پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت مهاب شامل واحدها و بخش‌های مختلف در ابعاد کوچکتر نسبت به تصفیه‌خانه فاضلاب می‌باشد. اجزای مختلف تصفیه‌خانه صنعتی متناسب با فعالیت شاخص آن صنعت انتخاب می‌گردد. شوک های هیدرولیکی و آلی، عناصر سنگین، Ph اسیدی یا قلیایی شدیداز ویژگی های شاخص پساب صنعتی می باشد. قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، ابعاد کوچک، کارایی و کاربرد بالا، قابلیت جابجایی حتی پس از نصب از مزایای پکیج تصفیه فاضلاب شرکت مهاب می‌باشد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به وجود آلاینده‌های مختلف اعم از فلزات سنگین و میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در فاضلاب صنعتی (شیمیایی)، از ضروری‌ترین تجهیزات صنایع، در محیط‌های مختلف می‌باشد. نیاز به آب در جوامع مختلف باعث استفاده مجدد از پساب جهت صرفه جویی در مصرف آب شیرین شده است.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه پساب شیمیایی در واقع دارای مجموعه‌ای از فرآیند‌های گوناگون با توجه به آلاینده‌های موجود در پساب تولید شده جهت تصفیه فاضلاب صنعتی است. کاربری پساب موجب تعیین واحدهای فرایند و مشخص کردن استاندارد خروجی می شود، که از جمله تفاوت های فاضلاب صنعتی با فاضلاب بهداشتی می باشد. گروه مهندسین مهاب تولید کننده انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و شیمیایی مطابق با اخرین استاندارد‌های روز دنیا، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین گروه‌های تولید کننده پکیج تصفیه فاضلاب شده است. جهت اطلاع از ویژگی‌ها، روند طراحی، تولید و اجرای انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و اشنایی با کاربرد و مزایای تجهیزات تصفیه فاضلاب با ما همراه باشید.

فاضلاب صنعتی

فاضلاب صنعتی جز دسته فاضلاب‌های پر خطر برای محیط زیست محسوب می‌شود. برای مثال فاضلاب حاصل از صنایع فلزی که به تولید قطعات فلزی می‌پردازد مقادیر زیادی عناصر سنگین مانند نقره، جیوه، کروم، مس، کادمیوم و نیکل وجود دارد که بررسی‌ها نشان می‌دهد این عناصر از آلاینده‌های سرطانزا محسوب می‌شوند و اثرات مخربی بر آب، خاک و ژنتیک می‌گذارد. به عنوان مثال در صنعت لبنیات مقدار زیادی چربی از این صنعت وارد محیط زیست می‌شود که اثرات مخربی را روی محیط زیست و موجودات زنده دارد به همین جهت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از ضروریات این صنایع می‌باشد.
در صنایع مختلف مانند پوشاک، مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی و … آب زیادی برای تولید محصول به کار گرفته می‌شود که در نهایت وارد فاضلاب می‌شود. فاضلاب صنعتی به پساب تولید شده در کارخانجات و صنایع مختلف گفته می‌شود که بر اساس نوع محصولی که آن کارخانه تولید می‌کند فاضلاب صنعتی می‌تواند دارای کمیت و کیفیت متفاوتی باشد. فاضلاب صنعتی را می‌توان با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به آب فاقد خطرات زیست محیطی تبدیل کرد و به چرخه محیط وارد کرد.

آلاینده‌هاصنایع تولید کننده 
انواع مواد شیمیاییصنایع شیمیایی، معدن زغال سنگ، صنایع اسید و قلیایی، صنایع کود شیمیایی، صنایع پلاستیک،صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنایع رنگ، صنایع لاستیکی، صنایع دارویی و… 
ترکیبات فنولیکگیاهان کک، گیاهان بنزینی، کارخانجات پتروشیمی، تولید اتیلن، فنل مصنوعی، الیاف پلی آمید، رنگ‌های مصنوعی، سموم دفع آفات آلی و رزین‌های فنولیک
فلزات سنگین شامل روی، آهن، سرب و…معدن زغال سنگ و فلزات، ذوب، الکترولیز، آبکاری، سموم دفع آفات، دارو، رنگ، ساخت قطعات اکتریکی، چرم سازی و …
اسیدی و قلیاییپتروشیمی و صنایع شیمیایی، معدن فولاد، مواد شیمیایی، آبکاری، ساخت شیشه
روغنبخش‌های صنعتی مانند نفت، پتروشیمی، آهن و فولاد، لبنیات، ایستگاه‌های تولید گاز و فرآوری مکانیکی

مشخصات پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مهاب

  Add a header to begin generating the table of contents

  طراحی و تولید انواع پکیج‌های تصفیه پساب صنعتی

  گروه مهندسین مهاب با بهره‌گیری از دانش روز و تکیه بر توان نیروی متخصص صنعت فاضلاب در زمینه ساخت و تولید انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب پیشتاز می‌باشد.

  طراحی و اجرای پکیج تصفیه به کمک آزمایش‌های تحلیلی

  • حجم تصفیه فاضلاب
  • زمان اجرای فرایند
  • جنس و متریال اجزا

  قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  پکیج‌های تصفیه فاضلاب صنعتی مهاب در صنایع مختلف مانند صنعت کاغذسازی، لبنیات، صنایع غذایی و سایر صنایع کاربرد دارد و استفاده از این پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برای کارفرما بازگشت سرمایه محسوب می‌شود. هدف استفاده از پکیج‌های تصفیه فاضلاب، تصفیه حداکثری پساب در جهت تولید آب قابل استفاده در محیط با استفاده از روش‌های به روز دنیا می‌باشد. از مزایای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت مهاب می‌توان به بهره‌برداری آسان، قیمت مناسب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و توجیه اقتصادی استفاده از پکیج، قابلیت حمل و جابجایی آسان، یکسال گارانتی و 10 سال خدمات بعد از فروش و نیاز به فضای کم برای نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی اشاره کرد.

  از مهم‌ترین مسائل در اجرای پروژه‌های تصفیه فاضلاب رعایت استانداردهای مهندسی، قیمت‌دهی مناسب و کاهش هزینه‌های مازاد می‌باشد. در این راستا فاکتورهای بسیاری در تعیین قیمت تاثیرگذار می‌باشد:

  کیفیت فاضلاب ورودی: فاضلاب تولید شده در هر یک از پکیج‌های تولیدی دارای کیفیت مشخص می‌باشد که نسبت به واحدهای دیگر متفاوت می‌باشد. میزان تفاوت کیفیت پساب، باعث تفاوت در فرآیند تصفیه می‌شود و در نهایت سبب کاهش یا افزایش قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می‌باشد.

  کمیت فاضلاب: مقدار پساب ورودی به تصفیه‌خانه تاثیر مستقیم بر ابعاد واحدهای تصفیه دارد.

  جنس ساخت واحدهای تصفیه: با توجه به فاضلاب ورودی و محل نصب پکیج‌ها، واحدهای تصفیه پساب می‌تواند از جنس‌های بتنی، فلزی و پلی اتیلنی باشد. معمولا برای ظرفیت پایین‌تر از 500 متر مکعب در شبانه روز می‌توان از پکیج‌های فلزی یا پلی اتیلنی مهاب استفاده کرد.

  نوع فرآیند تصفیه: با توجه به مشخصات فاضلاب ورودی، فرایند مناسب جهت تصفیه فاضلاب مذکور انتخاب می‌شود.

  استاندارد پساب تصفیه شده خروجی

  تجهیزات جانبی تصفیه خانه

  تصفیه فاضلاب - فاضلاب صنعتی

  روش‌های تصفیه فاضلاب صنعتی

  1. روش تصفیه فاضلاب فیزیکی: اولین گام در تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده از روش فیزیکی در حذف آلاینده‌های جامد در فاضلاب می‌باشد. در این روش هیچ ماده شیمیایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با استفاده از روش‌های فیزیکی مانند آشغالگیری، دانه‌گیر، ته‌نشینی(با هدف حذف ذرات سنگین و نامحلول پساب)، غربالگری(استفاده از فیلترهای شنی برای حذف ذرات شنی)، شناورسازی(حذف مواد روغنی سطحی و حذف مواد جامد)، فیلتراسیون استفاده می‌شود. 

  روش تصفیه پساب شیمیایی: روش‌های شیمیایی متفاوتی برای تصفیه فاضلاب صنعتی با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بکار گرفته می‌شوند. مثلا از کلر به عنوان یک ماده اکسیدکننده جهت از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. در کنار کلر، مواد اکسیدکننده دیگری مانند ازن نیز در مراحل تصفیه پساب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر روش‌های شیمیایی برای پساب‌هایی که دارای pH اسیدی یا بازی هستند عمل خنثی‌سازی می‌باشد. برای خنثی‌سازی از مواد اسیدی یا بازی استفاده می‌شود. استفاده از منعقدکننده‌ها برای انعقاد مواد جامد نامحلول به منظور تسهیل در لخته‌سازی و ته‌نشینی ذرات معلق یکی دیگر از روش‌های شیمیایی مورد استفاده در تصفیه پساب‌های صنعتی است. با استفاده از روش شیمیایی تصفیه لجن نیز صورت می‌گیرد و باید در فاز جامد کمترین رطوبت وجود داشته باشد و در فاز مایع نیز کمترین ذرات جامد وجود داشته باشد.

  3. روش تصفیه فاضلاب بیولوژیکی: از دیگر گام‌های موثر در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، تصفیه با روش‌های بیولوژیکی می‌باشد.
  در این روش یکسری میکروارگانیسم برای تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از میکروارگانیسم برای شکستن مواد آلی پساب انسانی، غذا، روغن و… صنعتی استفاده می‌شود. میکروارگانیسم‌های بکار گرفته شده در این روش به سه دسته هوازی، بی هوازی و بی هوازی اختیاری تقسیم می‌شوند.

  • انواع روش تصفیه هوازی: با تجزیه مواد، دی اکسید کربن تولید می‌شود که بوسیله گیاهان مورد مصرف قرار می‌گیرد.
  • انواع روش تصفیه بی‌هوازی: تجزیه را با روش تخمیر انجام می‌دهند و برای فعالیت به اکسیژن نیاز ندارند. می‌توان به روش تصفیه فاضلاب UASB اشاره نمود که در شرایط بی‌هوازی نسبت به حذف مواد آلاینده موجود در فاضلاب می‌توان اقدام نمود.
  • انواع روش تصفیه فاضلاب بی‌هوازی اختیاری: برای این روش از بلوئر هوادهی استفاده نمی‌گردد تا از منابع کربنی خود پساب برای فعالیت خود استفاده کنند. از معروف‌ترین روش‌های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب می‌توان به تصفیه فاضلاب  SBR  و ،ASBR ، FBR ،RBC اشاره نمود که استفاده از آن‌ها در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به نوع فاضلاب بستگی دارد.

  در این روش برای کلیه پساب‌های صنعتی تولید شده که دارای آلاینده‌های خطرناک هستند از روش گرمادهی استفاده می‌کنند. از تجهیزات مورد نیاز برای این روش تهیه دمنده‌های بخار با دمای بسیار بالا می‌باشد. با روش تصفیه حرارتی می‌توان به طور کامل فلزات سنگین را از نمک‌ها جدا کرد به طوریکه دیگر نیازی به مواد شیمیایی وجود ندارد. به دلیل عدم نیاز به مواد شیمیایی این روش بسیار کم هزینه‌تر است. در این روش لجن تشکیل نمی‌شود و مصرف انرژی تجهیزات خیلی پایین است و استهلاک سیستم‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

  طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی - گروه مهندسین مهاب - تصفیه فاضلاب صنعتی

  طراحی پکیج تصفیه پساب صنعتی

  طراحی پکیج فاضلاب صنعتی به فاکتورها و استاندارهای متعددی بستگی دارد. میزان BOD، COD، TOC و FOG ، نوع فاضلاب ورودی، نوع مواد آلاینده، فاضلاب روغنی، فلزات سنگین و… مقدار فاضلاب در بازه های زمانی تعیین شده، دما، میزان PH و…از عوامل مهم در طراحی پکیج تصفیه صنعتی می‌باشد. در ساختار کلی این پکیج می‌توان به مخزن، آشغالگیر مکانیکی، سیستم جمع‌آوری لجن، تابلوهای برق، لوله، اتصالات و… اشاره نمود. در تهیه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مهاب سعی بر این است که تجهیزات با کیفیت و کارایی بالا مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال هزینه تمام شده برای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مناسب و به صرفه باشد.

  ساخت پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

  گروه مهندسین مهاب با بهره‌گیری از دانش روز و تکیه بر توان نیروی متخصص صنعت فاضلاب در حوزه تولید و ساخت تجهیزات تصفیه فاضلاب فعالیت دارد. کارشناسان مهاب در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب تمامی استاندارهای بین المللی رو رعایت کرده و محصولات با تنوع بالا و طراحی اختصاصی را اجرا می کنند.

  ضرورت تصفیه فاضلاب صنعتی

  در گذشته برای تصفیه فاضلاب صنعتی از سیستم‌های سنتی استفاده می‌شد که کارآمد نبودند و پساب مستقیما وارد محیط می‌شد، در حالی که امروزه پیشرفت زیادی در خصوص تصفیه فاضلاب صنعتی صورت گرفته است و تصفیه در محل مورد نظر صورت می‌گیرد. با توجه به اهمیت تصفیه فاضلاب صنعتی سرمایه‌گذاری‌های کلانی در خصوص تصفیه پساب صنعتی صورت گرفته است.

  غلظت‌های مختلفی از آلاینده‌های معدنی و آلی در فاضلاب صنعتی وجود دارد. این آلاینده‌ها ممکن است حاوی مواد سمی باشند و حتی حاوی ترکیبات غیرقابل تجزیه نیز باشند که راندمان تصفیه پساب را تا حدی زیادی کاهش می‌دهند. به همین دلیل تصفیه فاضلاب صنعتی خیلی دشوارتر و پیچیده‌تر از تصفیه فاضلاب شهری است و نیاز به ابزار و تکنیک‌های پیچیده‌تری می‌باشد.

  چنانچه ترکیبات موجود در فاضلاب صنعتی تصفیه نشوند و وارد رودخانه و دریاچه‌ها شوند مشکلات جبران ناپذیری را برای محیط زیست و آبزیان به بار می‌آورند. همچنین سبب آلودگی آب‌ها و ایجاد بحران آب می‌گردند. متاسفانه در دهه‌های گذشته بسیاری از صنایع بدون توجه به محیط زیست فاضلاب خود را وارد دریاچه‌ها و رودخانه‌ها کرده‌اند و خطرات جدی را برای انسان و سایر موجودات زنده پدید آوردند. براساس میزان آلودگی و فرایند مورد استفاده، فاضلاب صنعتی تخلیه می‌شود. در سال‌های اخیر تعداد کارخانه‌های صنعتی افزایش پیدا کرده که این امر مستلزم استفاده از مقادیر زیادی آب شیرین جهت خنک‌سازی دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده در این کارخانه‌ها می‌باشد. این آب‌ها در نهایت حاوی مقادیر زیادی مواد شیمیایی خطرناک هستند که در محیط زیست تخلیه می‌شوند. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی راهکار مناسبی برای تصفیه مواد سمی موجود در این فاضلاب‌ها می‌باشد. اگر چه این کار نیازمند هزینه اولیه می‌باشد اما در نهایت به صرفه جویی در مصرف آب و حفاظت محیط زیست کمک شایانی خواهد کرد.

  تصفیه فاضلاب صنعتی - Industrial wastewater treatment package
  Industrial wastewater treatment package

  اگر بخواهیم تعریفی را برای فاضلاب صنعتی بکار ببریم همان آب مورد استفاده در کارخانجات و صنایع مختلف است که در نهایت به صورت آب حاوی مواد شیمیایی و سمی و با کیفیت بسیار پایین از آن خارج می‌شود. تصفیه این آب‌ها از ضروریات است تا از بروز خطرات جبران ناپذیر در محیط زیست بتوان پیشگیری کرد و حتی می‌توان با انجام عمل تصفیه این آب را مورد استفاده مجدد قرار داد. از منابع اصلی تولید کننده فاضلاب صنعتی می‌توان به صنایع زیر اشاره کرد:

  صنعت معدن که از آب برای شستشوی رگه‌ها و سنگ‌های ناخالص استفاده می‌کند.
  صنایع شیمیایی مانند تصفیه‌کننده‌های پالایشگاه و صنایع پتروشیمی که حاوی آمونیاک، کروم، فنول، سولفید و مواد جامد معلق است.
  صنایع فلزات مقادیر زیادی لجن حاوی فلزات حل شده در مایع، هیدروکسید منیزیوم، لایه فلز بی استفاده، هیدروکسید آهن و روی و غیره را تولید می‌کنند.
  لباسشوئی‌های صنعتی که خدمات پارچه و لباس را ارائه می‌دهند. در لباسشوئی‌های صنعتی انواع حوله، حصیر، یونیفرم حاوی مقادیر زیادی روغن، گریس، voc و فلزات سنگین مورد شستشو قرار می‌گیرند.
  صنایع غذایی، کارخانه تولید برق و نیرو، صنایع آهن و فولاد

  منابع تولیدکننده فاضلاب صنعتی بسیار گسترده هستند و هر یک از آن‌ها مواد شیمیایی بسیار خطرناکی را به محیط زیست وارد می‌کنند که برای تصفیه این فاضلاب‌ها نیاز به استفاده از تجهیزات بروز دنیا می‌باشد.

  اهداف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

   

  حذف و تصفیه نمک: پساب صنعتی حاوی یون‌های نمکی حل شده است که باید با تصفیه، این یون‌ها حذف گردد. آب نمک صنعتی حاوی یون‌های مانند: منیزیم، کلسیم، فلزات سنگین و غیره هستند که برای تصفیه این عناصر به تجهیزات خاصی نیاز است. تصفیه آب نمک به فناوری‌ها و تجهیزات خاصی نیاز دارد که شامل: فرایندهای فیلتراسیون غشایی مانند اسمز معکوس، فرایند تبادل یونی مانند تبادل کاتیون اسید ضعیف یا الکترودیالیز، فرایندهای تبخیر مانند کنسانتره آب نمک و بلورسازها نیاز دارد. بلورسازها با استفاده از فشار بخار و فشار بخار مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

   
  پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به روش MBBR

  حذف جامدات: با استفاده از تکنیک‌های ته‌نشینی ساده می‌توان جهت حذف مواد جامد اقدام کرد. حضور مواد جامد ریز معلق در فاضلاب مشکلات زیادی را برای دستگاه‌های صنعتی ایجاد می‌کند. برای حذف جامدات از فیلتراسیون و یا تصفیه پیشرفته استفاده می‌شود. یکی از اهداف تصفیه فاضلاب صنعتی حذف مواد جامد مانند مواد آلی، مواد زاید و ماسه سنگ می‌باشد. از روش‌های متداول برای حذف مواد جامد از فاضلاب صنعتی می‌توان به شناورسازی با هوای محلول، ته‌نشینی اولیه(زلال ساز)، غربالگری مخزنی و فیلتر یا همان غربالگری ریز اشاره کرد.

  حذف روغن‌ها و گریس‌ها: یکی از مراحل تصفیه پساب حذف روغن و گریس از پساب می‌باشد. روغن‌های مورد استفاده در فاضلاب صنعتی شامل روغن سبک یا روغن سنگین، روغن امولسیون می‌باشد که به آن‌ها روغن محلول نیز می‌گویند. از جداکننده‌های روغن می‌توان به API، DAF ، مخازن یا چاله‌های گرانشی، تصفیه شیمیایی از طریق DAF ها، فیلترها، سانتریفیوژها و هیدروسیکلون‌ها اشاره کرد.

  حذف مواد آلی تجزیه‌پذیر: در فاضلاب صنعتی مواد ضدعفونی و تمیز کننده، آنتی بیوتیک، سموم دفع آفات وجود دارند که می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشد و به همین جهت لازم است این ترکیبات از فاضلاب حذف شوند. تصفیه مواد آلی تجزیه پذیر با منشا جانوری و یا گیاهی با استفاده از فرایندهای بیولوژیکی صورت می‌گیرد. برای حذف مواد آلی تجزیه‌پذیر از لجن فعال یا صافی‌های چکنده استفاده می‌شود. دفع مواد آلی مصنوعی مانند داروهای شیمیایی، سموم دفع آفات، محصولات حاصل از تولید کک، حلال‌ها، رنگ‌ها که خیلی سخت تصفیه می‌شوند با روش اکسیداسیون پیشرفته، جذب، انجماد، تقطیر و ازن زنی صورت می‌گیرد.
  دفع اسیدها و قلیاها: با استفاده از شرایط کنترل شده می‌توان اسیدها و قلیاها را خنثی کرد. در نتیجه خنثی سازی این ترکیبات، رسوباتی حاصل می‌شود که این رسوبات جامد با توجه به اینکه سمی و خطرناک‌اند به تصفیه نیاز دارند و باید حتما از پساب صنعتی حذف شوند.

  دفع مواد سمی: مواد سمی موجود در پساب صنعتی شامل مواد آلی، اسیدها، بازها، فلزاتی مانند روی، نقره، کادمیوم، آرسنیک یا تالیم و…، عناصر غیر فلزی مانند آرسنیک یا سلنیوم به طورکلی در برابر فرایندهای بیولوژیکی مقاوم هستند به جز در مواردی که به صورت رقیق موجود هستند. رسوب فلزات را می‌توان با تغییرات PH و یا با استفاده از سایر مواد شیمیایی انجام داد. مواد آلی محلول طی فرایند اکسیداسیون پیشرفته در فاضلاب از بین می‌رود.

   

  انواع آلاینده‌های موجود در فاضلاب صنعتی

  آلاینده‌های موجود در فاضلاب صنعتی به دو دسته کلی آلاینده‌های آلی و آلاینده‌های معدنی یا غیر آلی تقسیم می‌شوند که هر یک شامل مواد خاصی هستند.

  آلاینده‌های آلی: آلاینده‌های آلی شامل: فنول‌ها، فنول‌های کلردار، نونیل فنول، رنگ‌های آزو، فتالیک استر، هیدروکربن‌های نفتی، حشره‌کش‌ها، قندها، روغن‌ها، آلاینده‌های آلی پایدار (POP)، شوینده‌ها، اسیدهای آلی، چربی‌ها و پروتئین‌ها هستند.
  آلاینده‌های غیر آلی یا معدنی: این آلاینده‌ها فلزات سنگین(فلزات قابلیت تجزیه ندارند) با سمیت بالا مانند نیکل، کروم، سرب، جیوه، کادمیوم، اسیدهای آلی، سولفید هیدروژن، فسفات‌ها، نیتریت‌ها، نیترات‌‌ها ، کربنات‌ها ، مواد قلیایی، کلسیم ، منگنز، کاتیون‌ها و غیره هستند. این فلزات قابلیت تجزیه هم ندارند.

  در ادامه به برخی انواع آلاینده‌های آلی و غیر آلی وصنایع تولید کننده آلاینده‌ها اشاره شده است:

  • آلاینده‌های روغنی: از صنایعی مانند نفت، پتروشیمی، آهن و فولاد، فراوری مکانیکی و تولید گاز، فاضلاب روغنی حاصل می‌شود که چگالی نسبی این آلاینده‌های روغنی کمتر از یک است. البته تارهای سنگین نیز وجود دارند که از چگالی نسبی 1.1 و بالاتر برخوردارند.
  • اسیدی و قلیایی: این نوع فاضلاب معمولا در صنعت فولاد، گیاهان رنگزا، مواد شیمیایی و معادن تولید می‌شود که حاوی مواد خطرناک و نمک فلزات سنگین است.
  • فلزات سنگین: در شرکت‌های مختلف تولیدی، فاضلاب صنعتی در اشکال مختلف وجود دارد. فاضلاب فلزات سنگین عمدتا در معادن، ذوب، آبکاری، سموم دفع آفات، الکترولیز، شرکت‌های دارو، رنگ و رنگدانه تولید می‌شود.
  • مواد چاپ و رنگرزی: یکی از صنایعی که مقدار زیادی فاضلاب صنعتی تولید می‌کند صنعت چاپ و رنگرزی می‌باشد. در این صنعت چیزی حدود 200-100 تن آب برای هر تن چاپ و رنگرزی بکار گرفته می‌شود. 90 درصد فاضلاب صنعتی مربوط به این بخش است.
  • مواد مربوط به کاغذ: صنعت کاغذسازی دارای دو فرآیند تولید خمیر و تولید کاغذ است که طی این دو فرایند فاضلاب تولید می‌شود. در مرحله اول تولید کاغذ، الیاف از مواد اولیه گیاهی جدا می‌شوند و از آن برای تولید پالپ استفاده می‌شود و در نهایت آن را سفید می‌کنند. سپس پالپ حاصله را رقیق می‌کنند و به آن شکل می‌دهند و در نهایت با فشار دادن و خشک کردن آن کاغذ تهیه می‌کنند. در طی انجام این مراحل آب زیادی مصرف می‌شود و وارد فاضلاب می‌گردد.
  • صنایع غذایی: در صنایع غذایی با توجه به نوع محصولی که در آن کارخانه تولید می‌شود میزان و کیفیت فاضلاب تولید شده کمی متفاوت می‌باشد.
  • آفت کش‌ها: کیفیت فاضلاب آفت کش‌ها بسیار پیچیده است و خصوصیات اصلی آن وجود غلظت بالای آلاینده‌ها، اکسیژن شیمیایی خیلی بالا (چیزی حدود ده هزار میلی گرم در لیتر) می‌باشد. سموم مختلفی برای دفع آفات وجود دارند. علاوه بر سموم دفع آفات و واسطه‌ها در فاضلاب صنعتی مواد سمی مانند آرسنیک، فنل، جیوه و خیلی از مواد دیگر وارد محیط زیست می‌شوند و به طور جدی محیط زیست را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
  • فاضلاب حاوی سیانور: از صنایع آبکاری و فرآوری فلزات، کک و گاز زغال سنگ، پلاستیک، فیبر شیمیایی، سموم دفع آفات و سایر قسمت‌ها فاضلاب حاوی سیانور تولید می‌شود.
  • فاضلاب حاوی جیوه: فاضلاب صنعتی تولید شده در کارخانه‌های ذوب فلزات غیر آهنی، کارخانجات کاغذی و گیاهان سمی حاوی جیوه هستند.
  • فاضلاب فلزی: پساب تولید شده در صنعت متالوژی علاوه بر اینکه دارای حجم زیادی هست دارای کیفیت‌های متنوعی نیز می‌باشد. با توجه منبع و ویژگی‌های فاضلاب صنعتی، فاضلاب ترشی ، فاضلاب کک سازی و فاضلاب متراکم، فاضلاب شستشو برای حذف گرد و غبار، گاز یا دود کش وارد این فاضلاب می‌شود.
  • فاضلاب سودآور: فلزات سنگینی چون مس، روی، سرب، نیکل، کادمیوم، باریم، آرسنیک و برخی فلزات نادر در این فاضلاب سود آور وجود دارند. حجم فاضلاب سود آور تولید شده بسیار زیاد است و حاوی مواد معلق و موارد مضر بسیار زیادی است.
  • فاضلاب حاوی فنل: فاضلاب حاوی فنل از گیاهان بنزینی، کارخانجات پتروشیمی و سایر بخش‌های صنعتی و تولید اتیلن، گیاهان کک، رنگ‌های مصنوعی، الیاف پلی آمید، رزین‌های فنولیک ناشی از ترک خوردگی نفت، سموم دفع آفات آلی، فنل مصنوعی تولید می‌شود.
  • دیگر مواد شیمیایی: در صنایع شیمیایی مختلف مانند صنعت پتروشیمی، صنعت زغال سنگ، صنعت اسید و قلیایی، صنایع دارویی، صنایع رنگ و لاستیک، صنعت پلاستیک و کود شیمیایی فاضلاب شیمیایی حاصل می‌شود.
  تصفیه فاضلاب صنعتی - Industrial wastewater treatment
  تصفیه فاضلاب صنعتی

   

   کاربری آب تصفیه شده بوسیله پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  تصفیه فاضلاب صنعتی همانطور که در بالا اشاره شده از مزایای زیادی برخوردار است. برای مثال ورود پساب به محیط زیست سبب نابودی گونه‌های جانوری و گیاهی و شیوع انواع مختلف بیماری‌های ناشناخته می‌گردد که کنترل آن را سخت می‌کند و سبب کاهش خطرات زیست محیطی و جلوگیری از اثرات سو آن روی موجودات زنده می‌گردد و حفاظت از منابع آبی می‌گردد. بعد از تصفیه پساب می‌توان آب تصفیه شده را در موارد مختلفی به کار گرفت. از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و بویلرها
  2. استفاده در سیستم‌های خنک کننده
  3. استفاده در صنایعی که به آب نیاز دارند و کیفیت آب مورد استفاده در آن صنایع زیاد مطرح نیست.
  4. برای آشامیدن در سیستم‌های فوق پیشرفته با راندمان 99 درصد
  انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
  انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  آلیاژهای بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  آلیاژهای فولاد ضدزنگ (Stainless Steel SS یا SST37) در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس این که پساب توسط پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در نهایت چه ویژگی و کیفیتی باید داشته باشد و باید در چه صنعتی مورد استفاده قرار گیرد از یکی از این دو آلیاژها برای ساخت تجهیزات تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود.
  1.  Stainless Steel:  آلیاژی از خانواده آهن یا همان فولاد ضد زنگ است که حاوی حدود 11 درصد کروم می‌باشد. وجود کروم به جلوگیری از زنگ زدن آهن کمک می‌کند. کروم به صورت یک لایه روی آهن وجود دارد و از آن در برابر زنگ زدن مراقبت می‌کند. عناصری مانند کربن، نیتروژن، آلومینیوم، سیلیکون، گوگرد، تیتانیوم، نیکل، سلنیوم، مس، مولیبدن، نئوبیدیوم در ترکیب فولاد ضد زنگ وجود دارد. پساب‌ها معمولا قابلیت اکسید کردن آهن را دارند که وجود لایه کروم روی فولاد از آهن موجود در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در برابر اکسید شدن مراقبت می‌کند.
  2. SS-37 : SS-37 آلیاژی از جنس آهن و کربن که دارای 2/0 درصد کربن است و برای تصفیه پساب مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر چه این آلیاژ به اندازه A36 استحکام ندارد اما استحکام آن برای تصفیه پساب کافی و کاربردی است. SS-37 یکی از آلیاژهایی است که در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  آهن در صنایع برای تقویت و استحکام تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی  از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از پوشش‌های آهنی برای قوطی‌ها و ناودانی‌های پکیج به ضخامت خود پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بستگی دارد.

  پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی - گروه مهندسین مهاب
  industrial wastewate treatment package

  ساخت تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب صنعتی با تجهیزات مکانیکی از برترین برندهای اروپای شرقی

  در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، تجهیزات مورد استفاده از بهترین برندهای اروپای شرقی تهیه شده است. استفاده از تجهیزات با کیفیت سبب افزایش کیفیت و ماندگاری و در عین حال کاهش هزینه‌های جانبی شده است.

  تابلوی برق راهبردی سیستم اتوماتیک به وسیله PLC

  ورودی و خروجی‌های سیستم توسط یک رایانه صنعتی کنترل می‌شود و سیستم را بر اساس برنامه ذخیره شده در حافظه PLC نظارت می‌کند. سیستم کنترل PLC پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را بدون نیاز به رفت و آمد و سرکشی حضوری تحت کنترل قرار می‌دهد و مشکلات آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  رنگ آمیزی:
  مرحله 1- زیرسازی و آماده سازی سطح توسط سند بلاست: روشی که در آن شن و ماسه را تحت فشار هوا قرار می‌دهند تا به سطح فولاد برخورد کنند و باعث رنگ‌زدایی و صیقل دادن شوند.
  مرحله 2- اعمال رزین‌های اپوکسی که مقاوم ترین روکش‌های پلیمری رزین‌های اپوکسی هستند که و به عنوان عایقی در برابر گرما و الکتریسیته عمل می‌کنند. استفاده از رزین اپوکسی مقاومت تجهیزات موجود در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را افزایش می‌دهد و دیگر برای نگهداری پکیج نیاز به استفاده از روش‌های دیگر نیستند.
  تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در ابتدا به روش سند بلاست صیقل داده می‌شوند و سپس توسط سه لایه رزین با ضخامت 180 میکرون پوشانده می‌شوند، پوشش رزینی سبب افزایش کیفیت و مقاومت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می‌شود.

  استفاده از دیفیوزرهای اروپایی حباب ریز جهت تقسیم هوا در کل سطح پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  روش جدید برای هوادهی به پساب استفاده از دیفیوز هوادهی می‌باشد. عملیات هوادهی بخش عظیمی از انرژی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هوادهی را به خود اختصاص می‌دهد. به دلیل اهمیت بالای هوادهی، تکنولوژی و کیفیت تجهیزات مورد استفاده برای این امر از اهمیت بالایی برخوردارند. دیفیوزر هوادهی حباب‌های دو میلیمتری را تولید و به صورت کاملا یکنواخت مولکول‌های اکسیژن را در فاضلاب پخش می‌کند. در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از  دیفیوزرهای حباب ریز اروپایی برای هوادهی یکنواخت در کل سطح پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می‌شود. هوادهی یکنواخت سبب افزایش راندمان تصفیه پساب توسط پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و جلوگیری از هدر رفت انرژی می‌شود.

  بلوئر و ساید چنل هواساز در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  برای هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می‌توان از بلوئرهای ساید چنل استفاده کرد. تصفیه BOD، COD، مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب صنعتی توسط هوادهی با بلوئرها صورت می‌گیرد. این بلوئرها با تزریق هوا به داخل فاضلاب صنعتی سبب تصفیه هوازی آن می‌گردند.

  اهمیت بلوئر هوادهی

  مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی جهت تصفیه فاضلاب صنعتی

  عوامل موثر در خرید تجهیزات تصفیه فاضلاب صنعتی

  همگی جز تجهیزات ضروری برای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هستند چنانچه لازم باشد می‌تواند فناوری‌های جدیدتری را به سیستم پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی اضافه کرد. از جمله این تجهیزات می‌توان به امکانات لازم برای حذف BOD ها از فاضلاب به وسیله روش بیولوژیکی اشاره کرد.

  اهداف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
  اهداف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی