پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی

در این مطلب به بررسی مطالبی مثل تعریف فاضلاب و راه های تصفیه پساب فاضلاب کاغذ سازی و مزایای پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی می پردازیم. همچنین به مواردی مثل تاریخچه صنایع کاغذ سازی و مضرات فاضلاب های صنعتی پرداخته و انواع فاضلاب ها را بررسی خواهیم کرد.
کاغذسازی

آب هایی که مورد استفاده انسان قرار می گیرند، در ابتدا باید به خوبی تصفیه شوند. این تصفیه آب به منظور رفع مواد آلی زاید موجود در آب، موارد معدنی و میکرو ارگانیسم های مضر موجود در فاضلاب صورت می گیرد. آب مازاد بر مصرف انسان ها که پس از مصرف آن ها به وجود می آید، آبی پر از میکروارگانیسم های خطرناک و مواد شیمیایی مضر می باشد، به این آب فاضلاب یا پساب گفته می شود. حالا این آب نیاز به تصفیه شدن دارد و شما می توانید برای تصفیه این آب از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی،  بهره ببرید.

تصفیه فاضلاب

فاضلابی که دسترنج زحمات شبانه روزی انسان است، به وسیله فعالیت های مستمر صنعتی و صنایع کاغذ سازی تولید می شود. این فاضلاب تولید شده توسط صاحبان این صنایع ممکن است در محیط زیست بدون تصفیه شدن رها شود. طبیعتاً تخلیه شدن این فاضلاب ها می تواند تبعات جبران ناپذیری برای موجودات زنده و محیط زیست داشته باشد. اگر فرایندهایی برای تصفیه این فاضلاب قبل از تخلیه شدن در محیط زیست صورت بگیرد، به این فرایندها تصفیه فاضلاب گفته می شود. اگر این فرایند را به کمک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی  انجام دهید، دیگر فاضلاب کاغذسازی برای محیط زیست خطر آفرین نخواهد بود.تصفیه فاضلاب کاغذسازی

فاضلاب صنعتی

فاضلاب صنعتی در واقع فاضلاب مخصوصی است که بر اثر فعالیت مداوم صنایع مختلفی مثل کاغذ سازی و چرم سازی به وجود می آید. این فاضلاب دارای مواد آلی و شیمیایی خطرناکی می باشد که باید قبل از تخلیه شدن در طبیعت به خوبی آن را تصفیه کرد. از جمله مراکزی که باعث آلودگی زیاد این نوع فاضلاب ها می شوند، بیمارستان ها و کارخانه های کاغذ سازی هستند. بخشی از این مشکل را می توان به کمک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  برطرف نمود.

صنایع کاغذسازی

در ابتدا در مصر باستان و سایر کشورها از کاغذهایی به نام پاپیروس و آمات برای نوشتن استفاده می‌کردند، تا این که فردی به نام کای لون که چینی‌تبار بود، در حدود ۱۰۵ سال پس از میلاد مسیح، اقدام به توسعه صنعت کاغذسازی نمود. قبل از تولید کاغذ، از نوارهایی گیاهی که بدون فرآوری تولید می‌شدند، استفاده می‌شد. این نوارها از پوست حیوانات و پوست درختان تولید می‌شدند. شکل‌گیری این نوارها بر اثر ضربه‌های ممتد و خشک‌شدن بود.

تفاوت کاغذهای قدیمی و امروزی در پالپی است که برای ساخت آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پالپ امروزه ظریف‌تر است. تولید اولین کاغذ در چین به کمک الیاف گیاه توت کاغذی صورت گرفت. سپس از گیاه‌های دیگری مانند  بامبو، پوست درخت‌های مختلف و گیاه صندل نی و پنبه برای ساخت خمیر کاغذ استفاده کردند. در ابتدای قرن ۱۸ و ۱۹ بود که صنعت کاغذسازی به‌صورت امروزی خود نزدیک شد. سال ۱۸۴۰ دقیقاً اولین کاغذ از خمیر چوب تولید شد. اسید سولفور در واقع اولین ماده‌ای بود که به‌منظور ساخت خمیر چوب از آن استفاده شد. پس از این ماده از بیسولفیت کلسیم به‌عنوان ماده سازنده خمیر کاغذ استفاده شد.فاضلاب صعنتی

پس از سال ۱۹۰۰ استفاده از مواد شیمیایی دیگری در صنعت کاغذسازی رایج شد. این مواد شیمیایی به‌مرور باعث آلودگی بیش از اندازه فاضلاب‌ها شد که در نهایت نیاز به استفاده کردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی  را افزایش داد. خمیر چوب با استفاده از مواد خاصی تهیه می‌شود و با فشار برای تهیه کاغذ آماده می‌شود. در این حالت ممکن است آب و مواد شیمیایی زاید درون این خمیر چوب به پسماندها راه پیدا کند و در صورتی که بازیافت و تصفیه نشود، مشکلات جدی برای محیط‌زیست بیافریند. خشک کردن این خمیرهای چوبی آخرین مرحله پیش تولید یک کاغذ در صنعت کاغذسازی است.

پساب صنایع کاغذسازی

در صورتی که صنایع کاغذسازی فاضلاب‌های خود را در محیط اطراف رها کنند، مرگ طبیعت حتمی خواهد بود. برای رفع این مشکل راهکار اساسی استفاده کردن بهینه از چوب درختان و بهره بردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی است. تولید کاغذ

صنعت کاغذسازی به‌طور کلی صنعت بسیار پرمصرفی است و علاوه بر مصرف چوب زیاد، انرژی و آب زیادی هم مصرف می‌کند. به این موارد تولید زباله و پساب‌های صنعتی را هم می توان اضافه کرد. فاضلاب ناشی از صنعت کاغذسازی دارای مقدار زیادی مونوکسیدکربن و اسیدسولفور و بیسولفیت‌کلسیم است.  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی، دارای مراحل مختلفی برای تصفیه کردن پساب‌های کاغذسازی است. مرحله پیش تصفیه، به تنهایی می‌تواند مواد مضر را نابود کند یا میزان آن‌ها را در پساب‌ها به‌شدت کاهش دهد. رنگ کاغذی که تولید می‌شود، سفیدی نیست و باید با افزودن موادی مانند: کاولین، تالک و مواد دیگری از جمله نشاسته. سولفات و آلومینیوم رنگ کاغذ را تغییر داد. تمام این مواد برای تسهیل امر کاغذسازی و افزایش روند سرعت ساخت کاغذ به‌کار برده می‌شود.

شستشوهای معمول در صنایع کاغذسازی، آب با کمی سیلیکات سدیم و کربنات سدیم و اسیدهای چرب و مواد شوینده غیر یونی است. این مواد به‌صورت گسترده در پساب‌های صنعتی موجودند. سمی بودن و مضر بودن این مواد در حدی است که نیاز به  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی  و اهمیت استفاده کردن از آن با همین مثال به خوبی برای شما روشن خواهد شد. از دیگر ترکیباتی که با کمک  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی  از محیط پساب‌ها حذف خواهند شد، آلاینده‌های آلی و معدنی و رزین‌ها و ترکیبات کلر به همراه ترکیبات نیتروژن دار و هالیدها و گازهای گلخانه‌ای مثل متان و ازت اکسید هستند.  ورود پساب آغشته به این مواد بسیار برای طبیعت و محیط زیست خطرناک خواهد بود و باید از این فاجعه زیستی پیشگیری کرد.

مواد شیمیایی در صنعت ساخت کاغذ

تصفیه پساب صنایع کاغذسازی

میکروارگانیسم ها و مواد آلی و معدنی موجود در این فاضلاب ها باید به طور کامل تصفیه شوند. تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی در نهایت می توانند در هزینه های موجود در بخش مصرف انرژی مثل برق و آب هم صرفه  جویی کند. این صرفه جویی با  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  محقق خواهد شد. وقتی آب مصرفی به کارخانه تولید صنایع کاغذ سازی برمی گردد، در هزینه های مصرفی آب و برقی که برای استفاده مجدد از این آب استفاده می شده صرفه جویی می شود. در این حالت شاهد تغییرات بسیار مطلوب و گسترده ای در بخش تصفیه آب های زاید می باشیم.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی

مهم ترین کاربردی که برای  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  تعریف شده است، تصفیه کردن پساب های حاصل از فعالیت کارخانه کاغذ سازی می باشد.  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  به خوبی از عهده انجام این وظیفه سنگین برآمده و تصفیه آب را تا بالاترین حد ممکن انجام خواهد داد. استفاده مجدد از پساب ها و صرفه جویی در مصرف آب، از دیگر کاربردها و مزایای اختصاصی  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد. آب های سطحی با پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، از آلودگی در امان خواهند بود. آلودگی آب ها معطوف به آب های سطحی نیست و این آلودگی های صنعتی ممکن است به آب های زیر زمین هم نفوذ کند و آن آب ها را هم آلوده سازد. بنابراین باید به دنبال راهی مناسب برای جلوگیری از این امر باشیم. مناسب ترین راه، استفاده کردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد.

مواد اولیه صنایع کاغذ سازی

منابع آلاینده‌های موجود در صنایع کاغذسازی

منابعی که باعث آلودگی پساب های کارخانه های کاغذ سازی می شود، عبارتند از:

فاضلاب واحد تخمیر کاغذ، فاضلاب واحد رنگ بری کاغذ، آلودگی حاصل از مواد افزودنی. موارد نامبرده شده در ادامه به طور کامل برای شما توضیح داده خواهند شد.

فاضلاب واحد تخمیر کاغذ

این فاضلاب، دارای موادی مثل پالپ مخلوط شده با آب و مواد افزودنی دیگر می باشد. البته حضور مواد گیاهی در این ترکیب هم می تواند آلودگی زیادی در پساب این فاضلاب ها ایجاد کند که تنها با  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  قابل کنترل می باشد. البته پالپ به تنهایی مشکل آفرین نیست و مواد مهم دیگری هم در پساب های صنعتی موجودند که می توانند خطر آفرین باشند. معمولا مواد موجود در پالپ در بیشتر مواقع به مواد غیر سمی تبدیل می شود. این پالپ عملکردی مشابه بخشی از بدن انسان را داراست که مواد سمی پراکسید هیدروژن را به هیدروژن و مولکول آب تبدیل می کند. این پالپ برای سفید کردن از ترکیبات دی اکسین ها مثل ارگان کلرها استفاده می کند.

فاضلاب واحد رنگ بری

این فاضلاب، از ایجاد تغییراتی در خمیر واقعی کاغذ با رنگ قهوه ای به‌وجود می‌آید. این رنگ قهوه‌ای به مرور به رنگ سفید تبدیل خواهد شد. روش انعقاد  کار این مرحله را تسهیل می‌کند و دیگر نیازی به رنگ‌آمیزی‌های طولانی‌مدت برای تغییر رنگ کاغذ وجود نخواهد داشت. انعقاد رنگ با کمک آهک صورت خواهد پذیرفت و وجود این ماده سمی و اسیدی در پساب‌های صنعتی کاغذسازی، بسیار خطرناک خواهد بود. اما استفاده کردن از این ماده در صنعت کاغذسازی اجتناب‌ناپذیر است و می‌توان اثر آن را به کمک  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی، از بین برد. در واقع  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی،  برای از بین بردن اثر آهک از روش خنثی‌سازی استفاده می‌کند. ماده‌ای که در این مرحله استفاده می‌شود، کلسیم کربنات است و با کمک این ماده فرایند خنثی‌سازی به‌طور کامل انجام خواهد پذیرفت. روش‌های خاص بیولوژیکی نیز برای رنگ ها بسیار موثر است.

مواد اولیه تولید کاغذ

فاضلاب ناشی از مواد افزودنی:

این فاضلاب، دارای موادی مثل پالپ مخلوط شده با آب و مواد افزودنی دیگر است. البته حضور مواد گیاهی در این ترکیب هم می‌تواند آلودگی زیادی در پساب این فاضلاب‌ها ایجاد کند.  مواد موجود در پالپ در بیشتر مواقع به مواد غیر سمی تبدیل می‌شود. پالپ عملکردی مشابه بخشی از بدن انسان را داراست که مواد سمی پراکسید هیدروژن را به هیدروژن و مولکول آب تبدیل می‌کند و برای سفید کردن از ترکیبات دی اکسین‌ها مثل ارگان کلرها استفاده می‌کند. اسید الیاف‌های درون پالپ را تقویت می‌کند و پیوندی که در این الیاف‌ها موجود است را استحکام خواهد بخشید. سودایی که در بخش‌های مختلف کاغذسازی به‌کار می‌رود، در نهایت باعث حل شدن بخش‌های غیر سلولزی و باقی ماندن الیافی بسیار مستحکم و قوی خواهد شد.

تیتانیوم ماده‌ای است که به‌منظور سفیدتر شدن کاغذ از آن استفاده می‌شود و تمامی این مواد سم فوق‌العاده‌ای در درون پساب فاضلاب صنعتی ایجاد خواهد کرد. بهترین راهکار رفع این مشکل استفاده از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی  است. تیتانیومی باعث ایجاد شفافیتی پایدار در سطح کاغذ خواهد شد. خاک رس چین به کاهش انقباضات موجود کمک زیادی می‌کند و صافی و کدورتی پایدار و زیبا بر روی کاغذها ایجاد می‌کند. مدل و ریخته‌گری در کاغذسازی امری بسیار مهم است و توسط خاک رس تعیین می‌شود. کربنات کلسیم ایجاد محیطی اسیدی خواهد کرد و سفیدی کاغذ را تثبیت می‌کند. هر کدام از ماده‌هایی که برای کاغذسازی ضروری و حیاتی هستند، توسط  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی،  تصفیه و سمّیت قبل را نخواهند داشت. کمک نگهدارنده‌های کاتیونی، عناصر موجود در پالپ را ترک و اتصال پایداری در این الیاف را ایجاد خواهند کرد.

تاثیر تصویه فاضلاب کاغذ سازی

روش‌های تصفیه فاضلاب کاغذسازی

تصفیه فیزیکی شیمیایی، تصفیه بیولوژیکی، تصفیه هوازی، تصفیه بی هوازی، تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی،

تصفیه فیزیکی شیمیایی

بهترین راه برای  از بین بردن فلزات سنگین موجود در پساب های صنعتی می باشد. روغن و گریس و موادی که در سطح پساب ها معلق باقی می مانند، نیاز به یک روش تصفیه ویژه در چهارچوب پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، داشتند و  به همین علت این روش ابداع شد. در این روش ابداعی نمک ها و آلاینده های سمی هم به طور کامل تصفیه می شوند.

فرایندهای این روش ابداعی تصفیه یعنی تصفیه شیمیایی،  عبارتند از: بارش شیمیایی، خنثی سازی، جذب و ضدعفونی کردن. این ضدعفونی کردن به سه طریق صورت می پذیرد، کلر، نور ماورا بنفش و ازن، مرحله آخری که برای این روش تصفیه تعریف می شود، تبادل یون می باشد.

تصفیه بیولوژیکی

این تصفیه با استفاده از تجزیه مواد آلی صورت می گیرد و این روش تصفیه پساب ها در واقع ترکیبی از دو علم زیستی و بیوشیمی می باشد. هنگامی که فرایندی سبب تجزیه میکروارگانیسم ها و تصفیه کامل آن ها شود، این فرایند با فعالیت مستمر باکتری ها و سلول های دیگر محقق خواهد شد. تصفیه بیولوژیکی روشی موثر تر از تصفیه شیمیایی می باشد که به دو دسته  تصفیه هوازی و تصفیه بی هوازی می توان آن را تقسیم بندی کرد. طبیعتاً در فرآیند هوازی اکسیژن در فرآیندهایی که صورت می گیرد، مؤثر می باشد و در فرآیند بی هوازی اکسیژن هیچ گونه دخالتی در انجام آن نخواهد داشت.

تصفیه هوازی

تصفیه هوازی، دارای فرایندهای زیر است:

چاله های اکسیداسیون، هوادهی سطح، لجن فعال و کانال های اکسیداسیون، حوضچه هوادهی و هضم هوادهی.

تمامی مواردی که تا به حال به عنوان راه های تصفیه ذکر کردیم، بخشی از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشند. سیستم های هوادهی وظیفه برای کاهش میزان اکسیژن و بو در فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند اکسیژن رسانی در این روش به صورت مطلوب انجام می گیرد تا تصفیه پساب ها به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

تصفیه بی‌هوازی

تصفیه بی‌هوازی، به صورت تصفیه بیولوژیکی بی هوازی صورت می پذیرد و باکتری های بی هوازی در این فرایند کمک کننده خواهند بود. در واقع تجزیه میکرو ارگانیسم ها به کمک این باکتری های بی هوازی صورت می پذیرد. روش تصفیه فاضلاب  به صورت بی هوازی در واقع روشی قدرتمند برای حذف مواد آلی می باشد.

تصفیه فیزیکی

تصفیه فیزیکی، در واقع به کمک فیلترها و ابزارآلات فیزیکی دیگری مثل صفحات حفره دار و شفاف کننده ها صورت می گیرد. واکنش های شیمیایی و بیولوژیکی دو دسته از مهم ترین فرآیندهای تصفیه آب و پساب های حاصل از فاضلاب های صنعتی می باشند. این دو دسته مهم تا به این جا به طور کامل بررسی شدند.

زلال‌سازی با استفاده از ته‌نشینی

مخازن موجود در  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی،  به فرایند تصفیه فیزیکی می پردازند و  این فرایند را با روش رسوب گذاری انجام می دهند. در این روش مواد زاید وجود در پساب ها به طور کامل ته نشین می گردد و ناخالصی های عمیق موجود در عمق این مخزن قرار دارند، لجن بوده و با استفاده از روش ها ی فیزیکی مثل فیلتر تصفیه می گردند.

واحدهای شناورسازی با هوای محلول

شناور محلول از دیگر روش های تصفیه آب و پساب ها می باشد که هم به حذف مواد نیمه جامدی مثل روغن و حذف مواد جامد موجود در این روش می پردازد. هوای موجود در حوضچه های مخصوص این بخش از پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، دارای حباب های ریزی می باشند که در تمام سطح این حوضچه قرار دارد. این حباب ها همانند یک بالابر با چسبیدن به مواد معلق موجود در این حوضچه، مواد زاید معلق را به سطح بالای حوضچه آورده و به راحتی در این مرحله می توان نسبت به لایه روبی این پساب ها اقدام نمود. این روش منحصر به پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، نیست و در بسیاری از کارخانجات از آن استفاده می شود. واحدهای هوای شناور حل شده گاز توسط گاز نیتروژن تولید می شوند و حباب های پایداری را تولید می کنند.

تصفیه ثانویه

لجن فعال نوعی فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد که از روش هوادهی استفاده می کند و با کمک باکتری ها و تک سلول ها تشکیل شده است.

تغلیظ لجن از دیگر بخش های تصفیه ثانویه در پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  می باشد که  به تصفیه لجن های ته نشین شده به کمک روش های فیزیکی می پردازد. مواد مفیدی به کمک این لجن ها می تواند ایجاد شود، این مواد شامل بیوگاز می باشند.

الکترواگولاسیون

الکترواگولاسیون روشی بسیار خاص برای حذف روغن های امولوسیونی و هیدروکربن های نفتی و مواد آلی می باشد که بخش مهمی از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی، را تشکیل می دهد.

روش های غشایی و ممبرانی می تواند نوعی روش تصفیه گزینشی در پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی،  باشد که به تصفیه و جذب گزینشی مواد آلی می پردازد.

مزایا تصفیه فاضلاب کاغذسازی

حذف کامل آلاینده های تولید شده توسط کارخانه های کاغذ سازی اولین و مهم ترین مزیت این  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد. مزایای دیگر راحتی نصب آن و مقرون به صرفه بودن استفاده کردن از آن می باشد. از دیگر مزایای این پکیج می توان به موارد صرفه جویی کردن در مصرف آب و انرژی نیز اشاره کرد.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *