مهندسین مهاب یکی از این مجموعه ها است که طراحی و ساخت انواع پکیج ها مانند پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب با روش IFAS را در تجربیات کاری موفق خود دارد. این شرکت آمادگی هر نوع خدمات تصفیه آب و فاضلاب را به شرکت های مختلف دارد.

هزینه تولید عوامل موثر در قیمت تصفیه فاضلاب IFAS
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170