کلرزنی فاضلاب چیست؟

کلرزنی فاضلاب از روش‌های معمول در ضدعفونی و گندزدایی میکروارگانیسم‌های خطرناک، باکتری‌ها در آب و فالضاب می باشد. تصفیه فاضلاب با گار کلر با هزینه به نسبت مطلوبی انجام می‌شود. در سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی و تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده از کلر به شیوه‌های مختلف صورت می گیرد. با توجه به نوع فاضلاب و شرایط پکیج تصفیه فاضلاب نوع کلر انتخابی متفاوت می‌باشد.

تاثیر گاز کلر تصفیه فاضلاب

تاثیر گاز کلر در تصفیه فاضلاب

یکی از بزرگترین معضلات در دنیای امروز وجود آلاینده‌های شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها در پساب‌های صنعتی و بهداشتی می‌باشد. بهترین راه برای حذف این فاضلاب‌ها استفاده از روش‌های تصفیه فیزیکی، شیمیایی، تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است. کلر یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای گندزدایی آب و حذف باکتریها می باشد. کلرزنی استفاده از ترکیبات کلر در سیستم تصفیه فاضلاب است که منجر به اکسیداسیون و تجزیه میکروارگانیسم می گردد. نوع کلر انتخابی بر اساس شرایط اسیدی و یا بازی تعیین می‌شود و به کمک تجهیزات لازم به تصفیه خانه تزریق می‌گردد.

اصول ضدعفونی با گاز کلر

با ورود هرگونه مشتق کلر به تصفیه خانه ها و تماس با فاضلاب منجر به ایجاد واکنش های شیمیایی می شود و نتیجه این واکنش در نهایت هیپوکلرو و هیپوکلریک می باشد. pH پایین آب و قلیایی بودن محیط باعث می شود که هیپوکلریت خنثی شود و یون های هیدروژن و هیپوکلریت از اسید هیپوکلرو تولید شود. PH مورد نیاز برای انجام صحیح واکنش های شیمیایی کلر با آب حدود هفت است و اگر این مقدار بیشتر از ۸.۵ باشد کلرزنی فاضلاب به خوبی انجام نمی شود. با توجه به اینکه خاصیت ضدعفونی کنندگی اسید هیپوکلرو بیشتر از یون اکسید کلر است، لذا توجه به PH محیط و اسیدیته آن و درجه فاضلاب ضروری است.

انواع کلر در تصفیه فاضلاب

با توجه به نوع پساب و مواد معلق موجود در آن و همچنین تجهیزات در دسترس از انواع مختلف کلر برای گند زدایی فاضلاب استفاده میشود.

هیپوکلریت سدیم

هیپوکلریت سدیم به صورت مایع می‌باشد، به جز استفاده در تصفیه فاضلاب، برای ضدعفونی آب استخر مورد استفاده می‌باشد. با توجه به اینکه این ماده شیمیایی برای پوست و دست خطرناک می‌باشد، لازم است از تجهیزات مختلف مانند پکیج کلرزنی و پکیج تزریق مواد شیمایی در این منظور استفاده شود.

هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین به دو صورت مایع و جامد برای گندزدایی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به قدرت بالای آن در اکسیدکنندگی، لذا لازم است در ظروفی نگهداری شوند که در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند.

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی آب پنیر
بیشتر بخوانید

گاز کلر

این گاز از موارد دیگر در کلرزنی فاضلاب است که برخلاف سدیم هیپوکلریت و کلسیم هیپوکلریت، در فاضلاب و واکنش‌های شیمیایی، هیپوکلرو تولید نموده و منجر به اسیدی شدن محیط می گردد. گاز تولیدی بسیار خطرناک است و تنها با تجهیزات ایمن در تصفیه خانه ها کاربرد دارد.

دی اکسید کلر Clo2

این گاز در تصفیه خانه‌ها کاربدی ندارد و بهترین انتخاب برای تصفیه آب استخر‌ها می‌باشد. در تصفیه خانه های فاضلاب به جای دی اکسید کلر از گاز کلر استفاده میشود. با توجه به قدرت اکسیدکنندگی بالا و عدم تشکیل کارآمین و کلروفرم، می تواند گزینه مناسبی برای کنترل فنل ها به شمار رود.

تجهیزات کلر زنی به فاضلاب

با توجه آنچه گفته شد کلر و تمایم مشتقات آن برای سلامت انسان مضر است. با توجه به این موضوع تجهیزات مختلف در این فرآیندها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک پکیج کلرزنی مهاب نه تنها ایمنی بلکه به اندازه مناسب و با توجه به شرایط پساب ها به مقدار کافی از کلر تزریق می‌گردد.

"<yoastmark

تاریخچه تاثیر گاز کلر در تصفیه فاضلاب


به طور کلی، سوال اصلی این است که چرا استفاده از گاز کلر به عنوان یک روش درمانی با چنین استدلال های قوی انجام شده است، که معمولا در واقعیت هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
کلرزنی گاز در یک منبع آب عمومی برای اولین بار در اوایل قرن ۲۰ در یونیون سیتی آغاز شد. تجهیزات گاز کلر کاملا پیچیده بود، اما تفاوت فوری در کاهش تعداد شیوع دستگاه گوارش و از بین بردن اکثر بیماری های ذکر شده در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه ایجاد کرد.
در قرن ۲۰، کلرزنی و به ویژه کلرزنی گازی به روشی متداول در ضدعفونی منابع آب و همچنین پساب های فاضلاب تبدیل شد و آن جا بود که تاثیر گاز کلر در تصفیه فاضلاب را دانستند.
بسیاری از آن سیستم های اولیه کلراسیون گاز، قطعات عظیمی از تجهیزات، مستعد نشت کلر و بسیار حساس به اثرات خورنده کلر بودند. اما، کلرزن های گازی با استفاده گسترده از پلاستیک های مهندسی شده، آلیاژهای جدید فلزی مقاوم در برابر اثرات کلر و پیشرفت های طراحی که نه تنها تجهیزات را ساده می کند، بلکه ایمنی شرکت را بسیار بهبود می بخشد، در نیمه دوم قرن بیستم بسیار بهبود یافت. در پایان قرن بیستم، مرگ یا جراحات جدی ناشی از استفاده از کلر گاز در تصفیه خانه های آب و فاضلاب، اعم از شهری و صنعتی، عملا وجود نداشت.

"<yoastmark
سوابق ایمنی

گاز، اگرچه ماده ای خطرناک است، اما در واقع عامل وقایع بسیار کمی در تاسیسات تصفیه آب و فاضلاب است و تاثیر گاز کلر در تصفیه فاضلاب بسیار زیاد است. در بیش از ۹۵ درصد کل تاسیسات تصفیه، در مقایسه با کاربردهای صنعتی در مصارف تصفیه غیر آب و فاضلاب، مقدار کلر گاز موجود در آن نسبتا کم است. داروسازی و تولید مواد شیمیایی اکثر قریب به اتفاق استفاده از کلر را به خود اختصاص داده اند و دستگاه های مخزن راه آهن در این تاسیسات، زیاد نیستند.

تاثیر گاز کلر در تصفیه فاضلاب در اقتصاد

با دانستن همه این ها، هنوز جنبشی برای از بین بردن یا کاهش استفاده از کلرزنی گاز وجود دارد. واقعا باید در مورد انگیزه چنین مسئله ای، تعجب کرد. این هزینه برای مصرف کنندگان بسیار بیشتر خواهد بود زیرا فقط گزینه ای به اندازه کلرزنی گاز وجود ندارد. هیچ نوع دیگری از کلرزنی وجود ندارد که به همین راحتی بدون مشکل باشد و نگهداری آن آسان باشد. هیچ توجیهی بر اساس سوابق ایمنی وجود ندارد.
ضد عفونی سیستماتیک یک گام اساسی در تصفیه آب است و به طور قانونی برای محافظت از مردم و سیستم ها در بسیاری از مناطق مورد نیاز است.
با این حال، دوزهای بالای ضد عفونی کننده ها می توانند سمی باشند و تاثیر گاز کلر در تصفیه فاضلاب، اگر میزان آن زیاد باشد، خوب نیست. سنسورهای ویژه برای کلر رایگان، دی اکسید کلر، کلر کل و برم آزاد آب آشامیدنی را کنترل می کنند، برای اطمینان از ضدعفونی مطابق با تنظیمات، آب، آب استخر یا آب دریا را پردازش و استفاده مجدد می کنند. انتخاب سنسورها و فرستنده های برم و کلر به کاربرد آن بستگی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *