تصفیه فاضلاب به روش UAFB

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش UAFB

تعدادی از فرایند های تصفیه فاضلاب به صورت بی هوازی انجام می‌شود. یکی از انواع این روش ها، تصفیه فاضلاب به روش UAFB است. راکتور تصفیه بی هوازی از بخش های پلاستیکی که به شکل صفحه می باشد تشکیل شده است و این صفحات داخل مخزن ها قرار می‌گیرد و موجب افزایش رشد باکتری های تصفیه کننده فاضلاب به شکل بیوفیلم ها می شود. 

سیستم تصفیه فاضلاب به روش UAFB
پکیج های تصفیه فاضلاب از روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب استفاده می کنند و تصفیه فاضلاب به روش UAFB از بستر ثابت تشکیل شده است که فاضلاب از میان آن به سمت بالاحرکت می‌کند. بستر های پلاستیکی در شکل های مختلفی تولید می شود و مسیر را برای رشد باکتری های تصفیه کننده فاضلاب افزایش می دهد. مزیت های بسیاری که تصفیه فاضلاب به روش UAFB دارد موجب شده تا بسیاری از صنایع برای تصفیه فاضلاب و خروجی کارخانه از آن استفاده نمایند. حوضچه های مورد استفاده در این روش معمولا به شکل استوانه ای یا مستطیلی می باشد. بستر های مورد استفاده در این روش بستر های از جنس پلاستیک موج دار یا مدول های لوله ای می باشند.

فرآیند UAFB

همانطور که تصفیه فاضلاب از اهمیت فراوانی برخوردار است، کوتاه کردن این فرایند و افزایش راندمان آن جزو تحقیقات انجام شده توسط مهندسین این رشته می باشد. محققان بسیاری با افزایش و یا کاهش برخی مراحل از تصفیه و یا تغییرات در نوع تصفیه برای بهبود عملکرد آن تلاش می کنند. تصفیه فاضلاب به روش UAFB یکی از روش های نوین برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری می باشد. راکتور تصفیه بی‌هوازی با با بستر ثابت در واقع به عنوان پیش تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و توانایی کاهش بار آلی موجود در فاضلاب را دارد. راکتور UAFB فعالیت خود را در شرایط بی هوازی انجام می دهد و بار مواد آلی و غیر آلی را کاهش می دهد. در تصفیه فاضلاب به روشUAFB از باکتری های بی هوازی در شرایط بدون اکسیژن استفاده می شود. با توجه به خصوصیات این پکیج به راحتی در ابتدای تصفیه فاضلاب نصب میگردد و شرایط فاضلاب تصفیه شده را در پایان این فرایند ارتقا می بخشد.

راکتور تصفیه بی هوازی بستر ثابت (UAFB )

مسئول اصلی در تصفیه بی هوازی فاضلاب باکتری های بی هوازی می باشند، این باکتری ها در شرایط بدون اکسیژن فعالیت می کنند. یکی از این روش ها تصفیه فاضلاب به روش UAFB (روش های بی هوازی رشد معلق) می باشد. مخزن هایی که در این راکتور استفاده می شود که بدون دخالت هیچ ماده شیمیایی فعالیت تصفیه فاضلاب را آغاز می کند. تصفیه فاضلاب به روش UAFB همراه با تولید گاز می باشد و در واقع به دنبال تخمیر در چند مرحله گاز تولید می‌گردد که می توان از آن انرژی تولید نمود. حرکت فاضلاب در این راکتور به سمت بالا می باشد و لجن ها به صورت لایه ای قرار می گیرد.

تصفیه بی هوازی فاضلاب باکتری های بی هوازی
صفحاتی که به صورت مارپیچ هستند و در راکتور به شکلی قرار گرفته اند که فرصت رشد باکتری های بی هوازی را به راحتی فراهم می کنند و لایه بیوفیلم که در واقع غشاء بیولوژیکی شامل باکتری ها می باشد را ایجاد می کند. فعالیت باکتری ها در این راکتور بسیار سریع است به همین دلیل در فرصت کوتاهی حدود ۱۲ ساعت فاضلاب در این مخزن باقی مانده و تصفیه می شود. در حال حاضر این راکتور به عنوان پیش تصفیه برای تصفیه فاضلاب شهری و تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل موثر در قیمت تصفیه فاضلاب UAFB

مسایل مختلفی می تواند بر روی قیمت تصفیه فاضلاب به روش UAFB تاثیر بگذارد. یکی از آنها وسعت پروژه تصفیه می باشد به صورتی که هر مقدار حجم فاضلاب بیشتر باشد باید از پکیج های متعددی استفاده گردد و یا مخازنی با اندازه های متناسب با حجم فاضلاب موجود تهیه گردد. با توجه به مقدار آلاینده های موجود در فاضلاب میزان بستر های تعبیه شده در مخزن فاضلاب متفاوت خواهد بود که همه این موارد می تواند در قیمت این پکیج تاثیر بگذارد.
مزایای تصفیه فاضلاب به روش UAFB

اولین انتظاری که از پکیج تصفیه فاضلاب باید داشت مقدار توانایی آن برای حذف آلاینده ها یا کاهش آنها است. شرایط کلی فاضلاب را با پارامتر هایی مانند BOD,COD ارزیابی می کنند در واقع میزان اکسیژن مصرفی برای تجزیه مواد آلی در داخل فاضلاب نشان داده می شود. در تصفیه فاضلاب به روش UAFB این پارامترها تا ۹۰ درصد کاهش را نشان می دهد و نشان دهنده تصفیه کامل این فاضلاب می باشد و از مزیت های بسیار عالی این پکیچ می باشد. نصب و راه اندازی تصفیه فاضلاب به روش UAFB ساده است و می توان در زمان کوتاهی این سیستم را اجرا نمود و برای مناطقی که به صورت فوری نیازمند تغییرات در فاضلاب خروجی هستند بسیار موثر است. یکی از ویژگی های این روش از تصفیه، تولید لجن در پایان تصفیه است ولی نسبت به روش های دیگر تولید لجن بسیار کم می باشد. مخزن های این راکتور فضای بسیار کمی را اشغال می کند. برای انجام تصفیه نیاز به هیچ ماده ای خارج از سیستم تصفیه وجود ندارد و در عین حال به دلیل تولید گاز متان در جریان تصفیه فاضلاب می توان انرژی نیز تولید نمود. شاید بتوان گفت تنها محدودیتی که این روش دارد پاکسازی بستر های پلاستیکی از مواد جامدی است که روی آنها ته نشین می شوند. البته این بستر ها نیز می‌توانند با فشار آب زیاد به خوبی پاک شوند. 

تصفیه فاضلاب به روش UAFB گروه مهندسین مهاب

گروه مهندسین مهاب، سازنده انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کامل MBR و تصفیه فاضلاب به روش UAFB می باشد و بهترین مشاوره ها را برای ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه فاضلاب ارائه می دهد. انواع پکیج تصفیه آب و فاضلاب مهاب توسط گروه مهاب به عنوان یک شرکت تصفیه آب و فاضلاب ارائه می شود. از مهمترین مسائلی که در انتخاب و ساخت پکیج فاضلاب به آن اشاره می شود نوع فاضلاب و حجم آن است که باید تصفیه گردد. روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد که راکتور تصفیه بی هوازی UASB یکی از آنها می باشد.       

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170