پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی - قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی از جنس بتن مسلح و به صورت پیش ساخته طراحی و تولید می گردد. نسبت به دیگر پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی مقرون به صرفه تر و دارای عمر طولانی تر می باشد. این پکیج به روش دفنی استفاه می شود و باعث شده فضای کمتری را اشغال کند. 

فروش انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بتنی
مشخصات پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

پکیج بتنی تصفیه فاضلاب بهداشتی

یکی از متداول ترین مصالحی که در ساختمان سازی استفاده می شود، بتن است و کاربری فراوانی دارد. به دلیل خاصیت و ویژگی آن که به مقاومت و سرسختی زیاد در برابر هر نوع ضربه و فشار معروف است، باعث شده که برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی به کار گرفته شود و به آن پکیج تصفیه فاضلاب بتنی گفته می شود.

در مواقعی که برای انجام تصفیه فاضلاب، نیاز به مخزنی با ظرفیت بسیار زیاد داشته باشیم بهتر است که از پکیج تصفیه فاضلاب بتنی استفاده کنیم، زیرا بهترین گزینه برای تصفیه خانه های مجتمع های مسکونی، هتل ها و رستوران ها می باشد.

ماده اولیه و جنس پکیج تصفیه فاضلاب بتنی، همانطور که از نام آن هم مشخص است از بتن می باشد. دارای سنگدانه های درشت است که در ترکیب با سیمان سیال یا به عبارتی خمیر سیمان، پس از مدتی سفت و سخت شده و به بتن تبدیل می شود که از استحکام فوق العاده زیادی برخوردار است.
در سالیان گذشته، برای ساخت بتن از سیمان آهک استفاده می کردند و گاهی از سیمان های هیدرولیکی، مانند سیمان آلومینیوم، سیمان کلسیم یا از سیمان پرتلند، نیز استفاده می شود. انواع دیگری از بتن وجود دارد که بدون سیمان ساخته می شود و برای آسفالت و سطوح جاده ها به کار گرفته می شود.

تصفیه فاضلاب بتنی - قیمت پکیچ تصفیه فاضلاب بتنی -
قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

شاخص های آلودگی در پکیج بتنی

فرایند تصفیه در مخازن بتنی به خوبی انجام می شود و در نتیجه کیفیت پساب های تصفیه شده ی درون آن بسیار بالا می باشد. پارامترهای آلوده کننده پساب مانند BOD ها، COD ها، مواد جامد معلق، نیتروژن، فسفر، اکسیژن محلول، کلر باقیمانده، سطح کلایمر و بسیاری موارد دیگری که به درون پکیج تصفیه فاضلاب بتنی وارد می شوند، معمولا به خوبی تصفیه می شوند. اصطلاح پیش ساخته بدین جهت به کار برده می شود که این نوع از پکیج ها، درون کارخانه ساخته و مونتاژ می شوند و سپس تحت عنوان یک پکیج تصفیه فاضلاب بتنی در محل مورد نظر نصب می شود. این نوع پکیج های پیش ساخته، دارای مخزن هوادهی می باشد که از طریق آن بیشترین میزان تصفیه انجام می شود و این واحد به عنوان یک شفاف کننده برای هضم و تصفیه به کار برده می شود.

شاخص های آلودگی در پکیج بتنی

 برخی سیستم ها دارای تجهیزات بیشتر از جمله محفظه زباله لجن و مخزن تماس با کلر می باشند. مخزن آن بر روی یک سطح صاف و مسطح نصب می شود و در نهایت بر روی صفحه بتونی قرار داده می شود.
پکیج تصفیه فاضلاب بتنی پیش ساخته، دارای انواع مختلفی است و به صورت های مختلف و برای موارد مختلف طراحی می شود. دارای مخازن چند سلولی از پیش ساخته شده اند که به شکل های مختلف مستطیلی با استفاده از پانل های دیواری، راهروهای درپوش، مخازن دایره ای تنش دار نیز موجود است. پکیج تصفیه فاضلاب بتنی پیش ساخته یکی از بادوام ترین و ماندگارترین مخازن موجود برای تصفیه فاضلاب است و به دلیل همین ویژگی که طول عمر زیادی را به همراه دارد، بسیار زیاد مورد استفاده واقع می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی
پکیج تصفیه فاضلاب بتنی – گروه مندسین مهاب

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

معمولا از پکیج تصفیه فاضلاب بتنی در زمان هایی که حجم فاضلاب تولیدی زیاد است، مانند مکان ها و مجتمع های مسکونی بزرگ، هتل ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب بتنی مهاب

 • عملکرد و کارایی بالا در تصفیه فاضلاب های بهداشتی
 • برخورداری از فضای مناسب و کافی برای جمع آوری ‌آلاینده ها
 • استحکام و دوام زیاد در برابر ضربه و فشار
 • برخورداری از حجم بیشتر برای نگهداری فاضلاب در مقایسه با انواع دیگر
 • مقرون به صرفه و ارزان
 • امکان ضدعفونی پساب از طریق کلرزنی و اشعه فرابنفش
 • امکان نصب درون و روی زمین
 • انجام غربالگری قبل از انجام فرآیند تصفیه
 • امکان تصفیه هوادهی به روش لجن فعال
 • قابلیت شفاف سازی ثانویه
 • امکان تصفیه سریع با کمک شن
 • حذف چربی و آلاینده های موجود درون مخزن

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

هنگام تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بتنی، عوامل گوناگونی همچون مواد اولیه به کار رفته برای ساخت، محل نصب و حفاری زمین، دبی ورود پساب، کیفیت پساب ورودی و خروجی را مورد نظر قرار داده و با توجه به هر یک از این عوامل، پکیج مورد نظر قیمت گذاری می شود.
برای ساخت پکیج از مواد مختلفی چون فلز، بتن، کامپوزیت استفاده می شود که نشانگر جنس آن است و خود نیز به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. پکیج تصفیه بتنی با توجه به صنعت و سیستمی که قرار است در آن، مورد استفاده قرار گیرد به انواع مختلفی دسته بندی می شود و خود به تنهایی یک سیستم مشخص نیست.

تصفیه فاضلاب بتنی - قیمت پکیچ تصفیه فاضلاب بتنی -
قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

روش های تصفیه بیولوژیکی مختلف در پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

یکی از روش های متداول در تصفیه فاضلاب، لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که از طریق روش های اصلاح شده لجن فعال انجام می شود و در زمان هایی که میزان لجن درون فاضلاب کم است از این روش استفاده می شود.
مکانیسم عمل تصفیه فاضلاب مکانیزه بدین شیوه است که مواد موجود ته نشین شده و در یک شفاف کننده یا کلاریفایر اولیه قرار می گیرد و سپس برای انجام تصفیه بیولوژیکی، یک شفاف کننده یا کلاریفایر ثانویه برای تکمیل کردن فرآیند تصفیه به کار گرفته می شود. مقدار موادی که پس از تصفیه باقی می ماند، نیز مجددا تصفیه می شود.
معمولا هوادهی گسترده درون پکیج تصفیه فاضلاب بتنی قرار داده می شود که در فضاهای کوچک و مکان های توریستی یا مدارس برای کاهش هزینه از آن استفاده می کنند و لجن های مانده در آن، در مقاطع زمانی مشخص و توسط کامیون های مخصوص برای تصفیه به واحد دیگری منتقل می شوند.

سیستم لجن فعال با بستر ثابت یکپارچه (IFAS)

فرآیند لجن فعال با بستر ثابت یکپارچه  IFAS، یکی از انواع فرآیند لجن فعال است که در آن باکتری ها روی یک فیلم رشد می کنند و فیلم هایی که بر روی آن، رشد باکتری انجام می شود، دارای چگالی نزدیک به آب هستند و برای حرکت و اختلاط منظم فیلم ها، همزن های مکانیکی تعبیه شده است. در برخی موارد،‌ فیلم ها در مقیاس بزرگ ساخته می شوند و در مخزن هوادهی به صورت ثابت نصب می شوند. برای اینکه دارای سطح فعال بیشتری باشند و همچنین حجم زیادی از مخزن را اشغال نکنند، از فیلم ها و بستر های معلق استفاده می شود.
پس از گذشت مدت زمانی، میزان لجن و باکتری هایی که رشد یافته اند، افزایش می یابد و باعث می شود که اکسیژن به اندازه مورد نیاز به سطوح پایین نرسد، برای جلوگیری از این عمل و کمبود اکسیژن در سطوح زیرین، فرآیند آنوکسیک نیز به صورت خود به خود صورت می گیرد، در این شرایط و به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی، باکتری های بی هوازی بیشتر از باکتری های هوازی رشد می کنند و باعث می شود که به جای اکسیژن، نیتروژن استفاده شود. در نتیجه ی این فرآیند، آمونیاک به نیترات های فرار تبدیل می شود که به آن فرآیند آنوکسیک گفته می شود، که باید گفت این عمل از مزایای قابل توجه این روش است.

راکتورهای ناپیوسته متوالی (SBR)

این روش که به اختصار SBR نامیده می شود، یکی از انواع فرآیندهای لجن فعال است و توسط آن عمل تصفیه فاضلاب انجام می شود. روش راکتور ناپیوسته متوالی از تصفیه کننده های بیولوژیکی محسوب می شوند و بدین صورت انجام می شود که حباب های اکسیژن از طریق لجن فعال به فاضلاب ها می رسند و سپس طی فرآیند تصفیه، میزان BOD و COD کاهش می یابد که پساب تصفیه شده را می توان برای مواردی چون آبیاری درختان و مزارع نیز استفاده نمود.

راکتورهای ناپیوسته متوالی (SBR)

این روش از تصفیه فاضلاب بتنی، ممکن است شامل یک یا چند مخزن باشد و به عنوان جریان پلاگین یا راکتورهای مختلط عمل کنند، به این صورت که از یک طرف فاضلاب به درون آن وارد می شود و عمل تصفیه انجام شده و آب تمیز و تصفیه شده از سمت دیگر آن خارج می شود. سیستم هایی که دارای مخازن چندگانه هستند، سرعت انجام کار بیشتری دارند به طوری که یک مخزن در حال تصفیه و دیگری در حال دریافت فاضلاب و دیگری در حال هوادهی است. آن نوع سیستم هایی که مخزن آن دارای فیلتر های گزینشی هستند، در دیواره های آن حفره هایی وجود دارد که باعث جلوگیری از ورود یک سری مواد مشخص از مخزنی به مخزنی دیگر می شود.
در روش راکتور ناپیوسته متوالی، عمل تصفیه در طی پنج مرحله انجام می شود که شرح آن در ادامه ارائه می شود.
روال انجام کار بدین صورت است که با باز شدن شیر ورودی، مخزن پر می‌شود، سپس عمل مخلوط کردن مکانیکی که بدون استفاده از هوا است، انجام می شود. در مرحله دوم، فرآیند هوادهی است و این عمل از طریق پمپ های مکانیکی ثابت یا شناور و با انتقال هوا به دیفیوزرهای حباب ریز که در قسمت کف مخزن قرار دارند، انجام می شود. در مرحله سوم، موادی که به صورت معلق درون آن وجود دارند، ته نشین شده و در یک جا جمع می شوند. در مرحله چهارم، شیر خروجی برای پساب تصفیه شده باز می شود. زمان هوادهی با توجه به کیفیت پساب مورد نظر از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در نظر گرفته می شود. نقش اکسیژنی که به فاضلاب اضافه می شود این است که ‌باعث می شود باکتری های هوازی رشد نموده و بهتر بتوانند آلاینده ها را تجزیه و حذف کنند.

راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک (MBBR)

یکی از روش های تصفیه فاضلاب، راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک‌MBBR می باشد که در اواخر دهه ۱۹۸۰ پروفسور اودگارد آن را کشف نمود. امروزه از این روش تصفیه فاضلاب، در موقعیت های مختلف و برای مصارف شهری و صنعتی در بیش از ۵۰ کشور جهان نیز استفاده می شود.
سیستم راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک از یک مخزن هوادهی با حامل های پلاستیکی ویژه تشکیل شده و روند آن همانند روش لجن فعال شده است. یعنی یک سطحی در نظر گرفته شده و در آن یک بیوفیلم رشد می کند که فیلم ها دارای چگالی نزدیک به آب بوده و این فیلم از جنس پلی اتیلن با چگالی بالا می باشد. با توجه به سیستم هوادهی، بیوفیلم ها در مخزن ترکیب می شوند و بدین شیوه، عکس العمل خوبی بین بستر موجود و فاضلاب ها اتفاق می افتد.

راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک (MBBR)

راکتور بیولوژیکی غشایی(MBR)

بیوراکتور غشایی MBR ترکیبی از یک فرآیند غشایی مانند میکروفیلتراسیون یا اولترافیلتراسیون با یک فرآیند تصفیه فاضلاب بیولوژیکی، فرآیند لجن فعال است. از این فرایند برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و شهری، به شیوه ای گسترده نیز استفاده می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی - پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مهاب
راکتور بیولوژیکی غشایی(MBR)

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

 • تصفیه فاضلاب با حجم بسیار زیاد
 • قابلیت دفن در زیر زمین و یا نصب آن روی زمین
 • مقاوم و بادوام
 • فضای مناسب و کافی برای جمع آوری زباله
امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.