چربی گیر پلی اتیلن

یکی از قطعات مورد نیاز در فرایند تصفیه فاضلاب، جداکننده روغن و آب است و تحت عنوان دستگاه چربی گیر از آن نام برده می شود. به عبارتی، چربی گیر نوعی از تجهیزات مورد استفاده در فرایند تصفیه است که قابلیت جدا کردن آب و روغن را دارد. انواع مختلفی از چربی گیر وجود دارد و بسته به نیاز مصرفی، مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از آنها چربی گیر پلی اتیلن است و عمل جداسازی روغن ها و گریس های موجود در فاضلاب را انجام می دهد.

چربی گیر پلی‌اتیلن

سالانه حدود نیم میلیون تن چربی و روغن وارد سیستم پساب کشور می شود. چربی گیر پلی اتیلن یکی از سیستم های تصفیه فاضلاب است که برای عملیات پیش تصفیه برای حذف روغن و گریس استفاده می شود. در روغن‌زدایی‌ها، فرآیندهای شناورسازی و ته‌نشینی مکانیسم‌های اصلی حذف روغن و چربی و همچنین ذرات معلق هستند.

چربی ها و روغن ها یکی از رایج ترین آلاینده های فاضلاب هستند. گریس و روغن به دیواره های لوله می چسبد، لوله ها را مسدود می کند و به تجهیزات تصفیه آب آسیب می رساند. در برخی موارد، میزان چربی و روغن آنقدر زیاد است که نیاز به ایجاد سیستم حذف روغن و چربی است.

فاضلاب هایی مانند فاضلاب آشپزخانه ها، رستوران ها، کارواش ها و کارواش ها معمولا این حالت را دارند. به دلیل کارایی و هزینه کم روش شناورسازی ثقلی، امروزه اغلب برای حذف چربی ها و روغن ها از فاضلاب استفاده می شود.

چربی گیر پلی اتیلن وسیله ای برای جداسازی و جمع آوری چربی ها و روغن ها از پساب سینک ها و آشپزخانه ها می باشد. چربی گیرها از دو نوع فایبرگلاس و پلی اتیلن ساخته می شوند.

مهاب طراح و تولید کننده انواع پکیج چربی گیر و سپتیک تانک
مهاب طراح و تولید کننده انواع پکیج چربی گیر و سپتیک تانک

اجزای چربی گیر پلی اتیلن

  • مخزن اولیه برای ته نشینی آلاینده های موجود در فاضلاب و مواد جامد و روغن و چربی
  • ورودی و خروجی سبد آشغالگیر
  • پکینگ مدیا
  • لوله انتقال فاضلاب پاکسازی شده از روغن به مخزن دوم
  • دریچه خروج چربی گیر
  • مخزن ثانویه برای نگهداشت فاضلاب بدون روغن و انتقال آن به مخزن تصفیه فاضلاب

نکته ی مهم و قابل توجه در مورد مخزن اول چربی گیر پلی اتیلن این است که به عنوان مخزنی برای نگهداری و ته نشینی لجن و روغن است و زمانی که میزان لجن موجود از نصف مخزن بیشتر شود، تصفیه کننده چربی پلی اتیلن کارایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین باید با توجه به میزان فاضلاب تولیدی و آلاینده های آن، ظرفیت و حجم مناسبی را انتخاب نمود تا مخزن اول به درستی عمل جداسازی آب و روغن را انجام دهد.

تقسیم بندی انواع چربی گیر پلی اتیلن از لحاظ نحوه تخلیه چربی


چربی گیر پلی اتیلن از نظر تخلیه، به دو نوع تخلیه اتوماتیک و تخلیه ثقلی تقسیم بندی می شود. که در نوع اول، عمل تخلیه به صورت کاملا اتوماتیک و توسط یک پارو انجام می شود. ولی در نوع دوم آن که به روش ثقلی است، روغن و لجن موجود از طریق جاذبه زمین به مخزنی دیگر هدایت می شوند، تا مخزن اولیه تخلیه شود.

قیمت چربی گیر پلی اتیلن

قیمت چربیگیر پلی اتیلن رابطه مستقیمی با حجم دستگاه دارد. با تعیین حجم چربی گیر قیمت دستگاه به سرعت قابل محاسبه است. کارشناسان ما برای استعلام قیمت چربی گیر پلی اتیلن و دریافت پروپوزال، محاسبه ظرفیت چربی گیر پلی اتیلن، نحوه حمل و تحویل دستگاه، با شماره ۸۶۱۲۲۱۷۰-۰۲۱ پاسخگوی شما می‌باشند.

اساس کار چربی گیر پلی اتیلن رستوران

چربی گیر مورد استفاده در آشپزخانه صنعتی را چربی گیر صنعتی می نامند. چربی گیر پلی اتیلن اساس کار چربی زدای پساب بر اساس قانون چگالی کمتر روغن بر نسبت آب نهاده شده است. چربی برای جدا سازی به دو عامل خنک شدن و آرامش نیاز دارد. چربی گیر تمام اتوماتیک به گونه ای طراحی شده است که به محض رسیدن سطح چربی بالای مخزن چربی گیر به خروجی چربی، چربی معلق در یک کانال مخصوص جریان یافته و به مخزن انتقال چربی منتقل می شود.

ظرفیت چربی گیر رستوان به چه عواملی بستگی دارد؟

ظرفیت سیستم جمع کننده چربی رستوران از پارامترهایی مانند دبی فاضلاب تولیدی، میزان غذا‌های مصرفی، تنوع غذایی آشپزخانه و نوع درصد چربی در پساب می‌باشد. از بزرگترین مشکلات موجود در سیستم شبکه فاضلاب تداخل چربی در شبکه فاضلاب، گرفتگی لوله فاضلاب، سرد شدن چربی است که به دلیل توده ای بودن گرفتگی باعث ایجاد مشکل در باز کردن مسیر فاضلاب نسبت به سایر گرفتگی لوله ها می باشد

 کارکرد دستگاه چربی گیر مهاب

معمولا در صنایع مختلف به دلیل عملیات هایی که انجام می شود، میزانی آب مصرف می شود و در نهایت به فاضلاب صنعتی تبدیل می شود که حاوی مخلوطی از آب و روغن می باشد. در این شرایط می توان از دستگاه چربی گیر پلی اتیلن برای جداسازی هر دو فاز استفاده کرد. در برخی از بخش های تولیدی و صنعتی، به دلیل نوع فعالیت آنها امکان ترکیب آب و روغن زیاد است و نیاز است تا با کمک این دستگاه از ورود روغن به آب های سطحی جلوگیری شود. زیرا ورود روغن به درون آب های سطحی مضر بوده و اثرات مخرب زیادی را بر محیط زیست و انسان ها خواهد گذاشت.
چربی گیر پلی اتیلن دارای انواع متفاوتی است که هر یک از آن ها می توانند نوع خاصی از روغن و گریس درون فاضلاب را جدا کنند. به همین دلیل بایستی با توجه به نوع صنعت و فعالیت هایی که صورت می گیرد، یکی از انواع آن را انتخاب نمود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.
چربی گیرها برای از بین بردن فاضلاب شامل، روغن شناور آزاد، روغن امولسیون، روغن حل شده و جامدات سوسپانسیونی که منشا آن ممکن است روغن گیاهی، حیوانی، صنعتی باشد، به کار گرفته می شود. پارامتر های موثر در جداسازی روغن ها به عواملی چون، اندازه قطرات روغن و تراکم آن، ویسکوزیته روغن و میزان کیفیت آب پس از جداسازی روغن از آن بستگی دارد.

اثرگذاری چربی گیر پلی اتیلن، در فرایند تصفیه فاضلاب و عمل جداسازی هیدروکربن ها، مواد روغنی و مواد آلی از آب قابل توجه است و این قابلیت را دارد که علاوه بر جداسازی مواد روغنی، مواد جامد معلق درون پساب ها را نیز به خوبی جدا نماید. جنس بدنه ی آن، از مواد پلی اتیلن ساخته شده است که عامل مهمی برای مقاومت در برابر خوردگی، فشار و ضربه می باشد.

مکانیسم عملکرد چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر پلی اتیلن، در بخش ورودی فاضلاب به درون مخزن قرار می گیرد و شرایطی را برای ته نشینی مواد جامد معلق فراهم می کند و پس از ته نشینی کامل تمام آلاینده ها، مواد روغنی و چربی موجود نیز بر روی سطح آب قرار می گیرند. آب که در بخش مرکزی مخزن است، از طریق یک لوله به مخزن دیگری انتقال داده می شود. فرایند تصفیه در مخزن دوم انجام می شود و آب تمیز و بدون آلاینده و روغن در آن وجود دارد. مواد روغنی و لجن ناشی از فاضلاب که در مخزن اول باقی مانده است، در طی یک دوره زمانی مشخص که ممکن است سالانه و یا ماهانه باشد، در مکانی دیگر تخلیه می شود.

کاربرد و کارکرد چربی گیر پلی اتیلن

کارکرد مهم چربی گیر پلی اتیلن، فراهم کردن امکانی برای جداسازی روغن، گریس، چربی، مواد آلی از درون فاضلاب است. در بخش هایی از صنعت، همچون کارخانجات تولید اتومبیل، شرکت های تعمیرات موتور، پمپ بنزین، کارواش، آشپزخانه ها، رستوران ها که امکان استفاده از روغن و آلاینده های روغنی آن زیاد است و ممکن است چربی و روغن به درون فاضلاب های آن راه یابد، نیاز است تا از چربی گیر استفاده نمایند.
در حقیقت چربی گیر پلی اتیلن، وظیفه ی جداسازی روغن و ذرات معلق درون پساب را بر عهده دارد و این عمل را قبل از شروع فرایند تصفیه انجام می دهد و از ورود مواد روغنی و چربی مضر به درون مخزن فاضلاب جلوگیری می نماید.

چربی گیر پلی اتیلن
دستگاه بازیابی روغن از فاضلاب

پلی اتیلن
امروزه یکی از رایج ترین انواع پلاستیک مورد استفاده برای ساخت و ساز در صنعت، پلی اتیلن است. این ماده برای اولین بار توسط شیمیدان آلمانی هانس فون پاچمان شناخته شد که در سال ۱۸۹۸ و ضمن تحقیق در مورد دیازومتان توانست آن را تولید نماید. اکنون از پلی اتیلن برای ساخت انواع جعبه و پاکت، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب نیز استفاده می شود.
پلی اتیلن ماده ای است که ساختار منعطفی دارد و مقاومت خوبی در برابر ضربه و سایش دارد. هیچ ضرر و زیانی برای انسان ایجاد نمی کند، زیرا مواد اولیه آن سمی نیست و بر فرض ورود به درون بدن انسان، ایجاد مسمومیت نخواهد کرد. به دلیل همین خاصیت پلی اتیلن است که به عنصری قابل قبول برای استفاده در زمینه ی تصفیه آب و پساب تبدیل شده است. معمولا به دو صورت، پلیمر اتیلن تراکم بالا و تراکم پایین موجود است که از نوع تراکم بالای آن برای ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و چربی گیر پلی اتیلن استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170