تصفیه فاضلاب به روش MBBR

پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR

به تصفیه فاضلاب در دهه های اخیر توجه ویژه ای شده است و دلایل مختلفی موجب افزایش توجه به این فرایند بوده است. یکی از مهمترین دلایل محافظت از محیط زیست در برابر آلودگی های موجود در فاضلاب بوده و دلیل دیگر استفاده مجدد از آن در برابر کمبود آب می باشد. تصفیه فاضلاب شامل روش های سنتی و مدرن می باشد. یکی از روش های جدید تصفیه فاضلاب به روش MBBR می باشد که مخفف Moving Bed Biological Reactor است. راکتور MBBR در واقع فرآیند راکتور بیولوژیکی است.

تصفیه فاضلاب هوازی
زمانی که در راکتور از میکروارگانیسمها برای تصفیه فاضلاب استفاده شود فرایند راکتور بیولوژیکی اتفاق افتاده است. این فرایند به صورت کاملا پیشرفته از سال ۱۹۸۰ شروع به کار کرد و امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا برای تصفیه فاضلاب صنعتی از این روش استفاده می شود. این فرایند در واقع روش لجن فعال با هوادهی گسترده است که در آن لجن در قطعات پلاستیکی که قابل حمل می باشند بازیافت و جمع آوری می شود. در تصفیه فاضلاب به روش MBBR حامل های با سطوح بزرگ ایجاد گشته اند که توانایی تماس با با کتری ها و آب و هوا را به خوبی ایجاد کرده اند باکتری ها به صورت تجمعی به نام بیوفیلم در سطوح داخلی این بستر های متحرک قرار گرفته اند که مواد موجود در فاضلاب را دریافت و تجزیه می کنند. بعد از این مرحله از تصفیه لجن باقیمانده به بخش جدا کننده در پایان مراحل تصفیه می‌رسد. تصفیه فاضلاب به روش MBBR می تواند به دو شکل هوازی یا فرایند لجن فعال و غیر هوازی انجام گردد.

ویژگی های تصفیه فاضلاب به روش MBBR

روش تصفیه فاضلاب به روش MBBR برای بسیاری از فاضلاب ها مورد استفاده قرار می‌گیرد مثلا تصفیه فاضلاب شهری و یا تصفیه فاضلاب صنعتی که دارای خصوصیات مختلفی هستند، نیاز به روشی دارد که تمام آلاینده ها را حذف کند و فرآیند MBBR این توانایی را دارد . از ویژگی های این پکیج داشتن راکتوری با بیوفیلم های متحرک است و بخش دیگری که محل جدا کردن مایع از جامد است. در این روش لجن از زلال ساز ثانویه جدا نمی شود. در تصفیه آب و فاضلاب پارامتر هایی در پایان کار تصفیه اندازه گیری می شود که با مرحله اول مقایسه می گردد و در صورت کاهش مقادیر اندازه گیری شده روش تصفیه خوب و مقرون به صرفه عنوان می شود.

مثلا با اندازه گیری BOD یا COD در پایان تصفیه فاضلاب به روش MBBR می توان به قدرت این روش در از بین بردن آلاینده ها توجه نمود. ساده بودن فرایند این روش در قیاس با روش های دیگر موجب گشته تا به راحتی در صنایع مختلف با فضای کمی طراحی و نصب گردد.

کاربرد تصفیه فاضلاب MBBR

این سیستم تصفیه فاضلاب توانایی تصفیه انواع فاضلاب ها اعم از شهری و انسانی و صنعتی را دارد این فاضلاب ها می تواند شامل مکان های مختلفی باشد که تولید کننده فاضلاب هستند و راکتور MBBR توانایی تصفیه فاضلاب ها یی مانند موارد زیر را دارد:

  • تصفیه فاضلاب مجتمع ها و ویلاهای مسکونی
  • تصفیه فاضلاب ساختمانهای اداری
  •  تصفیه فاضلاب مراکز اقامتی
  • تصفیه فاضلاب هتل‌ها
  • تصفیه فاضلاب رستوران‌ها
  • تصفیه فاضلاب پادگان ها
  •  تصفیه فاضلاب کارخانجات
  • تصفیه فاضلاب کارگاهها
  • تصفیه فاضلاب مجتمع‌های تفریحی
  • و…

اگر فاضلاب از نوع صنعتی باشد و توانایی تجزیه شدن بوسیله میکروارگانیسم ها را داشته باشد با کمک این روش تصفیه می شود.

مشخصات فنی پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR


مشخصات فنی پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب با فرایند MBBR به شرح زیر می باشد که به اختصار توضیحاتی در مورد هر بخش داده می شود.
● در ابتدای کار تصفیه فاضلاب با این پکیج قسمتی به نام آشغالگیر موجود است که از جنس استنلس استیل می باشد و آشغال های بزرگ و قابل دیدن را جمع آوری می کند.
● واحد متعادل ساز و ایستگاه پمپاژ در این بخش از پکیج برای متعادل کردن ورود جریان فاضلاب می باشد و علت آن تغییرات دبی ورودی فاضلاب در طول یک روز است. ایستگاه پمپاژ برای ورود فاضلاب به داخل پکیج قرار گرفته است.
● پمپ مستغرق برای اختلاط بیشتر فاضلاب می باشد و در میان فاضلاب و در کف و یا دیواره ها تعبیه می گردد.
● واحد هوادهی برای افزایش اکسیژن رسانی به محیط فاضلاب و باکتری هایی که مشغول فعالیت هستند در پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR وجود دارد.
● پکینگ مدیا موادی است به شکل ورقه، بلوک هستند که از جنس پی وی سی می باشند که در برابر عوامل محیطی مانند مواد شیمیایی و فیزیکی و مواد بیولوژیک مقاومت کافی دارند. شکل این قطعات از نظر هندسی می تواند سطوح ارتباطی با فاضلاب را کم و یا زیاد کنند که در سرعت تصفیه فاضلاب تاثیر گذار می باشد.
● نگهدارنده پکینگ مدیا می تواند مدیا را به سطوح پکیج متصل نگه دارد و با مدیا های معلق و شناور در فاضلاب متفاوت است.
● بلوئر هوادهی یا دمنده هوا دارای پروانه هایی است که با عبور هوا موجب حرکت بیشتر فاضلاب یا آب می گردد.
● دیفیوزر یکی دیگر از بخش های پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR می باشد که به شکل هوادهی یا غشایی وجود دارد. این بخش به شکل دیسک یا صفحه و لوله دیده می شود توانایی تولید کردن حباب در فاضلاب را دارند.
این سیستم دارای محدوده ای برای ته نشینی نیز می باشد و بعد از آن واحد کلر زنی ست که برای ضدعفونی کردن می باشد. برای تزریق کلر به داخل سیستم می توان از پکیج تزریق کلر به صورت اتوماتیک استفاده نمود تا طبق برنامه و در زمان مشخص واحد دقیقی از کلر را به سیستم تزریق می کند. قسمتی از این پکیج لجن های که در مراحل این سیستم هضم نشده است و را جمع و هضم می‌کند. تمام بخش های پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب به تابلو کنترل اتصال دارد که دارای کلید ها و فیوز های قوی برای کنترل تمام بخش های این سیستم اس و نیز به کاربر ندارد چون تمام اتوماتیک می باشد.

مزایا
یک شرکت تصفیه آب و فاضلاب می تواند پکیج MBBR را به راحتی و با ساده ترین امکانات نصب و راه اندازی نماید و علت استفاده از این پکیج تصفیه انواع فاضلاب ها با ویژگی های مختلف است. گروه مهندسین مهاب توانایی طراحی و نصب این پکیج ها را دارد. از مزایای دیگر می توان به ابعاد کوچک و راندمان بالا اشاره نمود.
محدودیت
از محدودیت های این سیستم تصفیه فاضلاب می توان به هزینه های بالای تهیه مدیاها اشاره نمود. همچنین ته نشینی در این پکیج با سرعت کمتری اتفاق می افتد. از معایب دیگر می توان به گرفتگی دمنده ها اشاره نمود. برای برخی از فاضلاب های نیاز به اکسیژن بالایی برای حذف نیتروژن دارند.

عوامل موثر در هزینه تصفیه فاضلاب MBBR

هزینه هایی که برای تاسیس پایه و چارچوب پکیج تصفیه فاضلاب استفاده شده، ثابت می باشد. ولی آنچه باعث تاثیر گذاری در قیمت این پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR می شود، بخش حامل ها است که محل رشد بیوفیلم ها می باشد. با توجه به کیفیت فاضلاب و مقدار آلاینده های آنها سطوح حامل را مشخص میکنند اگر برای تصفیه فاضلاب محیط های کوچک و با بار میکروبی کم به تصفیه نیاز باشد از حامل های کوچک با هزینه بسیار کمتر استفاده می شود.
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170