پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها
پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها- تصفیه فاضلاب - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب پارک‌ها

تصفیه فاضلاب پارک‌ها به کمک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی صورت می گیرد. این پکیج باید قابلیت انجام تصفیه مواد آلی، معدنی، نیترات، فسفات، مواد شوینده و … را داشته باشد. آب تصفیه شده در پارک ها باید امکان آبیاری فضای سبز را مقدور سازد. پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها دارای استاندارد های بین المللی و به صورت پیش ساخته موجود می باشد که دارای کیفیت مناسب است. به آن بخش از آب مصرفی که توسط انسان و در بخش های مختلف تولیدی، صنعتی، تجاری و کشاورزی استفاده و آلوده شده است، فاضلاب گفته می شود.

میزان قابل توجهی از آب مصرفی در پارک ها که معمولا برای آبیاری فضای سبز آن مورد استفاده می باشد، به راحتی از طریق تصفیه فاضلاب پارک‌ها تامین می شود. به عبارتی فاضلاب تولیدی در هر پارکی می تواند تصفیه شده و مورد استفاده مجدد قرار گیرد که این امر،  اقدام مفیدی برای صرفه جویی بهینه در مصرف آب شیرین می باشد.

تصفیه فاضلاب

به اقداماتی که طی یک پروسه ی مشخص انجام می شود و منجر به از بین رفتن و حذف مواد و آلاینده هایی که درون فاضلاب ها وجود دارد، تصفیه فاضلاب گفته می شود. این عمل برای  جلوگیری از ضرر و زیان به محیط زیست و حفظ مطلوب منابع آب شیرین،  انجام می شود. موضوع مهم در فرایند تصفیه فاضلاب این است که، پساب های تصفیه شده،  مجددا وارد چرخه آب مصرفی شده و در بخش های مختلف صنعت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین لجن بازمانده از تصفیه فاضلاب، در بخشی دیگر از مخزن تصفیه، عملیاتی بر روی آن صورت می گیرد و تبدیل به متان و کربن دی اکسید می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها - گروه مهندسین مهاب - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
طراحی و ساخت انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پارک ها

فاضلاب پارک‌ها

به مناطقی از محیط زیست که به صورت طبیعی و یا نیمه طبیعی دارای فضای سبز و گل و درخت است و برای گردش ​​و تفریح ​​انسان و یا  به عنوان زیستگاهی برای حفاظت از حیوانات و پرندگان ساخته شده است، پارک گفته می شود و تعداد آن ها بسیار زیاد است و استفاده ی انسان ها از آن و به عبارتی رفت و آمد به پارک ها زیاد و قابل توجه است.

پارک ها دارای انواع مختلفی هستند و با توجه به مکان آن و امکاناتی که ارائه می دهد، متفاوت می باشند، به عنوان مثال، پارک های شهری، همان فضاهای سبزی هستند که درون شهرها و  نزدیک به محل سکونت افراد قرار دارد و برای گردش  و تفریح روزانه و ساعتی​​ ساخته شده اند و نوع دیگر، پارک های ملی و کشوری اند که برای تفریح و استراحت در اطراف و یا بین شهرها ​​واقع هستند.

تقریبا تمامی پارک ها، دارای امکاناتی برای ورزش و تفریح مانند زمین فوتبال و والیبال، مسیرهای پیاده روی، دوچرخه سواری و سایر فعالیت ها  هستند و انسان ها از آن به عنوان مکانی برای ورزش و تفریح استفاده می کنند. همین موضوع  باعث رفت و آمد های زیاد به پارک و استفاده از سرویس های بهداشتی و در نتیجه تولید فاضلاب بهداشتی و انسانی  می شود که نیاز است تا یک سیستم تصفیه فاضلاب پارک ها در آن محل قرار داده شود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها- پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی - تصفیه فاضلاب - پکیج تصفیه فاضلاب
پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پارک ها

 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پارک‌ها

پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها، قابلیت تصفیه و حذف هر نوع مواد آلی، معدنی، فسفات، نیترات و تمام آلاینده های موجود درون فاضلاب تولید شده را دارد و سپس پساب تصفیه شده را برای استفاده ی مجدد و آبیاری گلها و گیاهان پارک آماده می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها، به صورت پیش ساخته و در انواع مختلف وجود دارد و خروجی پساب تصفیه شده از آن، با توجه به استانداردهای موجود، از کیفیت مناسبی برخوردار است. در نهایت، پساب تصفیه شده به بستر رودخانه ها برای تامین آبزیان بازگردانده می شود و آب مورد نیاز برای تولیدات کشاورزی و  مصارف صنعتی را نیز تامین می نماید.

پکیج تصفیه فاضلاب پارکها، در بردارنده ی بخش هایی چون، دمنده های هوا، مخزن تصفیه، مخزن هوادهی، مخزن نگهدارنده لجن، تصفیه کننده فاضلاب و واحدهای ضد عفونی کننده هستند و با توجه به نیاز و کاربری هر یک از پارک ها، به گونه ای خاص، آماده می شوند. پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها به گونه ای طراحی می شوند که هر یک از انواع آلاینده های موجود و همچنینBOD ها و COD ها را نیز به خوبی تصفیه نموده و از بین ببرند.

پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها - تصفیه فاضلاب - تصفیه بهداشتی فاضلاب مهاب
پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها – گروه مهندسین مهاب

روش‌های مختلف تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

یکی از روش های متداول در تصفیه فاضلاب پارک ها، لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که از طریق روش های اصلاح شده لجن فعال انجام می شود و در زمان هایی که میزان لجن درون فاضلاب کم است از این روش استفاده می شود.

مکانیسم عمل تصفیه فاضلاب مکانیزه بدین شیوه است که مواد موجود ته نشین شده و در یک شفاف کننده یا کلاریفایر اولیه قرار می گیرد و سپس برای انجام تصفیه بیولوژیکی، یک شفاف کننده یا کلاریفایر ثانویه برای تکمیل کردن فرآیند تصفیه به کار گرفته می شود. مقدار موادی که پس از تصفیه باقی می ماند، نیز مجددا تصفیه می شود و برای موارد دیگر مورد استفاده واقع می شود.

معمولا هوادهی گسترده درون پکیج تصفیه فاضلاب قرار داده می شود که در فضاهای کوچک و مکان های توریستی یا مدارس برای کاهش هزینه از آن استفاده می کنند و لجن های مانده در آن، در مقاطع زمانی مشخص و توسط کامیون های مخصوص برای تصفیه به واحد دیگری منتقل می شوند.

سیستم لجن فعال با بستر ثابت یکپارچه (IFAS)

فرآیند لجن فعال با بستر ثابت یکپارچه که به اختصار روش IFAS نیز نامیده می شود، یکی از انواع فرآیند لجن فعال است که در آن باکتری ها روی یک فیلم رشد می کنند و فیلم هایی که بر روی آن، رشد باکتری انجام می شود، دارای چگالی نزدیک به آب هستند و برای حرکت و اختلاط منظم فیلم ها، همزن های مکانیکی تعبیه شده است. در برخی موارد،‌ فیلم ها در مقیاس بزرگ ساخته می شوند و در مخزن هوادهی به صورت ثابت نصب می شوند. برای اینکه دارای سطح فعال بیشتری باشند و همچنین حجم زیادی از مخزن را اشغال نکنند، از فیلم ها و بستر های معلق استفاده می شود.

پس از گذشت مدت زمانی، میزان لجن و باکتری هایی که رشد یافته اند، افزایش می یابد و باعث می شود که اکسیژن به اندازه مورد نیاز به سطوح پایین نرسد، برای جلوگیری از این عمل و کمبود اکسیژن در سطوح زیرین، فرآیند آنوکسیک نیز به صورت خود به خود صورت می گیرد، در این شرایط و به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی، باکتری های بی هوازی بیشتر از باکتری های هوازی رشد می کنند و باعث می شود که به جای اکسیژن، نیتروژن استفاده شود. در نتیجه ی این فرآیند، آمونیاک به نیترات های فرار تبدیل می شود که به آن فرآیند آنوکسیک گفته می شود، که باید گفت این عمل از مزایای قابل توجه این روش است.

 

راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک (MBBR)

یکی از روش های تصفیه فاضلاب، راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک‌MBBR  می باشد که در اواخر دهه ۱۹۸۰ پروفسور اودگارد آن را کشف نمود. امروزه از این روش تصفیه فاضلاب، در موقعیت های مختلف و برای مصارف شهری و صنعتی در بیش از ۵۰ کشور جهان نیز استفاده می شود.

سیستم راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک از یک مخزن هوادهی با حامل های پلاستیکی ویژه تشکیل شده و روند آن همانند روش لجن فعال شده است. یعنی  یک سطحی در نظر گرفته شده و در آن یک بیوفیلم رشد می کند که فیلم ها دارای چگالی نزدیک به آب بوده و این فیلم از جنس پلی اتیلن با چگالی بالا می باشد. با توجه به سیستم هوادهی، بیوفیلم ها در مخزن ترکیب می شوند و بدین شیوه، عکس العمل خوبی بین بستر موجود و فاضلاب ها اتفاق می افتد.

راکتور بیولوژیکی غشایی(MBR)

بیوراکتور غشایی MBR  ترکیبی از یک فرآیند غشایی مانند میکروفیلتراسیون یا اولترافیلتراسیون با یک فرآیند تصفیه فاضلاب بیولوژیکی، فرآیند لجن فعال است.  از این فرایند برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و شهری، به شیوه ای گسترده نیز استفاده می شود.

راکتورهای ناپیوسته متوالی (SBR)

این روش که به  اختصار SBR نامیده می‌شود، از انواع فرایندهای لجن فعال برای تصفیه فاضلاب است. روش راکتور ناپیوسته متوالی از تصفیه‌کننده‌های بیولوژیکی محسوب می‌شود و در طی آن حباب‌های اکسیژن از طریق لجن فعال به فاضلاب‌ها می‌رسند و سپس طی فرایند تصفیه، میزان BOD  و COD کاهش می‌یابد.

این روش تصفیه فاضلاب، ممکن است شامل چند مخزن باشد و به‌عنوان جریان پلاگین یا راکتورهای مختلط عمل کنند. از یک طرف فاضلاب به‌درون آن وارد می‌شود، عمل تصفیه انجام و آب تمیز از سمت دیگر آن خارج می‌شود. سیستم‌های دارای مخازن چندگانه، سرعت انجام کار بیشتری دارند به‌طوری که یک مخزن در حال تصفیه و دیگری در حال دریافت فاضلاب و دیگری در حال هوادهی است. سیستم‌هایی با مخزن دارای فیلترهای گزینشی، در دیواره‌های خود حفره‌هایی دارد که باعث جلوگیری از ورود مواد مشخص از مخزنی به مخزنی دیگر می‌شود.

مراحل انجام تصفیه در روش راکتور ناپیوسته متوالی

روال انجام کار بدین صورت است که با باز شدن شیر ورودی، مخزن پر می‌شود، سپس عمل مخلوط کردن مکانیکی که بدون استفاده از هوا است، انجام می شود. در مرحله دوم، فرآیند هوادهی است و این عمل از  طریق پمپ های مکانیکی ثابت یا شناور و با انتقال هوا به دیفیوزرهای حباب ریز که در قسمت کف مخزن  قرار دارند، انجام می شود. در مرحله سوم، موادی که به صورت معلق درون آن وجود دارند، ته نشین شده و در یک جا جمع می شوند. در مرحله چهارم، شیر خروجی برای پساب تصفیه شده باز می شود. زمان هوادهی با توجه به کیفیت پساب مورد نظر از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در نظر گرفته می شود.

نقش اکسیژنی که به فاضلاب اضافه می شود این است که ‌باعث می شود باکتری های هوازی رشد نموده و بهتر بتوانند آلاینده ها را تجزیه و حذف کنند. فرآیند تبدیل آمونیاک به نیترات (فرآیند نیتریفیکاسیون) در این مرحله صورت می گیرد. این نکته را هم باید متذکر شد که برای حذف ترکیبات فسفر از پساب،‌ سولفات آلومینیوم به آن اضافه می شود و در نهایت تمام مواد و آلاینده های آلی و همچنین آلاینده های معدنی نیز کاملا از بین رفته و حذف می شوند.

موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها، همانطور که مشخص است برای استفاده در پارک ها می باشد و کاربری آن به شکلی است که می توان از آن در مواردی چون، مجتمع های مسکونی، ویلا ها، هتل ها، معادن، تاسیسات تولیدی، نیروگاه ها، پایگاه های نظامی،  مدارس، سکوهای حفاری نفت و بسیاری از موقعیت های دیگر، برای تصفیه فاضلاب آن محل نیز به کار گرفته شوند.

ویژگی‌های پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

 • به دو صورت ثابت و سیار موجود است که نوع دوم آن قابل حمل است و برای استفاده در اردوگاه های کار مناسب می باشد.
 • دارای مخزنی بزرگ و با ظرفیت ۶۰ الی ۵۰۰۰ نفر می باشد که برای جمعیت زیاد درون پارک مناسب است.
 • قابلیت استفاده فوری پس از تحویل را دارد.
 • به صورت پیش ساخته شده موجود هستند و کاربری آن ساده است.
 • دارای سیستم کنترل اتوماتیک می باشند.
 • قابلیت تصفیه هر نوع آلاینده موجود درون فاضلاب را دارند.
 • مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته می شوند.
 • هزینه خرید و نصب آن ارزان است و از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه هستند.
پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها
تصفیه فاضلاب

نحوه نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها، مراقبت و نگهداری خاصی نیاز ندارند، زیرا به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که از مقاومت و استحکام زیادی برخوردار بوده و در برابر ضربه و فشار آسیب پذیر نیستند و برای سالیان طولانی دوام دارند. تنها نیاز است که در طی زمان مورد بررسی قرار گیرند و در صورت نیاز، اقدامی برای آن صورت گیرد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

 • هزینه کم و ارزان
 • قابلیت حمل و نقل و انتقال به مکانی دیگر
 • نصب سریع و آسان
 • عدم نیاز به نگهداری و تعمیر مداوم
 • امکان تصفیه فاضلاب مطابق با استاندارد های بین المللی
 • دوام و ماندگاری طولانی
 • ظرفیت و حجم زیاد
 • قابلیت افزایش ظرفیت با ماژول های اضافی
 • دارای عملکرد اتوماتیک
 • دارای پوشش مناسب و مقاوم در برابر حرارت و گرما
 • صرفه جویی بهینه در مصرف انرژی
 • عدم انتشار بوی بد
 • عدم ایجاد سر و صدای اضافی

عوامل مؤثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پارک‌ها

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها به شکل ثابت و مشخص نیست و عوامل مختلفی در تعیین قیمت آن نقش دارد و شامل مواردی چون دبی،‌ ظرفیت، جنس پکیج، کیفیت پساب ورودی و خروجی و تجهیزات اضافه می باشد.

پکیج  مورد نظر ممکن است با توجه به مواد اولیه ساخته شده ی آن به صورت بتنی، فولادی، پلی اتیلنی و یا فلزی باشد که هر یک از آنها دارای قیمت متفاوتی هستند. کیفیت پساب ورودی و این که دربردارنده ی چه آلاینده هایی هستند و همچنین کیفیت پساب تصفیه شده و خروجی آن از مخزن و به کارگیری تجهیزات اضافه با توجه به مکان مورد نظر و کاربری آن، در روند قیمت گذاری پکیج تصفیه فاضلاب پارک ها لحاظ می شود.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.