منهول آجری

انواع منهول ها از نظر جنس شامل منهول پلاستیکی، منهول های بتنی پیش ساخته، منهول های فایبر گلاس، منهول پلی اتیلن، منهول فلزی و منهول آجری می باشد.
قیمت منهول آجری فاضلابی مهاب

منهول به عنوان یک محفظه و کانال است که شرایطی را برای دسترسی به تجهیزات مخفی زیرزمینی همچون، سیستم تصفیه فاضلاب، انتقال آب، تلفن، برق، گاز را به منظور بررسی آن فراهم می کند. منهول ها در انواع مختلف و به اشکال گرد، مستطیل، مربع و حتی مثلث نیز وجود دارند. مدل رایج و ابتدایی آن، منهول آجری یا آدم رو آجری است که به منهول سنتی معروف است.

فهرست مطالب

منهول فاضلابی آجری

این نوع از منهول با توجه به مواد اولیه به کار رفته برای ساخت آن، به نام منهول آجری شناخته می شود. آجرهای آن، از خاک رس و شیل است و بایستی از الزامات کدهای قابل اجرا مانند ASTM C 32 برخوردار باشد و بتواند وظیفه ی خود را به صورتی دقیق و کامل انجام دهد. سپس با فراهم نمودن دمای لازم و مورد نیاز ، پیوند کافی بین اجزای آن ایجاد می شو، سپس به درجه ای از استحکام و مقاومت رسیده و برای استفاده آماده می شوند.
آدم رو آجری، از دوام و مقاومت خوبی برخوردار است و همچون یک عایق قوی جلوی انتشار صدا و بوی بد فاضلاب در محیط اطراف را می گیرد و همین ویژگی انتخاب آن را برای سیستم های فاضلاب مناسب می نماید. لازم به ذکر است که در اجرای منهول آجری در عین حال، مواردی وجود دارد که نوع آجری آن مورد پسند است. ناگفته نماند که امروزه به جای منهول آجری از منهول های بتنی استفاده می شود اما، هنوز هم موقعیت هایی وجود دارد که از آجر نیز استفاده می شود. 
مزیت دیگر استفاده از منهول آجری،‌ مقاومت خوب آن در برابر تمام آلاینده ها و مواد شیمیایی موجود درون فاضلاب است، روش ساخت و اجرای منهول آجری آسان نیست و حتی می توان گفت که بسیار سخت است، اما همچنان به دلیل نوع کاربری که دارند، می توان از آن استفاده کرد.

منهول آجری گروه مهندسین مهاب
طراحی و اجرای منهول آجری فاضلاب

خصوصیات منهول آجری فاضلاب

  • عدم مقاومت در برابرخوردگی توسط مواد شیمیایی موجود در فاضلاب
  • مقاوم نبودن در مقابل حرکات
  • جنس محکم و سخت بودن منهول فاضلابی در محل مجرای کف
  • امکان نشت فاضلاب از دیواره و حتی امکان نشت از محل اتصال لوله ها به منهول آجری
  • محدودیت استفاده از منهول در ارتفاع بیش از ۳ متر

اهمیت منهول آجری

منهول آجری، یکی از اولین و در عین حال قدیمی ترین انواع منهول است که به صورت گسترده و در بخش های گوناگون، مورد استفاده قرار می گرفت. به مرور زمان استفاده از آن کاهش یافته و انواع دیگری نیز جایگزین آن شده است که کاربری راحت تری دارند. ولی هنوز هم مشاهده می شود که در برخی مناطق برای سیستم های فاضلاب، منهول آجری انتخاب و به کار گرفته می شود. اگر چه که کاربری رایج منهول آجری در سیستم های فاضلاب و تحت عنوان منهول فاضلاب آجری به کار گرفته می شود ولی این نوع منهول عموما در مواردی چون سیستم های زیرساختی برق و گاز نیز کاربرد دارد.

درپوش منهول فاضلاب

به طور کلی منهول ها در مکان ها و مناطق مختلف شهری، روستایی، خیابان و حتی در پیاده روها نیز وجود دارند و مشاهده می شوند که از طریق منهول، امکان تعمیر و بررسی و به روز رسانی تمام سیستم های زیر زمینی فراهم می شود.
قسمت ورودی و روی منهول ها با استفاده از درپوش هایی پوشیده می شود که دریچه منهول نامیده می شود. نقش اصلی آن جلوگیری از سقوط افراد و اشیای مختلف به درون منهول است. همچنین مانع ورود افراد غیر مجاز و دسترسی آنها به تجهیزات زیرزمینی و دزدی تجهیزات درون منهول می شود. کاربرد منهول فاضلاب نیز دسترسی به لوله های پلی اتیلن انتقال فاضلاب می باشد و عموما از جنس فلز، بتن، کامپوزیت، آجر ساخته می شود.

منهول آجری - منهول فاضلاب
آدم رو آجری شبکه فاضلاب

دیتیل اجرایی منهول فاضلاب آجری

  • به منظور بازرسی، تعمیر، رفع انسداد در لوله های فاضلاب به کار برده می شود.
  • به منظور پیوستن، تغییر جهت یا تراز کردن سیستم های فاضلاب به کار برده می شود.
  • به عنوان یک وسیله مناسب برای تهویه سیستم فاضلاب به کار برده می شود.
  • به عنوان یک سیستم مناسب برای تخلیه لوله های فاضلاب به کار برده می شود.
منهول آجری - brick manhole
روش اجرای منهول آجری فاضلابی مهاب
امتیاز
کارشناسان شرکت مهندسین تصفیه فاضلاب مهاب طراح و مجری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی
021-86122170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *