پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

آب هایی که مورد استفاده انسان قرار می گیرند، در ابتدا باید به خوبی تصفیه شوند. این تصفیه آب به منظور رفع مواد آلی زاید موجود در آب، موارد معدنی و میکرو ارگانیسم های مضر موجود در فاضلاب صورت می گیرد. آب مازاد بر مصرف انسان ها که پس از مصرف آن ها به وجود می آید، آبی پر از میکروارگانیسم های خطرناک و مواد شیمیایی مضر می باشد، به این آب فاضلاب یا پساب گفته می شود. حالا این آب نیاز به تصفیه شدن دارد و شما می توانید برای تصفیه این آب از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  بهره ببرید.

تصفیه فاضلاب

فاضلابی که دسترنج زحمات شبانه روزی انسان است، به وسیله فعالیت های مستمر صنعتی و صنایع کاغذ سازی تولید می شود. این فاضلاب تولید شده توسط صاحبان این صنایع ممکن است در محیط زیست بدون تصفیه شدن رها شود. طبیعتاً تخلیه شدن این فاضلاب ها می تواند تبعات جبران ناپذیری برای موجودات زنده و محیط زیست داشته باشد. اگر فرایندهایی برای تصفیه این فاضلاب قبل از تخلیه شدن در محیط زیست صورت بگیرد، به این فرایندها تصفیه فاضلاب گفته می شود. اگر این فرایند را به کمک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  انجام دهید، دیگر فاضلاب کاغذ سازی برای محیط زیست خطر آفرین نخواهد بود.تصفیه فاضلاب کاغذسازی

فاضلاب صنعتی

فاضلاب صنعتی در واقع فاضلاب مخصوصی است که بر اثر فعالیت مداوم صنایع مختلفی مثل کاغذ سازی و چرم سازی به وجود می آید. این فاضلاب دارای مواد آلی و شیمیایی خطرناکی می باشد که باید قبل از تخلیه شدن در طبیعت به خوبی آن را تصفیه کرد. از جمله مراکزی که باعث آلودگی زیاد این نوع فاضلاب ها می شوند، بیمارستان ها و کارخانه های کاغذ سازی هستند. بخشی از این مشکل را می توان به کمک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  برطرف نمود.

صنایع کاغذ سازی

در ابتدا در مصر باستان و سایر کشورها از کاغذهایی به نام پاپیروس و آمات برای نوشتن استفاده می کردند، تا این که فردی به نام کای لون که چینی تبار بود، در حدود ۱۰۵ سال پس از میلاد مسیح، اقدام به توسعه صنعت کاغذ سازی نمود. قبل از تولید کاغذ امروزی از نوارهایی گیاهی که بدون فرآوری شده تولید می شدند، استفاده می شد. این نوارها از پوست حیوانات و پوست درختان تولید می شدند. شکل گیری این نوارها بر اثر ضربه های ممتد و خشک شدن بوده است. صیقل دادن بخشی از فرایند ساخت این نوارها بوده است که به کمک آن نوارها شکل متفاوتی پیدا می کردند. مهم ترین تفاوت کاغذ های قدیمی و امروزی در پالپی است که برای ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این پالپ در کاغذهای امروزی از شکل ظریف تری برخوردار است که  الیاف سلولزی بیش تری در آن یافت می شود. تولد اولین کاغذ در چین به کمک الیاف گیاه توت کاغذی و موارد افزودنی دیگر صورت گرفت. قرن ششم چینی ها نوعی درخت توت را به عنوان منبعی برای  کاغذ سازی مورد استفاده قرار می دادند. پس از این قرن بود که از گیاه های دیگری برای ساخت خمیر کاغذ هم استفاده می کردند، این گیاه ها شامل بامبو، پوست درخت های مختلف و گیاه صندل می باشند. نی و پنبه هم از دیگر گیاهانی بودند که به عنوان خمیر از آن ها استفاده می شد. در ابتدای قرن ۱۸ و ۱۹ بود که صنعت کاغذ سازی به صورت امروزی خود نزدیک تر شده و از خمیر چوب برای کاغذ سازی استفاده شد. سال ۱۸۴۰ دقیقاً اولین کاغذ از خمیر چوب تولید شد و بین مردم توزیع گردید. اسید سولفور در واقع اولین ماده ای بود که به منظور ساخت خمیر چوب از آن استفاده می شد. پس از این ماده از بیسولفیت کلسیم به عنوان ماده سازنده خمیر کاغذ استفاده شد.فاضلاب صعنتی

پس از سال ۱۹۰۰ استفاده کردن از مواد دیگری در صنعت کاغذ سازی رایج پیدا کرد و این مواد دارای مواد شیمیایی خطرناکی بودند. این مواد شیمیایی به مرور باعث آلودگی بیش از اندازه فاضلاب ها شد که در نهایت نیاز به استفاده کردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  را روز به روز افزایش داد. خمیر چوب با استفاده از مواد خاصی تهیه می گردد و با فشار  برای تهیه کاغذ آماده می گردد. در این حالت ممکن است آب و مواد شیمیایی زاید درون این خمیر چوب به پسماندها راه پیدا کند و در صورتی که بازیافت و تصفیه نگردد، مشکلات جدی برای محیط زیست بیافریند. بهتر است حتما در این صنایع از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  استفاده گردد تا از تصفیه شدن این گونه پسماندها و پساب ها اطمینان حاصل گردد. خشک کردن این خمیرهای چوبی آخرین مرحله پیش تولید یک کاغذ در صنعت کاغذ سازی می باشد.

پساب صنایع کاغذ سازی

صنایع کاغذ سازی اگر بدون نظارت فعالیت کند، به تنهایی می تواند قاتل خوبی برای طبیعت و محیط زیست اطراف، به ویژه جنگل ها و درختان آن ها باشد. در صورتی که این صنایع گسترده فاضلاب های خود را در محیط اطراف رها کنند، مرگ طبیعت حتمی خواهد بود. بنابراین باید به دنبال ارائه راهکارهایی اساسی برای این امر باشید. راهکار اساسی استفاده کردن بهینه از چوب درختان و بهره بردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد. در کشورهای روسیه و چین و حتی اندونزی صنعت کاغذ سازی به صورت غیر حرفه ای و بدون نظارت دقیق کارشناسان به تخریب طبیعت می پردازد و کاغذ تولید می کند.

تولید کاغذ

صنعت کاغذ سازی به طور کلی صنعت بسیار پر مصرفی می باشد و علاوه بر مصرف چوب زیاد، انرزی و آب زیادی هم مصرف می کند. به این موارد تولید کردن زباله و پساب های صنعتی زیاد را هم می توان اضافه کرد که به راحتی با  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  قابل کنترل می باشد. فاضلاب ناشی از صنعت کاغذ سازی دارای مقدار زیادی مونوکسید کربن و اسید سولفور و بیسولفیت کلسیم می باشد.  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، دارای مراحل پیش تصفیه و مراحل مختلفی برای تصفیه کردن پساب های کاغذ سازی است. مرحله پیش تصفیه، به تنهایی می تواند مواد مضری که در بالا ذکر شد را نابود کند یا میزان آن ها را در پساب ها به شدت کاهش دهد. کاغذی که تولید می شود به تنهایی رنگ سفیدی دارا نمی باشد و باید با افزودن مواد خاصی به آن رنگ این کاغذ را تغییر داد. این مواد عبارتند از: کاولین، تالک و مواد دیگری از جمله نشاسته. سولفات و آلومینیوم و رنگ ها هم از موادی هستند که باعث سفید تر شدن این کاغذ ها می شوند. تمام این مواد برای تسهیل امر کاغذ سازی و افزایش روند سرعت ساخت کاغذ بکار برده می شود. شستشوهایی که به صورت معمول در صنایع کاغذ سازی صورت می گیرد، همراه با آب با کمی سیلیکات سدیم و کربنات سدیم و اسیدهای چرب و مواد شوینده غیر یونی می باشند. این موادی که ذکر شد به صورت بسیار گسترده در پساب های صنعتی موجودند و نیاز به پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  را به وضوح به شما نشان می دهند. سمی بودن و مضر بودن این مواد در حدی است که نیاز به  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  و اهمیت استفاده کردن از آن با همین مثال به خوبی برای شما روشن خواهد شد. از دیگر ترکیباتی که با کمک  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  از محیط پساب ها حذف خواهند شد، آلاینده های آلی و معدنی و رزین ها و ترکیبات کلر به همراه ترکیبات نیتروژن دار و هالیدها و گازهای گلخانه ای مثل متان و ازت اکسید می باشند.  ورود پساب آغشته به این مواد بسیار برای طبیعت و محیط زیست خطرناک خواهد بود و باید از این فاجعه زیستی پیشگیری کرد.

مواد شیمیایی در صنعت ساخت کاغذ

تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی

میکروارگانیسم ها و مواد آلی و معدنی موجود در این فاضلاب ها باید به طور کامل تصفیه شوند. تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی در نهایت می توانند در هزینه های موجود در بخش مصرف انرژی مثل برق و آب هم صرفه  جویی کند. این صرفه جویی با  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  محقق خواهد شد. وقتی آب مصرفی به کارخانه تولید صنایع کاغذ سازی برمی گردد، در هزینه های مصرفی آب و برقی که برای استفاده مجدد از این آب استفاده می شده صرفه جویی می شود. در این حالت شاهد تغییرات بسیار مطلوب و گسترده ای در بخش تصفیه آب های زاید می باشیم.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

مهم ترین کاربردی که برای  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  تعریف شده است، تصفیه کردن پساب های حاصل از فعالیت کارخانه کاغذ سازی می باشد.  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  به خوبی از عهده انجام این وظیفه سنگین برآمده و تصفیه آب را تا بالاترین حد ممکن انجام خواهد داد. استفاده مجدد از پساب ها و صرفه جویی در مصرف آب، از دیگر کاربردها و مزایای اختصاصی  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد. آب های سطحی با پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، از آلودگی در امان خواهند بود. آلودگی آب ها معطوف به آب های سطحی نیست و این آلودگی های صنعتی ممکن است به آب های زیر زمین هم نفوذ کند و آن آب ها را هم آلوده سازد. بنابراین باید به دنبال راهی مناسب برای جلوگیری از این امر باشیم. مناسب ترین راه، استفاده کردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد.

مواد اولیه صنایع کاغذ سازی

منابع آلاینده های موجود در صنایع کاغذ سازی

منابعی که باعث آلودگی پساب های کارخانه های کاغذ سازی می شود، عبارتند از:

فاضلاب واحد تخمیر کاغذ، فاضلاب واحد رنگ بری کاغذ، آلودگی حاصل از مواد افزودنی. موارد نامبرده شده در ادامه به طور کامل برای شما توضیح داده خواهند شد.

فاضلاب واحد تخمیر کاغذ، دارای موادی مثل پالپ مخلوط شده با آب و مواد افزودنی دیگر می باشد. البته حضور مواد گیاهی در این ترکیب هم می تواند آلودگی زیادی در پساب این فاضلاب ها ایجاد کند که تنها با  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  قابل کنترل می باشد. البته پالپ به تنهایی مشکل آفرین نیست و مواد مهم دیگری هم در پساب های صنعتی موجودند که می توانند خطر آفرین باشند. معمولا مواد موجود در پالپ در بیشتر مواقع به مواد غیر سمی تبدیل می شود. این پالپ عملکردی مشابه بخشی از بدن انسان را داراست که مواد سمی پراکسید هیدروژن را به هیدروژن و مولکول آب تبدیل می کند. این پالپ برای سفید کردن از ترکیبات دی اکسین ها مثل ارگان کلرها استفاده می کند.

فاضلاب واحد رنگ بری،  حاصل از ایجاد تغییراتی در خمیر واقعی کاغذ با رنگ قهوه ای می باشد. این رنگ قهوه ای به مرور به رنگ سفید تبدیل خواهد شد. روش انعقاد  کار این مرحله را تسهیل می کند و  دیگر نیازی به رنگ آمیزی های طولانی مدت برای تغییر رنگ کاغذ وجود نخواهد داشت. انعقاد رنگ با کمک آهک صورت خواهد پذیرفت و وجود این ماده سمی و اسیدی در پساب های صنعتی کاغذ سازی،  بسیار خطرناک خواهد بود. اما استفاده کردن از این ماده در صنعت کاغذ سازی اجتناب ناپذیر است و می توان اثر آن را به کمک  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  از بین برد. در واقع  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  برای از بین بردن اثر آهک از روش خنثی سازی استفاده می کند. ماده ای که در این مرحله استفاده می شود، کلسیم کربنات می باشد و با کمک این ماده فرآیند خنثی سازی به طور کامل انجام خواهد پذیرفت. روش های خاص بیولوژیکی نیز برای  رنگ ها بسیار موثر می باشند.

مواد اولیه تولید کاغذ

آلودگی ناشی از مواد افزودنی، می تواند شامل مواردی که در ادامه ذکر می شود باشد:

اسید الیاف های درون پالپ را تقویت خواهد نمود و پیوندی که در این الیاف ها موجود می باشد را استحکام خواهد بخشید. سودایی که در بخش های مختلف کاغذ سازی به کار می رود، در نهایت باعث حل شدن بخش های غیر سلولزی و باقی ماندن الیاف هایی بسیار مستحکم و قوی خواهد شد. تیتانیوم ماده ای است که به منظور سفید تر شدن کاغذ از آن استفاده می شود و تمامی این مواد سمّیت فوق العاده ای در درون پساب فاضلاب صنعتی ایجاد خواهد کرد. بهترین راهکار برای جلوگیری کردن از این امر، استفاده کردن از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد. تیتانیومی که در بالا به آن اشاره شد در واقع باعث ایجاد شفافیتی پایدار در سطح کاغذ خواهد شد. خاک رس چین به کاهش انقباضات موجود کمک زیادی می کند و صافی و کدورتی پایدار و زیبا بر روی کاغذ ها ایجاد می کند. مدل و ریخته گری در کاغذ سازی امری بسیار مهم است و توسط خاک رس تعیین می گردد. کربنات کلسیم ایجاد محیطی اسیدی خواهد کرد و سفیدی کاغذ را تثبیت می کند. هر کدام یک از این ماده هایی که وجود آن ها برای کاغذ سازی ضروری و حیاتی می باشد، توسط  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  تصفیه شده و سمّیت قبل را نخواهند داشت. کمک نگهدارنده های کاتیونی، عناصر موجود در پالپ را ترکیب کرده و اتصال پایداری در این الیاف را ایجاد خواهند کرد.

تاثیر تصویه فاضلاب کاغذ سازی

روش های تصفیه فاضلاب کاغذ سازی بسیار گسترده هستند و می توان از بین آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه فیزیکی شیمیایی، تصفیه بیولوژیکی، تصفیه هوازی، تصفیه بی هوازی، تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی،

تمامی این موارد در ادامه بررسی خواهد شد.

تصفیه فیزیکی شیمیایی، بهترین راه برای  از بین بردن فلزات سنگین موجود در پساب های صنعتی می باشد. روغن و گریس و موادی که در سطح پساب ها معلق باقی می مانند، نیاز به یک روش تصفیه ویژه در چهارچوب پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، داشتند و  به همین علت این روش ابداع شد. در این روش ابداعی نمک ها و آلاینده های سمی هم به طور کامل تصفیه می شوند.

فرایندهای این روش ابداعی تصفیه یعنی تصفیه شیمیایی،  عبارتند از: بارش شیمیایی، خنثی سازی، جذب و ضدعفونی کردن. این ضدعفونی کردن به سه طریق صورت می پذیرد، کلر، نور ماورا بنفش و ازن، مرحله آخری که برای این روش تصفیه تعریف می شود، تبادل یون می باشد.

تصفیه بیولوژیکی با استفاده از تجزیه مواد آلی صورت می گیرد و این روش تصفیه پساب ها در واقع ترکیبی از دو علم زیستی و بیوشیمی می باشد. هنگامی که فرایندی سبب تجزیه میکروارگانیسم ها و تصفیه کامل آن ها شود، این فرایند با فعالیت مستمر باکتری ها و سلول های دیگر محقق خواهد شد. تصفیه بیولوژیکی روشی موثر تر از تصفیه شیمیایی می باشد که به دو دسته  تصفیه هوازی و تصفیه بی هوازی می توان آن را تقسیم بندی کرد. طبیعتاً در فرآیند هوازی اکسیژن در فرآیندهایی که صورت می گیرد، مؤثر می باشد و در فرآیند بی هوازی اکسیژن هیچ گونه دخالتی در انجام آن نخواهد داشت.

تصفیه هوازی، دارای فرآیندهای زیر می باشد:

چاله های اکسیداسیون، هوادهی سطح، لجن فعال و کانال های اکسیداسیون، حوضچه هوادهی و هضم هوادهی.

تمامی مواردی که تا به حال به عنوان راه های تصفیه ذکر کردیم، بخشی از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشند. سیستم های هوادهی وظیفه برای کاهش میزان اکسیژن و بو در فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند اکسیژن رسانی در این روش به صورت مطلوب انجام می گیرد تا تصفیه پساب ها به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

تصفیه بی هوازی، به صورت تصفیه بیولوژیکی بی هوازی صورت می پذیرد و باکتری های بی هوازی در این فرایند کمک کننده خواهند بود. در واقع تجزیه میکرو ارگانیسم ها به کمک این باکتری های بی هوازی صورت می پذیرد. روش تصفیه فاضلاب  به صورت بی هوازی در واقع روشی قدرتمند برای حذف مواد آلی می باشد.

تصفیه فیزیکی در واقع به کمک فیلترها و ابزارآلات فیزیکی دیگری مثل صفحات حفره دار و شفاف کننده ها صورت می گیرد. واکنش های شیمیایی و بیولوژیکی دو دسته از مهم ترین فرآیندهای تصفیه آب و پساب های حاصل از فاضلاب های صنعتی می باشند. این دو دسته مهم تا به این جا به طور کامل بررسی شدند.

زلال سازی با استفاده از ته نشینی

مخازن موجود در  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  به فرایند تصفیه فیزیکی می پردازند و  این فرایند را با روش رسوب گذاری انجام می دهند. در این روش مواد زاید وجود در پساب ها به طور کامل ته نشین می گردد و ناخالصی های عمیق موجود در عمق این مخزن قرار دارند، لجن بوده و با استفاده از روش ها ی فیزیکی مثل فیلتر تصفیه می گردند.

واحدهای شناور سازی با هوای محلول

شناور محلول از دیگر روش های تصفیه آب و پساب ها می باشد که هم به حذف مواد نیمه جامدی مثل روغن و حذف مواد جامد موجود در این روش می پردازد. هوای موجود در حوضچه های مخصوص این بخش از پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، دارای حباب های ریزی می باشند که در تمام سطح این حوضچه قرار دارد. این حباب ها همانند یک بالابر با چسبیدن به مواد معلق موجود در این حوضچه، مواد زاید معلق را به سطح بالای حوضچه آورده و به راحتی در این مرحله می توان نسبت به لایه روبی این پساب ها اقدام نمود. این روش منحصر به پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، نیست و در بسیاری از کارخانجات از آن استفاده می شود. واحدهای هوای شناور حل شده گاز توسط گاز نیتروژن تولید می شوند و حباب های پایداری را تولید می کنند.

تصفیه ثانویه

لجن فعال نوعی فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد که از روش هوادهی استفاده می کند و با کمک باکتری ها و تک سلول ها تشکیل شده است.

تغلیظ لجن از دیگر بخش های تصفیه ثانویه در پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  می باشد که  به تصفیه لجن های ته نشین شده به کمک روش های فیزیکی می پردازد. مواد مفیدی به کمک این لجن ها می تواند ایجاد شود، این مواد شامل بیوگاز می باشند.

الکترواگولاسیون

الکترواگولاسیون روشی بسیار خاص برای حذف روغن های امولوسیونی و هیدروکربن های نفتی و مواد آلی می باشد که بخش مهمی از  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، را تشکیل می دهد.

روش های غشایی و ممبرانی می تواند نوعی روش تصفیه گزینشی در پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی،  باشد که به تصفیه و جذب گزینشی مواد آلی می پردازد.

مزایا تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

حذف کامل آلاینده های تولید شده توسط کارخانه های کاغذ سازی اولین و مهم ترین مزیت این  پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی  می باشد. مزایای دیگر راحتی نصب آن و مقرون به صرفه بودن استفاده کردن از آن می باشد. از دیگر مزایای این پکیج می توان به موارد صرفه جویی کردن در مصرف آب و انرژی نیز اشاره کرد.

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170