تصفیه فاضلاب به روش UAFB

تصفیه فاضلاب به روش( UAFB Up Flow Anairobic Fixed Bed) یکی از روش های نوین برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری می باشد. راکتور تصفیه بی‌هوازی با راکتور بیهوازی با بسترثابت در واقع به عنوان پیش تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و توانایی کاهش بار آلی موجود در فاضلاب را دارد. راکتور UAFB فعالیت خود را در شرایط بی هوازی انجام می دهد.
تصفیه فاضلاب به روش UAFB

فرایند تصفیه فاضلاب به روش UAFB

تعدادی از فرایندهای تصفیه فاضلاب به‌صورت بی‌هوازی انجام می‌شود. یکی از انواع این روش‌ها، تصفیه فاضلاب به روش UAFB است. راکتور تصفیه بی‌هوازی از بخش‌های پلاستیکی که به شکل صفحه است تشکیل شده است. این صفحات داخل مخزن‌ها قرار می‌گیرد و موجب افزایش رشد باکتری‌های تصفیه‌کننده فاضلاب به شکل بیوفیلم‌ها می‌شود.

سیستم تصفیه فاضلاب به روش UAFB
پکیج‌های تصفیه فاضلاب از روش‌های مختلفی برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌کنند و تصفیه فاضلاب به روش UAFB از بستر ثابت تشکیل شده است که فاضلاب از میان آن به سمت بالا حرکت می‌کند. بسترهای پلاستیکی در شکل‌های مختلفی تولید می‌شود و مسیر را برای رشد باکتری‌های تصفیه کننده فاضلاب افزایش می‌دهد. مزیت‌های بسیاری که این روش تصفیه فاضلاب دارد موجب شده است تا بسیاری از صنایع برای تصفیه فاضلاب و خروجی کارخانه از آن استفاده نمایند. حوضچه‌های مورد‌استفاده در این روش معمولاً به شکل استوانه‌ای یا مستطیلی است. بسترهای مورداستفاده در این روش بسترهای از جنس پلاستیک موج‌دار یا مدول‌های لوله‌ای است.

فرایند UAFB

همان‌طور که تصفیه فاضلاب از اهمیت فراوانی برخوردار است، کوتاه کردن این فرایند و افزایش راندمان آن جزو تحقیقات مهندسین این رشته است. محققان بسیاری با افزایش و یا کاهش برخی مراحل از تصفیه و یا تغییرات در نوع تصفیه برای بهبود عملکرد آن تلاش می‌کنند. تصفیه فاضلاب به روش UAFB یکی از روش‌های نوین برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری است. راکتور تصفیه بی‌هوازی با با بستر ثابت در واقع به‌عنوان پیش تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و توانایی کاهش بار آلی موجود در فاضلاب را دارد. راکتور UAFB فعالیت خود را در شرایط بی‌هوازی انجام می‌دهد و بار مواد آلی و غیر آلی را کاهش می‌دهد. در تصفیه فاضلاب به روشUAFB از باکتری‌های بی‌هوازی در شرایط بدون اکسیژن استفاده می‌شود. با توجه به خصوصیات این پکیج به‌راحتی در ابتدای تصفیه فاضلاب نصب می‌شود و شرایط فاضلاب تصفیه‌شده را در پایان این فرایند ارتقا می‌بخشد.

راکتور تصفیه بی‌هوازی بستر ثابت (UAFB )

مسئول اصلی در تصفیه بی‌هوازی فاضلاب باکتری‌های بی‌هوازی هستند. این باکتری‌ها در شرایط بدون اکسیژن فعالیت می‌کنند. یکی از این روش‌ها تصفیه فاضلاب به روش UAFB (روش‌های بی‌هوازی رشد معلق) است. مخزن‌هایی که در این راکتور استفاده می‌شود بدون دخالت هیچ ماده شیمیایی فعالیت تصفیه فاضلاب را آغاز می‌کند. تصفیه فاضلاب به روش UAFB همراه با تولید گاز است و در واقع به دنبال تخمیر در چند مرحله گاز تولید می‌شود که می‌توان از آن انرژی تولید نمود. حرکت فاضلاب در این راکتور به سمت بالاست و لجن‌ها به‌صورت لایه‌ای قرار می‌گیرد.

تصفیه بی هوازی فاضلاب باکتری های بی هوازی
صفحاتی که به‌صورت مارپیچ هستند، در راکتور به‌شکلی قرار گرفته‌اند که فرصت رشد باکتری‌های بی‌هوازی را به‌راحتی فراهم می‌کنند و لایه بیوفیلم که در واقع غشاء بیولوژیکی شامل باکتری‌ها است را ایجاد می‌کند. فعالیت باکتری‌ها در این راکتور بسیار سریع است. به همین دلیل در فرصت کوتاهی حدود ۱۲ ساعت فاضلاب در این مخزن باقی می‌ماند و تصفیه می‌شود. در حال حاضر این راکتور به‌عنوان پیش تصفیه برای تصفیه فاضلاب شهری و تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوامل مؤثر در قیمت تصفیه فاضلاب UAFB

مسائل مختلفی می‌تواند بر روی قیمت تصفیه فاضلاب به روش UAFB تأثیر بگذارد. یکی از آن‌ها وسعت پروژه تصفیه است به‌صورتی که هر مقدار حجم فاضلاب بیشتر باشد باید از پکیج‌های متعددی استفاده شود و یا مخازنی با اندازه‌های متناسب با حجم فاضلاب موجود تهیه شود. با توجه به مقدار آلاینده‌های موجود در فاضلاب میزان بسترهای تعبیه‌شده در مخزن فاضلاب متفاوت خواهد بود که همه این موارد می‌تواند در قیمت این پکیج تأثیر بگذارد.

مزایای تصفیه فاضلاب به روش UAFB

اولین ویژگی موردانتظار از پکیج تصفیه فاضلاب، مقدار توانایی آن برای حذف آلاینده‌ها یا کاهش آن‌ها است. شرایط کلی فاضلاب را با پارامترهایی مانند BOD,COD ارزیابی می‌کنند در واقع میزان اکسیژن مصرفی برای تجزیه مواد آلی در داخل فاضلاب نشان داده می‌شود. در تصفیه فاضلاب به روش UAFB این پارامترها تا ۹۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و نشان‌دهنده تصفیه کامل این فاضلاب است. نصب و راه‌اندازی تصفیه فاضلاب به روش UAFB ساده است و می‌توان در زمان کوتاهی این سیستم را اجرا نمود و برای مناطقی که به‌صورت فوری نیازمند تغییرات در فاضلاب خروجی هستند بسیار مؤثر است.

یکی از مزایای دیگر این روش از تصفیه، تولید لجن بسیار کم نسبت به روش‌های دیگر در پایان تصفیه است. مخزن‌های این راکتور فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. برای انجام تصفیه نیاز به هیچ ماده‌ای خارج از سیستم تصفیه وجود ندارد و در عین حال به دلیل تولید گاز متان در جریان تصفیه فاضلاب می‌توان انرژی نیز تولید نمود. شاید بتوان گفت تنها محدودیتی که این روش دارد پاک‌سازی بسترهای پلاستیکی از مواد جامدی است که روی آنها ته‌نشین می‌شوند. البته این بستر‌ها نیز می‌توانند با فشار آب زیاد به‌خوبی پاک شوند.

تصفیه فاضلاب به روش UAFB گروه مهندسین مهاب

گروه مهندسین مهاب، سازنده انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کامل MBR و تصفیه فاضلاب به روش UAFB است و بهترین مشاوره‌ها را برای ساخت و بهره‌برداری سیستم‌های تصفیه فاضلاب ارائه می‌دهد. انواع پکیج تصفیه آب و فاضلاب توسط گروه مهاب به‌عنوان یک شرکت تصفیه آب و فاضلاب ارائه می‌شود. از مهمترین مسائلی که در انتخاب و ساخت پکیج فاضلاب به آن اشاره می‌شود نوع فاضلاب و حجم آن است که باید تصفیه شود. روش‌های مختلفی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد که راکتور تصفیه بی‌هوازی UASB یکی از آن‌ها است.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *