پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC

سیستم تماس‌دهنده‌های­ بیولوژیکی چرخان (RBCs)

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب با دیسک های بیولوژیکی RBC یکی از روش های تصفیه فاضلاب است که از صفحه های مدورچرخانی تشکیل شده و با پوشش هایی از جنس پی وی سی می باشد. این دیسک ها در فاضلاب به صورت دورانی به چرخش در می آید و تصفیه به صورت بیولوژیکی و هوازی انجام می شود. پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC ابتدا در آلمان مورد استفاده قرار گرفت.

سیستم تماس‌دهنده‌های­ بیولوژیکی چرخان (RBCs) - پکیج تصفیه فاضلاب - قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

انواع سیستم های RBC

این سیستم را می توان بر اساس مقدار قرار گرفتن دیسک ها درون مخزن فاضلاب به دو دسته تقسیم نمود:

  • تماس ‌دهنده‌های­ متعارف بیولوژیکی چرخان (CRBC)
  • تماس‌دهنده‌های­ مستغرق بیولوژیکی چرخان (SRBC)

در نوع اول تا ۴۵ درصد از دیسک درون فاضلاب قرار می گیرد. و میله یا شفت گرداننده از فاضلاب بیرون است و نیروی چرخاندن این دیسک ها توسط موتور الکترومکانیکال تولید می شود. در نوع دوم ۷۰ تا ۹۰ درصد دیسک درون  فاضلاب قرار می‌گیرد. مدت زمان بیشتری باکتری با فاضلاب  در تماس است و اکسیژن محیطی که در آن قرار می گیرد کم می گردد که با هوادهی این مشکل حل می شود.

طراحی سیستم تصفیه فاضلاب به روش RBC

طراحی این سیستم با توجه به نوع فاضلاب به صورت مرحله ای و سری و با شناسایی علت و هدف تصفیه و میزان کاهش بار آلودگی تصفیه خانه مشخص شده و تولید ا نچام گیرد. میزان آلودگی و بار فاضلاب نیز در طراحی تاثیر گذار می باشد. در این سیستم موادی که از تصفیه باقی مانده و معلق هستند به واحد ته نشینی اولیه بر می گردند و دفع لجن ها همیشه از واحد ته نشینی اولیه صورت می گیرد.

طراحی سیستم تصفیه فاضلاب به روش RBC - قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مهاب

اجزا عناصر اصلی سیستم RBC

برای فاضلاب هایی با بار آلاینده بالا و متوسط می تواند راهکار مناسبی باشد. تصفیه خانه فاضلاب صنعتی معمولا یکی از مکان هایی است که می توان از پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC استفاده نمود. این صافی بیولوژیکی دوار (rotating biological contactor rbc) از جمله سیستم هایی است که به راحتی بعد از طراحی و نصب قابل تغییر نخواهد بود. پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC بر اساس سیستم لجن فعال با بستر ثابت به کم کردن بار آلاینده ها در فاضلاب می پردازد. در این روش باکتری ها به سطح های در نظر گرفته شده به شکل بیوفیلم می‌چسبد و با عبور فاضلاب مواد آلی و مغذی توسط باکتری ها جذب می شود و در واقع تصفیه بیولوژیکی فاضلاب با دیسک های بیولوژیکی RBC(rotating biological contactor wastewater treatment) انجام می شود و بار آلودگی فاضلاب کم می شود. پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC از قسمت های به نام:

  • شفت
  • دیسک پیکربندی
  • سیستم درایو
  • نرده
  •  مخزن

راکتور بیولوژیکی چرخان(Rotating Biological Contactor) از چندین واحد غلتک مانند تشکیل شده است. وسعت این پکیج و غلتک ها به نوع تصفیه و میزان حذف آلاینده از فاضلاب دارد. برای پایین آوردن عدد BOD باید حداقل ۲ تا ۴ مرحله از غلتک ها برای عبور فاضلاب وجود داشته باشد و اگر برای حذف نیتروژن و مشتقات آن از فاضلاب باید ۶ مرحله از دیسک گردان وجود داشته باشد. دیسک ها معمولا از جنس پلی وینیل کلراید است. غلتک ها بر روی شافت قرار می‌گیرند، این بخش از سیستم میله ای است که توانایی نگهداری چندین دیسک دوار را دارد و به صورت افقی قرار می‌گیرد. زمانی که دیسک ها به دور شافت می‌چرخد این حرکت جریانی را ایجاد می‌کند و اکسیژن لازم برای باکتری و رشد هوازی را فراهم می‌کند. موتور متحرکی به شافت متصل است که موجب چرخش دیسکها می گردد و تا ۵.۷ کیلو وات هم توان و قدرت دارد. مخزن نیز محلی است که دیسک ها در ارتباط با آن قرار می گیرد، حداکثر عمق مخزن یک و نیم متر می باشد. بخش دیگری که در پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC وجود دارد بخش سرپوش است که دیسک ها را به صورت محافظت شده نگهداری می‌کند تا در برابر عوامل محیطی مانند نورخورشید یا کاهش دما که برای باکتری مشکل ایجاد می‌کند، محافظت نماید. تصفیه آب و فاضلاب با پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC زمانی دقیق و موثر خواهد بود که میزان بار و آلاینده های فاضلاب، محیطی که رشد چسبنده باکتری ها در آن انجام می شود بسیار مهم و تاثیر گذار است.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب با دیسک های بیولوژیکی RBC
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب با دیسک های بیولوژیکی RBC

عوامل مهم در کنترل عملکرد تصفیه پساب

دیسک بیولوژیکی گردان یکی از راه‌ های تصفیه پساب است که برای تصفیه فاضلاب هایی با بار آلودگی بالا و متوسط مناسب است و در صورتی که شرایط مناسب برای پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC فراهم باشد تصفیه بالای ۸۰ درصد را برای فاضلاب هایی با بار آلودگی بالا انجام خواهد داد. عوامل مهمی در کنترل تصفیه پساب با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC وجود دارد عواملی مانند:
نرخ بارگذاری آلی و هیدرولیکی
میزان حجم و غلظت فاضلاب از نظر بار مواد آلی که در یک مرحله وارد مخزن می شود و تحت تاثیر باکتری های دیسک های چرخنده قرار می گیرد.
ویژگی های فاضلاب
ویژگی های فاضلاب از جمله مواردی است که در عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC تاثیرگذار می باشد. هر فاضلابی دارای پارامتر های فیزیکی و شیمیایی مخصوص به خود و محیطی است که از آنجا جمع آوری شده است.
• درجه حرارت پساب
درجه حرارت محیط فاضلاب در نوع عملکرد میکروارگانیسم های فاضلاب که کار اصلی را انجام می دهند، تاثیر گذارند. و در واقع با افزایش و کاهش دما راندمان کار این موجودات تغییر می کند و در نهایت تصفیه فاضلاب با تغییر همراه خواهد بود.
• کنترل بیوفیلم
از جمله کارهایی است که در پکیج تصفیه فاضلاب می تواند در افزایش و کاهش راندمان تصفیه تاثیر بگذارد و با تغییرات مواد و یا تغییرات محیطی می توان از کاهش و افزایش بیوفیلم که تجمع باکتری ها است جلوگیری کرده و رشد آنها را کنترل نمود.
• سطح اکسیژن محلول
شرکت تصفیه آب و فاضلاب که طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC را به عهده دارد، تجهیزات لازم برای برقراری اکسیژن محلول در مخزن را تهیه می کند و این مساله برای فعالیت باکتری ها بسیار حیاتی می باشد.
• انعطاف پذیری در عملکرد سیستم
پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب دارای ویژگی انعطاف پذیری در عملکرد می باشد و می توان با توجه به تغییراتی که به سیستم وارد می شود در عملکرد نیز تغییراتی ایجاد کرد که بهترین راندمان تصفیه بدست بیاید. پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC علاوه موارد گفته شده نیاز به حوضچه ته نشینی صافی چکنده و حوضچه لجن فعال نیز دارند.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب RBC

از قسمت های اصلی و مهم پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC، شافت های سیستم RBC هستند که به شکل میله های فلزی است که دیسک هایی چرخان برروی آن قرار می گیرد. طول شافت ها حدود ۸ متر است که اکثر آن را دیسک ها اشغال کرده اند. جنس شافت از فلز غیر خورنده می باشد. دیسک ها از دیگر قسمت های مهم این پکیج است که نام دوار به دلیل چرخیدن این دیسک های دایره ای شکل است و از جنس پلی اتیلن و با چگالی زیاد است. برخی از آن ها شیاردار هستند و این مسئله موجب می شود مساحت سطح افزایش یابد و تصفیه بهتر صورت گیرد. محرک مکانیکی یا موتور که به شافت متصل است می تواند موجب حرکت دیسک ها شود، می تواند تا ۵ کیلو وات انرژی تولید نماید. از دیگر اجزا تانکی است که فاضلاب در آن قرار گرفته و دیسک در آن دورانی حرکت می کنند و دارای عمق یک و نیم متری است. پوشش های پلاستیکی نیز کلیه دیسک ها را می پوشانند تا در برابر عوامل محیطی کمترین تغییرات را داشته باشند. گروه مهندسین مهاب، طراح و تولید کننده پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب، می باشند و برای سفارش می توانید به مشاورین شرکت مراجعه کنید.
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170