منهول بتنی

منهول بتنی فاضلابی

منهول بتنی نوعی از تجهیزاتی است که برای اتصال چند خطوط جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سیستم تصفیه فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت کنند از منهول استفاده می‌شود و یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

در شبکه های مخابراتی و انتقال برق، جهت دسترسی بهتر به کابل های مدفون از منهول بتنی پیش ساخته (آدم رو) استفاده می گردد. با توجه به نوع، تعداد کابل های ورودی و خروجی و عمق دفن کابل ها، ابعاد منهول انتخاب می شود. منهول ها دارای دو بخش اصلی بدنه و درب می باشد.

منهول بتنی چیست؟

آدم رو بتنی راهی برای دسترسی آسان به سیستم های زهکشی فاضلاب و بازرسی آن است تا در صورت لزوم و نیاز به تعمیر، اقدامات لازم صورت گیرد. ساختار آدم رو به شیوه ای است که یک خط لوله  را به دیگری وصل می نماید و در نقطه ای که یک خط لوله، اندازه، جهت یا شیب را تغییر می دهد، در فاصله ای مشخص که امکان استفاده بهینه از تجهیزات را فراهم آورد، قرار می گیرد.

منهول بتنی نوعی از اتصالات است که برای اتصال چند شبکه و خط لوله به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آدم رو بتنی از نظر ساختار ظاهری به شکل استوانه ای هستند و لوله های بتنی آن، به صورت یکپارچه به کف مکان مورد نظر متصل می شوند. کارکرد لوله ها یا به عبارتی نیمه لوله هایی که در کف قرار داده می شوند، برای هدایت پساب ها و یک لایه اپوکسی زغال سنگ تار دارند. علاوه بر این، دارای واشرهای قابل انعطاف  هستند که شرایط را برای اتصال لوله ضد آب با خطوط لوله و دیگر قطعات ماژولار فراهم می کند.

منهول بتنی -طراحی و ساخت منهول فاضلابی
طراحی و ساخت منهول فاضلابی بتنی

کاربرد آدم رو بتنی

  • آب های زیر زمینی
  • آب های حاصل از وقوع سیل
  • زیرساخت های فاضلابی
  • اتصالات خط لوله
  • تغییر خط لوله

طراحی و ساخت منهول بتنی

از آنجایی که منهول بتنی به صورت یکپارچه می باشد و به همان صورت مورد استفاده قرار می گیرد، به هیچ عنوان باعث ایجاد نشت  محتویات درونی آن که ممکن است بین آنها و دیواره عمودی ایجاد شود، نخواهد شد. این نوع منهول، به دلیل مواد به کار گرفته شده برای ساخت آن، ضمن حفظ خصوصیات ویژه ای که دارد، در برابر حرارت و گرما نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.برای حمل و نقل، بارگیری و تخلیه آسان تر و همچنین امکان قرارگیری صحیح قطعات در محل مورد نظر، از پین های مختلفی برای هر ماژول پایه استفاده می شود.

محصولات مرتبط

ویژگی مهم دیگر منهول های بتنی مقاومت و استحکام بالای آن در برابر هر نوع ضربه و فشار است و در عین حال از دوام و طول عمر زیادی برخوردارند. در مقایسه با انواع دیگر منهول، زمان کمتری برای ساخت و آماده سازی نیاز دارند و حتی به صورت پیش ساخته نیز وجود دارند و به دلیل عدم نشت مواد به بیرون، هیچ نوع آلودگی به وجود نمی آورند و مانع از نشر بوی بد در محیط می شوند.

قیمت منهول بتنی فاضلابی
قیمت منهول بتنی فاضلابی

منهول پیش ساخته بتنی

این منهول دارای یک پایه بتنی پیش ساخته است که به کانال اصلی و اتصالات آن وصل می شود و برای ورودی و خروجی فاضلاب که از قبل تعیین شده است، تهیه می شود. منهول های بتنی پیش ساخته به همین شکل برای پروژه های مختلف استفاده می شوند و در یک پیکربندی خاص قرار می گیرند. به همین دلیل، نیاز به انجام عملیات طولانی ندارند و به سرعت در جای خود قرار گرفته و آماده ی بهره برداری می شوند.

برای دسترسی به منهول بایستی از پله استفاده کرد و معمولا در فاصله ای حدود ۱۰۰ میلیمتر، بیرون از منهول قرار می گیرند. طراحی و تولید منهول بتنی به گونه ای می‌باشد که می‌توان تمام تجهیزات و اندازه های استاندارد لوله را درون خود جای دهد و از  قابلیت تطبیق پذیری  بسیار زیادی برخوردار است.

منهول  منهول فاضلابی  قیمت منهول  منهول بتنی  قیمت منهول بتنی
قیمت منهول بتنی پیش ساخته

مزایای اجرای منهول بتنی پیش ساخته

منهول بتنی دارای مزایای زیادی می باشد که استفاده از آن را قابل توجیه می نماید. میتوان به مواردی چون، نصب آسان و ایمن، هزینه ارزان و به صرفه بودن، ضد آب بودن، ماندگاری، کیفیت بالا و عدم تولید زباله اشاره داشت.

منهول های بتنی سازگار با BS ، این اطمینان را به مهندسان پروژه می دهند که محصول مورد نظر با کلیه نیازهای فنی مطابقت دارد. مزیت مهم منهول بتنی این است که ماده بتن، در عملیات فشرده سازی بسیار قوی است و باعث استحکام زیاد منهول می شود. و در مدل دایره ای آن این اطمینان بیشتر است، زیرا فشار زمین و هیدرواستاتیک به طور مساوی در اطراف آن پخش می شود و تمام منهول را در حالت فشرده سازی قرار می دهد.

به دلیل تجهیزات و اتصالات جدید، قابلیت تعویض و طراحی مجدد، بدون نیاز به تعویض کل منهول را دارد. برای ساخت منهول به میزان قابل توجهی در کربن صرفه جویی می شود که نکته قابل توجه آن، جلوگیری از ریزش بتن یا گرانول و استفاده از خاک حفاری است. مهمترین مزیت، سیستم های زهکشی بتن این است که کمک می کند تا میزان هزینه های پرداختی بابت آن کاهش یابد و از نظر اقتصادی کاملا به صرفه هستند.

علاوه بر این، آدم رو بتنی در شرایط کارخانه ای و با کیفیت فوق العاده عالی ساخته می شود و به همان شکل نیز استفاده می شود که تضمینی بر  دوام و عمر طولانی آن خواهد بود.

منهول بتنی مهاب - خرید منهول بتنی
نصب و اجرای آدم رو بتنی

معایب

اگر چه که استفاده از منهول بتنی بسیار رایج است، ولی دارای محدودیت هایی نیز می باشد. به دلیل جنس بدنه ی آن امکان ایجاد شکاف و  بروز نشتی در آن وجود دارد و در صورت ایجاد شکاف، ممکن است مشکلاتی را بابت حمل و نقل و جابه جایی ایجاد نموده و یا کل ساختار آن را بر هم زند. دارای وزن سنگینی هستند که حمل و نقل آن را دشوار می سازد. و این ویژگی به عنوان یک عیب بزرگ محسوب می شود و هزینه بیشتری برای تجهیزات جابه جایی آن و دستمزد کارگران نیاز دارد.

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170