پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت مهاب در واقع یک تصفیه‌خانه کامل با واحدهای مختلف اعم از مخزن هوادهی، مخزن ته‌نشینی، مخزن تماس کلر، مخزن ذخیره لجن و … می‌باشد. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی برای تصفیه پساب تولید شده از نظافت و شستشوی مراکز اداری، مجتمع‌های مسکونی و … می‌باشد. جنس این پکیج‌ها معمولا از دو نوع بتنی و فلزی می‌باشد و در مواردی از پلی اتیلن به صورت دفنی استفاده می‌شود. از مزایای پکیج تصفیه فاضلاب فلزی قیمت کمتر در راه‌اندازی، سهولت در راهبری و قابلیت جابه‌جایی، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. با توجه به گسترش بیماری‌های واگیردار و تاثیر مواد آلاینده و آلی در محیط زیست، پساب تصفیه شده با استانداردهای مختلفی وارد طبیعت می‌شود. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی اهمیت بسیار بالایی دارد و جز اصلی‌ترین تجهیزات تصفیه فاضلاب در مناطق مسکونی، کمپ‌ها، ادارات، مراکز تجاری و … را دارا می‌باشد. 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب- تصفیه فاضلاب - پکیج تصفیه فاضلاب - قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

مشخصات پارامترهای فاضلاب ورودی و خروجی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی مهاب

نوع پارامتر  شاخص کیفیت فاضلاب ورودی کیفیت خروجی تصفیه‌خانه(جهت مصارف آبیاری و کشاورزی) 
pH   6.5-7.5 6.5-7.5
قلیائیت( براساس CaCO3) ppm 125 100
دما(درجه سانتیگراد) C 20-30 20-30
TSS ppm 200 5
BOD ppm 300-400 100
COD ppm 600-800 200
NH4 ppm 30

ویژگی‌های استاندارد مدل‌های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی مهاب

ویژگی‌های استاندارد پکیج تصفیه فاضلاب  شرایط عملیاتی موارد اضافی در صورت درخواست مشتری
ظرفیت پکیج متناسب با دبی ورودی  برق مصرفی مورد نیاز: 460V/3Ph/50Hz استفاده از واحد انوکسیک برای حذف نیترات و انجام دنیتریفیکاسیون 
آب بند 100 درصدی  دمای عملیاتی: 30-20 درجه سانتیگراد استفاده از پیش تصفیه و تصفیه پیشرفته جهت بالابردن کیفیت پساب خروجی
استفاده از آشغالگیر به عنوان پیش تصفیه دمای طراحی: 20 درجه سانتیگراد امکان نظارت از راه دور
استفاده از دیفیوزر و بلوئر جهت هوادهی   استفاده از پمپ اضافه به صورت استند-بای
استفاده از کلر جهت ضدعفونی و گندزدایی   پمپ آب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب 
جنس بدنه: کربن استیل با پوشش اپوکسی   جنس بدنه پکیج جنس پلی اتیلن کاروگیت، کامپوزیت، استیل..  
تابلو برق به صورت دستی با کنترل اتومات   استفاده از تابلو plc  و انواع انالیزور کلر، COD، میزان سختی و…. 

تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب

فاضلاب بهداشتی به فاضلابی گفته می‌شود که در نتیجه شستشوی ظرف و لباس، استحمام و استفاده از سرویس‌های بهداشتی تولید می‌شود. میزان تولید فاضلاب‌های بهداشتی تحت تاثیر تعداد نفرات موجود در ساختمان‌ها قرار دارد که از پارامترهای مهم فاضلاب بهداشتی می‌توان به TDS ،TSS ،COD ،BOD و pH اشاره کرد. فاضلاب خانگی یا بهداشتی یا همان فاضلاب شهری که در نتیجه فعالیت انسانی تولید می‌شود حاوی میکروارگانیسم‌ها و مواد سمی زیادی است که چنانچه تصفیه نشود و وارد محیط زیست گردد، خطرات متعددی می‌تواند محیط زیست را تهدید کند و خسارات غیر قابل جبرانی را به بار می‌آورد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب

گروه مهندسین مهاب با توجه به داشتن نیروهای متخصص و با تکیه بر دانش روز طراحی و تولید انواع پکیج تصفیه فاضلاب را انجام می‌دهند. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب مهاب به پارامتر و استاندارهای به کار رفته در اجرای پروژه ها بستگی دارد. 

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

دلیل اصلی طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، ممانعت از ورود مواد آلی و جلوگیری از انتقال و پخش بیماری‌های واگیردار به محیط زیست، در محیط‌هایی می‌باشد که به شبکه‌های فاضلاب مرکزی متصل نمی‌باشند. فاضلاب‌های آلوده و بیماری زا پس از هدایت به سمت سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی به پسابی بدون بو، زلال و عاری از مواد معلق پالایش شده، پس از گندزدایی با دستگاه ازن ژنراتور و یا گاز کلر مطابق با استانداردهای محیط زیست قابل دفع به آب‌های سطحی و زیرزمینی یا استفاده در مصارف آبیاری و فضای سبز خواهد بود.

آزمایش تحلیلی فاضلاب در طراحی پکیج‌های پساب

آزمایشی که بر روی پساب‌ها انجام می‌شود تا پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی طراحی شود آزمایش تحلیلی گفته می‌شود.

آزمایش‌های فیزیکی: برای تعیین درجه رنگ، بو، تیرگی، کدورت، درجه حرارت، تشخیص سریع و تخمین میزان راندمان تصفیه کاربردی است.

آزمایش‌های شیمیایی: به کمک آزمون‌های شیمیایی مواردی مانند DO ،BOD ،COD ،TSS ،TDS ،pH و CL2 اندازه گیری می شود و میزان اسیدی یا بازی بودن فاضلاب، اكسيژن محلول، مواد متشکله و شدت آلودگی را نشان می‌دهد.

آزمایش‌های زیستی: در فاضلاب تولید شده انواع موجودات زنده وجود دارد که ممکن است مفید یا مضر باشند. در عمل گندزدایی آب ممکن است برخی از از باکتری‌ها از بین بروند در صورتی که توسط عمل ضدعفونی از بین نروند.

انجام آزمایش های تحلیل توسط شرکت مهاب برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب
گروه مهندسین مهاب پیش از طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی آزمایشات زیستی را بر روی نمونه پساب ها انجام می دهند.

جنس پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب در ابعاد مختلف، از جنس فلزی و پلی اتیلنی تولید می‌شوند. انتخاب جنس پکیج و تعیین متریال بدنه به طراحی مخازن تصفیه پساب و فضای جانمایی بستگی دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی: پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دارای بدنه با جنس گالوانیزه می‌باشد. در این مخزن تمامی بدنه اصلی، مخازن ته‌نشینی، آشغالگیری، هوادهی، کف و سقف پکیج فلزی و ضد زنگ می‌باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن: از پلی اتیلن در ساخت تجهیزات تصفیه و انتقال فاضلاب استفاده می‌شود. پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن، دارای تمامی واحدها و تجهیزات تصفیه که به صورت پیش ساخته تولید و طراحی می‌شود. از کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی می‌توان به تخلیه آب‌های سطحی، چاه جاذب و مصارف کشاورزی اشاره نمود. پکیج تصفیه فاضلاب پلی‌اتیلنی در برابر نور، دما، و خوردگی بسیار مقاوم است و در عین حال بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

محل‌های نصب پکیج تصفیه پساب

مدفون: این روش در مکان هایی که برای نصب تصفیه خانه محدودیت فضا دارند مناسب است. به دلیل نصب در زمین باعث ایجاد هیچ منظره‌ی زشتی در محیط نمی‌شود و دارای استحکام بالایی می‌باشد.

نصب شده در سطح زمین: این نوع از مخزن‌های تصفیه فاضلاب بر روی زمین قرار می‌گیرد. برای این روش یشتر از جنس‌های فلزی و کامپوزیتی استفاده می‌شود. مزیت این روش در سرعت بالا و قیمت مناسب می‌باشد.

نصب پکیج تصفیه فاضلاب به صورت دفنی
نصب دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی به صورت دفنی

روش‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی

وجود مواد شوینده، مواد آلی و باکتری‌ها در محیط‌های مسکونی و اداری باعث ایجاد دو گروه فاضلاب می‌شود. فاضلاب آب حاصل از سرویس‌های بهداشتی و آب خاکستری، آب تولید شده از شستشو می‌باشد. آلاینده‌های موجود در هر یک از موارد فوق با هم متفاوت می‌باشد. ترکیب این دو گروه منجر به ایجاد فاضلاب بهداشتی شده و با ورود به زمین باعث ایجاد بیماری‌های واگیردار و مشکلات زیست محیطی می‌شود. در طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب مجموعه‌ای از روش‌ها برای حذف آلاینده‌های مختلف از فاضلاب در نظر گرفته می‌شود.

تصفیه فیزیکی فاضلاب بهداشتی مهاب

اولین گام در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، استفاده از روش‌های فیزیکی در حذف آلاینده‌ها می‌باشد. در این مرحله آشغال‌گیری و حذف مواد جامد در فاضلاب انجام می‌گیرد و مواد آلی و آلاینده‌های شیمیایی قابل حذف نیستند.

تصفیه شیمیایی فاضلاب انسانی مهاب

تزریق مواد شیمایی در فاضلاب، برای حذف آلودگی ها در فاضلاب امری ضروری می باشد. در این مرحله ذرات کلوئیدی با تزریق مواد منعقدکننده حذف می شود که باعث زلال سازی آب می باشد. در این مرحله کلرزنی، تزریق گاز ازون، هوادهی و زلال سازی با مواد مختلف صورت می گیرد.

تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی با روش های بیولوژیکی

روش بسیار مهم دیگر در پکیج تصفیه پساب بهداشتی، استفاده از فرآیندهای هوازی و بی هوازی می باشد. تصفیه به روش فرآیندهای بیولوژیکی یکی از پرکاربردترین روش ها در تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد. در این روش از هیچ کدام از روش های فوق استفاده نمیشود و به وسیله موجودات زنده ای به نام میکروارگانیسم ها انجام می شود. بازده تصفیه فاضلاب در حدود ۹۵ درصد حذف آلاینده‌های شاخص از قبیل BOD،COD و TSS می‌باشد که در صورت لزوم اضافه کردن به منظور تصفیه بهتر فاضلاب رآکتورهای بی‌هوازی و آنوکسیک اضافه می گردد.

تصفیه فاضلاب بهداشتی با روش هوادهی گسترده EASS

روش هوادهی گسترده از روش های رایج در تصفیه فاضلاب به کمک لجن فعال می باشد که در تصفیه پساب های محیط های کوچک مورد استفاده می باشد. به طور معمول میکروب ها در پساب به مدت 30-18 ساعت تحت شرایط هوازی قرار گرفته و آلودگی آلی کاهش می یابد. طولانی مدت توده‌های بیولوژیکی در تماس با اکسیژن قرار می گیرد پس لجن مازاد کمتر می شود.
تصفیه فاضلاب با روش هوادهی گسترده EAAS روشی برای تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد که در این روش با استفاده از تصفیه فاضلاب لجن فعال زباله های فاضلاب جمع آوری می شود. سپس این فاضلاب وارد حوضچه هوادهی می گردد و مرحله رسوب گذاری انجام می شود. بعد از مرحله رسوب گذاری پساب وارد حوضچه کلرزنی می شود و با کلر ضد عفونی و عوامل بیماری زای آن حذف می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی جنس فلزی مهاب در پشت بام

قیمت تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تحت تاثیر جنس ساختمان و بدنه و تجهیزات به کار رفته در آن پکیج قرار دارد همچنین عواملی چون نوع فرآیند تصفیه فاضلاب، کیفیت فاضلاب و کیفیت پساب تصفیه شده در قیمت تصفیه فاضلاب بهداشتی موثر است.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

انواع فرایند های هوازی، بی هوازی و انوکسیک در تصفیه فاضلاب

نوع فرآیند در تصفیه فاضلاب   نام متداول در صنعت آب و فاضلاب کاربرد برای تصفیه فاضلاب
فرآیند هوازی رشد معلق فرآیند لجن فعال تصفیه فاضلاب حذف CBOD – نیتریفیکاسیون
لاگون هوادهی حذف CBOD – نیتریفیکاسیون
هضم هوازی  تثبیت – حذف CBOD
رشد چسبیده تصفیه با صافی چکنده حذف CBOD – نیتریفیکاسیون
تماس‌دهنده بیولوژیکی دوار حذف CBOD – نیتریفیکاسیون
راکتور بیوفیلمی بستر متحرک حذف CBOD – نیتریفیکاسیون
فرآیند انوکسیک رشد معلق دنیتریفیکاسیون رشد معلق دنیتریفیکاسیون
رشد چسبیده دنیتریفیکاسیون رشد چسبیده دنیتریفیکاسیون
فرآیند بی هوازی رشد معلق فرآیند تماس بی هوازی حذف CBOD
هضم بی هوازی تثبیت، تخریب جامدات، نابودی بیماری زا ها
رشد چسبیده بستر ثابت و بستر سیال بی هوازی حذف CBOD، تثبیت مواد زائد، دنیتریفیکاسیون
بستر لجن لجن بی هوازی با جریان رو به بالا در تصفیه  حذف CBOD به ویژه برای فاضلاب ها با بار آلی زیاد
فرآیند ترکیبی رشد معلق فرآیند تک مرحله ای یا چند مرحله ای و فرآیند های مختلف انحصاری حذف CBOD – نیتریفیکاسیون – دنیتریفیکاسیون و حذف فسفر
(هوازی، انوکسیک، بی هوازی) مرکب فرآیند تک مرحله ای و فرآیند های چند مرحله های با رشد چسبیده حذف CBOD – نیتریفیکاسیون – دنیتریفیکاسیون و حذف فسفر

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

  • کاهش ضایعات موجود در پساب ها
  • استفاده از متان تولید شده از لجن فعال برای تولید انرژی
  • استفاده از ضایعات حاصل از این روش برای تولید کود

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهندسین مهاب از مزایای زیادی برخوردار است که از جمله این مزایا می توان به عدم تولید بو، قابلیت جابه جایی راحت، مقرون به صرفه بودن، بهره برداری راحت اشاره کرد. ضمن این که خروجی حاصل از این تصفیه فاضلاب بهداشتی تحت استاندارد سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد. شما می توانید پکیج مورد نظر خود را سفارش دهید و شرکت مهاب با توجه به مشخصات فاضلاب شما، اقدام به طراحی ساخت و اجرای پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می کند که شامل 1 سال گارانتی و  10 سال خدمات پس از فروش می باشد.

حجم فاضلاب بهداشتی

حجم فاضلاب بهداشتی ارتباط مستقیم با تعداد افراد دارد که بهترین راه تخمین مقدار فاضلاب، میزان آب مصرف شده می باشد. مواد خارجی موجود در فاضلاب اغلب به صورت محلول و یا غیر محلول می باشد که حدود 0.1% از کل فاضلاب را تشکیل می دهد. این مواد محلول و غیر محلول میزان کیفیت فاضلاب بهداشتی را مشخص می کند. به طور کلی ماهیت فعالیت های بهداشتی و انسانی در تمام کشورهای جهان یکسان می باشد لذا نوع آلاینده های خارجی که وارد آب می شوند دارای محدوده خاص است ولی با توجه به نوع محیط زندگی و فرهنگ هر محدوده میزان غلظت مواد آلاینده ورودی در آب متفاوت می باشد.

سرانه تولید فاضلاب بهداشتی در ایران(لیتر به ازای هر نفر در روز)

آب نهایی که از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی حاصل می شود، می تواند در کشاورزی، دامداری و صنعت مورد استفاده قرار بگیرد و چنانچه به طور کامل تصفیه شود، می تواند برای مصرف انسان نیز قابل استفاده باشد. کیفیت آبی که پکیج تولید می کند را می توان با توجه نوع محل استفاده از آن آب تنظیم کرد. این پکیج باید در نهایت آبی کاملا بی رنگ و بو را تولید کند.

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر جنس به انواع پلی اتیلن، بتنی، فلز و کامپوزیت تقسیم می شوند از لحاظ کاربرد نیز به پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی ویلا ها، هتل ها، پارک ها، ادارات، مجتمع های مسکونی و مجتمع های بین راهی و شهری تقسیم می شوند.

آب نهایی که از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی حاصل می شود، می تواند در کشاورزی، دامداری و صنعت مورد استفاده قرار بگیرد و چنانچه به طور کامل تصفیه شود، می تواند برای مصرف انسان نیز قابل استفاده باشد. کیفیت آبی که پکیج تولید می کند را می توان با توجه نوع محل استفاده از آن آب تنظیم کرد. این پکیج باید در نهایت آبی کاملا بی رنگ و بو را تولید کند.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

ادارات و سازمان ها یکی از منابع اصلی تولید کننده فاضلاب بهداشتی هستند که بهتر است برای حفاظت از محیط زیست قبل از دفع فاضلاب، تصفیه شود و فاضلاب این سازمان ها به شبکه فاضلاب شهری وارد نشود.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شامل بلوئر هوادهی، دیفیوزر هوادهی، لوله ها، پمپ دوزینگ کلر، واحد انعقاد و ته نشینی، واحد زلال سازی می باشد که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

بلوئر هوادهی

نوعی پمپ هوا یا به عبارتی دستگاه مکانیکی برای تنظیم جریان هوا است و دارای دو نوع سانتریفیوژ و جابجایی مثبت می باشد. دیفیوزر هوادهی یک دستگاه جدید برای ورود اکسیژن به داخل فاضلاب است که این هوادهی به فرآیند تصفیه فاضلاب کمک می کند. دیفیوزر می تواند با تشکیل حباب های هوا، اکسیژن را به فاضلاب انتقال دهد. وجود دیفیوزر کمک می کند تا باکتری های هوازی به جای باکتری های بی هوازی فعال شوند و تصفیه پساب را انجام دهند. لوله هایی که در لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند از جنس های مختلف PVDF، PP، PVC و ABS می باشند. این لوله ها در برابر عوامل محیطی مختلف مانند رطوبت زیاد و مواد خورنده بسیار مقاوم اند.

پمپ دوزینگ کلر

به تنظیم غلظت کلر به کار رفته در سیستم تصفیه فاضلاب کمک می کند. استفاده از دوز مناسب کلر می تواند به حذف عوامل بیماری زا از آب کمک کند. واحد انعقاد محلی برای اضافه کردن یک سری ترکیبات شیمیایی به پساب می باشد که این ترکیبات شیمیایی قابلیت انعقاد و لخته کردن پساب را دارند. نحوه عمل این مواد شیمیایی به این شکل است که این مواد  بار الکتریکی ذرات را خنثی می کنند و سبب انعقاد و ته نشینی ذرات موجود در فاضلاب می گردند.

واحدهای ته نشینی

جهت رسوب گذاری در طی فرآیند تصفیه فیزیکی آب به کار گرفته می شوند و این واحد ها به حوضچه هایی برای حذف جامدات مجهز هستند. در این واحد ها از نیروی جاذبه زمین برای از بین بردن مواد جامد معلق در آب استفاده می شود. واحد زلال سازی به عمل شفاف سازی آب می پردازد. این شفاف سازی سبب تمیز و زلال شدن آب می گردد. در واقع در این واحد ذرات معلق از آب حذف می شود تا آب زلال گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی - تصفیه فاضلاب - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 

طراحی، تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی

لجن فعال یا مخزن هوادهی

از فرآیندهای تصفیه فاضلاب صنعتی یا بهداشتی می توان به فرآیند لجن فعال اشاره کرد که در این روش با استفاده از هوادهی و فرآیند های بیولوژیکی تصفیه صورت می گیرد. یکی از بخش های جدایی ناپذیر سیستم های تصفیه فاضلاب بیولوژیکی، تجزیه هوازی است. تصفیه فاضلاب از طریق هوادهی به کاهش آلاینده ها از طریق تجزیه هوازی آلاینده کمک می کند.  دکتر گیلبرت فاولر از دانشگاه منچستر برای اولین بار در سال 1912 فرآیند لجن فعال را با استفاده از بطری فاضلابی که در آن جلبک رشد کرده بود را مورد بررسی قرار داد و متوجه تاثیر بسیار مثبت این فرآیند روی تصفیه فاضلاب گردید.
به همین جهت تصمیم گرفت تحقیقات خود را در سطوح بسیار وسیع تر انجام دهد و سعی کرد عمل اکسیژن دهی را به پساب انجام دهد و مشاهده کرد بعد از مدت یک ماه مواد موجود در پساب نیتراته شدند. در روشی که دکتر گیلبرت فاولر به کار گرفته بود لجن فعال شد و سبب تمرکز میکروارگانیسم های بیولوژیکی شده بود. دکتر فاولر نتایج پژوهش خود را در سال 1914 در نشریات علمی منتشر کرد و بعد از دو سال این روش برای تصفیه فاضلاب اجرایی و به کار گرفته شد. در این روش میکروارگانیسم های هوازی فعال می شوند و مواد آلی موجود در آب را تجزیه و لخته می کنند. در نهایت این لخته رسوب می کند و می توان این رسوب را حذف کرد و مایعی عاری از مواد آلی و معدنی حاصل می شود. بعد از اتمام جنگ جهانی اول این روش به کل دنیا معرفی شد و برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به کار گرفته شد.

راکتوربیوفیلمی از پلی اتیلن با چگالی بالا تهیه شده و حامل ها به وسیله سیستم هوادهی مخزن مخلوط می شوند به همین جهت ارتباط خوبی بین زیست توده موجود در حامل ها با بستر موجود در فاضلاب ایجاد می شود. راکتور بیوفیلمی در خروجی مخزنش دارای یک غربال برای جلوگیری از نشت حامل های پلاستیکی می باشد. دلیل استفاده از سیستم های ترکیبی MBBR در این سیستم جهت دستیابی به غلظت بالاتر زیست توده در بیوراکتورها بوده است. سیستم MBBR دارای بیوفیلم معلق و متصل به هم است و در فرآیندهای بیولوژیکی نقش ایفا می کند. برای تصفیه پساب صنعتی انواع MBBR بی هوازی مورد استفاده می گیرد.

فرآیند تصفیه 1-لجن فعال با هوادهی گسترده
(Extended Aeration Activated Sludge)
2- IFAS
3-SBR
ظرفیت 5-200 مترمکعب در شبانه روز
جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی
(Epoxy Coated Carbon Steel St37)
استاندارد خروجی  سازمان حفاظت محیط زیست ایران – برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز COD<200 mg/l, BOD5<100 mg/l, TSS<100 mg/l
جدول مشخصات عمومی تصفیه فاضلاب

مخزن هوادهی
برای تصفیه بیولوژیکی با لجن فعال به یک مخزن هوادهی نیاز است تا اکسیژن به درون فاضلاب تزریق شود. در کنار مخزن هوادهی نیاز به یک مخزن ته نشینی ثانویه است که این مخزن به مخزن تنظیم نیز معروف است این مخزن برای جداسازی رسوبات ته نشین شده مورد استفاده قرار می گیرد. برای تصفیه نیتروژن و فسفات لازم است مراحل بیشتری به کار گرفته شود بدین ترتیب که در این روش به فاضلاب اکسیژن تزریق می شود و فسفات کاهش می یابند. ضمن این که نیترات به آمونیوم کاهش پیدا می کند.

مخزن تصفیه ثانویه
مخزن تصفیه ثانویه همان مخزن ته نشینی یا رسوب است. محصول نهایی مخزن هوادهی یکسری ذرات معلق و رسوبات هستند که در این مخزن ته نشین می شوند. به منظور تسهیل فرآیند تصفیه یکسری ترکیبات منعقد کننده قبل از مراحل رسوب گذاری به آب اضافه می شوند و نهایتا رسوبات و لجن های ته نشین شده با استفاده از یک سری تیغه از مخزن حذف می شوند.

مخزن کلرزنی
یکی از روش ها برای از بین بردن میکروارگانیسم ها و باکتری های بیماری زا در پساب اضافه کردن کلر به آن می باشد. وقتی از کلر در پساب استفاده می شود کلیه عوامل بیماری زا از بین می روند. برای اضافه کردن کلر از موادی مانند: نمک طعام، هیپوکلریت سدیم و هیپو کلریت کلسیم که قابلیت تولید کلر را دارند استفاده می شود. از بین موارد ذکر شده، نمک طعام بیشتر از سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرد و طی فرآیند الکترولیز کلر از نمک طعام تولید می شود. مخزنی که در تصفیه خانه ها برای اضافه کردن کلر به پساب استفاده می شود به مخزن کلرزنی معروف است.

مخزن هضم و ذخیره لجن

به محصول جانبی فرآیند های تصفیه فاضلاب که شامل ترکیبات جامد، نیمه جامد و یا دوغاب است لجن گفته می شود. در فرآیند تصفیه فاضلاب یک مخزن هضم و ذخیره لجن نیز مورد نیاز است. به طور کلی لجن ها به دو دسته لجن اولیه و لجن ثانویه تقسیم می شوند. لجن اولیه در نتیجه ترسیب شیمیایی و سایر فرآیند های اولیه حاصل می شود. از محله تصفیه بیولوژیکی لجن ثانویه تولید می گردد. از مخزن لجن برای جمع آوری لجن در تصفیه خانه ها استفاده می کنند. سپس لجن های جمع آوری شده توسط باکتری ها به بیو گازهای متان و دی اکسید کربن تبدیل  می شوند. متان حاصل از این روش می تواند تامین کننده سوخت و برق تصفیه خانه باشد.

مواد آلی کربنه که به وسیله معیارهای BOD و COD سنجیده می شوند، برای طراحی فرایند لجن فعال حیاتی هستند. غلظت های بالای BOD یا COD قابل تجزیه منجر به حجم بزرگتری در حوضچه هوادهی، نیاز به انتقال بیشتر اکسیژن و تولید لجن بیشتر می شود. با این که قبلا BOD معیار معمولی برای اندازه گیری مقدار مواد آلی کربنه در فاضلاب بوده است، امروزه استفاده از COD متداول تر شده و پارامتر اصلی برای نشان دادن مقدار مواد آلی کربنه در مدل های رایانه ای فرآیندهای بیولوژیکی است. با استفاده از موازنه جرم COD، سرنوشت مواد آلی کربنه از نظر این که چه مقدار از آن اکسید و چه مقدار تبدیل به جرم سلولی شده است، به راحتی محاسبه می شود. انواع مختلف COD موجود در فاضلاب در نمودار زیر نشان داده شده است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی گروه مهندسین مهاب