منهول پلی اتیلن 

منهول (گودال دسترسی، محفظه دسترسی) یا آدم رو در واقع برای متصل نمودن شبکه‌های فاضلابی یا مجراهای انتقال فاضلاب، تلفن، برق و آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس منهول‌ فاضلاب پیش ساخته مهاب، از بتن و پلی اتیلن و مواد پلیمری با کیفیت با مقاومت بالا در برابر نشت رطوبت و مواد خورنده شیمیایی خورنده ساخته شده است که دسترسی کارشناسان آب و فاضلاب را به تاسیسات زیر شبکه‌ای فاضلاب آسان‌تر می‌کند.

ساختار فاضلاب‌های شهری و صنعتی دارای بخش‌های جداگانه‌ و یکی از بخش‌های ضروری آن، منهول فاضلاب است که خطوط و تاسیسات زیرزمینی را به یکدیگر متصل می‌نماید. شبکه انتقال فاضلاب و سایر تاسیسات شهری نیز جزئی از تاسیسات زیرزمینی می‌باشند. منهول فاضلاب در امتداد این خطوط و تاسیسات واقع می‌شود که این امر باید مطابق با قوانین و استانداردهای لازم انجام شود. منهول‌ها دارای انواع مختلف و متفاوتی هستند و در این مقاله به طور مفصل در مورد منهول پلی اتیلن و چگونگی ساخت و استفاده و همچنین مزایا و معایب آن صحبت خواهیم نمود.

منهول پلی اتیلن چیست؟

منهول پیش ساخته پلی اتیلن فاضلابی

منهول پلی اتیلن یا آدم روی پلی اتیلن گودالی است که تأسیسات زیر زمینی (مثل شبکه های فاضلاب، کابلهای مخابراتی و حوضچه ی شیرآلات و…) را به سطح زمین متصل می کند و توسط آن امکان دسترسی به این تأسیسات جهت هرگونه عملیات میسر می شود. منهول فاضلاب با توجه به مواد اولیه ساخته شده‌ی آن، نامگذاری می‌شود که یکی از جدیدترین انواع آن، منهول پلی‌اتیلن نام دارد و برای تصفیه فاضلاب‌ صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه، محصولات پلیمری کاربری زیادی دارد و از آن در صنایع گوناگون و برای موارد مختلف استفاده می‌شود. همین موضوع باعث شده تا به عنوان ماده‌ای مناسب در مصالح ساختمانی شناخته شود و در مقایسه با دیگر مصالح چون فلز و بتن و استیل نیز مورد استقبال بیشتری قرار گیرد. منهول پلی اتیلن، نمونه ای جدید و پرکاربرد از محصولات پلیمری است و نسبت به نمونه‌های مشابه، از کیفیت بیشتری برخوردار است.

منهول پیش ساخته پلی اتیلن

با توجه به رونق فراوان محصولات پلیمری در انواع صنایع منهول پلی اتیلن پیش ساخته می تواند جایگزین مناسبی برای منهول بتنی، منهول آجری و … باشد. آدم رو پلی اتیلن پیش ساخته قابل استفاده در سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی، فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی می باشد.

کاربرد منهول پلی اتیلن

از منهول پلی اتیلن برای ایجاد مسیر‌های مختلف زیرساختی و اتصال خطوط لوله‌ای در شبکه انتقال فاضلاب و همچنین برای دسترسی به مسیرهای کابل زیرسطحی در سیستم مخابراتی استفاده می‌شود. منهول پلی اتیلنی در دو نوع سنتی و پیش ساخته تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها ویژگی متفاوتی داشته و بایستی با توجه به نیاز بخش مورد نیاز، انتخاب و راه‌اندازی شوند. این نوع منهول، کاربردهای زیاد و گسترده‌ای دارد و می‌توان از آن در مواردی چون، صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال شهری نیز استفاده نمود.

طراحی و تولید منهول پلی اتیلن یا آدم رو پلی اتیلن در خطوط انتقال شهری و فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی توسط کارشناسان مهاب

خرید منهول فاضلابی مهاب

ویژگی‌های آدم رو پلی اتیلنی

 • امکان نصب مستقیم و راه اندازی سریع
 • قابلیت تنظیم ارتفاع اولیه
 • قابلیت تنظیم ارتفاع ثانویه
 • دارای وزن سبک و عدم نیاز به تجهیزات برای حمل و نقل
 • امکان اجرای لوله‌های مختلف
 • عدم ایجاد سایش و خوردگی در برابر عوامل محیطی
 • مقاومت زیاد در برابر فشار پویا و استاتیک
 • مقاومت بالا در برابر هر نوع ضربه
 • مقاومت در برابر گرما و اشعه ماوراء بنفش UV
 • مقاوم در برابر میکروارگانیسم‌های موجود و حملات حشرات مضر
 • قابلیت انعطاف‌پذیری و کشش زیاد
 • قابلیت بازیافت
 • امکان افزایش طول منهول حتی پس از پایان پروژه (به دلیل نصب نر و مادگی منهول‌ها)

قیمت منهول پلی اتیلن فاضلاب

منهول پلی اتیلن بصورت یکپارچه و مجزا طراحی و تولید می‌شود. منهول پلی اتیلن یکپارچه ارزانتر و به صرفه‌تر است. در صورتی که تمایل دارید قیمت منهول پلی اتیلن را بر اساس مشخصات آن محاسبه کنید، می‌بایست از روش زیر استفاده کنید:

 قیمت منهول پلی اتیلن = قیمت هر متر از منهول * ارتفاع مورد نیاز

قیمت منهول پلاستیکی توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود. اولین ملاحظات مربوط به اندازه چاهک بازدید است که شامل ارتفاع و قطر آن است. منهول پیش ساخته پلی اتیلن موجود در اینترنت در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. موضوع دیگری که باید در نظر گرفته شود ضخامت منهول است. برای تعیین ضخامت از استانداردها و محاسبات فنی استفاده می‌شود. ارتفاع زیر ۶ متر معمولاً ۱۰ میلی متر ضخامت دارد، در حالی که ارتفاع بیش از ۶ میلی متر اغلب ۱۲ میلی‌متر ضخامت دارد. در نتیجه‌، قیمت منهول پلی اتیلن فاضلاب بر اساس ارتفاع و ضخامت آن تعیین می‌شود که با ارتفاع افزایش می‌یابد.

محصولات مرتبط

مواد اولیه و روش تولید منهول پلی اتیلن فاضلاب

برای انجام پلیمریزاسیون پلی اتیلن از کاتالیزورهای Ziegler-Natta و Metallocene، در فرمول شیمیایی C2H4 Ethylene استفاده می‌شود. این موضوع بدان معناست که، تمام مواد پلی اتیلن، از طریق پلیمریزاسیون اتیلن که برگرفته از روغن می‌باشد، تولید می‌شود. در حقیقت پلی اتیلن، مجموعه‌ای از پلیمرها را که دارای چگالی کم تا چگالی بالا هستند را توصیف می‌کند و هر یک از آن‌ها، دارای عملکرد متفاوتی با یکدیگر هستند. برای تولید یک منهول پلی اتیلن، از اکسترودرها استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی در خط تولید هستند، از طریق اضافه کردن مواد پلیمری، نیروهای دینامیکی و حرارتی، شروع به کار می‌کنند. سپس، با فشار دستگاه، یک خمیر یا محصول راه راه که به شکل قالب دستگاه است، تولید می‌شود. مواد اولیه جهت فشرده سازی و تهیه مواد ذوب شده یکنواخت و پمپاژ مواد مذاب، به داخل سیلندر و قسمت مارپیچ دستگاه، هدایت می‌شود. از طریق چرخش قسمت مارپیچ و عناصر حرارتی در اطراف استوانه، انرژی گرمایی برای ذوب مواد اولیه، تامین می‌شود. برای آن‌ که انرژی حرارتی به خوبی کنترل شود، فن‌های مخصوصی در اطراف استوانه قرار داده می‌شود.

مزایای منهول پلی اتیلنی

منهول پلی اتیلن - Polyethylene manhole structure
 • دارای وزن سبک و امکان حمل و نقل آسان تر
 • قابلیت نصب در مکان های مختلف
 • مقاومت زیاد در برابر مایعات درونی آن و عدم نفوذ به بیرون
 • قابلیت مونتاژ آسان و سریع در هر مکان
 • نصب سیستم لوله فاضلاب متناسب با همان ماده
 • امکان اتصال به لوله های ساخته شده از مواد مختلف از جمله PEAD، PVC

ساختار آدم رو پلی اتیلنی فاضلابی

منهول های پلی اتیلن علاوه بر جنس مواد اولیه به کار رفته در آن، دارای ساختار مشخصی می باشند. برای اطمینان از عملکرد منظم و بدون مشکل در زیرساخت، جمع آوری آب باران، زهکشی فاضلاب شهرها باید آن را در فواصل مشخص و بر روی خطوط نصب نمود.

ساختار منهول پلی اتیلن تشکیل شده از سه قسمت، به شرح زیر است:

 • قسمت بالایی منهول که به شکل مخروطی است.
 • قسمت بدنه منهول که در بخش میانی قرار دارد.
 • قسمت پایه و انتهایی منهول که به شکل مدور است.

منهول های معمولی، دارای ساختاری هستند که نمی توانند در برابر مواد شیمیایی و آلاینده های موجود درون فاضلاب، مقاومت خوبی از خود نشان دهند، ولی منهول پلی اتیلن به دلیل ساختار ویژه ای که دارد در مقایسه با انواع دیگر، گزینه ی بهتری محسوب می شوند. زیرا به نگهداری و مراقبت مداوم نیاز ندارند و از دوام و ماندگاری زیادی برخوردارند. همانطور که بیان شد، ساختار منهول در بردارنده قسمت های مخروطی فوقانی، بدنه و پایه هستند که در اندازه های مختلف و با استفاده از فناوری قالب گیری چرخشی، تا قطر ۱۲۵۰ میلیمتر DN و ۲۴۰۰ میلیمتر DN طبق استاندارد ۱۳۵۹۸-۲ TS تولید می شود. هنگام انتخاب آن باید توجه داشته باشید تا مناسب ترین ترکیب را برای ارتفاع پروژه مورد نظر برگزینید.

ساختار منهول پلی اتیلن - Polyethylene manhole structure

منهول پلی اتیلن با توجه به استانداردهای لازم برای تولید یک منهول فاضلاب و همچنین در نظر داشتن نیاز سیستم های مختلف زیرساختی، طراحی و ساخته شده اند. به دلیل ویژگی های زیادی که دارند، مورد استقبال فراوان قرار گرفته و به طور گسترده در آب های فرآوری شده، خطوط برگشتی یا خطوط آب از آن استفاده می شود.

دسته بندی محفظه دسترسی پلی اتیلنی

منهول پلی اتیلن دارای دسته بندی‌هایی با قطرهای متفاوت است و با در نظر داشتن مکان مورد نظر انتخاب می شود، دسته بندی‌های آن نیز به شرح زیر است:

 • منهول هایی با قطر کم که در زیر خط ها مورد استفاده واقع می شود.
 • منهول هایی با قطر زیاد که برای خطوط اصلی از آن استفاده می شود.

معایب منهول پلی اتیلن

 • عدم مقاومت کافی در برابر آتش و حرارت بسیار زیاد
 • عدم مقاومت کافی در برابر درجه حرارت آب
 • عدم کارایی صحیح در دمای بالاتر از ۲۰ و ۴۰ درجه سانتیگراد
 • امکان ایجاد ترک و انتشار سریع آن در لوله های ضخیم و قطر بزرگ
 • وابستگی آن به روغن برای ساخت

انواع منهول فاضلابی ​

به طور کلی منهول را می توان به سه دسته اصلی به شرح زیر تقسیم بندی نمود که شامل منهول کم عمق، منهول معمولی و منهول عمیق می شوند.
منهول کم عمق
این نوع از منهول که به کم عمق معروف است، دارای عمقی مابین ۷۵ تا ۹۰ سانتیمتر است. معمولا در ابتدای لوله های انتقال فاضلاب و یا در نقاطی که رفت و آمد زیادی وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد. منهول کم عمق از یک پوشش توری برخوردار است و به عنوان اتاق بازرسی شناخته می شود.
منهول معمولی
این مدل منهول، در خط فاضلاب اصلی قرار دارد و دارای درپوش هایی با وزن زیاد و سنگین می باشد. عمق آن حدود ۱۵۰ سانتی متر و شکل آن به صورت دایره و یا مربع است.
منهول عمیق
منهول عمیق نیز همچون منهول معمولی دارای درپوشی سنگین وزن است و برای عمق بیشتر از ۱۵۰ سانتی متر استفاده می شود و به همین دلیل به آن منهول عمیق گفته می شود. این نوع قابلیت افزایش سایز و اندازه و امکانات وارد شدن به درون منهول را دارا می باشد.

نحوه ی اتصال منهول به لوله پلی اتیلن تک جداره و کاروگیت

در سیستم های فاضلابی و برای قطعات بیرونی منهول پلی اتیلن تک جداره، از اتصالات جایگزین استفاده می شود و برای تعویض اتصالات، به دلیل وجود تعداد زیاد قطعات ریز و درشت بیرونی، حداکثر قطر منهول مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت، ذرات معلق به قسمت لوله ها و سایر لوازم جانبی در قسمت خارجی نمی چسبند. بهتر است برای منهول فاضلاب بیرونی لوله کاروگیت حداکثر قطر ۴۰۰ در نظر گرفته شود. نصب این سیستم دارای مراحلی به شرح زیر می باشد:
برای اتصال صحیح لوله تک جداره لوله پلی اتیلن به منهول پلی اتیلن، نیاز است تا یک مهر و موم کامل انجام شود. محل دقیق فضای داخلی و خارجی باید تعیین شود تا شرایط استاندارد اتصال لوله تک جداره به داخل منهول پلی اتیلن، به دست آید. قبل از نصب، قسمت ورودی و خروجی نیز بر روی منهول برش داده می شود. برای اتصال لوله های تک جداره به منهول در قسمت بیرونی آن، از اتصالات جایگزین قطعات خارجی منهول های پلی اتیلن استفاده می شود. این سوراخ با استفاده از یک ابزار برش به شکل دایره و یا یک اره که به شکل ستون روی منهول پلی اتیلن را برش می‌دهد، ایجاد می شود. این سوراخ مطابق با قطر خارجی لوله برای نصب واشر آب بندی بر اساس فرمول:

قطر حفاری روی قاب منهول = قطر خارجی لوله + ۱۰ میلیمتر

برای واشر پلاستیکی، انجام می‌شود. پس از آن، واشر پلاستیکی بر روی منهول پلی اتیلن نصب می شود و قبل از نصب واشر پلاستیکی، باید اطراف آن به طور کامل تمیز شده تا فیلینگ ها از روی آن پاک شوند.
پس از انجام حفاری و نصب تمامی واشرها در فضای داخلی و خارجی، منهول پلی اتیلن با رعایت دستورالعمل های استاندارد لازم، نصب و راه اندازی می شود. پس از آن، لوله های داخلی و خارجی نیز در جای خود نصب می شوند. برای انجام بهتر این کار، ابتدا واشر را باید با استفاده از روان کننده ها، روان کرد و سپس لوله را با فشار وارد آن نمود.

کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170