پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

دباغی و چرم سازی

آب سالم مورداستفاده انسان فاکتورهای خاصی دارد. آب استاندارد اینگونه تعریف می‌شود: میکروارگانیسم‌های موجود در این نوع آب باید حذف شده باشد و غلظت املاح سمی در آب استاندارد باید نزدیک به صفر باشد. مواد جامد در آب استاندارد نباید حضور داشته باشد و این آب نباید تداعی‌کننده آب گل‌آلود باشد. وظیفه ایجاد این نوع آب بر گردن تصفیه آب شهری یا روستایی است. مهم‌ترین مراکز آلوده‌کننده آب کارخانه‌ها و خانه‌ها هستند که آب خارج شده از این مکان‌ها  نیاز به تصفیه خواهد داشت. این آب خارج شده، فاضلاب نامیده می‌شود. برای استفاده کردن از آب فاضلاب به تصفیه این پساب نیازمندیم. بهترین بازگشت پساب ها به طبیعت زمانی اتفاق خواهد افتاد که از هر نوع آلاینده خطرناک زیستی تخلیه شده باشند. پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی می تواند به نوعی به تصفیه پساب‌های موجود در آب ها کمک کند و فرایند تصفیه آن ها را تسهیل کند. مزایای تصفیه فاضلاب دباغی

تصفیه آب صنعتی

یکی از مهم ترین دسته های فاضلاب ها، فاضلاب صنعتی می باشد که پساب کارخانه ها و صنایع مختلف موجود در کشور را در درون خود دارا می باشد. بر اساس نوع صنعت میزان آلاینده ها هم ممکن است خطرناک تر از انواع دیگر باشند. برای مثال پساب فاضلاب های پتروشیمی به مراتب خطرناک تر از پساب فاضلاب های کاغذ سازی می باشد. البته نوع آلاینده های این دو با هم بسیار متفاوت است، پتروشیمی دارای آلاینده های آلی مثل نفت و گریس بوده و صنعت کاغذ سازی آلاینده های کم خطر تری را دارا می باشد. البته آلاینده های معدنی مثل کروم و کبالت هم ممکن است در این صنایع موجود باشند.

علت اهمیت بالای تصفیه آب فاضلاب صنعتی، ارتباط مستقیم این فاضلاب با سایر موجودات زنده و تخلیه شدن این فاضلاب در طبیعت می باشد. مواد آلی موجود در فاضلاب های صنعتی، برگشت پذیر هستند و قابلیت بازیافت دارند. بنابراین با بازگشت این مواد می توان در مصرف آن ها صرفه جویی زیادی کرد. پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی،  با بازگرداندن مواد آلی و معدنی و بازیافت آن ها به انسان و محیط زیست خدمت بزرگی خواهد کرد.

تاریخچه صنایع دباغی و چرم سازی

ریشه کلمه دباغی در زبان انگلیسی کلمه‌ای لاتین با معنی پوست درخت بلوط و کلمه‌ای فرانسوی با معنی قهوه‌ای مایل به زرد است. علت شباهت این کلمه با کلمات مربوط به تمدن‌ها قبلی، استفاده کردن مردم آن منطقه از چرم برای تولید کیف و کفش و سایر وسایل است. این وسایل ضدآب بودند. با توجه به این شواهد می‌توان نتیجه‌گیری کرد که تجارت چرم سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. استفاده از چرم در ابتدا در بین روستاییان رونق بیشتری داشته است و شهری‌ها و ثروتمندان به‌علت بوی بد آن علاقه چندانی به آن نداشتند. به مرور چرم به شهرها هم راه پیدا کرد و مردم شهر هم به استفاده کردن از چرم علاقه خاصی پیدا کردند. مراحل ساخت چرم در دباغی‌های شهری و روستایی به‌صورت زیر است:

پوست در ابتدا در آب قرار داده می‌شد تا گوشت و چربی بر روی سطح آن باقی نماند. در ادامه موهای موجود بر روی پوست، پاک‌سازی می‌شد. ضربات خاصی برای نرم کردن پوست در دباغی استفاده می‌شد و پس از این مرحله پوست را برای تخمیر شدن در مکانی رها می‌کردند. ماده‌های خاصی را برای دباغی کردن در این برهه زمانی استفاده می‌کردند. از محبوب‌ترین ماده‌ها برای این کار می‌توان به سدر و آلوم یا تانن اشاره کرد. این مواد پوست را نرم و تجزیه‌پذیر می‌کردند. برای از دست رفتن رطوبت پوست از کشش استفاده می‌شد. بیشترین پساب صنعت دباغی مربوط به رطوبت پوست و گوشت و موی موجود در لاشه حیوانات است، بنابراین باید از  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  مناسبی برای تصفیه این پساب استفاده شود. کروم پس از انقلاب صنعتی به پساب‌های دباغی اضافه شد و این پساب‌ها را سمی‌تر از قبل کرد.

علت سمی بودن فاضلاب دباغی و چرم سازی

فشار اسمزی در دباغی باعث از بین رفتن باکتری ها و کم تر شدن رطوبت در بین پساب های دباغی می شود اما خطر جدی تری پساب های دباغی را تهدید می کند. مقادیر زیاد آلومینیوم و پتاسیم می تواند خطرات جدی برای محیط زیست داشته باشد. البته این مواد باعث مستحکم تر شدن چرم ها می شوند.  بنابراین باید به دنبال راه قطعی برای کاهش خطر این مواد بود. ابزاری مثل  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  می توانند اثرات بسیار فوق العاده ای در کاهش خطر این مواد داشته باشد. امروزه برای کاهش خطر کروم شش ظرفیتی از ترکیبات آن استفاده می کنند. این ترکیبات درجه سمیت کمتری نسبت به کروم اصلی دارد. برای این که مقدار بیشتری کلاژن در سطح این پوست ها باقی بماند، از گلایسین و پرولین استفاده می کنند.

پساب دباغی و چرم سازی

برای یک دباغی اصولی نیاز به استفاده از ترکیبات شیمیایی، آلی و معدنی است. ابتدایی‌ترین مرحله دباغی برنزه کردن است و از ماده کروم و تانن استفاده می‌شود.

BOD در حقیقت شاخص میکروارگانیسم‌های موجود در آب است و به کمک آن می‌توان میزان مواد سمی موجود در آب را تشخیص داد. پکیج تصفیه فاضلاب دباغی، به کاهش میزان این شاخص کمک می‌کند. میزان آلودگی پساب‌های دباغی برای رودخانه‌های نیکاراگوئه به‌میزان زیادی بالا است و این امر به دلیل افزایش بیماری‌های روده و انگلی تبدیل شده است. کروم سه ظرفیتی موجود در پساب‌های دباغی در نهایت به کروم  شش ظرفیتی تبدیل می‌شود و برای محیط‌زیست خطرناک است. این کروم با تجمع در بدن موجودات زنده باعث نابودی آن‌ها خواهد شد.

پساب‌های دباغی یکی از مهم‌ترین عوامل انتقال آلودگی گسترده کروم به موجودات زنده مثل مرغ است. برای جلوگیری از این امر سفارش می‌شود مراکز دباغی از  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی استفاده کنند.  نوع خاصی از محافظت‌کننده چرم‌ها و پوست‌ها در برابر میکروب‌ها باعث مشکلات پوستی و بیماری‌های چشم می‌شود. آنتراسن را باید یکی از دردسازترین مواد مضر موجود در این پساب‌ها دانست، این ماده موجب بیماری‌های کبدی و کلیوی می‌شود.

مواد مضر دیگری مانند آرسنیک و فرمالدهید در این پساب‌ها وجود دارد که استفاده از  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم‌سازی  می‌تواند این مشکل را رفع کند. سیستم لنفاوی، کلیه ها و کبد ممکن است توسط این ماده تحت شعاع قرار گیرند و به بیماری‌های خطرناکی دچار شوند. نکته مهم این است که این مواد حتما باید در فرایند چرم سازی مورد استفاده قرار بگیرند، بنابراین باید به دنبال راهی باشید تا بتوانید اثر این مواد بر محیط اطراف را کمتر کنید. پیشنهاد ما به شما، استفاده کردن از  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم‌سازی  است.

روش پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

اولین پروژه نصب  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی،  در سال ۱۹۹۲ در سوئد توسط یک دباغ خوش فکر انجام شد. هدف واقعی این پروژه کم کردن میزان آلاینده هایی مثل نیتروژن در سطح پساب ها دباغی بود. در مرحله برنزه کردن نیتروژن زیادی تولید می شد که به همین دلیل باید از روش های تازه و اصولی برای کاهش میزان این آلاینده های بهره برده میشد. یکی از این روش ها نصب  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم‌سازی،  است.

پس از اکتشاف این موضوع، در اروپا فقط توان حفظ نیتروژن محیط به میزان ۳۰ درصد را داشتند. به همین علت باید به دنبال راه های بهتری برای حفظ تعادل در این پساب ها می گشتند. در نهایت یک شرکت معتبر دیگر توانست تا حدود ۸۹ درصد BOD و نیتروژن موجود در پساب های دباغی را کاهش دهد. ضایعات ازت از دیگر موادی بودند که به این روش تصفیه شده و از پساب های دباغی جدا شدند. اجرا شدن این پروژه نیاز به بودجه زیادی داشت و المو، همان دباغ خلاق توانست با دریافت مبلغ قابل توجه ای از سازمان LIFE این پروژه را به  سرانجام برساند.

کاربرد تصفیه فاضلاب

رویکرد کلی پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

تصفیه فاضلاب در صنایع چرم سازی به صورت زیر صورت می پذیرد:

اولین مرحله به صورت اکسیداسیون پیشرفته می باشد، این مرحله را به صورت زیر می توان تعریف کرد.

مجموعه ای از روش های تصفیه شیمیایی که برای  از بین بردن مواد آلی موجود در آب به کمک رادیکالهای آزاد و هیدروکسیل ها صورت می پذیرد. ازن و اشعه ماورا بنفش در شکل گیری این فرایند، نقش بسیار مهمی دارا می باشند.

دومین مرحله اکسیداسیون الکتروشیمیایی پیشرفته می باشد که به عنوان یکی از جدید ترین راه های تصفیه پساب های دباغی شناخته می شوند. الکترون فنتون یکی از بهترین روش های شناخته شده برای تصفیه پساب ها می باشد. این روش در حقیقت ترکیبی از روش اکسیداسیون الکتروشیمیایی و روش های بیولوژیکی می باشد. استفاده از روش های ترکیبی بهترین راه برای کنترل پساب ها پس از نصب  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  می باشد.

مرحله دیگری از روش های تصفیه پساب دباغی، روش های فیزیکی می باشد که در آن آشغال پیری و هوادهی به همراه ته نشینی از اهمیت زیادی برخوردارند و در حقیقت مراحل و روش ها خاص فیزیکی می باشند.

فرایندهای بیولوژیکی هوازی و بی هوازی هم آلاینده های آلی را به طور کامل از محیط پساب های دباغی حذف می کنند. باکتری های هوازی می توانند فرایند تصفیه پساب ها را به طور کامل به سرانجام برسانند و در این حالت فرایند بیولوژیکی هوازی انجام گرفته است. اگر تصفیه پساب ها به کمک باکتری های بی هوازی انجام شود، فرایند بیولوژیکی بی هوازی صورت پذیرفته است. نصب  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  می تواند برای بهتر انجام شدن این فرایند بسیار کمک کننده باشد.

شناورسازی با هوا

فاضلاب های روغنی برای تصفیه خود علاوه بر پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی،  به روش های متفاوت دیگری مثل شناور سازی نیز نیاز مند می باشند. روش شناور سازی با کمک هوا صورت می پذیرد و برای این امر به طور معمول باید از دمنده برای دمیدن هوا استفاده شود. حباب هایی با دمیدن در این فاضلاب تشکیل می گردد که قطرات روغن را به سطح آب می آورند و به فرایند تصفیه پساب ها کمک زیادی می کنند. با جدا سازی آب از روغن دیگر امولوسیون آب در سطح پساب ها وجود نخواهد داشت.

روش خنثی‌سازی

پساب های موجود در فاضلاب های دباغی دارای اسیدیته یا بازیتیسیته زیادی می باشد که برای خنثی سازی آن باید تدابیر خاصی بکار برده شود. روش های خنثی سازی که در این روش استفاده می شود به شرح زیر می باشند: روش خنثی سازی متقابل فاضلاب اسیدی و قلیایی، خنثی سازی شیمیایی، خنثی سازی فیلتراسیون. توضیحی کلی برای آشنایی شما با این روش ها را  ارائه خواهیم کرد.

روش خنثی سازی شیمیایی در بین سایر روش های نامبرده شده دارای اعتبار و محبوبیت بیشتری است. علت این امر می تواند کارایی بالا تر این روش باشد. سدیم هیدروژن اکسید و هیدروژن کلرید از مواد شیمیایی هستند که در این روش شیمیایی از آن ها برای  تصفیه پساب ها بهره برده می شود. این مرحله از مفید ترین مراحل در پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  می باشد.

روش انعقادی

این روش به عنوان متداول ترین روش در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  شناخته می شود. با این روش می توان چندین ماده سمی موجود در پساب های دباغی را به طور کامل تصفیه نمود. در پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  متخصصان به دنبال راهی برای تصفیه تمامی سم های متنوع موجود در پساب ها بودند، بنابراین این راه را به صورت اختصاصی پیشنهاد کردند.

روش جذب

معمول ترین راه برای تصفیه فیزیکو شیمیایی روش جذب می باشد که به تصفیه رنگ های شیمیایی موجود در پساب های دباغی می پردازد. این روش در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  به عنوان رایج ترین راه جذب سیلیکون و کربن شناخته شده است. می توان به نوعی این روش را اقتصادی ترین روش در پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  در نظر گرفت که به عنوان راهی جدید برای بازیافت زباله ها هم شناخته شده است.

در این روش استثنایی می توان یون های سرسخت موجود در پساب های دباغی را به کمک پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  به طور کامل جذب کرد.

روش فتو کاتالیز

فنیل اتانول نیاز به استفاده از روش خاصی برای تجزیه شدن در پساب ها دارا می باشد، این روش را در حقیقت باید به کمک اشعه ماورا بنفش به انجام رساند. این ماده بیشتر در فاضلاب های صنعتی مثل فاضلاب چرم سازی مشاهده می شود و  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  راه بسیار خوبی برای نابودی این ماده سمی در پساب ها می باشد.

اکسیداسیون دیچ

وقتی پساب های موجود در فاضلاب از یک محدوده خاصی کمتر باشد، باید به دنبال راهی مناسب برای مهار این لجن ها باشید. شما این راه را می توانید در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  بیابید. سازگاری این روش با تغییرات محیطی بسیار زیاد بوده و شما به خوبی می توانید از دوام عملکرد این روش مطمئن باشید.

راکتور بیو فیلم

یکی دیگر از روش های  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  راکتور بیو فیلم می باشد که باعث نابودی میزان زیادی از ازت و آمونیاک موجود در پساب ها می شود. روش ام بی بی آر در نهایت به فاجعه ای به نام سولفور شدن راکتور می انجامد که برای جلوگیری کردن از این فاجعه معمولا از این روش در پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی، زیاد استفاده نمی شود. یکی دیگر از دلایل استفاده نکردن از این روش، سختی بیش از حد این راه می باشد که اعتدال را به هیچ عنوان رعایت نکرده است.

تصفیه بی هوازی

در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  کاربردی ترین روش می تواند همین راه باشد. استفاده کردن از میزان کم انرژی و انجام کار زیاد می تواند هر روشی را به بهترین راهکار تبدیل کند و روش تصفیه هوازی دارای این مزیت می باشد. مقاومت این روش بسیار زیاد بوده و به فضای بسیار کمی برای  اجرایی کردن آن نیازمندید. متان موجود در این فرایند امکان بازیابی را دارا می باشد و می توان آن را بازیافت کرده و به گازهای سالم تری تبدیل نمود. نیتروژن و سولفید در این روش از  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

روش میکروجلبک

میکروجلبک ها در حقیقت طبیعی ترین و بهترین راه برای نابودی میکروارگانیسم ها در بین سایر روش های موجود در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  می باشند. توانایی  میکروجلبک ها در دفع نیتروژن و فسفر موجود در پساب ها و حتی فلزات سنگینی مثل جیوه بسیار خارق العاده می باشد.

روش ترمیم میکروبی

فلزات سنگین را می توان به کمک روش بسیار خاص و ارزان در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی،  از بین برد. برای این کار کافی است میکروب های موجود در پساب ها را به کمک روش ترمیم میکروبی تصفیه کرده و به عنوان آب آشامیدنی یا آب غیر آشامیدنی در کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

روش جداسازی غشایی

روش جداسازی غشایی دارای مراحل و روش های گوناگونی به شرح زیر می باشد:

میکروفیلتراسیون و اسمز معکوس، اولترافیلتراسیون و فیلم مایع. این فرایند بسیار جدید و بروز بوده و به تازگی در صنعت دباغی بکار برده شده است. بنابراین این روش به عنوان جدیدترین روش موجود در  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  شناخته شده است.

اهمیت پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

پساب های صنعتی عنوان آلوده ترین پساب ها را به خود اختصاص داده اند. بنابراین باید به دنبال راهی برای تعدیل کردن این پساب ها بود که پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  بهترین راه برای  این امر می باشد. با حذف شدن کامل رنگ های آلی و چربی ها و روغن ها از این پساب ها این تعدیل صورت خواهد پذیرفت. در صورت تعدیل نشدن این فاضلاب هاف جان تمامی موجودات زنده و انسان ها در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.

اقدامات لازم برای دفع فاضلاب چرم سازی

مهم ترین اقدام در ابتدا نصب  پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی  می باشد. در ادامه به ذکر مراحل تصفیه می پردازیم.

در مرحله اول ذرات درشت غربال شده و در مرحله دوم فلزات سنگین موجود در پساب تجزیه می شود. مرحله سوم مختص رسوب گیری و کنترل لجن می باشد.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *