پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، به دلیل متریال مصرفی در پکیج با این نام شناخته می شوند و بر اساس بیشترین کاربرد و مصرفی که دارند، با نام پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی نیز شناخته می شوند. این دستگاه یک تصفیه خانه زیر زمینی است که توان و استحکام بالایی دارد. جنس این پکیج از استیل کربن و یا فولاد ضد زنگ است. مقاویت این آلیاژ های آهن در مقابل صرفه و خوردگی به حدی بالاست که برای ساخت یک پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، مناسب هستند.
تصفیه فاضلاب فلزی - metal-wastewater-treatment-package

فولاد کربن یا استیل کربن، یک آلیاژ فلزی، ترکیبی از دو عنصر، آهن و کربن است. سایر عناصر در مقادیر بسیار اندک برای تاثیرگذاری بر خواص آن موجود هستند. سایر عناصر دیگر موجود در استیل کربن عبارتند از: منگنز

(حداکثر ۱.۶۵٪) ، سیلیکون (حداکثر ۰.۶۰٪) و مس (حداکثر ۰.۶۰٪). میزان و مقدار عنصر کربن مصرف شده،‌ میران شختی آلیاژ‌ را تعین می کند. اگر از کربن به میزان کمی استفاده شد،‌ آلیاژ نرم تر و با استفاده از کربن بیشتر، این فلز سختی و استحکام بیشتری به دست می آورد. هر چه میزان کربن مصرفی در آلیاژ بیشتر باشد، نقطه ذوب کاهش می یابد.

 

انواع کربن استیل

 

استیل کم کربن: رایج ترین نوع فولاد است زیرا قیمت آن نسبتاً کم است در حالی که خواص ماده ای را ارائه می دهد که برای بسیاری از کاربردها قابل قبول است.  تقریباً ۰.۰۵٪ تا ۰.۲۵٪ محتوای کربن با ۰.۴٪ محتوای منگنز، قیمت مناسب تری دارد اما استحکام آن به نسبت دو مدل دیگر زیاد نیست. در ضمن انعطاف این مدل از فولاد کربن زیاد نیست. به عنوان مثال فولاد AISI 1018

استیل کربن متوسط: تقریباً ۰.۱۴٪ تا ۰.۸۴٪ محتوای کربن با ۰.۶۰ تا ۱.۶۵٪ منگنز، انعطاف پذیری و مقاومت را متعادل می کند و مقاومت خوبی در برابر سایش ایجاد می کند. برای قطعات بزرگ و قطعات خودرو استفاده می شود. به عنوان مثال فولاد AISI 1040

استیل کربن بالا: تقریباً ۰.۵۹٪ تا ۰.۶۵٪ محتوای کربن با ۰.۳۰ تا ۰.۹۰٪ محتوای منگنز، بسیار قوی و محکم است و برای فنرها و سیمهای با مقاومت بالا استفاده می شود.

فولاد کربن بسیار بالا: تقریباً ۰.۹۶٪ تا ۲.۱٪ کربن، برای تولید میکرو ساختارهای اتمی و مولکولی خاص پردازش می شود.

فولاد کربن را پس از حرارت دادن به راحتی می توان قالب زنی کرد. در همین حین نیز می توان میزان کربن را اضافه کرد تا استحکام کافی در مقابل سایش و ضربه را داشته باشد.

 

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، به دلیل متریال مصرفی در پکیج با این نام شناخته می شوند و بر اساس بیشترین کاربرد و مصرفی که دارند، با نام پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی نیز شناخته می شوند. این دستگاه یک تصفیه خانه زیر زمینی است که توان و استحکام بالایی دارد. جنس این پکیج از استیل کربن و یا فولاد ضد زنگ است. مقاویت این آلیاژ های آهن در مقابل صرفه و خوردگی به حدی بالاست که برای ساخت یک پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، مناسب هستند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

به عنوان کارآمدترین دستگاه تصفیه فاضلاب، از پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای تصفیه فاضلاب در محدوده هتل ها، ویلا ها و مناطق مسکونی و …استفاده می شود. دلیل این امر این است که پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، فضای کمی برای قرار گرفتن نیاز دارد، زیرا که به دلیل قدرت و استحکام بالا، قابل دفن است.
پکیج تصفیه فاضلاب، به شکل یک محفظه پرتابل و قابل حمل است که به منظور تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب های بهداشتی انسانی و فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد مهم آن را می توان در حفظ منابع آبی و جلوگیری از بروز آلودگی در محیط زیست دانست. این پکیج ها دارای تجهیزات لازم برای تصفیه هستند و به همین دلیل، به آنها پکیج تصفیه گفته می شود و همچنین به دلیل متریال مصرفی آن که استیل و فولاد کربن ضد زنگ هستند، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نامیده می شوند.
در حقیقت این متریال ها نوعی آلیاژ فلزی اند که دارای ترکیباتی از آهن و کربن هستند، مقدار بسیار کمی از منگنز، سیلیکون و مس برای اثرگذاری خواص فولاد و مقداری کربن نیز برای تعیین سختی آلیاژ در آن به کار برده می شود. به عبارتی اگر میزان کربن مصرفی کم باشد، یک فلز نرم و اگر زیاد باشد یک فلز سخت و مستحکم به دست می آید و همچنین میزان کربن تعیین کننده ی نقطه ی ذوب آن آلیاژ خواهد بود به طوری که با افزایش میزان کربن، نقطه ذوب آن کاهش می یابد. مقاومت استیل و فولاد کربن در برابر ضربه و شکستگی بسیار بالاست و برای ساخت یک پکیج تصفیه فاضلاب، گزینه ی مناسبی هستند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

کاربرد مهم این دستگاه، تصفیه فاضلاب ها می باشد و می توان آن را در محدوده فضاهای صنعتی، هتل ها، ویلا ها و مناطق مسکونی نیز قرار داد و به دلیل اینکه جنس بدنه ی آن از فلز محکم و مقاوم است به راحتی درون زمین دفن می شود و مشکلی برای فضا و اشغال زیاد آن ایجاد نمی کند.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی
کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

انواع روش های تصفیه فاضلاب توسط پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

لجن فعال باهوادهی گسترده
یکی از روش های تصفیه فاضلاب، هوادهی گسترده است که از طریق روش های اصلاح شده لجن فعال انجام می شود و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که میزان لجن درون فاضلاب، کم باشد.
عمل تصفیه فاضلاب به صورت مکانیزه انجام می شود که شامل هضم و حذف جامدات در یک شفاف کننده اولیه و سپس مرحله ی تصفیه بیولوژیکی و عبور از یک شفاف کننده ثانویه است و در مرحله ی نهایی و برای اطمینان بیشتر، بازمانده ناشی از تصفیه نیز مجددا تصفیه می شود.
معمولا هوادهی گسترده درون پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی پیش ساخته قرار داده می شود که در فضاهای کوچک و مکان های توریستی یا مدارس برای کاهش هزینه از آن استفاده می کنند و لجن های مانده در آن، در مقاطع زمانی مشخص و توسط کامیون های مخصوص برای تصفیه به واحد دیگری منتقل می شوند.

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش IFAS
تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش IFAS ، نوعی فرآیند لجن فعال است که در آن باکتری ها روی یک فیلم رشد می کنند و فیلم هایی که بر روی آن، رشد باکتری انجام می شود، دارای چگالی نزدیک به آب هستند و برای حرکت و اختلاط منظم فیلم ها، همزن های مکانیکی تعبیه شده است. در برخی موارد،‌ فیلم ها در مقیاس بزرگ ساخته می شوند و در مخزن هوادهی به صورت ثابت نصب می شوند. برای اینکه دارای سطح فعال بیشتری باشند و همچنین حجم زیادی از مخزن را اشغال نکنند، از فیلم ها و بستر های معلق استفاده می شود.
پس از گذشت مدت زمانی، میزان لجن و باکتری هایی که رشد یافته اند، افزایش می یابد و باعث می شود که اکسیژن به اندازه مورد نیاز به سطوح پایین نرسد، برای جلوگیری از این عمل و کمبود اکسیژن در سطوح زیرین، فرآیند آنوکسیک نیز به صورت خود به خود صورت می گیرد که باید گفت این عمل از مزایای قابل توجه این روش است.

راکتور ناپیوسته متوالی
این روش که به اختصار SBR نامیده می شود، یکی از انواع فرآیندهای لجن فعال است و توسط آن عمل تصفیه فاضلاب انجام می شود. روش راکتور ناپیوسته متوالی از تصفیه کننده های بیولوژیکی محسوب می شوند و بدین صورت انجام می شود که حباب های اکسیژن از طریق لجن فعال به فاضلاب ها می رسند و سپس طی فرآیند تصفیه، میزان BOD و COD کاهش می یابد که پساب تصفیه شده را می توان برای مواردی چون آبیاری درختان و مزارع نیز استفاده نمود.
این نوع تصفیه فاضلاب فلزی، ممکن است شامل یک یا چند مخزن باشد و به عنوان جریان پلاگین یا راکتورهای مختلط عمل کنند، به این صورت که از یک طرف فاضلاب به درون آن وارد می شود و عمل تصفیه انجام شده و آب تمیز و تصفیه شده از سمت دیگر آن خارج می شود. سیستم هایی که دارای مخازن چندگانه هستند، سرعت انجام کار بیشتری دارند به طوری که یک مخزن در حال تصفیه و دیگری در حال دریافت فاضلاب و دیگری در حال هوادهی است. آن نوع سیستم هایی که مخزن آن دارای فیلتر های گزینشی هستند، در دیواره های آن حفره هایی وجود دارد که باعث جلوگیری از ورود یک سری مواد مشخص از مخزنی به مخزنی دیگر می شود.
در روش راکتور ناپیوسته متوالی، عمل تصفیه در طی پنج مرحله انجام می شود که شرح آن در ادامه ارائه می شود.
روال انجام کار بدین صورت است که با باز شدن شیر ورودی، مخزن پر می شود، سپس عمل مخلوط کردن مکانیکی که بدون استفاده از هوا است، انجام می شود. در مرحله دوم، فرآیند هوادهی است و این عمل از طریق پمپ های مکانیکی ثابت یا شناور و با انتقال هوا به دیفیوزرهای حباب ریز که در قسمت کف مخزن قرار دارند، انجام می شود. در مرحله سوم، موادی که به صورت معلق درون آن وجود دارند، ته نشین شده و در یک جا جمع می شوند. در مرحله چهارم، شیر خروجی برای پساب تصفیه شده باز می شود. زمان هوادهی با توجه به کیفیت پساب مورد نظر از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در نظر گرفته می شود. نقش اکسیژنی که به فاضلاب اضافه می شود این است که ‌باعث می شود باکتری های هوازی رشد نموده و بهتر بتوانند آلاینده ها را تجزیه و حذف کنند. فرآیند تبدیل آمونیاک به نیترات (فرآیند نیتریفیکاسیون) در این مرحله صورت می گیرد. این نکته را هم باید متذکر شد که برای حذف ترکیبات فسفر از پساب،‌ سولفات آلومینیوم به آن اضافه می شود.
شاید این سوال برای شما پیش آید که فرایند نیتریفیکاسیون چگونه رخ می دهد؟ برای توضیح دقیق در این مورد باید گفت، زمانی که ضخامت لجن و تعداد باکتری ها در مخزن افزایش می یابد، میزان اکسیژن در قسمت زیرین مخزن به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و باعث رشد باکتری های بی هوازی می شود که در این مرحله، از نیتروژن به عنوان یک منبع تغذیه استفاده می شود. لجن های باز مانده از فرآیند تصفیه، مجددا تصفیه شده و به متان و کربن دی اکسید تبدیل می شوند.
سه روش تصفیه فاضلاب از طریق پکیج تصفیه فاضلاب فلزی توضیح داده شد. شما با توجه به کاربرد و ویژگی های آن ها می توانید هر یک از این سه روش را برای تصفیه فاضلاب، انتخاب نمایید.

 

تصفیه فاضلاب فلزی
تصفیه فاضلاب فلزی

 

ویژگی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 • جنس پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از استیل کربن و دارای مقاومت و استحکام فوق العاده زیاد است و به دلیل همین ویژگی، می توان آن را درون زمین قرار داد و دفن کرد، در نتیجه نیازی به فضای زیاد ندارد و حتی می توان از سطح رویی زمین مورد نظر برای امور کشاورزی و یا احداث فضای سبز استفاده کرد.
 •  به دلیل استفاده از حوضچه اکسیداسیون تماس بیولوژیکی با جریان پلاگین، باید گفت که تاثیر آن بسیار بالاست و روش موثری محسوب می شود.
 • در مقایسه با روش های دیگر میزان تولید لجن در آن بسیار کم است و در نتیجه از تعداد دفعات مورد نیاز برای تخلیه لجن کاسته می شود.
 • بدون بو است و محیط اطراف را آلوده نمی کند.
 • دارای سیستم کنترل الکترونیکی اتوماتیک و تجهیزات هشدار دهی و زنگ خطر است.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 

 •  از کربن استیل و فولاد ضد زنگ ساخته می شود و مقاومت و استحکام زیادی دارد.
 •  در برابر pH های مختلف فاضلاب ها، آسیب پذیر نمی باشد.
 • تحمل و مقاومت زیادی در برابر‌ سرعت جریان بسیار بالا دارد.
 • از انعطاف و قدرت بسیار زیادی برخوردار است.
 • مراحل ساخت و طراحی آن راحت و آسان است.
 • بدنه ی مقاوم و بادوامی دارد و ترشح و نشتی آب ندارد.
 • مواد اولیه به کار رفته در آن،‌ قابل بازیافت است.
 • مقاومت و دوام زیادی در برابر پوسیدگی و فرسایش دارد.
 • در شرایط و موقعیت هایی با سرعت بالا، تلاطم پمپاژ، هوادهی زیاد و تغییر سطح مقطع، به راحتی کار می کند.
 • مقاوم است و به کنترل میزان pH نیاز ندارد.
 • عملکرد پایدار و طولانی دارد.
 • هزینه خرید آن ارزان و مقرون به صرفه است.
 • در صورت نیاز به راحتی تعمیر و بازسازی می شود.
عوامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 

 • مواد اولیه به کار گرفته شده برای ساخت و تعداد لایه ی دیواره های آن
 • امکان اضافه شدن واحد های جدید و تغییر روش های تصفیه به روش های غیر متداول
 • کیفیت پساب ورودی
 • کیفیت پساب خروجی
 • هزینه نصب و هزینه حفاری
 • تعداد دفعات تخلیه لجن
 • فضای مورد نیاز برای جایگیری آن
 • کیفیت تجهیزات مورد استفاده

در صورت تمایل برای انجام درست و صحیح تصفیه فاضلاب و انتخاب روشی بهینه، می توانید با کارشناسان و مشاوران گروه مهندسین مهاب در ارتباط باشید تا آن ها نیز با بررسی موقعیت مورد نظر شما، بهترین و موثرترین پکیج تصفیه فاضلاب فلزی را به شما پیشنهاد دهند.

 

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *