پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

در پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری و نتیجه ی تصفیه پساب مرغداری آن می توان به کود آندروژن و نیتروژن (N)، پتاسیم (K)، فسفر (P) و فرارسین (VS) رسید که این نشان دهنده ی این است که تمامی فرآیند تصفیه سودمند بوده است. اگر فاضلاب ها بعد از این که تولید شدند در چرخه صحیح تصفیه قرار گرفته شوند می توان از آن برای مصارف صنعتی چون شست و شو،آبیاری و... مورد استفاده قرار بگیرند حتی اگر تصفیه به صورت کامل اعمال شود می تواند وارد آب شرب مصرف کننده شود
مرغداری

فاضلاب نیروگاهها، دام و طیور، چرم و دباغی، کاغذسازی، نساجی همه فاضلاب های صنعتی را تشکیل می دهند که در صورت عدم تصفیه، می توانند صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کنند. سرانجام یکی از مهم ترین فاضلاب های صنعتی، پساب مرغداری و طیور میباشد. این شامل ضایعاتی از جمله: لاشه ، مدفوع ، آب ناشی از شست و شو و … است و برای تصفیه این فاضلاب از پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری استفاده می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

همان طور که می دانید هر ساله حجم زیادی از ضایعات مختلف از صنعت مرغداری تولید می شود که شامل مدفوعات، مگس های ناشی از پرورش، بو، لاشه و….که برای تصفیه به پکیج تصفیه فاضلاب نیاز است. در این فرآیند تصفیه ممکن است از تجهیزاتی چون  لجن فعال، چربی گیر، فیلترهای جاذب، هوادهی طولانی، تالاب، استخرهای تثبیت زباله، کمپوست،محورهای اکسیداسیون و بخشی هم  که به  آبیاری ارتباط دارد.

در واقع می توان گفت انتخاب کردن واحدهایی که جهت یک مرغداری خاص، باید مناسب باشد همگی به اندازه و خصوصیات زباله هایی که تولید شده، شرایط محیطی، عوامل اقتصادی، شرایط اقلیمی و همین طور عوامل فنی مرتبط که با فرآیند پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری است بستگی داشته باشد.

قیمت تصفیه فاضلاب مرغداری
پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

اثرات و ویژگی‌های فاضلاب مرغداری و دامداری

یکی از سود آورترین صنایع در دنیا صنعت مرغداری می باشد  چون هم سود دارد و هم تامین کننده ی خوراک مردم دنیا است.بعضی از مراجع بر این عقیده اند که بعد از نفت بیشترین سرمایه گذاری متعلق به صنعت کشاورزی و دام پروری می باشد. مرغداری ها و همین طور دامداری ها، دارای ضایعاتی چون لاشه، مدفوعات، بو و … هستند. از طرفی در ایران متاسفانه تصفیه فاضلاب های مرغداری به درستی و صحیح انجام نمی شود که برای مثال در تحقیقی که  در تصفیه پساب مرغداری در بابل صورت گرفت متوجه شدند که ۹ درصد آن از مشکلات متعددی برخوردار بود.

یکی از امتیازات پساب مرغداری ها این است که می توان از آن منابع مختلفی گرفت که برای نمونه می توان گفت این منابع شامل:سوخت های زیستی، انرژی، کودهای شیمیایی و حیوانی، گرما و چربی حیوانات، آب تمیز که برای داشتن یک صنعت پایدار در صنایع مختلف به کار برده می شود.یکی از راه های مقابله با معضل کم آبی رعایت نظافت در محیط زیست است.

اگر بخواهیم پساب های مرغداری را تفکیک کنیم می توانیم به آلاینده هایی چون چربی، مواد فسفر دار، مواد شوینده جهت شست و شو، مواد نیتروژن دار، مدفوع مرغ ها میکروارگانیسم ها، و…. اشاره کرد.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

همان طور که اشاره کردیم در کارخانه هایی چون پرورش دام و طیور، دام پروری ها، مرغداری ها از این پکیج استفاده می شود.

  • کاهش مواد و بار آلی و ثابت نگه داشتن زباله ی موجود در فاضلاب
  • استفاده کردن از محصول نهایی تصفیه با عنوان کود
  • کاهش دادن آلودگی ها و همچنین مشکلات پیش آمده از آلودگی
  • از آبی که بازیافت می شود برای مصارف دیگر استفاده می کنند.
  • کاهش هزینه ها
  • امکان استفاده کردن از سوخت طبیعی آن جهت تولید انرژی
  • راندمان بالا
  • می توان تصفیه ی پساب ها را در آب های سطحی  تخلیه نمود.
  • مقرون به صرفه بودن

کاربرد سپتیک تانک در مرغداری

برای این که جامدات درون فاضلاب مرغداری هضم و ته نشین و تصفیه شود به سپتیک تانک ها نیاز است زیرا فاضلاب های مرغداری دارای رسوبات بسیاری است به همین دلیل در پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری از سپتیک تانک استفاده می کند چون روند تصفیه را خیلی آسان تر می کند همین طور می توان در کنار این روش از روند تصفیه بیولوژیکی نیز کمک گرفت.

سپتیک تانک تک قسمتی
اهمیت استفاده ازمخزن سپتیک تانک در مرغداری

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

آشغال گیر

اولین تجهیزات از پکیج تصفیه فاضلاب مرغ‌داری آشغال گیر می باشد. از این تجهیز برای جداسازی جامداتی که بر روی فاضلاب مرغداری معلق هستند استفاده می شود.آشغال گیر ها در پکیج تصفیه فاضلاب به این صورت هستند که در قسمت ورودی یک تور دارند که از ورود جامدات به مرحله بعد فرآیند جلوگیری می کنند که در انتها باید این جامدات به بعد از مدتی به شکل جداگانه ای تخلیه شوند.

چربی گیر

چربی گیر در پکیج تصفیه فاضلاب دومین تجهیزاتی است که در مرحله فرآیند قرار می گیرد. زیرا مرغداری ها و همین طور کشتارگاه مرغ دارای فاضلابی هستند که دارای میزان چشمگیری از پروتئین و چربی است.علاوه بر این که باعث افزایش بار آلی فاضلاب می شوند ممکن است به شکل جامد درآیند و باعث گرفتگی و نشتی لوله های فاضلاب شوند. اولین بار از چربی گیر ها برای کشتی های نفت کش استفاده شد که نفت نشت شده از آن را جدا می کرد و بعد ها وارد فرآیند پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری شد .البته از چربی که از این پساب جدا می شود می توان در بیوسل های سوخت طبیعی جهت تولید کردن انرژی استفاده نمود. در پکیج تصفیه فاضلاب معمولا از چربی گیر DAF  استفاده می کنند.

مخازن متعادل‌سازی در پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

در پکیج تصفیه فاضلاب از تجهیز دیگری به نام مخازن متعادل سازی استفاده می شود زیرا مایعات زمانی که از بخش چربی گیر عبور می کنند شاید فشار، سرعت و دما و غیره  گوناگونی داشته باشند که در این مرحله از تجهیز مخازن متعادل سازی جهت برابر و متعادل کردن این مولفه های متفاوت به کار برده می شود.

روش‌های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب مرغداری

رآکتور های بی هوازی UABF و UABR

راکتور UASB یا همان فناوری پتوی لجن بی هوازی جریان بالا در پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری با هضم بی هوازی در فرآیند تصفیه کمک می کند.در این روش از تصفیه، با تولید کردن گاز متان آن هم با غلظت بالا در تصفیه بی هوازی دخالت دارد.این گاز به قدری زیاد است که در مصارف خود پکیج مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل در مخازن ذخیره می شوند.

سیستم بی هوازی به این صورت است که لجن فاضلاب را به سمت بالا به حرکت در می آورد و زمانی که لجن با باکتری های بی هوازی برخورد می کند باعث تخریب لجن خواهند شد. تولید می کند که نتیجه تصفیه بی هوازی است.برای تصفیه ی آلاینده هایی چون  TSS از این سیستم می توان استفاده کرد.

UABR

به این سیستم راکتور های بی هوازی بافل دار گویند که در بخش انتهای خود مجموعه حفره هایی دارند که به روند تصفیه بهبود می بخشند در این سیستم از یک بخش بیولوژیکی و یک بخش فیزیکی استفاده می شود که جهت تصفیه نمودن و همچنین حذف مواد آلی بسیار کاربردی هستند.

راکتور هوازی EAAS

راکتور هوازی EAAS در واقع مرحله بعدی فرآیند تصفیه محسوب می شود،که روش هوادهی گسترده جهت تصفیه ی فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری می باشد. هوادهی در فاضلاب به این روش  BOD و COD را حذف می کند.

نکته:در فرآیند تصفیه دقت کنید که لجن فعال شده نیاز به نظارت و دقت بالایی دارد و حتی در برابر بار های الکتریکی  نیز باید مراقب بود.

تانک ته‌نشینی

به مخزن ته نشینی شفاف کننده نیز  گفته می شود که جزئی از سیستم پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری می باشد این بخش از سیستم پکیج تصفیه فاضلاب این اجازه را به جامدات و ذرات معلق می دهد که از فاضلاب خارج شوند چون در این بخش جریان به آهستگی صورت می گیرد قبل از این مواد جامد ته نشین شوند به فاضلاب مواد منعقد کننده افزوده می شود. البته در نظر داشته باشید که برای نگهداری رسوب شیمیای یک فرآیند مناسب مسلما گران است و به یک مدیریت هوشمندانه ای نیازمند می باشد.

تانک ته نشینی -پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری
تانک ته نشینی در تصفیه فاضلاب مرغداری

مخزن ضدعفونی

در پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری آخرین مرحله مخزن ضد عفونی می باشد که طی فرآیند تمامی میکرو ارگانیسم ها از بین می روند و ضدعفونی خواهد شد.

پکیج تصفیه فاضلاب و نتیجه ی تصفیه پساب مرغداری آن می توان به کود آندروژن و نیتروژن (N)، پتاسیم (K)، فسفر (P) و فرارسین (VS) رسید که این نشان دهنده ی این است که تمامی فرآیند تصفیه سودمند بوده است.

محدود بودن پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری ها، برای تصفیه کردن فاضلاب مرغداری ها و امثال آن ها بسیار کاربرد دارد ولی فراموش نکنید در این جور کارخانه ها باید تجهیزاتی به پکیج اضافه شود تا خون را نیز جدا کنند و انتقال دهد زیرا موجب بالا رفتن مقدار بار آلی پساب ها می شود.

عوامل مؤثر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری

پکیج تصفیه فاضلاب بسیار اثر گذار است. یعنی این که هر چقدر حجم و میزان فاضلاب ها بیشتر باشد مسلماً قیمت پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری افزایش پیدا می کند.دومین مورد، بدنه و جنس ساختمان پکیج تصفیه می باشد.سومین مورد مهم و اثر گذار در قیمت پکیج تصفیه تعداد روش ها و تجهیزات است.
در کل می توان گفت عوامل دیگری که در قیمت پکیج تصفیه اثر گذار هستند میزان کیفیت فاضلاب ورودی و خروجی می باشد مثلاً اگر در فاضلاب ورودی آلاینده های فراوانی وجود داشته باشد مسلماً برای این که این مقادیر حذف شوند و استاندارد تصفیه شود قیمت پکیج تصفیه افزایش پیدا می کند. 

برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری و تجهیزات و لوازم جهت تصفیه فاضلاب را با متخصصان شرکت پکیج تصفیه فاضلاب مهاب در تماس باشید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *