پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری

پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری
پکیج تصفیه فاضلاب اداری

تصفیه فاضلاب ساختمان اداری

تقریبا تمامی سازمان ها و ساختمان های اداری از مکان های پر رفت و آمد هستند و به همین دلیل در آنها حجم زیادی فاضلاب تولید می شود که باید با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، آن را تصفیه نمود.
این نوع از پکیج ها به عنوان یک واحد کوچک تصفیه فاضلاب محسوب می شوند و برای تصفیه انواع فاضلاب ها و پساب های تولیدی در ادارات و سازمان ها و ظرفیت و حجم کم، مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا در این موارد، ساخت تصفیه ‌خانه در محل مورد نظر منجر به افزایش هزینه و بروز مشکلات زیادی در هنگام ساخت و بهره برداری از آن ایجاد می شود.

به همین دلیل ترجیح بر این است که از پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری استفاده شود تا به منظور حفاظت از محیط زیست، فاضلاب و پساب را قبل از دفع در محیط اطراف، تصفیه نمود. برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری از روش های بیولوژیک مختلف تصفیه استفاده می شود و انتخاب هر یک از این روش ها به میزان تولید کمتر لجن بستگی دارد. بدین معنی که تنها برای مواردی با تولید لجن کمتر مناسب است. معمولا برای تصفیه لجن کم از روش های هوازی استفاده می شود، زیرا با تجزیه بیشتر مواد جامد، لجن کمتری باقی می گذارد.

قیمت نصب و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب اداری ساختمان
قیمت نصب و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب اداری ساختمان


نکته ی قابل توجه و مهم برای به کار گیری پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری در این است که میزان تولید فاضلاب در این ساختمان ها زیاد است و نمی توان از پکیج های بزرگ و حجیم برای آن استفاده کرد. از سوی دیگر، تخلیه مداوم لجن های موجود کار ساده ای نیست و منجر به انتشار آلودگی می شود.

مخزن سپتیک تانک - تصفیه فاضلاب بهداشتی -

تصفیه بیولوژیکی با سپتیک تانک

با توجه به مواد آلاینده و معلق در تصفیه فاضلاب اداری و اینکه قابلیت ته نشینی نیز دارد، بهتر است که از سیستم سپتیک تانک استفاده شود تا باعث کاهش بار بر سیستم هوازی گردد. با وجود شرایط مناسب برای رشد برخی باکتری­ها و میکروارگانیسم­ها در لجن ته نشین شده در سپتیک تانک روش تصفیه بیولوژیکی بسیار مناسب است.

پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری

میزان فاضلاب های تولید شده در ساختمان های اداری، بستگی به استفاده ی مداوم از سرویس بهداشتی و شست و شوی سطوح مختلف و ظروف غذاخوری و چایخوری کارمندان دارد، البته ممکن است این ساختمان ها دارای بخشی به عنوان کافی شاپ و رستوران باشند که قطعا حجم فاضلاب تولیدی بسیار بیشتر خواهد بود.
بر اساس برآوردهای صورت گرفته، سرانه تولید فاضلاب ساختمان های اداری به ازای هر نفر بدین شرح می باشد.


ساختمان اداری مجهز به رستوران جهت پخت و سرو غذا:
· ۸ ساعت کاری متوسط، ۶۵ لیتر
· ۱۲ ساعت کاری متوسط، ۷۸ لیتر
ساختمان اداری بدون رستوران :
· ۸ ساعت کاری متوسط، ۵۵ لیتر
· ۱۲ ساعت کاری متوسط، ۶۵ لیتر

عوامل مؤثر در انتخاب نوع پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری

  • نسبت BOD به COD
  • کیفیت و استاندارد پساب خروجی مورد نظر
  • غلظت پارامترهای فیزیکی و شیمیایی فاضلاب (به خصوص دو آلاینده مهم BOD و COD)

لازم به ذکر است که برای تصفیه فاضلاب ساختمان های اداری می توان پکیج های فلزی را انتخاب نمود. زیرا گزینه ی مناسبی برای تصفیه فاضلاب تولیدی و بازیابی فاضلاب این مجموعه ها به شمار می رود.

پکیج های فلزی ساخت گروه مهندسین مهاب، میزان بهره وری و کیفیت بالایی دارند و از ماندگاری و طول عمر زیادی برخوردارند که با توجه به نیاز بخش مورد نظر و میزان پساب تولیدی نیز ساخته می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

روش های مختلف تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری

روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب اداری می توان استفاده نمود ولی با توجه به کیفیت فاضلاب تولیدی، استفاده از روش های هوازی به منظور تصفیه فاضلاب ساختمان های اداری می تواند یک روش مناسب برای تصفیه فاضلاب این مجموعه ها و همچنین استفاده ی مجدد پساب تصفیه شده باشد، که در نهایت سبب کاهش مصرف آب در بخش های ادارای خواهد شد. روش های مختلف تصفیه در ادامه آورده شده اند.


لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)


یکی از روش های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری،‌ هوادهی گسترده با روش های اصلاح شده لجن فعال است که از طریق روش های اصلاح شده لجن فعال انجام می شود و در زمان هایی که میزان لجن درون فاضلاب کم است از این روش استفاده می شود.

مکانیسم عمل تصفیه فاضلاب مکانیزه بدین شیوه است که مواد موجود درون فاضلاب کم کم ته نشین شده و در یک شفاف کننده یا کلاریفایر اولیه قرار می گیرد و سپس برای تکمیل کردن فرآیند تصفیه، یک شفاف کننده یا کلاریفایر ثانویه به کار گرفته می شود. به عبارتی، لجن اولیه طی فرایند تصفیه هوازی، تجزیه می شود و سپس میزان لجن باقی مانده که لجن ثانویه نامیده می شود، کمتر است. غلظت لجن ثانویه زیاد است و برای تجزیه لجن اولیه و تبدیل آن به لجن ثانویه به مدت زمان بیشتری نیاز است تا میکروارگانیسم های موجود در آن بتوانند عمل تصفیه را به طور کامل انجام دهند. آن میزان از موادی که پس از تصفیه، درون مخزن باقی می ماند، مجددا تصفیه می شود و برای موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.


برای کاهش هزینه در فرایند تصفیه پساب، پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری نیز به صورت پیش ساخته ارائه می شود. معمولا هوادهی گسترده درون پکیج تصفیه فاضلاب قرار داده می شود که در فضاهای کوچک و مکان های توریستی یا مدارس برای کاهش هزینه از آن استفاده می کنند و لجن های مانده در آن، در مقاطع زمانی مشخص و توسط کامیون های مخصوص برای تصفیه به واحد دیگری منتقل می شوند.

راکتورهای ناپیوسته متوالی (SBR)


این روش که به اختصار SBR نامیده می شود، از سری روش های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری و یکی از انواع فرآیندهای لجن فعال است و از طریق آن عمل تصفیه فاضلاب انجام می شود. روش راکتور ناپیوسته متوالی از تصفیه کننده های بیولوژیکی محسوب می شوند.
در روش راکتور ناپیوسته متوالی، عمل تصفیه در طی پنج مرحله ی تغذیه، هوادهی، ته نشینی، تخلیه و سکون انجام می شود که شرح آن در ادامه ارائه می شود.


در این روش، با باز شدن شیر ورودی، مخزن پر می‌شود، سپس عمل مخلوط کردن مکانیکی که بدون استفاده از هوا است، انجام می شود. در مرحله دوم، فرآیند هوادهی است و این عمل از طریق پمپ های مکانیکی ثابت یا شناور و با انتقال هوا به دیفیوزرهای حباب ریز که در قسمت کف مخزن قرار دارند، انجام می شود. در مرحله سوم، موادی که به صورت معلق درون آن وجود دارند، ته نشین شده و در یک جا جمع می شوند.

در مرحله چهارم، شیر خروجی برای پساب تصفیه شده باز می شود. زمان هوادهی با توجه به کیفیت پساب مورد نظر از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در نظر گرفته می شود. نقش اکسیژنی که به فاضلاب اضافه می شود این است که ‌باعث می شود باکتری های هوازی رشد نموده و بهتر بتوانند آلاینده ها را تجزیه و حذف کنند. فرآیند تبدیل آمونیاک به نیترات (فرآیند نیتریفیکاسیون) در این مرحله صورت می گیرد. این نکته را هم باید متذکر شد که برای حذف ترکیبات فسفر از پساب،‌ سولفات آلومینیوم به آن اضافه می شود و در نهایت تمام مواد و آلاینده های آلی و همچنین آلاینده های معدنی نیز کاملا از بین رفته و حذف می شوند.

سیستم لجن فعال با بستر ثابت یکپارچه (IFAS)


فرایند لجن فعال با بستر ثابت یکپارچه که به اختصار روش IFAS نیز نامیده می شود، در پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری، مورد استفاده قرار می گیرد و یک روش تصفیه ثانویه فاضلاب است.
این روش یکی از انواع فرآیند لجن فعال است و روند کار در آن بدین شیوه است که باکتری ها بر روی یک فیلم رشد می کنند و فیلم هایی که بر روی آن، رشد باکتری انجام می شود، دارای چگالی نزدیک به آب هستند و برای حرکت و اختلاط منظم فیلم ها، همزن های مکانیکی در نظر گرفته شده است. در برخی موارد،‌ فیلم ها در مقیاس بزرگ ساخته می شوند و در مخزن هوادهی به صورت ثابت نصب می شوند. برای اینکه دارای سطح فعال بیشتری باشند و همچنین حجم زیادی از مخزن را اشغال نکنند، از فیلم ها و بستر های معلق استفاده می‌شود.


پس از مدت زمانی، میزان لجن و باکتری‌هایی که رشد یافته‌اند، افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که اکسیژن به‌اندازه مورد نیاز به سطوح پایین نرسد، برای جلوگیری از این عمل و کمبود اکسیژن در سطوح زیرین، فرایند آنوکسیک نیز به‌صورت خودبه‌خود صورت می‌گیرد، در این شرایط و به‌دلیل عدم وجود اکسیژن کافی، باکتری‌های بی‌هوازی بیشتر از باکتری‌های هوازی رشد می‌کنند و باعث می‌شود که به جای اکسیژن، نیتروژن استفاده شود. در نتیجه این فرایند، آمونیاک به نیترات‌های فرار تبدیل می‌شود که به آن فرایند آنوکسیک گفته می‌شود.
این فیلم‌ها به دو صورت ساخته می‌شوند، یکی از آن‌ها بزرگ و غیر قابل جابه‌جایی است و نوع دیگر آن کوچک‌تر است و می‌تواند بر روی سطح فاضلاب معلق باشد. مزیت استفاده از نوع کوچک این است که به فضای کمتر و هم‌چنین مخزن کوچک‌تری برای قرار دادن پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری نیاز دارد.

روش لجن فعال (RBC)


روش دیگر مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری، روش لجن فعال است و به اختصار RBC نامیده می شود. این روش، یکی از انواع فرآیند تصفیه بیولوژیکی است و روند کار بدین صورت است که یک فیلتر در آن تعبیه شده که موادی چون شن و ماسه و ذرات جامد معلق را از درون فاضلاب جدا می کند و پس از این مرحله، فرآیند تصفیه بیولوژیکی آغاز می شود. فاضلاب تولید شده درون مخزن با یک فیلم بیولوژیکی در تماس است و پساب را تصفیه می کند. در عین حال دارای یک سری دیسک های موازی می باشد که با فاصله ای نزدیک به هم و بر روی یک شفت چرخان نصب شده اند و دقیقا بر روی قسمت بالایی و سطحی فاضلاب قرار دارند.


این روش نیز همچون سایر روش ها داری مزایا و معایبی است. به طوری که برای کارایی بهتر باید به یک منبع برق متصل شود و در برابر دما و حرارت و تغییرات جوی، مقاومت خوبی ندارد که این موارد تا حدودی استفاده از آن را محدود ساخته است. اما از مزایای آن می توان به تصفیه مناسب BOD ها و مواد آلی اشاره کرد. نیاز به فضای زیادی ندارد، میزان تولید لجن در آن نیز کم و محدود است. مجموعه این عوامل باعث شده تا بسیاری از شرکت ها و ساختمان اداری از این پکیج برای تصفیه فاضلاب استفاده نمایند.


گروه مهندسین مهاب، از بزرگترین و مطمئن ترین، شرکت ها در حوزه ی عرضه و فروش تجهیزات با کیفیت در حوزه ی تصفیه فاضلاب و ارسال آن به تمام نقاط ایران است. اگر قصد خرید پکیج تصفیه فاضلاب ساختمان اداری را دارید، می توانید آن را با قیمتی بسیار مناسب و ارزان تهیه کنید.

امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *