فرایند IFAS در تصفیه فاضلاب صنعتی

فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب IFAS

تصفیه فاضلاب به روش IFAS که مخفف Integrated Fixesd Film Activated Sludge  است. روش این نوع تصفیه با لجن فعال است که هوادهی در آن بسیار بیشتر از حالت معمولی است و در واقع فرایند لجن فعال با هوادهی گسترده است. در  فرایند IFAS تصفیه فاضلاب نیز از میکروارگانیسم‌ها برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده می‌شود. با این تفاوت که از صفحات لاملا در مخزن‌های هوادهی استفاده می‌شود. این صفحات سطح تماس باکتری‌ها را با هوا یا اکسیژن بیشتر می‌کند و میکروارگانیسم بهتر و بیشتر فعالیت می‌کنند و تصفیه فاضلاب باسرعت بیشتری انجام خواهد شد. استفاده از لاملا موجب می‌شود تا مخزن‌های هوادهی نیز حجم کمتری را اشغال کنند.

تصفیه فاضلاب به روش IFAS

کاربردهای تصفیه فاضلاب به روش IFAS

پکیج تصفیه فاضلاب IFAS معمولاً در دو حالت مورداستفاده قرار می‌گیرد یکی از موارد اضافه شدن به سیستم تصفیه فاضلاب برای بهبود پساب خروجی از این سیستم و دیگری به‌عنوان روش مستقل استفاده می‌شود. از کاربردهای مهم تصفیه فاضلاب به روش IFAS می‌توان به افزایش ظرفیت فاضلاب تصفیه شده اشاره نمود که این اتفاق بدون تغییر در کیفیت تصفیه فاضلاب صورت می‌گیرد. اگر در محیطی حجم فاضلاب افزایش پیدا کرد و شرایط برای افزایش محدوده تصفیه‌خانه وجود نداشت می‌توان، پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS به سیستم قبلی اضافه نمود تا روند کار بهبود یابد. این روش برای تصفیه فاضلاب صنعتی نیز بسیار کاربرد دارد.

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تجهیزات مختلفی برای راه‌اندازی پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS وجود دارد که شامل الکتروپمپ‌های کفکش، بلوئرهای هوادهی، دوزینگ پمپ‌های تزریق مواد شیمیایی، الکترو موتور و گیربکس، تابلو برق، دیفیوزرهای هوادهی، نازل‌های آب‌پاش است. از ابتدای سیستم تا انتهای کار پکیج تصفیه آب و فاضلاب تحت کنترل ابزار برق رسانی در تابلو برق است و نظارت دقیق از این طریق انجام می‌شود. تمام تجهیزات نام برده به ترتیب برای مراحل تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پارامترهای اصلی در طراحی فرایند IFAS

زمانی که تصفیه فاضلاب به روش IFAS انجام می‌شود باید به صورت مداوم پارامترهایی از فاضلاب ورودی و خروجی مورد بررسی قرار بگیرد. از پارامترهای اصلی در طراحی این فرایند می‌توان به زمان ماند هیدرولیکی، توده جامد، نسبت مقدار به مدیا به حجم مخزن هوادهی، میزان سطح مدیا که در سیستم فعالیت خواهد کرد، نرخ تصفیه مدیا و بارگذاری جرمی مدیا اشاره نمود.

فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب صنعتی

واحدهای مختلف پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

تصفیه آب و فاضلاب دارای روش‌های مختلفی است. تصفیه فاضلاب به روش IFAS یکی از این روش‌ها است و دارای بخش‌های مختلفی است. می‌توان قسمت‌های مختلف این روش را به ترتیب به‌صورت زیر بیان نمود.

 •  آشغال‌گیری: این مرحله، مرحله ابتدایی در بسیاری از روش‌های تصفیه است و آشغال‌های بزرگ را از فاضلاب جدا می‌کند.
 • متعادل‌سازی
 • هوادهی: با استفاده از پمپ‌های مختلفی هوادهی برای جریان انجام می‌شود تا اکسیژن بیشتری به جریان فاضلاب برسد و تصفیه بهتر انجام شود.
 • ته‌نشینی: مواد با حجم بزرگ‌تر در مخزن‌ها ته نشین می‌شوند.
 • آنتی فوم: با وارد کردن مواد شیمیایی مخصوصی به این بخش کف‌های اضافی در فاضلاب کاهش خواهد یافت.
 • کلر زنی
 • مخزن ذخیره پساب: جهت پمپاژ به واحد فیلتراسیون
 • فیلتر شنی
 •  فیلتر کربنی
 • مخزن ذخیره پساب تصفیه‌شده: جهت استفاده در مصارف مورد نظر از جمله کشاورزی و آبیاری فضای سبز
 • واحد نگهداری و هاضم لجن بیولوژیک
 • اتاق کنترل
 • کلریناتور
 • پمپ انتقال لجن

انتخاب مدیا یا بستر برای فرایند IFAS

مدیا یا بستر برای فرایند IFAS بسیار ضروری است و انتخاب آن بر روی کیفیت تصفیه فاضلاب تأثیر خواهد گذاشت. جنس مدیا می‌تواند برای تصفیه فاضلاب مهم باشد. معمولاً مدیاها از جنس پلاستیک است و از اتیلن و پلی پروپیلن با چگالی بالا ساخته شده‌اند. این بسترها می‌توانند در حوض‌های تصفیه فاضلاب به صورت شناور قرار بگیرند. با توجه به نوع فاضلاب و میزان بار آلودگی آن بستر انتخاب می‌شود. هر چقدر فاضلاب دارای آلودگی بالایی باشد بهتر است از بسترهایی با سطوح بالا استفاده شود. مدیاها هر چه دارای سطح ویژه بیشتری باشد در تصفیه فاضلاب مؤثرتر عمل خواهد کرد زیرا امکان رشد میکروارگانیسم‌های زیادتر و در نتیجه تصفیه بهتری را خواهد داد .
برای انتخاب مدیا برای تصفیه فاضلاب به روش IFAS باید به جنس بستر توجه ویژه شود که معمولاً از جنس پلاستیک است. مدیاها از نظر ابعاد و سطح ویژه نیز با یکدیگر متفاوت هستند که هر کدام از این ویژگی‌ها می‌تواند در عملکرد و راندمان تصفیه تأثیر بگذارد. در نظر داشته باشید که مدیایی که انتخاب می‌کنید، مناسب با نوع فاضلاب باشد. هزینه مدیاها نیز با توجه به ابعاد و سطح ویژه متفاوت خواهد بود که در انتخاب بستر تأثیرگذار است. شکل هندسی مدیا یک از نکات دیگری است که در انتخاب آن و میزان تصفیه فاضلاب مؤثر است. مثلاً نوع زنبوری مدیا که دارای حفره‌های بسیار زیادی ست مساحت سطح ویژه آن افزایش یافته است. هر چه چگالی مدیا کمتر باشد شناور بودن آن زیادتر است و موجب رشد بیشتر میکرو ارگانیسم‌ها خواهد شد. پس باید به ابعاد و دانسیته مدیا توجه شود.

مزایا روش IFAS

تصفیه فاضلاب به روش IFAS دارای مزایای زیادی است. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش حجم فاضلاب تصفیه‌شده اشاره نمود. در این روش نیتریفیکاسیون بهتر از روش لجن فعال در حالت معمولی انجام می‌شود. تصفیه فاضلاب به روش IFAS توانایی و مقاومت فاضلاب را در برابر افزایش و یا کاهش بار مواد آلی موجود در فاضلاب ورودی افزایش می‌دهد و به راحتی با شرایط جدید هماهنگ می‌شود و در تصفیه خللی وارد نمی‌شود. در کل از مزیت‌های آن افزایش پایداری سیستم تصفیه است. از دیگر ویژگی‌های سیستم می‌توان به بهبود ته‌نشینی لجن و هم‌چنین کاهش تولید آن اشاره نمود. زمانی که لاملا را در تصفیه فاضلاب به روش IFAS افزایش دهید هوادهی و رشد باکتری‌ها زیاد می‌شود و در نتیجه در مقابل حجم بیشتر فاضلاب مقاومت و نتیجه بیشتری دارند.
پکیج تصفیه فاضلاب IFAS

محدودیت‌های روش IFAS

در فرایند لجن فعال با رشد چسبیده معایبی نیز وجود دارد. یکی از آن‌ها نیاز به انرژی بالاتر است. در تصفیه فاضلاب به روش IFAS اکسیژن بیشتری مورد نیاز است. در این روش باید به شدت از سیستم هوادهی مراقبت صورت گیرد. بخش آشغال‌گیر باید اصلاح شود و نیاز به مراقبت داد.

هزینه تولید و عوامل مؤثر در قیمت تصفیه فاضلاب IFAS

قیمت مدیایی که برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، به ابعاد و سطح ویژه بستر ارتباط دارد. هر چقدر ابعاد کوچک‌تر می‌شود، هزینه‌ها بیشتر می‌شود و در مقابل سطح ویژه‌ای که موجب تصفیه بهتر فاضلاب می‌شود نیز افزایش می‌یابد. تعداد زیادی شرکت تصفیه آب و فاضلاب در حال فعالیت در زمینه طراحی و تولید پکیج‌های تصفیه فاضلاب هستند. گروه مهندسین مهاب یکی از این مجموعه‌ها است که طراحی و ساخت انواع پکیج‌ها مانند پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب با روش IFAS را در تجربیات کاری موفق خود دارد. این شرکت آمادگی هر نوع خدمات تصفیه آب و فاضلاب را به شرکت‌های مختلف دارد.

هزینه تولید عوامل موثر در قیمت تصفیه فاضلاب IFAS

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *