دیفیوزر هوادهی لوله ای

دیفیوزر هوادهی لوله ای

دیفیوزر لوله ای یکی از انواع دیفیوزهای هوادهی قابل استفاده در تصفیه فاضلاب می باشد. دیفیوزرهای هوادهی دارای انواع گوناگونی هستند که با توجه به نیاز و نوع فعالیت صنعت و بخش مربوطه مورد استفاده واقع می شوند. همانطور که می دانید از مهم ترین تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب دیفیوزرهای هوادهی می باشند.

نصب و راه اندازی دیفیوزر هوادهی لوله ای

 یکی از انواع آن، دیفیوزر هوادهی لوله ای می باشد که در صنایع مختلف، از جمله در تصفیه فاضلاب های صنعتی و شهری نیز کاربرد دارد. این نوع دیفیوزر هوادهی دارای ساختار اتصال آسان است، یعنی به شیوه ای ساده و راحت به یکدیگر متصل شده و هر لوله درون دیگری فرو می رود و در نقاط اتصال آن نیز فاصله هوایی کمی وجود دارد.

دیفیوزر هوادهی لوله ای
راه اندازی دیفیوزر هوادهی لوله ای

کاربرد دیفیوزر هوادهی لوله ای

کاربرد اصلی دیفیوزر هوادهی لوله ای در سیستم های تصفیه فاضلاب و در مرحله تصفیه ثانویه آن که به میزان اکسیژن بیشتری نیاز دارد، می باشد. زیرا در این مرحله، فرایند تصفیه به روش هوازی انجام می شود و برای تصفیه بیولوژیک لجن فعال، از میکروب ها و باکتری های هوازی استفاده می شود. بنابراین دیفیوزر هوادهی لوله ای روند تصفیه فاضلاب را سرعت می بخشد زیرا قابلیت اکسیژن رسانی بیشتر، مخلوط کنندگی و معلق نگه داشتن مواد جامد و لجن را دارد که از رسوب و ته نشینی مجدد مواد جلوگیری می کند و عملکرد خوبی در تصفیه فاضلاب دارد.

  •  حوضچه های متعادل سازی
  • سیستم های پس از هوادهی
  • پروژه های سولفورزدایی گاز دودکش
  •  تصفیه خانه MBR
  •  مناطق روستایی
  •  مخزن سپتیک تانک
  •  کربن دار کردن لجن فعال
  •  هوادهی استخرهای پرورش ماهی
  • هوادهی دریاچه و جوی

دیفیوزر هوادهی لوله ای در تصفیه فاضلاب

همانطور که پیش از این نیز بیان شد، کاربرد مهم و اساسی دیفیوزر هوادهی در سیستم های تصفیه فاضلاب است که ممکن است بخش های مختلفی چون فاضلاب های صنعتی، تولیدی، اداری، خانگی، شهری، بیمارستانی، کشاورزی و حتی صنایعی که پساب های خطرناکی دارند را نیز شامل شود. در اینجا ممکن است این سوال مطرح شود که دیفیوزر هوادهی لوله ای چگونه منجر به چنین عملکردی می شود و کارایی زیادی در روند تصفیه فاضلاب دارد؟ در پاسخ چنین سوالی و برای توضیح بهتر باید گفت که ساختار دیفیوزر هوادهی لوله ای به گونه ای است که دارای سه بخش می‌باشد، بخش خارجی که از جنس LDPE است، بخش داخلی لوله از جنس PVC است و فضای موجود در بین لوله ها که توسط این لایه ها و با رینگ هایی مخصوص پر می شود تا جریان هوادهی در تمام بخش ها و به طور یکنواخت انجام شود. زمانی که فشار هوای فرستاده شده از قسمت بلوئر هوادهی به اندازه ی مورد نظر برسد، لایه داخلی بزرگتر شده و به قسمت زیرین لایه خارجی لوله می چسبد، سپس حباب هایی به اندازه و سایز ریز یا درشت تولید می شود، این حباب ها زمانی که با هوا ترکیب شوند، می توانند اکسیژن مورد نیاز را تامین نمایند.

دیفیوزر هوادهی لوله ای در تصفیه فاضلاب
دیفیوزر هوادهی لوله ای در تصفیه فاضلاب

انواع دیفیوزر هوادهی لوله ای

دیفیوزر هوادهی لوله ای دارای دو نوع حباب درشت و حباب ریز می باشد که هر یک ویژگی خاصی را دارند و بایستی با توجه به نیاز و هدف صنعت مورد نظر هر یک از آنها را انتخاب و استفاده نمود.
حباب درشت: دیفیوزر لوله ای حباب درشت به صورتی است که سوراخ های درشتی بر روی آن قرار داد و در نتیجه حباب های تولید و خارج شده از لوله های آن، بزرگ هستند و منجر به ترکیب و معلق نگه داشتن بهتر و موثرتر مواد و لجن ها می شود و احتمال رسوب و ایجاد گرفتگی را تا حد زیادی کاهش می دهد. اما مصرف انرژی در آن زیاد است و به دلیل نسبت سطح به حجم کمتر، میزان اکسیژنی که حمل می‌کنند، پایین است.
حباب ریز: دیفیوزر لوله ای حباب ریز، دارای سوراخ های ریز است که بر روی لوله های آن قرار دارد و در نتیجه حباب های تولیدی آن سایز کوچکتری دارند. بر خلاف نوع حباب درشت، دارای نسبت سطح به حجم بالاتری هستند و اکسیژن رسانی بیشتری دارند ولی قدرت ترکیب کنندگی و معلق نگه داشتن مواد درون مخازن آن نیز کمتر است. احتمال رسوب و گرفتگی سوراخ های آن زیاد است. میزان مصرف برق آن نیز کم است.
انتخاب دیفیوزر از نوع حباب ریز و یا حباب درشت آن، در صنایع مختلف و با توجه به میزان و حجم لجن فاضلاب، سمی بودن آلاینده های شیمیایی و روش تجزیه لجن و مواد آن، انجام می شود.

گروه مهندسین مهاب از بزرگترین و مطمئن ترین، شرکت ها در حوزه ی عرضه و فروش دیفیوزرهای هوادهی لوله ای می باشد که آمادگی ارائه خدمات و محصولات محصولات با کیفیت در حوزه ی تصفیه فاضلاب و ارسال آن به تمام نقاط ایران را دارد . شما می توانید تمامی محصولات ما را با قیمتی بسیار مناسب و ارزان تر نیز تهیه نمایید.

جنس دیفیوزر هوادهی لوله ای

مواد سازنده ی دیفیوزرهای لوله ای به انواع مختلفی چون سرامیکی، PVC، EPDM، پلی یورتان و سیلیکونی تقسیم بندی می شوند. لایه خارجی آن از جنس HDPE یا پلی اتیلن با چگالی بالا و لایه داخلی از PVC سوراخ دار یا HDPE پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته می شود. قسمت ابتدایی و انتهایی لوله ها از FRP یا پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس می باشد. این نوع دیفیوزر معمولا دارای جنس PVC یا ABS می باشد و گیره های آن از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. موارد بیان شده برای ساخت دیفیوزرهای هوادهی از نوع لوله ای، استانداردترین و ایده آل ترین حالت آن است. این امکان نیز وجود دارد که با توجه به بخش مربوطه و نیاز متفاوتی که دارند، از ترکیبات متفاوت تر و یا ضعیف تری نیز استفاده شود.

قیمت خرید دیفیوزرهای هوادهی لوله ای
قیمت خرید دیفیوزرهای هوادهی لوله ای

ویژگی های دیفیوزر هوادهی لوله ای

در این مقاله به کاربرد و کارایی عالی دیفیوزر هوادهی لوله ای در سیستم های تصفیه فاضلاب، چندین بار اشاره نمودیم و اینک قصد داریم تا شما را با ویژگی های آن آشنا نموده و سپس به قابلیت و قدرت گسترده و بی نظیر این نوع دیفیوزرها در هوادهی و اکسیژن رسانی اشاره کنیم. ویژگی های این نوع از دیفیوزر هوادهی به شرح زیر می باشد:
· راندمان انتقال اکسیژن زیاد
· مقاومت مناسب در برابر گرفتگی های ناشی از رسوبات و لجن (نوع حباب درشت)
· مقاومت زیاد در برابر مواد و آلاینده های شیمیایی
· قابلیت انتقال جریان هوا
· افت فشار بسیار کم
· صرفه جویی در مصرف انرژی(نوع حباب ریز)
· تولید حباب ها کاملا یکدست و همسان
· قابلیت تامین اکسیژن کافی
· قابلیت ترکیب کنندگی یکسان در تمام قسمت های مخزن
· عدم اجازه بازگشت فشار هوای تولید شده به سمت بلوئر و جلوگیری از پارگی و هدر رفتن آن
· عدم ایجاد تغییر در وضعیت لوله ها و تکان خوردن درون یکدیگر
· هزینه ارزان و مقرون به صرفه
البته در نظر داشته باشید که تمامی ویژگی هایی که بدان ها اشاره شد را تنها از محصولات تولید و عرضه شده توسط گروه مهندسن مهاب، می توانید تهیه نماید و از کیفیت و کارایی آن اطمینان داشته باشید.

دیفیوزر هوادهی لوله ای
دیفیوزرهای هوادهی

مزایا

پیش از این در مورد ویژگی های یک دیفیوزر هوادهی لوله ای صحبت شد و علاوه بر آن، دارای مزایای بسیار زیادی می باشند که هر یک از آنها باعث عملکرد بهتر و کاربرد گسترده این نوع از دیفیوزر در صنایع مختلف شده است. مزایای دیفیوزر هوادهی لوله ای شامل مواردی به شرح زیر می باشد.
عملکرد عالی:
این نوع دیفیوزر، عملکرد بسیار عالی دارد که در جنبه های مختلف و متناسب با نیاز بخش های صنعتی گوناگون آن را نشان می دهد. عملکرد عالی آن، مربوط به SOTE یا استاندارد راندمان انتقال اکسیژن است که به ازای هر فوت عمق، ۲ درصد و به ازای هر متر عمق ۶.۵ درصد است، افت فشار آن در طول لوله و به ازای هر ۱۲ اینچ، معادل ۳۰ میلی بار است، قطر حباب های ریز معمولا بین ۱ تا ۵ میلیمتر و حباب های درشت ۱۵ میلیمتر می باشد.
کاربرد مناسب بر اساس نیاز مصرفی:
مزیت مهم دیگری که می توان از آن نام برد، تنوع آن است که بر اساس نیازهای متفاوت بخش های مختلف مورد استفاده واقع می شود و کاربری زیادی دارد. به عبارتی، برای مواردی که میزان لجن و حجم رسوبات درون مخزن زیاد است و احتمال گرفتگی وجود دارد بهتر است که از دیفیوزر هوادهی لوله ای حباب درشت استفاده شود و برعکس در صورت وجود میزان لجن کمتر، نوع حباب ریز به کار گرفته می شود. همچنین با توجه به عمق زیاد یا کم مخزن نیز میتوان هر یک از آنها را انتخاب کرد.
دوام و طول عمر زیاد:
از آنجایی که از استاندارد لازم برخوردار هستند، مقاومت و دوام خوبی در برابر فشار و ضربه و دما از خود نشان می دهند و تا مدت های طولانی نیاز به تعویض و تعمیر تجهیزات ندارند. این ویژگی باعث می شود تا میزان هزینه های جانبی آن به میزان زیادی کاهش یابد.
مصرف انرژی کم:
بخشی از انرژی مصرفی سیستم تصفیه فاضلاب (بین ۵۰ تا ۷۰ درصد) و با توجه به نوع صنعت، به دلیل دیفیوزر هوادهی است. دیفیوزر هوادهی لوله ای مصرف برق کمی دارد و این موضوع در نوع حباب ریز آن بیشتر است، زیرا انرژی مصرفی بلوئر برای حرکت دادن حباب های ریز کمتر از حباب های درشت است.

تعداد بلوئر کمتر:
در این نوع دیفیوزر هوادهی، حباب های ریز یا درشت تولیده شده از قسمت کف مخزن به سمت سطح حرکت می کنند که باعث عملکرد بهتر می شوند و دارای تعداد بلوئر کمتر و در حدود ۲ تا ۳ عدد می باشند.
تولید حباب بیشتر:
به دلیل اینکه دیفیوزر لوله ای از نسبت سطح به حجم بیشتری برخوردار است، میزان تولید حباب در آنها بیشتر است که راندمان کاری آن را سرعت و افزایش بیشتری می بخشد.

 دیفیوزر هوادهی لوله ای
tube air diffuser

معایب

اگر چه که یک دیفیوزر هوادهی دارای مزایا و ویژگی های زیادی می باشد و منجر به انتخاب آن برای سیستم های گوناگون شده است. ولی در عین حال و مانند تمامی تجهیزات دیگر ممکن است دارای یکسری معایب نیز باشد. در این بخش به هر یک از آنها اشاره می کنیم تا با مقایسه مزایا و معایب آن و نوع فعالیت و هدف مورد نظر، بهتر بتوانید تصمیم گیری نمایید. معایب آن به شرح زیر می باشد:
نصب دشوار:
نصب دیفیوزرهای هوادهی لوله ای نیاز به تمیز کاری دقیق و کامل دارد و باید محل مورد نظر برای نصب آن، از وجود هر نوع لجن و آلودگی پاک شود. نصب آن تا حدود زیادی دشوار و پرهزینه است و این موضوع در نوع حباب ریز آن نیز بیشتر است.
احتمال رسوب گرفتگی:
این معضل در نوع حباب ریز بیشتر است زیرا دارای سوراخ های ریزتری است و به دلیل عملکرد و سرعت انجام کاری که دارد احتمال گرفتگی سوراخ های موجود بر روی لوله های آن نیز وجود دارد که راندمان کاری را کاهش داده و همچنین باعث برگرداندن فشار تولید شده توسط بلوئر به سمت عقب می شود که خطر شکستگی و از بین رفتن آنها وجود خواهد داشت.
قدرت ترکیب کنندگی پایین:
دیفیوزر هوادهی لوله ای از نوع حباب ریز آن، این مشکل را دارد. زیرا به دلیل کوچک بودن حباب های تولید شده، قابلیت زیادی برای مخلوط کردن و معلق نگه داشتن لجن ها و ترکیب میکروارگانیسم ها با اکسیژن را ندارد. اگر حجم لجن تولید شده در فاضلاب زیاد است، بهتر است از نوع حباب درشت استفاده کرد تا این مشکل پوشش داده شود.

استفاده از دیفیوزر هوادهی لوله ای در صنایع مختلف

دیفیوزر هوادهی لوله ای برای امور صنعتی مختلف، به خصوص سیستم تصفیه فاضلاب و کمک به میکروارگانیسم ها برای تجزیه بیولوژیکی می باشد. زیرا عملکرد باکتری های آن هوازی است و برای تجزیه لجن موجود و انباشته شده در آن، به میزان مشخصی از اکسیژن نیاز است. صنایع مختلفی چون صنایع غذایی، صنایع تولید نوشیدنی، صنایع لبنیاتی، صنایع تولید برق و انرژی، صنایع دارویی، صنایع تولید کاغذ و خمیر و بسیاری دیگر برای تصفیه فاضلاب و پساب تولیدی خود به یکی از انواع دیفیوزر هوادهی لوله ای حباب ریز با درشت نیاز دارند.
چنانچه قصد خرید تجهیزات لازم برای سیستم های تصفیه و به خصوص تصفیه فاضلاب را دارید و نسبت به عملکرد آنها آشنایی لازم و کافی در اختیار نداشته و تمایل به دریافت راهنمایی برای انتخاب محصول بهتر و با راندمان کاری بالاتر دارید. می توانید با مشاوران شرکت مهندسین مهاب که یکی از برترین ها در حوزه ی عرضه و فروش انواع دیفیوزرهای هوادهی از جمله دیفیوزر هوادهی لوله ای حباب درشت و حباب ریز می باشد، مشورت نموده و یک انتخاب مطمئن داشته باشید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *