دریچه منهول

فروش انواع دریچه منهول مهاب

دریچه منهول، آدم‌ رو (درب منهول) یا درپوش فاضلاب، دریچه‌ای است که به روی انواع منهول‌فاضلاب، منهول برق و منهول مخابراتی قرار می‌گیرد. درپوش منهوب فاضلاب جهت جلوگیری از سقوط اجسام و افراد به داخل منهول تعبیه می‌گردد. یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها در بخش‌های مختلف، سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی است که برای عبور فاضلاب در نظر گرفته می‌شوند و برای انجام این کار، از لوله‌هایی با قطر بسیار زیاد که به آن منهول‌فاضلاب گفته می شود، استفاده می‌شود. برای کاهش خطر و جلوگیری از سقوط افراد و اشیای مختلف به درون لوله، روی آن را با دریچه منهول می‌پوشانند و لزوم استفاده از آن در مواقعی که این لوله‌ها در وسط معابر و محل‌های پر رفت و آمد قرار دارد، بیشتر احساس می‌شود.

دریچه منهول - منهول فاضلابی
فهرست مطالب درپوش منهول

دریچه منهول چیست؟

یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های شبکه فاضلابی، دریچه منهول است. منهول یا آدم رو در واقع مسیری برای اتصال چند شبکه و خط راه فراهم می‌کند. دریچه‌های منهول واقع در سطح زمین که شامل تلفن، برق، آب و فاضلاب و… هستند، دسترسی به تاسیسات زیر شبکه ای را آسان‌تر می‌کنند. سوراخ‌هایی که به روی این درپوش‌ها تعبیه شده است، فضایی برای عبور آب را فراهم می‌سازد. این فضاهای ایجاد شده به روش درب منهول به نور خورشید اجازه عبور داده و مانع از زنگ زدگی و تابش مستقیم نور می‌شود. در گذشته از یک قلاب برای بلند کردن درپوش‌ منهول فاضلابی استفاده می‌کردند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از ابزارهای الکترومغناطیسی برای بلند کردن این درب‌ها استفاده می‌گردد.

درپوش‌های منهول دارای وزن زیاد و  بیشتر از ۱۱۳ کیلوگرم، معادل ۲۴۹ پوند می‌باشند، به عبارتی سنگین وزن بودن از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود زیرا باعث می‌شود از دوام و استحکام بیشتری برخوردار باشند.

رای خرید دریچه منهول با بهترین کیفیت و آگاهی از قیمت انواع دریچه منهول کامپوزیتی، پلی اتیلنی، چدنی و بتنی کلیک کنید.

قیمت دریچه منهول تصفیه فاضلاب 

به طور کلی در مورد قیمت گذاری دریچه منهول باید گفت که موارد مختلفی همچون اندازه و ابعاد، قابلیت تحمل فشار و وزن اجسام یا کلاس آن‌ها، جنس مواد به کار گرفته شده برای ساخت آن و همچنین روش تولید و ساخت نیز در این امر و تعیین قیمت نهایی درب آدم رو تاثیر گذار هستند.

متریال مورد نیاز در ساخت درب منهول فاضلابی

مواد و مصالح گوناگونی همچون کامپوزیت، فایبرگلاس، پلاستیک، فلز، چدن و بتن نیز برای ساخت دریچه منهول به کاربرده می‌شود و با توجه به جنس مورد استفاده، به همان نام خوانده می‌شود.

متریال مناسب درپوش منهول ​

معمولا دریچه منهول از جنس چدن و بتن یا ترکیبی از این دو ساخته می شوند. همچنین ممکن است برای ساخت آن از پلاستیک تقویت شده با شیشه یا سایر مواد کامپوزیت نیز استفاده شود.

در حال حاضر دریچه‌های پلاستیکی و کامپوزیت نسبت به دریچه‌های چدنی مزایای بیشتری دارند و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. از جمله مزایای آن می‌توان به عایق بودن، مقاومت در برابر لغزش‌های زیاد و دمای محیط اشاره کرد. این نوع از دریچه‌ها معمولا همراه با یک طوقه به روی منهول نصب می شوند.

طراحی و ساخت دریچه منهول فاضلابی

کاربرد دریچه منهول فاضلاب

در درجه اول از آن به عنوان وسیله‌ای برای دسترسی آسان به تجهیزات زیرزمینی و درون شبکه فاضلاب استفاده می‌شود و این دریچه بایستی به اندازه‌ای باشد که کارشناسان مربوطه به راحتی از آن عبور نمایند. درب منهول فاضلاب باعث جلوگیری از سقوط افراد یا اشیا به درون منهول فاضلاب می شود. پوشش‌های منهول از ورود گازهای سمی به درون فاضلاب جلوگیری کرده و به عنوان یک منبع تهویه شناخته می‌شوند. از زمان‌های بسیار قدیم و حتی در دوران روم باستان نیز از آن استفاده می‌کردند. در آن زمان، جنس دریچه‌ها از سنگ بود و امروزه از مواد دیگری برای ساخت آن استفاده می‌شود. علاوه بر این، دریچه منهول در شرایط اضطراری برای ورود کارشناسان و متخصصان و به منظور بررسی و رفع عیوب مسیرهای فاضلاب به کار گرفته می‌شود. به عنوان یک پوشش و محافظ در قسمت ورودی منهول قرار داده می‌شود که به صورت یک صفحه متحرک و قابل جابجایی است.

از دیگر کاربردهای درپوش منهول جمع آوری و انتقال آب های سطح زمین به سیستم تصفیه فاضلاب می‌باشد. از این نوع پوشش بیشتر توسط شهرداری ها استفاده می شود. و یا زمانی در محیط های غیر صنعتی و خیابان استفاده می شود که از سیستم های چاه فاضلاب و یا سیستم سپتیک تانک بخواهند استفاده نمایند.

مزایا درب آدم رو فاضلاب

 • سبک وزن بودن و قابلیت حمل و نقل و برداشتن و گذاشتن آسان
 • مقاومت زیاد در برابر نور خورشید و باد و باران
 • مقاومت زیاد در برابر تغییرات شدید دمای محیط و باران‌های اسیدی
 • مقاومت زیاد در برابر اجسام سنگین و فشارهای وارده بر آن
 • عدم پوسیدگی و خوردگی در برابر مواد شیمیایی و گازهای سمی
 • عدم رسانایی در برابر جریان الکتریسیته
 • جلوگیری از خروج بوی بد فاضلاب
 • ضد سرقت بودن
 • دوام و ماندگاری بسیار بالا
 • عدم ایجاد سروصدا و آلودگی صوتی در هنگام عبور از روی آن
 • امکان سفارشی سازی مکانیسم قفل شدن
طراحی و تولید دریچه منهول فاضلاب

معرفی انواع دریچه منهول فاضلابی (درب منهول)

 • درب منهول بتنی
 • دریچه‌منهول چدنی
 •  درپوش فاضلاب چدن داکتیل
 • درب منهول کامپوزیتی
 • درپوش منهول نانو کامپوزیت
 • دریچه منهول پلی اتیلنی
درب منهول بتنی

یکی از انواع مواد اولیه بوده و مقاومت زیادی در برابر هر نوع کشش و ضربه از خود نشان می‌دهد و دچار سایش و ترک خوردگی نمی‌شود.

درب منهول کامپوزیتی

در این نوع دریچه منهول، ماده‌ی فیلر پلیمری و رزین ترموست، به همراه الیاف سیلیس به کار برده می‌شود که عنصری برای تقویت آن است و منجر به ایجاد تفاوت در خواص نهایی آن نسبت به مواد سازنده می‌شود. لازم به ذکر است که کامپوزیت در مقایسه با بتن و چدن، سبک وزن بوده و ارجحیت بیشتری دارد.

درب منهول نانو کامپوزیتی

در حقیقت فرم پیشرفته‌تر و جدیدتر کامپوزیت بوده و از بتن فوق سبک تشکیل شده است و دارای مقاومت بسیار بیشتری در برابر خمش، فشار و ایجاد بار نقطه‌ای می‌باشد و عملکرد فوق العاده‌ای از خود نشان می‌دهد.

دریچه منهول پلی اتیلنی

این نوع از دریچه منهول فاضلاب، تشکیل شده از پلیمری از اتیلن و یا ترکیبی از پلیمرهای بتنی که فریم چدنی یا پلیمری دارند، می باشد و اصطلاحا کوپلیمری نامیده می‌شود.

دریچه منهول فاضلابی
کامپوزیت در مقایسه با بتن و چدن، سبک وزن بوده و ارجحیت بیشتری دارد.
دریچه منهول چدنی

در موارد صنعتی از آهن به عنوان یک عنصر خالص، استفاده نمی‌شود. زیرا فلز مناسبی برای امور صنعتی محسوب نمی‌شود. به همین دلیل آن را با کربن ترکیب می نمایند تا آلیاژ چدن که مقاومت و استحکام بالاتری دارد، به دست آید و سپس از چدن به عنوان یک فلز برای ساخت دریچه‌ منهول استفاده می‌شود. با توجه به میزان کربن و دیگر ترکیبات موجود که به فلز آهن اضافه می‌شود، میتوان چدن‌ها را به انواع، چدن خاکستری، چدن سفید، چدن مالیبل، چدن داکتیل دسته‌بندی کرد. در ادامه هر یک از انواع چدن را معرفی می‌نماییم.

قیمت درپوش منهول چدنی فاضلابی
درپوش منهول چدنی فاضلابی

انواع درب منهول فاضلاب چدنی

 چدن خاکستری

چدن خاکستری یکی از انواع آلیاژ آهن می‌باشد که روند آهنگ سرمایش آن نسبتا متعادل است و به این دلیل که در حین سرد و  جدا شدن کربن، پوسته‌های گرافیتی در سطح آن ایجاد می‌شود که رنگ آن خاکستری است. بنابراین علت نامگذاری آن به دلیل ساختار پوسته گرافیتی که در طی فرآیند خنک‌شدگی از کربن موجود در آن تشکیل می‌شود، است.

دریچه منهول - قیمت دریچه منهول
پوشش‌های منهول از ورود گازهای سمی به درون فاضلاب جلوگیری کرده و به عنوان یک منبع تهویه شناخته می‌شوند.

خصوصیات آن با توجه به نوع و میزان مواد مذابی که برای ریختن در قالب و فرایند ریخته‌گری استفاده می‌شود، متغیر خواهد بود. به عبارتی همان بخش خنک‌کننده و فرایند صورت گرفته نیز خصوصیت مواد را مشخص می‌نماید.

اگر از یک میکروسکوپ برای مشاهده چدن خاکستری استفاده کنید، به خوبی ساختار گرافیکی آن را می بینید که حاوی مقداری  از پوسته های گرافیت سیاه است که این پوسته ها باعث  ایجاد شکستگی و خاکستری شدن آن می شود و خصوصیات مکانیکی آن نیز به اندازه و شکل گرافیتی موجود در ریز ساختار بستگی دارد.

چدن خاکستری در مقایسه با سایر چدن ها بیشتر تولید می شود و تعداد زیادی از دریچه های منهول موجود از این جنس هستند و موارد استفاده ی زیادی دارد و برای ساخت چرخ دنده‌ها، اجزای هیدرولیک، پمپ ها، اجاق گاز، توربین بادی نیز به کار برده می شود.

چدن سفید

چدن سفید، نوعی از چدن غیر آلیاژی همراه با میزانی از کربن و سیلیکون است. کربن موجود در آن، به دلیل انجماد سریع به شکل سمنتیت است و همین امر منجر به افزایش درجه سختی و استحکام آن در برابر ضربه و فشار می شود. به این دلیل آن را سفید می‌نامند که دارای ناخالصی های کاربید یا همان سمنتیت می‌باشد. از آنجایی که در موارد ضخیم‌تر و در برابر ضربه محفوظ نمی‌باشند، باعث شده که کاربرد کمتری داشته باشند.

چدن مالیبل

ساختار گرافیتی این نوع از آهن، به شکل گره‌های نامنظم است. برای تولید آن، طی یک فرایند حرارتی و برای تبدیل کاربید به گرافیت از چدن سفید استفاده می‌شود. معمولا از چدن مالیبل برای مواردی که استحکام کششی و انعطاف زیادی را می‌طلبد، مثل امور صنعتی و ساخت قطعات اتومبیل، اتصالات لوله‌ها، حفاظت عایق‌های الکتریکی و در بسیاری از قطعات و ابزارهای مهندسی نیز استفاده می‌شود. چدن مالیبل به سه نوع، چدن مالیبل مغز سیاه، چدن مالیبل با زمینه پرلیتی، چدن مالیبل با مغز سفید دسته بندی می شود.

چدن داکتیل

این نوع از چدن در سال ۱۹۴۳ و توسط Keith Mills کشف شد و تا به امروز مورد استفاده‌ی گسترده واقع شده است. حاوی مقدار زیادی گرافیت است. در هنگام ریخته‌گری و برای تولید آن، کمی منیزیم اضافه می‌شود که منجر به تشکیل گرافیت‌های کروی در زمان انجماد کردن می‌شود. چدن داکتیل دارای خواصی چون نقطه ذوب پایین، سیالیت و قابلیت ریخته‌گری مناسب، ماشینکاری عالی و مقاومت زیاد می‌باشد.

فرایند طراحی و تولید دریچه منهول چدنی

از بین انواع چدن معرفی شده، بهترین نوع برای تولید دریچه منهول چدنی، نوع خاکستری و داکتیل آن می‌باشد و برای دوام و مقاومت بیشتر از موادی چون سیلیسیم، گوگرد، منگنز استفاده می‌شود.

ساخت دریچه‌های منهول چدنی دارای مراحلی به شرح ذیل است:

 •     طراحی دریچه منهول
 •      اقدام به تولید (ساخت الگو، تهیه قالب شنی، ریخته گری و خنک کردن درب)
 •     کنترل کیفیت محصول ساخته شده
طراحی درپوش منهول فاضلاب چدنی

هر یک از انواع دریچه منهول، ابتدا در چوب یا آلومینیوم مدلسازی  می‌شود. سپس از مدل آماده شده، به عنوان قالب استفاده می‌شود و در آن چدن مذاب ریخته شده و به شکل گرد و دایره ساخته می‌شوند. البته به دلیل پیشرفت صنعت، امکان قالبگیری به صورت‌های مختلف وجود دارد و دریچه منهول در انواع مختلف نیز موجود می‌باشد.

مراحل تولید درب منهول چدنی

دریچه‌های منهول در کارگاه‌های ریخته‌گری بزرگ و مجهز ساخته می‌شوند و مراحل آن بدین صورت است که، مواد خام اولیه که برای ساخت آن مورد نیاز است، طی پروسه‌ای دشوار و پیچیده به آلیاژ مذاب تبدیل شده و آماده ریخته‌گری می شود. فرآیند ریخته‌گری که به منزله ی تولید دریچه منهول است شامل پنج مرحله، ساخت الگو، تهیه قالب، ریخته گری و سرد کردن درب منهول می‌باشد.

ساخت الگوی اولیه دریچه منهول

مدل یا قالب تولیدی از جنس چوبی یا آلومینیومی ساخته می‌شود. از مدل‌های آلومینیومی به دلیل دوام بیشتری که دارند، برای ساخت دریچه‌های بزرگ استفاده می‌شود. هر دریچه برای تولید به دو نوع الگوی ساخت، یکی برای دریچه و دیگری برای طوقه، نیاز دارد. طراحی الگوها، بایستی کمی بزرگتر از دریچه مورد نظر انجام شوند، تا امکان جداسازی آن پس از فرایند خنک شدن به آسانی فراهم شود.

تهیه قالب شنی درب منهول

دریچه‌هایی که ساخته می‌شوند به درون جعبه‌هایی که فلاسک نام دارد منتقل می‌شوند، سپس این فلاسک ها با شن‌های مخصوص پر می شوند. شن ها کاملا به هم فشرده شده و پس از آن با استفاده از ابزاری مناسب، سطح شن موجود درون فلاسک صاف و یکنواخت می‌شود. دلیل استفاده از شن برای قالبگیری، تمایل به حفظ دمای مواد مذاب و شکل آن است.

manhole valve - دریچه منهول - تصفیه فاضلاب منهول
دریچه منهول در شرایط اضطراری برای ورود کارشناسان و متخصصان و به منظور بررسی و رفع عیوب مسیرهای فاضلاب به کار گرفته می‌شود.

ریخته گری مواد مذاب درون قالب

برای تولید چدن و فرایند ذوب نمودن فلز قراضه در تمام کارگاه‌های ریخته گری از کوره های کاپولا، قوس الکتریکی، القایی و الکتریکی مقاومتی استفاده می شود. فولاد قراضه درون کوره و با درجه گرمایی حدود ۲۷۰۰ درجه فارنهایت (۱.۵۰۰ درجه سانتیگراد) قرار داده می‌شود تا ذوب شود و سایر مواد افزودنی به آهن ذوب شده، اضافه می‌شوند تا از این طریق و با استفاده از ناخالصی‌ها، مقاومت آن افزایش یابد. سپس فلز مذاب درون ابزاری که به شکل یک ملاقه بزرگ است، جمع  می‌شود. برای جلوگیری از پاشیده‌شدن مواد مذاب، از فاصله‌ای دورتر، آن را هم می‌زنند تا از طریق بلندر به درون قالب شن سرازیر شود.

به دلیل درجه حرارت متفاوت و بالاتر آهن مذاب نسبت به دمای مواد آلی موجود در ماسه، آن‌ها اکسیژن موجود در قالب را می‌سوزانند و به طور کامل استفاده می‌کنند و همین موضوع، مانع از اکسیداسیون دریچه منهول می شود.

فرآیند خنک کردن فلز و خارج‌سازی آن از قالب

برای خنک شدن فلز به اندازه کافی و خارج شدن آن از قالب، به زمانی حدود یک ساعت و نیم نیاز می‌باشد. برای مرحله سردکردن در هر فرایند تولید باید یک روز کامل زمان اختصاص داد.

کنترل کیفیت محصول نهایی تولید شده

چدن از فولاد و فلزات قراضه به دست می‌آید و معمولا مواد اولیه استفاده شده، مورد بررسی و کنترل قرار نمی‌گیرند. برای کسب اطمینان بایستی فلز مذاب مورد بررسی قرار گیرد که دارای درصد مناسبی از آهن، کربن و فلزات آلیاژی می‌باشند یا خیر و این عمل در واحد ریخته‌گری و قبل از استفاده از آن انجام می شود.

پس از مرحله ریخته‌گری، برای کسب اطمینان از میزان انعطاف پذیری و مستحکم بودن چدن، باید آن را امتحان نمود و همچنین بررسی کرد که دریچه منهول چدنی تولید شده، مطابق با طراحی آن انجام شده و عملکرد مناسب را دارد.

دریچه منهول - قیمت دریچه منهول
دریچه منهول، آدم‌ رو (درب منهول) یا درپوش فاضلاب، دریچه‌ای است که به روی انواع منهول‌فاضلاب، منهول برق و منهول مخابراتی قرار می‌گیرد.
 
 
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170