پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یک تصفیه خانه فاضلاب است که دارای واحدها و بخش های مختلف در ابعاد کوچکتر می باشد. اجزای مختلف تصفیه خانه صنعتی شامل مخزن هوادهی، مخزن ته نشینی، مخزن تزریق کلر، مخزن ذخیره لجن و … است. قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، ابعاد کوچک پکیج تصفیه فاضلاب، کارایی و کاربرد بالا، قابلیت جابجایی حتی پس از نصب از مزایای سیستم تصفیه فاضلاب می‌باشد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از ضروری ترین تجهیزات تصفیه فاضلاب با توجه به وجود مواد آلی، فلزات سنگین و میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در فاضلاب صنعتی (شیمیایی)، در محیط های مختلف می باشد. 

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه پساب شیمیایی در واقع دارای مجموعه ای از فرآیند های گوناگون با توجه به آلاینده های موجود در پساب تولید شده جهت تصفیه فاضلاب صنعتی است. گروه مهندسین مهاب تولید کننده انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و شیمیایی مطابق با اخرین استاندارد‌های روز دنیا، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین گروه‌های تولید کننده پکیج تصفیه فاضلاب شده است. جهت اطلاع از ویژگی ها، روند طراحی، تولید و اجرای انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و اشنایی با کاربرد و مزایای تجهیزات تصفیه فاضلاب با ما همراه باشید.

فاضلاب صنعتی

فاضلاب صنعتی جز دسته فاضلاب‌های پر خطر برای محیط زیست محسوب می شود. برای مثال فاضلاب حاصل از صنایع فلزی که به تولید قطعات فلزی می پردازد مقادیر زیادی عناصر سنگین مانند نقره، جیوه، کروم، مس، کادمیوم و نیکل وجود دارد که بررسی ها نشان می دهد این عناصر از آلاینده‌های سرطانزا محسوب می شوند و اثرات خیلی بدی روی ژنتیک افراد می گذارند. یا در صنعت لبنیات هم مقدار زیادی چربی از این صنعت وارد محیط زیست می شود که اثرات بدی را روی محیط زیست و موجودات زنده دارد به همین جهت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از ضروریات این صنایع می باشد.
در صنایع مختلف مانند پوشاک، مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی و … آب زیادی برای تولید محصول به کار گرفته می شود که در نهایت وارد فاضلاب می شود. فاضلاب صنعتی به پساب تولید شده در کارخانجات و صنایع مختلف گفته می شود که بر اساس نوع محصولی که آن کارخانه تولید می کند فاضلاب صنعتی می تواند دارای کمیت و کیفیت متفاوتی باشد. فاضلاب صنعتی را می توان با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به آب فاقد خطرات زیست محیطی تبدیل کرد و به چرخه محیط وارد کرد.

مشخصات پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ​

  Add a header to begin generating the table of contents

  طراحی و تولید انواع پکیج های تصفیه پساب صنعتی

  گروه مهندسین مهاب با بهره گیری از دانش روز و تکیه بر توان نیروی متخصص صنعت فاضلاب در زمینه ساخت و تولید انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب پیشتاز می باشد.

  طراحی و اجرای پکیج تصفیه به کمک آزمایش های تحلیلی

  • حجم تصفیه فاضلاب
  • سرعت اجرا
  • جنس و متریال اجزا

  قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع مختلف مانند صنعت کاغذ سازی، لبنیات، صنایع غذایی و سایر صنایع کاربرد دارد و استفاده از این پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برای کارفرما سود دارد. هدف استفاده از این پکیج ها این است تا حد امکان با استفاده از روش های جدید موجود در دنیا بتوان فاضلاب تولید شده را تصفیه کرد و مورد استفاده قرار داد. از مزایای این انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می توان به بهره برداری آسان، قیمت مناسب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و توجیه اقتصادی استفاده از پکیج، قابلیت حمل و جابجایی آسان، یکسال گارانتی و 10 سال خدمات بعد از فروش و نیاز به فضای کم برای نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی اشاره کرد.

  از مهم ترین مسائل در اجرای پروژه های تصفیه فاضلاب رعایت استاندارهای مهندسی، قیمت دهی مناسب و کاهش هزینه‌های مازاد می باشد. در این راستا فاکتورهای بسیاری در تعیین قیمت تاثیرگذار می باشد:

  کیفیت فاضلاب ورودی: فاضلاب تولید شده در هریک از پکیج های تولیدی دارای کیفیت مشخص می‌باشد که نسبت به واحد های دیگر متفاوت می‌باشد. میزان تفاوت کیفیت پساب، باعث تفاوت در فرآیند تصفیه می شود و در نهایت سبب کاهش یا افزایش قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد.

  کیمت فاضلاب: مقدار پساب تولید از هر تصفیه خانه تاثیر مستقیم بر ابعاد واحدهای تصفیه دارد.

  جنس ساخت واحدهای تصفیه: با توجه به فاضلاب وروردی و محل نصب پکیج‌ها، واحدهای تصفیه پساب می‌تواند از جنس های بتنی، فلزی و پلاستیکی باشد. معمولا برای ظرفیت پایین تر از 500 متر مکعب در شبانه روز از پکیج‌های فلزی یا پلاستیکی استفاده می‌شود.

  نوع فرآیند تصفیه: برای تصفیه فاضلاب، هر فرایندی با توجه به فلسفه‌ی کنترلی که دارد از روش ساخت و متریال متفاوتی برخوردار است.

  استاندارد پساب تصفیه شده خروجی

  تجهیزات جانبی تصفیه خانه

  تصفیه فاضلاب - فاضلاب صنعتی

  روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

  1. روش تصفیه فاضلاب فیزیکی: اولین گام در تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده از روش فیزیکی در حذف آلاینده های جامد در آب می باشد. در این روش هیچ ماده شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد و با استفاده از روش های فیزیکی مانند آشغال گیری، رسوب گذاری ته نشینی (با هدف حذف ذرات سنگین و نامحلول پساب)، غربالگری (استفاده از فیلترهای شنی برای حذف ذرات شنی)، شناورسازی (حذف مواد روغنی سطحی و حذف مواد جامد)، فیلتراسیون استفاده می شود. همچنین از افزایش غلظت مجزا اکسیژن نیز در این روش مورد استفاده قرار می گیرد.

  2. روش تصفیه پساب شیمیایی: در روش های شیمیایی متفاوتی برای تصفیه فاضلاب صنعتی با پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بکار گرفته میشوند .مثلا از کلر به عنوان یک ماده اکسید کننده در از بین بردن باکتری ها استفاده می شود. در کنار کلر، مواد اکسید کننده دیگری مانند ازن نیز برای در مراحل تصفیه پساب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در از دیگر روش های شیمیایی برای پساب هایی که دارای pH اسیدی یا بازی هستند لازم است عمل خنثی سازی صورت گیرداست. برای خنثی سازی از مواد اسیدی یا بازی برای خنثی سازی استفاده می شود. استفاده از منعقد کننده ها برای انعقاد مواد جامد نامحلول به منظور تسهیل در لخته سازی و ته نشینی ذرات معلق یکی دیگر از روش های شیمیایی مورد استفاده در تصفیه پساب های صنعتی است. با استفاده از روش شیمیایی ازدر تصفیه لجن نیز صورت می گیرد و باید در فاز جامد کمترین رطوبت وجود داشته باشد و در فاز مایع نیز کمترین ذرات جامد وجود داشته باشد.

  3. روش تصفیه فاضلاب بیولوژیکی: از دیگر گام های موثر در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، تصفیه با روش های بیولوژیکی می باشد.
  در این روش ها یکسری میکروارگانیسم برای تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از میکروارگانیسم برای شکستن مواد آلی پساب انسانی، غذا، روغن و… صنعتی استفاده می‌شود. میکروارگانیسم‌های بکار گرفته شده در این روش به سه دسته هوازی، بی هوازی و بی هوازی اختیاری تقسیم می شوند.

  • انواع روش تصفیه هوازی: با تجزیه مواد دی اکسید کربن تولید می کنند که بوسیله گیاهان مورد مصرف قرار می گیرد.
  • انواع روش تصفیه بی هوازی: تجزیه را با روش تخمیر انجام می دهند و برای فعالیت به اکسیژن نیاز ندارند. می توان به روش تصفیه فاضلاب UASB اشاره نمود که در شزایط بی هوازی نسبت به حذف مواد آلاینده موجود در فاضلاب می توان اقدام نمود.
  • انواع روش تصفیه فاضلاب بی هوازی اختیاری: برای این انواع از بلوئر هوادهی استفاده نمی گردد تا از منابع کربنی خود پساب برای فعالیت خود استفاده کنند. از معروف ترین روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب می توان به تصفیه فاضلاب  SBR  و ،ASBR ، FBR ،RBC اشاره نمود که استفاده از آن‌ها در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به نوع فاضلاب بستگی دارد.

  در این روش کلیه پساب های صنعتی تولید شده را که حاوی درصد بالایی از آنها دارای آلاینده های خطرناک هستند با روش گرما دهی از بین می روند. از تجهیزات مورد نیاز برای این روش تهیه دمنده های بخار با دمای بسیار بالا می باشد. با روش تصفیه حرارتی می توان به طور کامل فلزات سنگین را از نمک ها جدا کرد و به طوریکه دیگر نیازی به مواد شیمیایی وجود ندارد. به دلیل عدم نیاز به مواد شیمیایی این روش بسیار کم هزینه تر است، در این روش لجن تشکیل نمی شود و مصرف انرژِی تجهیزات خیلی پایین است و استهلاک سیستم‌ها به شدت کاهش می یابد.

  طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی - گروه مهندسین مهاب - تصفیه فاضلاب صنعتی

  طراحی پکیج تصفیه پساب صنعتی

  طراحی پکیج فاضلاب صنعتی به فاکتورها و استاندارهای متعددی بستگی دارد. میزان BOD، COD، TOC و FOG ، نوع فاضلاب ورودی، نوع مواد آلاینده، فاضلاب روغنی، فلزات سنگین و… مقدار فاضلاب در بازه های زمانی تعیین شده، دما، میزان PH و… بستگی دارد. در ساختار کلی این پکیج می توان به مخزن، آشغالگیر مکانیکی، سیستم جمع آوری لجن، تابلوهای برق، لوله، اتصالات و… اشاره نمود. در تهیه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مهاب سعی بر این است که تجهیزات با کیفیت و کارایی بالا مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال هزینه تمام شده برای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مناسب و به صرفه باشد.

  ساخت پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

  گروه مهندسین مهاب با بهره‌گیری از دانش روز و تکیه بر توان نیروی متخصص صنعت فاضلاب در حوزه تولید و ساخت تجهیزات تصفیه فاضلاب فعالیت دارد. کارشناسان مهاب در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب تمامی استاندارهای بین المللی رو رعایت کرده و محصولات با تنوع بالا و طراحی اختصاصی را اجرا می کنند.

  ضرورت تصفیه فاضلاب صنایع

  در گذشته برای تصفیه فاضلاب صنعتی از سیستم های سنتی استفاده می شد که خیلی کار آمد نبودند و پساب مستقیما وارد محیط می شد، در حالی که امروزه پیشرفت زیادی در خصوص تصفیه فاضلاب صنعتی صورت گرفته است و تصفیه در محل مورد نظر صورت می گیرد و با فاضلاب شهری مخلوط می شود تا راندمان تصفیه به 99 درصد افزایش پیدا کند. با توجه به اهمیت تصفیه فاضلاب صنعتی سرمایه گذرای های کلانی در خصوص تصفیه پساب صنعتی صورت گرفته است.

  درجات و غلظت های مختلفی از آلاینده های معدنی و آلی در فاضلاب صنعتی وجود دارد. این آلاینده های ممکن است حاوی مواد سمی باشند و حتی حاوی ترکیبات غیر قابل تجزیه نیز باشند که همچنین جهت راندمان تصفیه پساب را تا حدی زیادی کاهش می دهند. به همین دلیل تصفیه فاضلاب صنعتی خیلی دشوار تر و پیچیده تر از تصفیه فاضلاب شهری است و نیاز به ابزار و تکنیک های پیچیده تری می باشد.

  چنانچه ترکیبات موجود در فاضلاب صنعتی تصفیه نشوند و وارد رودخانه و دریاچه ها شوند مشکلات جبران ناپذیری را برای محیط زیست و آبزیان به بار می آورند. همچنین سبب آلودگی آب ها و ایجاد بحران آب می گردند. متاسفانه در دهه های گذشته بسیاری از صنایع بدون توجه به محیط زیست فاضلاب خود را وارد دریاچه ها و رودخانه ها کرده اند و خطرات جدی را برای انسان و سایر موجودات زنده پدید آوردند. بر اساس سطح فرایند فنی صنعتی، میزان فاضلاب صنعتی تخلیه می شود. در سال های اخیر تعداد کارخانه های صنعتی احداث شده افزایش پیدا کرده که این امر مستلزم استفاده از مقادیر زیادی آب شیرین جهت خنک سازی دستگاه ها  و تجهیزات مورد استفاده در این کارخانه ها می باشد. این آب ها در نهایت حاوی مقادیر زیادی مواد شیمیایی خطرناک هستند که در محیط زیست تخلیه می شوند. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی راهکار مناسبی برای تصفیه مواد سمی موجود در این فاضلاب ها می باشد. اگر چه این کار نیازمند هزینه اولیه می باشد اما در نهایت به صرفه جویی در مصرف آب و حفاظت محیط زیست کمک شایانی خواهد کرد.

  تصفیه فاضلاب صنعتی - Industrial wastewater treatment package
  Industrial wastewater treatment package

  از محصولات فرعی کارخانجات صنعتی تولید می شود همان فاضلاب صنعتی است که نیاز به تصفیه فاضلاب صنعتی (Industrial wastewater treatment) از ضروریات هر کارخانه ای می باشد. اگر بخواهیم تعریفی را برای فاضلاب صنعتی بکار ببریم همان آب مورد استفاده در کارخانجات و صنایع مختلف است که در نهایت به صورت آب حاوی مواد شیمیایی و سمی و با کیفیت بسیار پایین از آن خارج می شود. تصفیه این آب ها از ضروریات است تا از بروز خطرات جبران ناپذیر در محیط زیست بتوان پیشگیری کرد و حتی می توان با انجام عمل تصفیه این آب را مورد استفاده مجدد قرار داد. از منابع اصلی تولید کننده فاضلاب صنعتی می توان به صنایع زیر اشاره کرد:

  صنعت معدن که از آب برای شستشوی رگه ها و سنگ های ناخالص استفاده می کند.
  صنایع شیمیایی مانند تصفیه کننده های پالایشگاه و صنایع پتروشیمی که حاوی آمونیاک، کروم، فنول، سولفید و مواد جامد معلق است.
  صنایع فلزات مقادیر زیادی لجن حاوی فلزات حل شده در مایع، هیدروکسید منیزیوم، لایه فلز بی استفاده، هیدروکسید آهن و روی و غیره را تولید می کنند.
  لباسشوئی های صنعتی که خدمات پارچه و لباس را ارائه می دهند. در لباسشوئی های صنعتی انواع حوله، حصیر، یونیفرم حاوی مقادیر زیادی روغن، گریس، voc و فلزات سنگین مورد شستشو قرار می گیرند.
  صنایع غذایی، کارخانه تولید برق و نیرو، صنایع آهن و فولاد

  منابع تولید کننده فاضلاب صنعتی بسیار گسترده هستند و هر یک از آن ها مواد شیمیایی بسیار خطرناکی را به محیط زیست وارد می کنند که برای تصفیه این فاضلاب ها نیاز به استفاده از تجهیزات بروز دنیا می باشد.

  اهداف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

   

  حذف و تصفیه نمک: پساب صنعتی حاوی یون های نمکی حل شده است که باید با روش تصفیه این یون های نمکی حذف گردد.  آب نمک صنعتی حاوی یون های مانند منیزیوم، کلسیم، فلزات سنگین و غیره هستند که برای تصفیه این عناصر به تجهیزات خاصی نیاز است. تصفیه آب نمکی به فناوری ها و تجهیزات خاصی نیاز دارد که شامل : فرایند های فیلتراسیون غشایی مانند اسمز معکوس، فرایند تبادل یونی مانند تبادل کاتیون اسید ضعیف یا الکترودیالیز، فرایند های تبخیر مانند کنسانتره آب نمک و بلور ساز ها نیاز دارد. بلور ساز ها با استفاده از فشار بخار و فشار بخار مکانیکی برای امر تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند.

   
  پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به روش MBBR

  حذف جامدات: با استفاده از تکنیک های ته نشینی ساده می توان برای حذف مواد جامد استفاده کرد. حضور مواد جامد ریز معلق در آب فاضلاب مشکلات زیادی را برای دستگاههای صنعتی ایجاد می کند. برای حذف جامدات از فیلتراسیون و یا تصفیه مجدد استفاده می شود. یکی از اهداف تصفیه فاضلاب صنعتی حذف مواد جامد مانند مواد آلی، مواد زاید و ماسه سنگ می باشد. از روش های متداول برای حذف مواد جامد از فاضلاب صنعتی می توان به شناور سازی با هوای محلول، ته نشینی اولیه (شفاف سازی)، غربالگری مخزنی و فیلتر ت کمربندی یا همان غربالگری ریز اشاره کرد.

  حذف روغن ها و گریس ها: یکی از مراحل تصفیه پساب حذف روغن و گریس از پساب می باشد. روغن های مورد استفاده در فاضلاب صنعتی شامل روغن سبک یا روغن سنگین، روغن امولسیون می باشد که به آن ها روغن محلول نیز می گویند. از جدا کننده های روغن می توان به جدا کننده روغن مانند API، DAF ، مخازن یا چاله های گرانشی، تصفیه شیمیایی از طریق DAF ها، فیلترها، سانتریفیوژها و هیدروسیکلون ها اشاره کرد.

  حذف مواد آلی تجزیه پذیر: سموم دفع آفات یا آنتی بیوتیک ها، ضد عفونی کننده ها، مواد تمیز کننده می تواند اثر بسیار بدی را روی سلامت انسان داشته باشد به همین جهت لازم است این مواد بوسیله روش های مختلف تصفیه از فاضلاب جدا شوند.

  حذف مواد آلی تجزیه پذیر: در فاضلاب صنعتی مواد ضد عفونی و تمیز کننده، آنتی بیوتیک، سموم دفع آفات نیز وجود دارند که می تواند اثرات بدی روی سلامت انسان داشته باشد و به همین جهت لازم است این ترکیبات از فاضلاب حذف شوند. تصفیه مواد آلی تجزیه پذیر با منشا جانوری و یا گیاهی با استفاده از فرایند های طولانی مدت صورت می گیرد. برای حذف مواد آلی تجزیه پذیر از لجن فعال یا صافی های چکنده استفاده می شود. دفع مواد آلی مصنوعی مانند داروهای شیمیایی ، سموم دفع آفات، محصولات حاصل از تولید کک، حلال ها، رنگ ها که خیلی سخت تصفیه می شوند با روش اکسیداسیون پیشرفته، جذب، انجماد، تقطیر و ازن زنی صورت می گیرد.
  دفع اسید ها و قلیا ها: با استفاده از شرایط کنترل شده می توان اسید ها و قلیا ها را خنثی کرد. در نتیجه خنثی سازی این ترکیبات رسوباتی حاصل می شود که این رسوبات جامد با توجه به اینکه سمی و خطرناک اند به تصفیه نیاز دارند و باید حتما از پساب صنعتی حذف شوند.

  دفع مواد سمی: مواد سمی موجود در پساب صنعتی شامل مواد آلی، اسید ها، بازها، فلزاتی مانند روی، نقره، کادمیوم، آرسنیک یا تالیم و…، عناصر غیر فلزی مانند آرسنیک یا سلنیوم به طورکلی در برابر فرایند های بیولوژیکی مقاوم هستند مگر در مواردی که به صورت رقیق در آیند. رسوب فلزات را می توان با تغییرات PH و یا با استفاده از سایر مواد شیمیایی انجام داد. مواد الی محلول طی فرایند اکسیداسیون پیشرفته را در فاضلاب می سوزانند.

  انواع آلودگی های موجود در فاضلاب صنعتی

  آلاینده های موجود در فاضلاب صنعتی به دو دسته کلی آلودگی های آلی و آلودگی های معدنی یا غیر آلی تقسیم می شوند که هر یک شامل مواد خاصی هستند.

  آلاینده های آلی: بعنوان آلاینده های آلی شامل میتوان به فنول ها، فنول های کلردار، نونیل فنول، رنگ های آزو، فتالیک استر، هیدروکربن های نفتی، حشره کش ها، قند ها، روغن ها، آلاینده های آلی پایدار (POP)، شوینده ها، اسیدهای آلی، چربی ها و پروتئین ها اشاره کرد.
  آلاینده های غیر آلی یا معدنی: این آلاینده ها فلزات سنگین(فلزات قابلیت تجزیه ندارند) و با سیمت بالا مانند نیکل، کروم، سرب، جیوه، کادمیوم، اسیدهای آلی، سولفید هیدروژن، فسفات ها، نیتریت ها، نیتراتها ، کربناتها ، مواد قلیایی، کلسیم ، منگنز، کاتیون ها و غیره هستند. این فلزات قابلیت تجزیه هم ندارند.

  در ادامه به برخی انواع آلاینده های آلی و غیر آلی وصنایع تولید کننده آلاینده ها در زیر به آن اشاره شده است:

  • آلاینده های روغنی: از صنایعی مانند نفت، پتروشیمی، آهن و فولاد، فراوری مکانیکی و تولید گاز فاضلاب روغنی حاصل می شود که چگالی نسبی این آلاینده های روغنی کمتر از یک است. البته تارهای سنگین نیز وجود دارند که از چگالی نسبی 1.1 و بالاتر برخوردارند.
  • اسیدی و قلیایی: این نوع فاضلاب معمولا زا در صنعت فولاد، گیاهان رنگزا، مواد شیمیایی و معادن تولید می شود که حاوی مواد خطرناک و نمک فلزات سنگین است.
  • فلزات سنگین: در شرکت های مختلف تولیدی فاضلاب صنعتی در اشکال مختلف وجود دارد. فاضلاب فلزات سنگین عمدتا در معادن، ذوب، آبکاری، سموم دفع آفات، الکترولیز، شرکت های دارو، رنگ و رنگدانه تولید می شود.
  • مواد چاپ و رنگرزی: یکی از صنایعی که مقدار زیادی فاضلاب صنعتی تولید می کند صنعت چاپ و رنگرزی می باشد. در این صنعت چیزی حدود 200-100 تن آب برای هر تن چاپ و رنگرزی بکار گرفته می شود. 90 درصد فاضلاب صنعتی مربوط به این بخش است.
  • مواد مربوط به کاغذ: صنعت کاغذ سازی دارای دو فرآیند تولید خمیر و تولید کاغذ است که طی این دو فرایند فاضلاب تولید می شود. در مرحله اول تولید کاغذ، الیاف از مواد اولیه گیاهی جدا می شوند و از آن برای تولید پالپ استفاده می شود و در نهایت آن را سفید می کنند. سپس پالپ حاصله را رقیق می کنند و به آن شکل می دهند و در نهایت با فشار دادن و خشک کردن آن کاغذ تهیه می کنند. در طی انجام این مراحل آب زیادی مصرف می شود و وارد فاضلاب می گردد.
  • صنایع غذایی: در صنایع غذایی با توجه به نوع محصولی که در آن کارخانه تولید می شود میزان و کیفیت فاضلاب تولید شده کمی متفاوت می باشد.
  • آفت کش ها: کیفیت فاضلاب آفت کش ها خیلی پیچیده است و خصوصیات اصلی آن وجود غلظت بالای آلاینده ها، اکسیژن شیمیایی خیلی بالا (چیزی حدود ده هزار میلی گرم در لیتر) می باشد. سموم مختلفی برای دفع آفات وجود دارند. علاوه بر سموم دفع آفات و واسطه ها در فاضلاب صنعتی مواد سمی مانند آرسنیک، فنل، جیوه و خیلی از مواد دیگر وارد محیط زیست می شوند و به طور جدی محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهند.
  • فاضلاب حاوی سیانور: از صنایع آبکاری و فرآوری فلزات، کک و گاز زغال سنگ، پلاستیک، فیبر شیمیایی، سموم دفع آفات و سایر قسمت ها فاضلاب حاوی سیانور تولید می شود.
  • فاضلاب حاوی جیوه: فاضلاب صنعتی تولید شده در کارخانه های ذوب فلزات غیر آهنی، کارخانجات کاغذی و گیاهان سمی حاوی جیوه هستند.
  • فاضلاب فلزی: پساب تولید شده در صنعت متالوژی علاوه بر اینکه دارای حجم زیادی هست دارای کیفیت های متنوعی نیز می باشد. با توجه منبع و ویژگی های فاضلاب صنعتی، فاضلاب ترشی ، فاضلاب کک سازی و فاضلاب متراکم، فاضلاب شستشو برای حذف گرد و غبار، گاز یا دود کش وارد این فاضلاب می شود.
  • فاضلاب سودآور: فلزات سنگینی چون مس، روی، سرب، نیکل، کادمیوم، باریم، آرسنیک و برخی فلزات نادر در این فاضلاب سود آور وجود دارند. حجم فاضلاب سود آور تولید شده بسیار زیاد است و حاوی مواد معلق و موارد مضر بسیار زیادی است.
  • فاضلاب حاوی فنل: فاضلاب حاوی فنل از گیاهان بنزینی، کارخانجات پتروشیمی و سایر بخش های صنعتی و تولید اتیلن، گیاهان کک، رنگ های مصنوعی، الیاف پلی آمید، رزین های فنولیک ناشی از ترک خوردگی نفت، سموم دفع آفات آلی، فنل مصنوعی تولید می شود.
  • دیگر مواد شیمیایی: در صنایع شیمیایی مختلف مانند صنعت پتروشیمی، صنعت زغال سنگ، صنعت اسید و قلیایی، صنایع دارویی، صنایع رنگ و لاستیک، صنعت پلاستیک و کود شیمیایی فاضلاب شیمیایی حاصل می شود.
  تصفیه فاضلاب صنعتی - Industrial wastewater treatment
  تصفیه فاضلاب صنعتی

   

  موارد کاربرد آب تصفیه شده بوسیله پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  در تصفیه فاضلاب صنعتی همانطور که در بالا اشاره شده از مزایای زیادی برخوردار است. برای مثال ورود پساب به محیط زیست سبب نابودی گونه های جانوری و گیاهی و شیوع انواع مختلف بیماری های ناشناخته می گردد که کنترل آن را سخت می کند و سبب کاهش خطرات زیست محیطی و جلوگیری از اثرات سو آن روی موجودات زنده می گردد و حفاظت از منابع آبی می گردد. بعد از تصفیه پساب می توان آب تصفیه شده را در موارد مختلفی به کار گرفت. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و بویلر ها
  2. استفاده در سیستم های خنک کننده
  3. استفاده در صنایعی که به آب نیاز دارند و کیفیت آب مورد استفاده در آن صنایع زیاد مطرح نیست.
  4. برای آشامیدن در سیستم های فوق پیشرفته با راندمان 99 درصد
  انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
  انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  آلیاژ های بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  آلیاژهای فولاد ضدزنگ (Stainless Steel SS یا SST37) در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس این که پساب توسط پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در نهایت چه ویژگی و کیفیتی باید داشته باشد و باید در چه صنایعی مورد استفاده قرار گیرد از یکی از این دو آلیاژها برای ساخت تجهیزات تصفیه فاضلاب استفاده می شود.
  1.  Stainless Steel:  آلیاژی از خانواده آهن یا همان فولاد ضد زنگ است که دارای حدود 11 درصد کروم می باشد. وجود کروم به جلوگیری از زنگ زدن آهن کمک می کند. کروم به صورت یک لایه روی آهن وجود دارد و از آن در برابر زنگ زدن مراقبت می کند. عناصری مانند کربن، نیتروژن، آلومینیوم، سیلیکون، گوگرد، تیتانیوم، نیکل، سلنیوم، مس، مولیبدن، نئوبیدیوم در ترکیب فولاد ضد زنگ وجود دارد. پساب ها معمولا دارای توانایی اکسید کردن آهن هستند که وجود لایه کروم روی فولاد از آهن موجود در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در برابر اکسید شدن مراقبت می کند.
  2. SS-37 : SS-37 آلیاژی از جنس آهن و کربن که دارای 2/0 درصد کربن است و برای تصفیه پساب مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه این آلیاژ به اندازه A36 استحکام ندارد اما استحکام آن برای تصفیه پساب کافی و کاربردی است. SS-37 یکی از آلیاژ هایی است که در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

  آهن در صنایع برای تقویت و استحکام تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی  از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از ساپورت ها و پوشش های آهنی برای قوطی ها و ناودانی های پکیج به ضخامت خود پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بستگی دارد.

  پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی - گروه مهندسین مهاب
  industrial wastewate treatment package

  ساخت تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب صنعتی با تجهیزات مکانیکی از برترین برندهای اروپای شرقی

  در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، تجهیزات مورد استفاده از بهترین برند های اروپای شرقی تهیه شده است. استفاده از تجهیزات با کیفیت سبب افزایش کیفیت و ماندگاری و در عین حال کاهش هزینه های جانبی شده است.

  تابلوی برق راهبردی سیستم اتوماتیک به وسیله PLC

  ورودی و خروجی های سیستم توسط یک رایانه صنعتی کنترل می شود و سیستم را بر اساس برنامه ذخیره شده در حافظه PLC نظارت می کند. سیستم کنترل PLC پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را بدون نیاز به رفت و آمد و سرکشی حضوری تحت کنترل قرار می دهد و مشکلات آن را مورد بررسی قرار می دهد.

  رنگ آمیزی:
  مرحله 1- زیرسازی و آماده سازی سطح توسط سند بلاست: روشی که در آن شن و ماسه را تحت فشار هوا قرار می دهند تا به سطح فولاد برخورد کنند و باعث رنگ زدایی و صیقل دادن شوند.
  مرحله 2- اعمال رزین های اپوکسی که مقاوم ترین روکش های پلیمری رزین های اپوکسی هستند که و به عنوان عایقی در برابر گرما و الکتریسیته عمل می کنند. استفاده از رزین اپوکسی مقاومت تجهیزات موجود در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را افزایش می دهد و دیگر برای نگهداری پکیج نیاز به استفاده از روش های دیگر نیستند.
  تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در ابتدا به روش سند بلاست صیقل داده می شوند و سپس توسط سه لایه رزین با ضخامت 180 میکرون پوشانده می شوند، پوشش رزینی سبب افزایش کیفیت و مقاومت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می شود.

  استفاده از دیفیوزر های اروپایی حباب ریز جهت تقسیم هوا در کل سطح پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  روش جدید برای هوادهی به پساب استفاده از دیفیوز هوادهی می باشد. عملیات هوادهی بخش عظیمی از انرژی تصفیه خانه های فاضلاب هوادهی را به خود اختصاص می دهد. به دلیل اهمیت بالای هوادهی تکنولوژی و کیفیت تجهیزات مورد استفاده برای این امر از اهمیت بالایی برخوردارند. دیفیوزر هوادهی حباب هایی دو میلی متری را تولید و به صورت کاملا یکنواخت مولکول های اکسیژن را در فاضلاب پخش می کند. در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از  دیفیوزرهای حباب ریز اروپایی برای هوادهی یکنواخت در کل سطح پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود. هوادهی یکنواخت سبب افزایش راندمان تصفیه پساب توسط پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و جلوگیری از هدر رفت انرژی می شود.

  بلوئر و ساید چنل هواساز در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  برای هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می توان از بلوئر های ساید چنل استفاده کرد. تصفیه BOD، COD، مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب صنعتی توسط هوادهی با بلوئر ها صورت می گیرد. این بلوئرها با تزریق هوا به داخل فاضلاب صنعتی سبب تصفیه هوازی آن می گردند.
  اهمیت بلوئر هوادهی

  مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی جهت تصفیه فاضلاب صنعتی

  عوامل موثر در خرید تجهیزات تصفیه فاضلاب صنعتی

  همگی جر تجهیزات ضروری برای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هستند چنانچه لازم باشد می تواند فناوری های جدیدتری را به سیستم پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی اضافه کرد. از جمله این تجهیزات می توان به امکانات لازم برای حذف BOD ها از فاضلاب به وسیله روش بیولوژیکی اشاره کرد.

  اهداف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
  اهداف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی