هندهول

در خطوط انتقال یا توزیع برق، شبکه‌های کابل فیبر نوری یا کنترل سیگنال‌های ترافیک یا حتی نصب دوربین‌های مداربسته از لوله‌های استوانه‌ای استفاده می‌شود که در دیواره‌های آن سوراخ‌هایی برای عبور کابل قرار گرفته است. در این حالت برای دسترسی و اتصال به کابل‌ها به صورت زیرزمینی از هندهول استفاده می‌شود.
درپوش هندهول - گروه مهندسین مهاب

هندهول چیست؟

هندهول که به نام دیگری تحت عنوان Valve box نیز شناخته می شود، به منزله ی یک دریچه بازدید است که امکان دسترسی به زیرساخت ها، جهت کنترل و بازدید سیستم زهکشی زیرزمینی و یا اتصال خطوط جمع آوری و انتقال فاضلاب را فراهم می کند، کارایی آن بیشتر برای نقاط یا بخش هایی است که امکان دسترسی به آن راحت نیست و به عبارتی غیرقابل دسترس هستند و نیاز است که برای اموری چون بررسی عیوب و تمیز کاری مورد بازدید قرار گیرند. قطر دهانه ی پوشش بازدید، حدود ۶۰ سانتی متر است، یعنی به اندازه ای است که تنها یک دست تا قسمت آرنج و بازو به آسانی از آن عبور نماید و امکان ورود فرد به داخل دریچه وجود ندارد. روی هندهول ها شفت و دریچه‌هایی جهت عبور کابل های برق، گاز و یا لوله های مختلف در نظر گرفته شده است تا هرگونه انسداد و مشکلی که در لوله‌های انتقال بوجود آمد از طریق این درچه و انشعابات، برطرف کنند. 

منهول فاضلابی

منهول به عنوان یکی از تجهیزات زیر زمینی است و برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده واقع می شود که از ورود اشیای اضافی و ایجاد آسیب و خوردگی به تجهیزات درونی جلوگیری می کند و هندهول نیز به عنوان وسیله ای برای دسترسی آسان به قسمت های بالایی زیرساخت ها در نظر گرفته می شود. کاربرد اصلی آن، ایجاد امکانی برای تمیز کردن سیستم های زیرزمینی،‌ بازرسی آن ها، بررسی و تعمیر تجهیزات به کار رفته در سیستم است.

منهول - منهول فاضلابی
خرید منهول فاضلابی پیش ساخته

فرق هندهول و منهول در چیست؟

چاه های فاضلاب و مخابراتی موجود در خیابان ها و گذرگاه ها در حقیقت همان منهول یا آدم روها هستند که توسط دریچه فاضلاب پوشیده شده است. فرد می تواند داخل این راه های فاضلابی شده و خطوط لوله های پساب را بررسی کند. منهول همان هندهول است. که هنهول فقط دارای قطر ۶۰ سانتی متری است که امکان ورود فرد به داخل را ندارد. تفاوت اصلی این دو در ابعاد و قطر سطح مقطع‌شان است. گودال دسترسی از جنس بتن، آجر، پلی اتیلن و پلاستیک شاخته می شود ولی معمولا هندهول ها معمولا از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن طراحی میشود.

اجزای هندهول

اجزای تشکیل دهنده هندهول شامل دو بخش جداگانه تحت عنوان، درپوش و بدنه می باشد که در ادامه در مورد آنها توضیحاتی ارائه می دهیم.
بدنه هندهول
بخش اصلی هندهول، بدنه آن است که دربردارنده ی یک محفظه لوله ای به شکل دایره، بیضی، مستطیل است. ماده اولیه به کار رفته برای ساخت آن ممکن است بتن، مس، فولاد، کامپوزیت،‌ پلی اتیلن، فایبر گلاس و یا موارد دیگر باشد. در حقیقت بدنه، دسترسی به تجهیزات زیرزمینی را فراهم می کند و توسط یک دریچه پوشانده می شود تا مانع دسترسی افراد غیر مرتبط و افتادن اشیا به درون محفظه شود.
درپوش هندهول
درپوش هندهول یک ابزار مهم و کاربردی جهت پوشاندن حفره ورودی به درون آن است که تا حد امکان از ورود آب اضافی، گرد و خاک،‌ نور، شن و ماسه و اشیای ریز جلوگیری نموده و همچنین به گونه ای تعبیه می شوند که مانع دسترسی افراد متفرقه به آن شوند. برای آنکه درپوش هندهول به آسانی حرکت داده شده و از روی آن برداشته شود، یک دستگیره بر روی آن نصب می شود و معمولا از موادی ساخته می شوند که سبک بوده و در برابر ضربات مداوم، مقاوم باشند. دارای انواع و اقسام مدل ها و جنس های مختلف هستند و به شکل صاف، دایره، بیضی و مستطیل نیز موجود می باشند. جنس و مدل آن باید به گونه ای باشد که به هیچ عنوان باعث نفوذ رطوبت و آب به درون آن نشوند و ضد آب باشند.

انواع هندهول، کامپوزیت، مخابراتی، فیبرنوری و بتنی با مناسب ترین قیمت در مهاب
انواع هندهول، کامپوزیت، مخابراتی، فیبرنوری و بتنی با مناسب ترین قیمت در مهاب

ویژگی های درپوش هندهول

 • استحکام و دوام بسیار زیاد
 • مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی گوناگون
 • مقاومت در برابر حرارت و گرما و آتش سوزی
 • مقاومت در برابر سایش و خوردگی
 • مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت
 • جلوگیری از آسیب های احتمالی وارده به تجهیزات
 • استفاده و کاربری آسان
هندهول و دریچه پلی اتیلن
هندهول و دریچه پلی اتیلن

هندهول‌ها بر اساس نوع کاربرد

با توجه به نوع کاربری آن به دو نوع هندهول‌ سبک بدون بارترافیکی و هندهول‌ سنگین با بار ترافیکی تقسیم بندی می شوند. که برای مواردی چون، سیستم های فاضلاب، محفظه های ارتباطی زیرزمینی، نصب دوربین مدار بسته، شبکه های فیبر نوری، شبکه های کنترل سیگنال ترافیک، شبکه های کابل کشی برق و مناطقی که امکان دسترسی آن سخت است، استفاده می شود.

کاربرد های دریچه بازدید

 • خطوط انتقال برق یا شبکه مخابراتی و فیبر نوری: هندهول به صورت حفره یا محفظه هایی هستند که به منظور دسترسی به تجهیزات زیرساختی توسط کارشناسان مربوطه استفاده می شود و به گونه ای ساخته می شوند که تنها امکان وارد کردن دست فرد تعمیرکار و یا بازرس وجود دارد. در هنگام نصب تحت عنوان مکانی برای دسترسی خطوط انتقالی و کابل ها، از مجاری و بدنه هندهول به صورت یکنواخت استفاده می شود. عمل بازرسی خطوط و شبکه هایی که درون آن قرار داد، توسط متخصصان مربوطه و در محیط بیرون از تاسیسات زیرزمینی انجام می شود. به این معنا که کاربرد آن همچون منهول فاضلاب نیست که برای بازرسی و تعمیر نیاز باشد تا کارشناس به درون منهول و تا سطح زیرزمین وارد شود.
 • شبکه انتقال آب: هندهول در شبکه انتقال آب نیز استفاده می شود و به کارگیری آن می تواند بسیار موثر واقع شود و معمولا به عنوان نگهدارنده والف های آب مورد استفاده می باشد.
 • نصب دوربین مداربسته: در مکان های که نیاز است تا دوربین مدار بسته نصب شود، کابل کشی های بسیاری انجام می شود که احتمال بروز مشکل در یکی از این کابل کشی ها در هر لحظه وجود دارد. بنابراین استفاده از هندهول این معضلات را پوشش داده و امکان دسترسی آسان به کابل های زیرزمینی را فراهم می نماید.
 • شبکه انتقال گاز: از هندهول در شبکه انتقال گاز و برای بازدید و بررسی تجهیزات موجود در سیستم انتقال گاز، استفاده می شود.

انواع هندهول

پلی اتیلن:
هندهول و دریچه پلی اتیلن، با توجه به ماده ی سازنده ی آن که مواد پلی اتیلنی می باشد، ساخته شده است که در دو نوع پلی اتیلنی دانسیته پایین و دانسیته بالا موجود است و با توجه به نیاز مصرفی، به کار گرفته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از هندهول های پلی اتیلنی به دلیل ساختاری که دارند از مقاومت زیادی در برابر هر نوع ضربه، فشار، خوردگی برخوردارند و میزان انعطاف پذیری آن زیاد است و دارای کیفیت و دوام بالایی هستند.
بتنی:
نوع بتنی آن از دوام و طول عمر زیادی برخوردار است و برای موارد مختلفی چون، تجهیزات زیرزمینی، کابل ها، فیوزها، انشعابات و سیستم چراغ خیابان ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.
کامپوزیت:
هندهول کامپوزیت، از جنس فایبر گلاس است. کامپوزیت ها یکی از انواع مواد ترکیبی هستند و معمولا از ترکیب دو یا چند نوع ماده ساخته می شوند. اگر چه نوع کامپوزیتی، ویژگی مدل پلی اتیلنی را ندارد، ولی برای استفاده مناسب است و دوام خوبی دارد.

درپوش هندهول
Valve box

هندهول پیش ساخته مخابراتی

هندهول پیش ساخته امکان استفاده و نصب آن ساده است و با توجه به هدف استفاده، محل مورد نظر انتخاب و در آنجا نصب می شود و قابلیت جابجایی راحت و آسان را دارد. برای اندازه های مجرای ۵۰ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر، طول سوراخ های دستی تعبیه شده در آن، بین ۱۴۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی متر می باشد و عرض و ارتفاع آن به ترتیب حدود ۱۰۰۰ و ۸۰۰ میلی متر خواهد بود. برای اندازه مجرای ۵۰ میلی متر، طول، عرض و ارتفاع به ترتیب از ۵۰۰ تا۹۰۰، ۲۵۰ تا۵۰۰ و ۷۰۰ تا۸۰۰ میلی متر متغیر خواهد بود.

مزایای هندهول

 •  دارای محفظه ای محکم و با دوام برای نگهداری طولانی مدت تجهیزات
 • محدودیت دسترسی افراد متفرقه به تجهیزات داخلی
 •  فراهم آوردن امکان بازدید، بازرسی، تعمیر و به روز رسانی تجهیزات
 •  قابلیت دسترسی و تمیز کردن تجهیزات زیر زمینی
عوامل موثر در قیمت هندهول
 • جنس مواد اولیه سازنده ی آن
 •  توجه به نوع کاربرد آن
 • سایز و اندازه
 •  میزان متریال مصرفی
 • تجهیزات اضافی مورد استفاده برای نصب

هندهول پلی اتیلن

محفظه نگهداری از جنس پلی اتیلن یا پروپلین می باشد که به دو صورت تک جدراه و دوجداره طراحی می شود. هندهول پلی اتیلن دوجداره در برابر ضربه، رطوبت و آب مقاوم است. پوشش هندهول معمولا از جنس پلاستیکی، چدن یا فلز است. هندهول‌های پلی اتیلن، در جعبه محافظ شیرآلات، جعبه کنتر، جعبه نظارت خطوط کابلی، و خطوط انتقال آب، گاز و برق کاربرد دارد.

 علاوه بر مقرون به صرفه بودن این دریچه پوشش در برابر سایش و بارهای ترافیکی به خصوص در سیستم های انتقال مخابرات حائز اهمیت است.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *