پکیج تصفیه فاضلاب رستوران

اولین مورد مهمی که در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران مد نظر است خروجی استاندارد می باشد چون در بیشتر موارد خروجی فاضلاب رستوران ها به شبکه فاضلاب شهری و چاه های آب متصل است که باید در مسیر آن ها از آشغال گیر ابتدایی استفاده کرد و همین طور می توان از انواع چربی گیر ,DAF چربی گیر ثقلی API  CPI و سپتیک تانک برای پیش تصفیه بهره برد.
رستوران
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

طراحی پکیج چربی گیر در تصفیه فاضلاب رستوران

در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مراکز تولید کننده فاضلاب صنعتی، رستوران‌ها هستند. تمامی پساب‌های انواع آشپزخانه و رستوران‌ها، مراکز تجاری، مجتمع‌های اداری و تفریحی، مراکز سرو غذا و… فاضلاب رستوران نامیده می شود. عموما برای تصفیه این نوع پساب‌ها به پکیج تصفیه فاضلاب رستوران نیاز است.

کیفیت فاضلاب تولیدی در آشپزخانه و رستوران

امروزه رستوران‌ها به یکی از مراکز مهم و مورد توجه تمامی افراد تبدیل شده اند. به طوری که رفت‌و‌آمد و استفاده از آن منجر به تولید فاضلاب می‌شود. از آن تحت عنوان فاضلاب رستوران‌ها و آشپزخانه ها نام برده می شود. میزان حجم فاضلاب رستوران‌ها زیاد و قابل توجه است. ولی با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب رستوران می توان آن را به سطحی از استاندارد لازم رساند تا مورد استفاده ی مجدد قرار گیرد.

ردیف پارامتر محدوده مقدار معمول واحد
۱PH۶-۸.۵۷mg/lit
۲COD۵۰۰-۱۲۰۰۶۵۰mg/lit
۳BOD۲۰۰-۵۰۰۲۸۰mg/lit
۴TSS۵۰-۳۰۰۸۵mg/lit
۵Oil $ Grease۵۰-۲۵۰۱۲۰mg/lit
۶TDS۵۰۰-۱۴۰۰۸۰۰mg/lit
آنالیز کیفی فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه ها

فاضلاب تولیدی در رستوران ها به دلیل انجام برخی از فعالیت‌های ضروری همچون طبخ غذا، شست و شوی مواد و سبزیجات، شست و شوی ظروف، محوطه و پارکینگ، لباس های پرسنل و یا استفاده از سرویس بهداشتی می باشد که کیفیت فاضلاب بستگی به انجام هر یک از این فعالیت‌ها دارد. بنابراین پساب رستوران‌ها ممکن است حاوی میزانی از چربی و روغن (FOG)، مواد شوینده و دترجنت ها، مواد جامد معلق و BOD و COD ناشی از آلودگی‌های بیولوژیکی باشد. با توجه به آلاینده‌های درون پساب و حجم آن می توان از روش‌های مختلفی برای تصفیه فاضلاب رستوران استفاده نمود.

منشا آلودگی‌های موجود در فاضلاب صنعتی رستوران‌ها

فاضلابی که از رستوران‌ها خارج می شود عموما از بخش پخت غذا تا شست و شوی محوطه، ظروف، لباس ها، زمین و… و حتی فاضلاب خروجی از سرویس‌های بهداشتی که با هم جمع آوری و از ساختمان رستوران خارج می شود. متاسفانه این فاضلاب خروجی حاوی مقادیر زیادی از:

 • BOD
 • مواد جامد معلق
 • چربی و روغن (FOG)
 • دترجنت ها
 • COD  ایجاد شده از آلودگی‌های بیولوژیکی
 • آشغال‌هایی که از طریق شست و شو و اندازه‌های گوناگون وارد آن می شود..

بنابراین با توجه به نوع، کمیت و کیفیت پساب تولیدی، پکیج تصفیه فاضلاب مورد نظر را برای آن پسماند در نظر می گیرند.

جهت مشاوره و استعلام قیمت چربیگیر رستوران، آشپزخانه، تالار و … می توانید با متخصصین گروه مهندسی مهاب تماس حاصل فرمایید.

کمیت فاضلاب در تعیین انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب رستوران

راه های مختلفی برای تعیین دقیق مقدار فاضلاب ورودی وجود دارد. می توان به یکی از آن ها که محاسبه کمیت و مقدار فاضلاب از طریق کنتور آب که آن را قرائت کرده و میزان آبی که مصرف شده اشاره کرد. با توجه به ضرایب مخصوص مقدار فاضلاب تولید شده تعیین می شود. موارد دیگر که در تعیین مقدار فاضلاب و تعیین پکیج مناسب اثر مستقیم دارند:

 • فست فودها هر پرسی ۳ تا ۵ لیتر
 • رستوران‌های ایرانی هر پرسی ۱۰ تا ۱۱ لیتر
 • رستوران‌های مکزیکی هر پرسی ۶ تا ۸  لیتر
 • رستوران‌های ایتالیایی هر پرسی ۵ تا ۶ لیتر
 • انواع غذاهای دریایی هر پرسی ۵ تا ۶ لیتر
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی رستورانی
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی رستورانی

تعیین کیفیت فاضلاب صنعتی رستوران‌ها

بعد از این که کمیت فاضلاب  بررسی شد نوبت به کیفیت آن خواهد رسید که با توجه به آنالیزهای به دست آمده از رستوران‌های مختلف می توان پکیج تصفیه فاضلاب رستوران مناسب برای آن در نظر گرفت. فاضلاب‌های ورودی با توجه به نوع غذا، نوع رستوران، میزان سرو غذا،نوع رستوران و همین طور سطح بهداشت متغیر هستند.

موارد زیر آنالیز به دست آمده از پساب چند نمونه از رستوران ها می باشد:

 • BOD5 mg/l 200-2000
 • T.N mg/l 14-32
 • TSS mg/l 70-1100
 • Temp ◦C 28-30
 • TDS mg/l 500-2500
 • T.P mg/l 17-30
 • COD mg/l 400-3000
 • FOG mg/l 90-300
پکیج تصفیه فاضلاب رستوران
قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی رستوران

تصفیه اولیه فاضلاب صنعتی توسط چربی گیرها

همان طور که اشاره کردیم اولین مرحله تصفیه توسط چربی گیرها و آشغال گیرها صورت می گیرد. این موارد جهت جلوگیری نمودن از ورود چربی‌ها به مرحله بعد تصفیه است. زیرا وجود چربی در روند فعالیت میکروارگانیسم اختلال ایجاد می کند. وجود این آشغال گیرها باعث می شود که لجن‌ها ته نشین شده و مقداری از COD و TSS موجود را تصفیه می کنند. این روند خیلی به روند پکیج تصفیه فاضلاب رستوران کمک می کند و جریان را متعادل می سازد. بعد از این که مراحل تصفیه اولیه توسط چربی گیر ها صورت گرفت، مراحل (تصفیه بیولوژیکی) مناسب خواهد بود.

چربی گیر

یکی از تجهیزات مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران، چربی گیر می باشد که‌ تمامی روغن و آب درون فاضلاب را به اجزای جداگانه ای تبدیل می کند. انواع مختلفی از چربی گیر وجود دارد و بسته به نیاز مصرفی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از آن‌ها قابلیت تفکیک روغن و چربی های مختلف را داشته و برای حذف مواد جامد معلق نیز به کار گرفته می شوند. جداکننده‌های آب و روغن، برای از بین بردن و تصفیه تمام آلاینده های موجود درون فاضلاب که شامل، روغن شناور آزاد، روغن امولسیون، روغن حل شده و مواد جامد معلق می باشد، تعبیه شده و مورد استفاده واقع می شود. ویژگی های بیان شده عامل مثبتی مبنی بر لزوم استفاده از چربی گیرها در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران می باشد.

اجزای چربی گیر

سپتیک تانک

به عنوان یک مخزن و محفظه نگهداری پساب تولیدی می باشدکه در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران مورد استفاده واقع می شود. سپتیک تانک ممکن است  از جنس فایبرگلاس، پلاستیک، فلز، استیل، بتن ساخته شده و به همان جنس نامگذاری می شود. با استفاده از فرآیندهای بی هوازی، تمامی آلاینده‌ها و مواد جامد درون فاضلاب رستوران‌ها را از بین می برد.

انواع روش‌های تصفیه پساب رستوران‌ها

بعد از این که کیفیت و کمیت فاضلاب ورودی تعیین شد نوبت به چگونگی تصفیه و انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب رستوران خواهد رسید که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

اولین مورد مهمی که در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران مد نظر است خروجی استاندارد می باشد. در بیشتر موارد خروجی فاضلاب رستوران‌ها به شبکه فاضلاب شهری و چاه های آب متصل است که باید در مسیر آن ها از آشغال گیر ابتدایی استفاده کرد و همین طور می توان از انواع چربی گیر DAF، چربی گیر ثقلی، چربی گیر API، چربی گیر CPI و سپتیک تانک برای پیش تصفیه بهره برد.

گروه مهندسین مهاب سازنده انواع پکیج های چربی گیر با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت می باشد.

در مواردی اگر شنیده باشید از پسماند ها یک چرخه تصفیه شده انجام می دهند تا آب مصرفی تصفیه شده را برای فضای سبز و شست و شو مورد استفاده قرار دهند که این خود نیاز به طراحی پکیج تصفیه فاضلاب رستوران دارد تا آلودگی هایی چون COD ،TSS ،FOG  ،BOD و کلیفرم و مواد مغذی ها را تصفیه کند.

قیمت چربی گیر DAF
طراحی و اجرای چربی گیر DAF

روش تصفیه MBBR

یکی از روش‌ها در تصفیه فاضلاب رستوران، روش تصفیه راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک و یا روش تصفیه فاضلاب MBBR می باشد. این فرایند دربردارنده ی تعداد بسیار زیادی بیوفیلم پلی اتیلنی است و با بیوفیلم پوشش داده شده‌اند. هر یک از آنها در سطح فاضلاب حرکت نموده و منجر به و تصفیه فاضلاب می شوند. ویژگی خوب بیوفیلم ها این است که  امکانی را برای  رشد باکتری های هتروتروفیک و اتوتروفیک فراهم می کنند. استفاده از این روش باعث تصفیه بهتر فاضلاب رستوران ها می شود. همچنین راندمان آن را افزایش داده و هزینه تهیه و نصب آن نیز مقرون به صرفه می باشد.

طراحی و ساخت مخزن سپتیک تانک توسط گروه مهندسین مهاب
طراحی و ساخت مخزن سپتیک تانک توسط گروه مهندسین مهاب

روش تصفیه فاضلاب MBR (بیواکتور غشایی)

یکی از عمده روش‌های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران، بیوراکتور غشایی MBR  است که ترکیبی از یک فرآیند غشایی مانند میکروفیلتراسیون یا اولترافیلتراسیون با یک فرآیند تصفیه فاضلاب بیولوژیکی، فرآیند لجن فعال می باشد.

تصفیه فاضلاب صنعتی روش IFAS

در تصفیه فاضلاب رستوران هااز روش تصفیه فاضلاب IFAS، یکی از انواع فرآیند لجن فعال است که در آن باکتری ها روی یک فیلم رشد می کنند و فیلم هایی که بر روی آن، رشد باکتری انجام می شود، دارای چگالی نزدیک به آب هستند و برای حرکت و اختلاط منظم فیلم ها، همزن های مکانیکی تعبیه شده است. در صورتی که مخزن پکیج تصفیه فاضلاب رستوران دارای سایز بزرگی باشد از فیلم ثابت استفاده می شود و باید در کف پکیج نصب شود و اگر سایز آن کوچک باشد، از فیلم متحرک استفاده می شود.

روش تصفیه فاضلاب EAAS

یکی از روش‌های رایج و مفید در پکیج تصفیه فاضلاب رستوران، روش فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS) می باشد که از طریق روش‌های اصلاح شده لجن فعال انجام می شود. در زمان هایی که میزان لجن درون فاضلاب کم است از این روش استفاده می شود. مکانیسم عمل تصفیه فاضلاب صنعتی مکانیزه بدین شیوه است که مواد موجود ته نشین شده و در یک شفاف کننده یا کلاریفایر اولیه قرار می گیرد و سپس برای انجام تصفیه بیولوژیکی، یک شفاف کننده یا کلاریفایر ثانویه برای تکمیل کردن فرآیند تصفیه به کار گرفته می شود. مقدار موادی که پس از تصفیه باقی می ماند، نیز مجددا تصفیه می شود و برای موارد دیگر مورد استفاده واقع می شود.

یکی از بهترین و متداول ترین روش ها جهت پکیج تصفیه فاضلاب رستوران، هوادهی گسترده، IFAS ، MBR ،MBBR، می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب رستوران
تصفیه فاضلاب رستوران

 مزایا تصفیه فاضلاب صنعتی به روش EAAS

 • حصول راندمان تصفیه بالا
 • راهبری و بهره برداری بسیار آسان
 • پایین بودن هزینه های راه اندازی و همین طور پایین بودن هزینه نگهداری
 • دارای عملکرد بدون بو و همچنین بدون آلودگی
 • بالا بودن کیفیت و عمر مفید
 • فضای بسیار کمی را اشغال می کند

روش انعقاد الکتروشیمیایی یکی دیگر از نمونه روش‌های پکیج تصفیه فاضلاب رستوران‌ها  است. در این روش راندمان حذف ۹۴ درصد بوده و الکترود‌های آلومینیوم موجود نسبت به آهن دارای ارجحیت هستند. در این روش حتی می توان PH را خنثی نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب رستوران
پکیج تصفیه فاضلاب رستوران – Restaurant wastewater treatment package – گروه مهندسین مهاب

هر یک از این روش ها، دارای‌ مزایا و معایبی هستند که با توجه به نیاز بخش مورد نظر و کیفیت و حجم پساب تولیدی انتخاب می شوند. برای انتخاب مناسب پکیج تصفیه فاضلاب رستوران، با متخصصان و مشاوران گروه مهندسین مهاب، تماس حاصل فرمایید تا با اطمینان بیشتری اقدام به خرید نمایید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *